Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období

1. zasedání


231.

Vládní návrh,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení obchodní, celní a plavební úmluva mezi republikou Československou a Persií, podepsaná v Teheránu dne 30. dubna 1929.

Návrh schvalovacího usnesení.

Národní shromáždění republiky československé schvaluje obchodní, celní a plavební úmluvu mezi republikou Československou a Persií, podepsanou v Teheránu dne 30. dubna 1929 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. května 1929, č. 66 Sb. z. a n.

Důvodová zpráva.

Prozatímní dohoda československo-perská podepsaná dne 17. června 1928, čís. 89/1928 Sb. z. a n., stanovila v duchu ostatních obdobných smluv sjednaných Persií s jinými státy dobu její platnosti až do uzavření smlouvy o přátelství, úmluvy o usazování a úmluvy obchodní, nejdéle však do 10. května 1929.

Jednání o smlouvu o přátelství a úmluvu o usazování vyžádá si ještě nějaké doby. Obchodní, celní a plavební úmluva byla sjednána s tím, že může býti po roce vypověděna s jednoměsíční výpovědní lhůtou, kdyby do této doby nebyly sjednány zmíněné dvě smlouvy.

Jinak je platnost smlouvy stanovena na 5 let. Nebude-li vypověděna 6 měsíců předem, prodlužuje se mlčky na neurčitou dobu. Dojde-li tudíž během jednoho roku k podepsání smlouvy a přátelství a úmluvy o usazování, s čímž možno počítati, budu náš obchodní styk s Persií upraven obchodní úmluvou na dobu nejméně 5 let, což jest tím cennější, že perské celní sazby jsou vázány úmluvami s Velkou Britanií a S. S. S. R, na dobu 8 let, což přijde v důsledku nejvyšších výhod k dobru i Československu.

Úmluvou poskytují si obě strany vzájemně nejvyšší výhody v zacházení se zbožím, obchodními loďmi a jejich náklady, upravují režim dovozních a vývozních zákazů nebo omezení, dále vzájemný poštovní styk a zajišťují si svobodu průvozu pro osoby, zboží a zavazadla, jakož i zacházení podle nejvyšších výhod v tomto ohledu.

Jelikož platnost prozatímní dohody vypršela dnem 9. května 1929, dohodly se obě strany, aby nenastal bezesmluvní stav, uvésti obchodní, celní a plavební úmluvu v účinnost 10. květnem 1929.

Pokud jde o obchodní styky československo perské, je vývoz českoskovenského zboží do Persie stále na postupu; statisticky lze zachytiti pouze vývoz přímý, který dosáhl v roce 1928 hodnoty 11 milionů Kč, kdežto přímý dovoz z Persie obnášel 3,687.000 Kč. Nejdůležitější československé vývozní druhy zboží do Persie jsou: cukr, obuv, textilie, sirky, tužky, sklo a jablonecké zboží. Z Persie dováží nejvíce koberce, v menší míře střívka, kožišiny a jiné typické perské zboží. Možno očekávati, že tato dohoda přispěje k prohloubení vzájemných obchodních styků.

Vláda předkládajíc tento návrh Národnímu shromáždění projevuje po stránce formální přání, aby tato předloha byla projednána v poslanecké sněmovně výborem zahraničním a výborem živnostensko-obchodním.

Text úmluvy se přikládá ve zvláštním vyhotovení ve francouzském originále s československým překladem.

V Praze, dne 20. února 1930.

Předseda vlády:

Udržal v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP