Volební kraj dvacátý

se sídlem krajské volební komise v Prešově volí 10 poslanců

a rozděluje se v tyto volební okresy:

1. Volební okres prešovský

tvoří správní okres Giraltovce, dále ze správního okresu Prešov obce: Demjata, Fintice, Fulanka, Hažgut, Chmelovec, Kapušany, Kelemeš, Kereštvej, Kokyňa, Lada, Nemcovce, Nižní Šebeš, Podhradík, Prešov, Sedikart, Šarišské Lúky, Tulčík, Vagaš a Vyšní Šebeš, konečně ze správního okresu Bardějov obce: Abrahamovce, Bartosovce, Bucloviany, Fričkovce, Hertník, Hervartov. Janovce, Kobyly, Lukavica, Nižnia Vola, Osikov, Rešov, Slovenské Raslavice, Šíba, Tročany, Uhorské Raslavice a Vyšnia Vola.

2. Volební okres bardějovský

tvoří správní okres Bardějov mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Prešov, dále správní okres Stropkov kromě obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Vranov.

3. Volební okres staroluboveňský

tvoří správní okres Spišská Stará Ves, dále správní okres Stará Lubovňa kromě obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Kežmarok, konečně správní okres Sabínov kromě obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Sabínov.

4. Volební okres sabínovský

tvoří správní okres Prešov kromě obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Prešov, dále ze správního okresu Sabínov obce: Červenica, Bodolak, Bertotovce, Geralt, Gergelak, Gombošovce, Balpotok, Hermanovce, Hendrichovce, Hradisko, Jakoviany, Jakuboviany, Jakubská Vola, Jarovnice, Lutina, Malý Slivnk, Medzany, Michalany, Močidlany, Mošurov, Ňaršany, Ostrovany, Orkucanv, Pečovská Nová Ves, Sabínov, Šoma, Štefanovce, Uzovce, Uzovské Peklany, Uzovský Šalgov, Terňa, Tolčemeš, Velký Slivník, Závadka a Žatkovce.

5. Volební okres vranovský

tvoří správní okres Vranov, dále ze správního okresu Stropkov obce: Brusnice, Bžany, Giglovce, Gírovce, Holcíkovce, Kajík, Kelča, Košarovce, Křišlovce, Miňovce, Mrazovce, Nižnia Olšava, Nižnia Sitnica, Lomné, Petejovce, Piskorovce, Rafajovce, Rohožník, Tokajík, Turjany, Valkov, Vyšnia Domaša, Vyšnia Olšava, Vyšnia Sitnica a Vyšní Hrabovec, dále ze správního okresu Trebišov obce: Bačkov, Božčice, Dvorianky, Horovce, Hriadky, Kochanovce, Kraviany, Miglešov, Parchoviany, Sečovce, Stankovce, Tušice, Tušická Nová Ves, Višňov a Vojčice, konečně ze správního okresu Michalovce obce: Krivošťany, Nižní Hrušov, Pusté Čemerné, Oreské, Rakovec, Staré, Strážská a Vola.

6. Volební okres humenský

tvoří správní okres Humenné, správní okres Medzilaborce, dále ze správního okresu Sniná obce: Cirocká Belá, Cirocké Dlhé, Dara, Čukalovce, Hostovice, Jalová, Nechval-Polanka, Nižnia Jablonka, Ostrožnica, Papín, Parihuzovce, Pčoliné, Pichne, Polana, Smolník, Starina, Stakcín, Valaškovce, Vvšnia Jablonka, Telepovce, Zvala a Zubník.

7. Volební okres košicko-venkovský

tvoří správní okres Košice - venkov mimo obcí pojatých do volebního okresu Rožňava a do volebního okresu Král. Chlumec, dále správní okres Gelnica mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Kežmarok, dále ze správního okresu Spišská Nová Ves obce: Kolinovka, Olenava, Olšavka, Slatvina, Velbachy, Vojkovce a Žehra, konečně ze správního okresu Moldava obce: Hačava, Nováčany, Opatka, Paňovce a Zlatá Idka.

8. Volební okres trebišovský

tvoří správní okres Trebišov kromě obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Vranov a do volebního okresu Král. Chlumec, dále ze správního okresu Košice - venkov obce: Bačkovik, Bídovce, Bohdanovce, Boliarov, Bologd, Čakanovce, Čižatice, Ďurďošk, Ďurkov, Herlany, Bunetice, Kecerské Kostolany, Kecerské Peklany, Kecerský Lipovec, Klecenov, Kalša, Nižnia Kamenica, Nižní Čaj, Umdrovce, Olšoviany. Opiná, Ptáčkovce, Rákoš, Rankovce, Ruskov, Slančík, Slanská Huta, Svinica, Tršťany, Vyšnia Kamenica, Vyšni Čaj a Žirovce.

9. Volební okres michalovský

tvoří správní okres Michalovce mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Trebišov, do volebního okresu Vranov a do volebního okresu Král. Chlumec, dále ze správního okresu Sobrance obce: Blatná - Polanka, Blatné Remety, Blatné Revištia, Bunkovce, Bežovce, Fekišovce, Hnojné, Husák, Jenkovce, Jovsa, Klokočov, Krčava, Kusín, Nižnie Nemecké, Petrovce, Pinkovce, Sejkov, Sentuš, Tašola, Vyšnie Nemecké, Vyšnie Revištia, Záhor a Závadka, dále ze správního okresu Vel. Kapušany obce: Čierne Pole, Palín, Pavlovce, Senné, Stretavka, Stretava, Tegeňa a Vysoká, konečně z území Slovenska, spravovaného správou Podkarpatské Rusi obce: Lekart, Nevické a Onokovce.

10. Volební okres sobranský

tvoří správní okres Sobrance mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Michalovce, správní okres Sniná mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Humenné a konečně obce území Slovenska spravovaného správou Podkarpatské Rusi mimo obcí, které jsou pojmuty do volebního okresu Michalovce a do volebního okresu Král. Chlumec.

Volební kraj dvacátý první

se sídlem krajské volební komise v Užhorodě volí 9 poslanců

a rozděluje se v tyto volební okresy:

1. Volební okres prvý

tvoří město Užhorod, okres Užhorod, pokud zasahuje do autonomního území Podkarpatské Rusi, a bývalý okres Seredná.

2. Volební okres druhý

tvoří okres Perečín, okres Velká Berezná a okres Nižní Verecké.

3. Volební okres třetí

tvoří město Mukačevo a okres Mukačevo.

4. Volební okres čtvrtý

tvoří okres Berehovo.

5. Volební okres pátý

tvoří okres Velká Sevljuš

6.Volební okres šestý

tvoří okresy Svaljava a Iršava (bez bývalého okresu Dolha).

7. Volební okres sedmý

tvoří okresy Hust a Tiačevo.

8. Volební okres osmý

tvoří okres Volovoje a bývalý okres Dolha.

9. Volební okres devátý

tvoří okresy Rahovo a Terešva.

ČLÁNEK II.

se nemění.

HLAVA PRVNÍ.

O právu volebním a volitelnosti.

I. O právu volebním.

§ 1.

Odstavec 1.: Právo voliti poslance přísluší všem státním občanům Československé republiky bez rozdílu pohlaví, kteří v den vyložení seznamů voličských (§ 2 zákona o stálých seznamech voličských) nebo aspoň v den vypsání volby (§ 19) překročili 21. rok věku svého, mají bydliště v některé obci Československé republiky aspoň tři měsíce, počínajíc zpět ode dne vyložení voličských seznamů a kteří nejsou tímto zákonem výslovně vyloučeni z práva voliti.

Odstavce 2. a 3. se nemění.

§§ 2 a 3 se nemění.

§ 4.

Odstavec 1.: Každý občan má volební právo jen v jediné obci a vykonává je osobně, pokud tento zákon nepřipouští výjimku (§ 38 odst. 10. a násl.).

Odstavec 2. se nemění.

§ 5 se nemění.

III. Povinnost voliti.

§ 6.

Odstavec 1.: Každý volič jest povinen zúčastniti se volby. Od této povinnosti jsou osvobozeny osoby, jež

a) jsou starší než 70 let, anebo

b) nemohou se dostaviti do místnosti volební pro nemoc, nebo vadu tělesnou,

c) nemohou včas splniti svoji volební povinnost pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání,

d) jsou v den volby vzdáleny od místa volby nejméně 100 km,

e) jsou zdrženy přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.

Odstavce 2. a 3. se nemění.

§§ 7 až 14 se nemění.

HLAVA TŘETÍ.

O přípravném řízení volebním.

§ 15.

Rozepsání voleb, vyhláška.

Odstavce 1. a 2. se nemění.

Odstavec 3.: Vyhláška v obci musí obsahovati den volby, oznámení, na které volební okresy se dotčený volební kraj rozděluje a kolik poslanců volí; vyzvání, aby strany do lhůt zákonných navrhly své zástupce do komisí (§§ 9 - 11), jakož i počet těchto komisí, místo úřadu předsedy krajské volební komise, dobu a místo, kdy a kde jest možno nahlížeti do voličských seznamů, lhůtu a místo ku předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne a ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin.

§ 16.

Stálé seznamy voličské.

Volby vykonají se podle stálých seznamů voličských (§ 14 zák. o stálých seznamech voličských), doplněných neb změněných případně podle § 19.

§ 17

Vyložení seznamů voličských.

Odstavce 1., 2. a 3. se nemění.

Odstavec 4.: Po 14 dnů od vypsání volby obecní úřady a úřady vedoucí matriky jsou povinny dáti každému nahlédnouti v soupisy obyvatelů obce, kteří v den vypsání voleb překročili věk volební právo podmiňující, a v příslušné matrikové záznamy. Úřady ty jsou povinny neprodleně vydati interesovaným žadatelům příslušné úřední potvrzení o okolnostech, pro volební právo rozhodných.

Odstavec 5.: Ke správnému dodržování těchto ustanovení dohlížejí členové místní komise.

§ 18 se nemění.

§ 19.

Změny a doplňky v seznamech voličských.

Odstavec 1.: Voličové, kteří neprávem nejsou zapsáni v stálém seznamu voličském nebo kteří aspoň v den vyhlášení volby dosáhli stáří 21 roků, nebo kteří přede dnem vyhlášení volby změnili bydliště a přesídlili z jedné obce Československé republiky do jiné její obce, mají právo na dodatečné zapsání (přepsání) do voličského seznamu nynějšího svého bydliště, podají-li o to (nejpozději 20. den přede dnem volby) písemnou žádost u okresního úřadu (magistrátu) dočasného svého bydliště a osvědčí-li současně okolnosti, jimiž dodatečný zápis (přepsání) odůvodní, úředními doklady.

Odstavec 2.: Okresní úřad (magistrát) dodá žádosti i doklady nejdéle do 3 dnů reklamační komisi, zřízené podle zákona o stálých seznamech voličských, a příslušné pro tu obec, v níž se volič dodatečně volebního práva domáhá, aby o žádostech rozhodla.

Odstavec 3.: Reklamační komise sejde se za tím účelem bez pozvání patnáctý den přede dnem volby u svého předsedy a neskončí-li toho dne svoje jednání, každého následujícího dne o 10. hodině dopolední.

Odstavec 4.: Proti rozhodnutí reklamační komise o těchto dodatečných reklamacích není opravného prostředku, a na toto rozhodnutí reklamační komise také není přípustna ani samostatná stížnost ani stížnost proti volbě do Národního shromáždění k volebnímu neb nejvyššímu správnímu soudu.

Odstavec 5.: O svém rozhodnutí vyrozumí reklamační komise do tří dnů žadatele, a, bylo-li žádosti o dodatečný zápis (přepsání) vyhověno, též příslušný okresní úřad (magistrát) a příslušný obecní úřad, jenž dodá rozhodnutí příslušné místní komisi, tak aby nejpozději devátý den přede dnem volby příslušné doplňky (změny) ve voličských seznamech byly provedeny. Za týmž účelem jest současně o rozhodnutí reklamační komise vyrozuměti okresní úřad (magistrát), obecní úřad a místní komisi, do jichž působnosti náleží škrtnouti přesídlivšího voliče ze seznamu voličského.

Odstavec 6.: Jiné změny v seznamech voličských mohou býti provedeny toliko, pokud je připouští zákon o stálých seznamech voličských.

Odstavec 7.: V posledních osmi dnech přede dnem volby nesmí býti v seznamech voličských nic měněno.

Odstavec 8.: Prováděcí předpisy o žádostech za dodatečný zápis (přepsání) a jiných přípustných změnách v seznamech voličských vydána budou nařízením.

Odstavec 9.: Pokud tento zákon jinak neustanovuje, platí o řízení reklamační komise zákon o stálých voličských seznamech.

§ 21.

Kandidátní listiny.

Odstavec 1. a 2. se nemění.

Odstavec 3. odpadá.

Odstavce 4. a 5. se nemění.

§ 22.

Obsah kandidátní listiny.

Odstavec 1.: Kandidátní listina musí dále obsahovati:

1. označení strany,

2. jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidátů,

3. označení, v kterém volebním okresu volební strana kandidáta kandiduje.

4. označení zmocněnce strany a jeho náhradníků s udáním přesné adresy. Nejsou-li označeni, považuje se první podepsaný za zmocněnce a voličové na druhém a dalším místě podepsaní za jeho náhradníky. Kandidáti nemohou býti označeni za zmocněnce strany ani za jejich náhradníky.

Odstavec 2.: V řízení před volebním soudem nezastupuje stranu zmocněnec, nýbrž zástupce ústředního výkonného výboru strany.

Odstavec 3.: Volební strana kandiduje pro jednotlivé volební okresy po jednom kandidátu, není povinna kandidovati ve všech volebních okresích volebního kraje není však přípustno kandidovati v několika okresích tutéž osobu. Kandidát může kandidovati na kandidátní listině jen jediné strany volební.

Odstavec 4.: Župan a okresní náčelník nemohou býti kandidováni.

Odstavec 5.: Kandidátní listina nemůže obsahovati název více nežli jedné strany, a ani nemůže býti označována jako listina skupinová.

§ 23.

Prohlášení kandidátů.

Odstavec 1.: Ke kandidátní listině budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají, k jaké národnosti se hlásí a že se svým souhlasem na jiné kandidátní listině ani v jiném volebním kraji, ani v jiném volebním okresu navrženi nejsou. Podpis kandidáta budiž ověřen dvěma svědky.

Odstavec 2. se nemění.

§ 24.

Řízení u krajské volební komise.

Odstavec 1. se nemění.

Odstavec 2.: Má-li kandidátní listina formální vadu, na příklad nedostatečný počet podpisů, nebo není-li u podpisu voličova uvedena obec, v níž jest zapsán ve voličských seznamech, nebo není-li označení volební strany uvedeno, nebo není-li u každého kandidáta vyznačen volební okres, v kterém jej volební strana výlučně kandiduje, nebo není-li opatřen ověřený souhlas kandidátův, nebo není-li v něm udáno, k jaké národnosti se kandidát hlásí a pod., vyzve zmocněnce, aby nejpozději do 12. hodiny polední následujícího dne vadu tu odstranil.

§ 25.

Odstavce 1. a 2. se nemění.

Odstavec 3.: Je-li kandidát uveden na několika kandidátních listinách, nebo je-li kandidován v několika okresích, škrtne ho krajská volební komise na listině, k níž nebyl připojen ověřený souhlas s kandidaturou, vyhovující předpisům § 23, jinak přechází rozhodnutí o tom na ústřední volební komisi. Nepředloží-li zmocněnec včas (§ 24) ověřené prohlášení kandidátovo, pokud ho podle § 23 jest třeba, škrtne komise kandidáta z kandidátní listiny.

Odstavce 4., 5. a 6. se nemění.

Odstavec 7.: Prohlásí-li krajská volební komise některou kandidaturu neb některou kandidátní listinu za neplatnou, vyhlásí to její předseda s udáním důvodů v úředních listech.

§ 26.

Řízení u ústřední volební komise.

Odstavec 1. se nemění.

Odstavec 2.: Ústřední volební komise sejde se bez pozvání v 10 hodin dopoledne třináctého dne před volbou v ministerstvu vnitra, přesvědčí se nejprve, odstranily-li krajské volební komise všechny formální vady v kandidátních listinách (§ 25), a odstraní shledané vady; je-li některý z kandidátů kandidován na několika kandidátních listinách neb v několika volebních okresích a nebylo-li docíleno dohody zástupců zúčastněných stran (§ 11) ve schůzi ústřední volební komise, škrtne předseda kandidáta na všech kandidátních listinách a ve všech volebních okresích.

Odstavce 3. až 10. se nemění.

§ 27.

Odvolání kandidatury.

Odstavec 1.: Když se kandidát kandidatury vzdá a předloží o tom předsedovi ústřední volební komise ověřené podepsané prohlášení nejpozději ve schůzi ústřední volební komise (§ 26), jest oprávněn zmocněnec dotčené volební strany jmenovati na jeho místo jiného kandidáta (§ 22 odst. 1.), od něhož není třeba prohlášení podle § 23; národnost kandidátovu označí zmocněnec.

Odstavec 2.: Byla-li kandidatura takto odvolána po schůzi ústřední volební komise (§ 26), nejpozději však šestý den před volbou, zůstává sice jméno kandidátovo na kandidátní listině i na hlasovacích lístcích, avšak předseda krajské volební komise vyhlásí odvolání kandidatury i s účinky v následujícím odstavci naznačenými tak, aby to vešlo co nejdříve ve známost. Pozdější odvolání kandidatury se nevyhlašuje.

Odstavec 3.: Hlasy odevzdané kandidátovi, který se kandidatury vzdal (odst. 1. a 2.), počítají se sice jeho volební straně, avšak při přídělu mandátů jednotlivým kandidátům se k osobě jeho nepřihlíží.

Odstavec 4.: Stejný účinek jako odvolání kandidatury má úmrtí kandidátovo.

§ 28.

Vyhlášení kandidátních listin.

Nejpozději desátý den přede dnem volby vyhlásí předseda ústřední volební komise v úředním listě všechny platné kandidátní listiny s označením stran, s plným a přesným uvedením všech kandidátů a s udáním volebních okresů, v kterých jednotliví kandidáti jsou kandidováni. Není dovoleno uveřejniti s kandidátními listinami podpisy voličů v § 21 nařízené.

§ 29.

Rozmnožování hlasovacích lístků.

Odstavec 1.: Předseda krajské volební komise dá hlasovací lístky se jménem, příjmením, zaměstnáním a bydlištěm kandidáta a s řadovým číslem (§ 26 odst. 7.) i názvem volební strany, jež kandidáta kandiduje, rozmnožiti pro dotyčný volební okres a sice ohledně každého kandidáta zvláště písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů a dá opatřiti všecky hlasovací lístky na témže místě pečetí krajské volební komise.

Odstavec 2.: Předseda krajské volební komise zašle hlasovací lístky do příslušných okresů starostům obcí s vyzváním, aby je dodali všem voličům (§ 34) tak, aby každý volič obdržel hlasovací lístky se jmény všech kandidátů v dotyčném volebním okresu kandidovaných.

Odstavec 3.: Náklady spojené s rozmnožením hlasovacích lístků uhradí polovinou stát a polovinou volební strany.

Odstavec 4.: K náhradě těchto výloh složí strana u předsedy krajské volební komise nejpozději čtrnáctý den před volbou do 12. hodiny polední přiměřenou, předsedou oznámenou (§ 21) zálohu rovnající se asi polovici výloh, spojených s rozmnožením hlasovacích lístků (odst. 1. a 2.). Neučiní-li strana včas zadost své povinnosti, považuje se její kandidátní listina za odvolanou. Volební strana, která nedosáhla v žádném volebním kraji mandátu, hradí celý náklad spojený s rozmnožením svých hlasovacích lístků. Za případný nedoplatek poloviny nákladů spojených s rozmnožením svých hlasovacích lístků ručí solidárně kandidáti této volební strany i s voliči, kteří podepsali kandidátní listinu a vymáhá se na nich politickou exekucí, nebyl-li zaplacen do týdne po dni, kdy předseda krajské volební komise některého z povinovaných o nedoplatku vyrozuměl. Totéž platí pro kandidáty a voliče, kteří podepsali kandidátní listinu strany, jež nedosáhla v žádném volebním kraji mandátu ohledně oné části nákladu, již by jinak hradil stát.

Odstavec 5.: Předkládajíc kandidátní listinu (§ 21) svým zmocněncem, strana může prohlásiti, že nežádá, aby její hlasovací lístky se jménem jejího kandidáta byly úředně dodány voličům buď v určitých volebních okresích nebo v celém volebním kraji a může si zároveň pro tyto volební okresy nebo pro celý volební kraj objednat i určitý počet hlasovacích lístků (§ 29, odst. 1.), jichž dodání voličům si sama obstará; v takových případech hradí podle ustanovení v odstavcích předcházejících jen výlohy spojené s rozmnožením jejích hlasovacích lístků.

Odstavec 6.: Hlasovací lístky, jež mají podle předcházejících odstavců úředně býti voličům dodány, buďtež rozmnoženy v počtu převyšujícím nejméně o pětinu počet voličů dotčeného volebního okresu.

§ 30.

Povinnost pracovní při rozmnožení hlasovacích lístků.

Odstavec 1.: Osoby, provozující živnost grafickou, nebo v ní činné, jsou povinny vyhověti příkazům předsedy krajské volební komise, směřujícím k tomu, aby hlasovací lístky byly včas a správně rozmnoženy.

Odstavec 2. se nemění.

§§ 31 a 32 se nemění.

§ 33.

Volební vyhláška.

Odstavec 1. se nemění.

Odstavec 2.: Ve vyhlášce, která musí býti vyvěšena až do dne volby, buďtež voliči vyzváni, aby si vyzvedli osobně na určeném místě legitimační lístek a hlasovací lístky, pokud podle § 29 úředně mají býti dodány, nestalo-li se tak včas pro jakoukoli překážku, a při tom aby podle potřeby předložili průkaz listinný, osvědčující jejich totožnost (na př. list domovský, křestní, rodný, pracovní vysvědčení a p.). Kromě toho budiž ve vyhlášce uvedeno, které strany v dotyčném volebním kraji kandidují, kteří jsou jejich kandidáti ve všech jednotlivých volebních okresích dotyčného volebního kraje (§ 22, odst. 1. č. 2. a 3.) a kterých stran hlasovací lístky podle § 29 nebudou úředně dodány.

§ 34.

Průkaz voličův.

Odstavec 1.: Starosta obce dá dodati každému voliči do bytu hlasovací lístky předsedou krajské volební komise mu zaslané (§ 29, odst. 1. a 2.) a to v obci nad 1.000 obyvatel nejpozději třetí den přede dnem volby zároveň s legitimačním lístkem a v ostatních obcích nejpozději druhý den přede dnem volby. Ve volebním kraji XV. až XXII. dodá se legitimační lístek a lístky hlasovací i voličům těch obcí, které jsou přikázány k nejbližší větší obci (§ 31).

Odstavec 2. - 5. se nemění.

§§ 35-37 se nemění.

§ 38.

Hlasování.

Odstavec 1. se nemění.

Odstavec 2.: Potom přikročí se k odevzdávání hlasů. Voličové dostaví se se všemi hlasovacími lístky, jež jim byly dodány.

Odstavec 3.: Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny hlasovací lístky, jež podle § 29 v obci mají býti úředně dodány neškrtané a neoznačené, avšak nesmí m u měniti pořadí hlasovacích lístků, jak je volič přinesl. Za chybějící, škrtané nebo jinak označené dodá mu jiné, tak aby volič měl všechny hlasovací lístky, pokud podle § 29 mají býti úředně dodány.

Odstavec 4. se nemění.

Odstavec 5.: Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před komisí vhodí obálku do volebního osudí a musí odložiti do zvláštní schránky hlasovací lístky, které mu zbyly.

Odstavec 6., 7., 8. a 9. se nemění.

Odstavec 10.: Zaměstnanci veřejných dopravních podniků (železnic, pošt, parolodí, aerolinií, autobusových linií, pošty povozné), příslušníci pohraniční finanční stráže a četnictva, jsou-li v den volby neodkladně služebně zaměstnáni mimo místo volby, takže se nemohou k volebnímu osudí osobně dostaviti, mohou výjimečně voliti zmocněncem, vykáže-li se zmocněnec u obvodní komise:

1. svým vlastním legitimačním lístkem;

2. legitimačním lístkem zmocněncovým;

3. písemnou plnou mocí, která zní na dotčenou volbu a obsahuje jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště zmocněncovo, datum a místo vystavení, vlastnoruční podpis zmocnitelův, ověřený razítkem úřadu, jemuž jest volič (zmocnitel) bezprostředně podřízen a představeným tohoto úřadu;

4. stejným potvrzením téhož úřadu o tom, že volič jest v den volby neodkladně jako zaměstnanec veřejného dopravního podniku nebo jako příslušník pohraniční finanční stráže nebo jako příslušník četnictva služebně zaměstnán mimo místo volby.

Odstavec 11.: Zmocněncem může býti jen volič oprávněný k volbě v stejné volební místnosti jako zmocnitel.

Odstavec 12.: Zmocněnec má právo vyzvednouti za voliče (zmocnitele) legitimační lístek nebo jeho duplikát a hlasovací lístky (§§ 34 a 38).

Odstavec 13.: Odvolil-li za určitého voliče zmocněnec, nemůže již voliti ani volič sám osobně později se dostavivší, ani jiný plnomocník téhož voliče.

Odstavec 14.: Plné moci přiloží se k volebním spisům.

.§ 39 se nemění.

§ 40.

Obsah hlasovacích lístků.

Odstavec 1.: Volič smí odevzdati hlasovací lístek jen na jméno jednoho z kandidátů platně pro dotyčný volební okres některou volební stranou kandidovaných.

Odstavec 2.: Hlasovací lístky na jiná jména znějící nebo prázdné jsou neplatny.

§§ 41 a 42 se nemění.

I. První skrutinium.

§ 43

Sčítání hlasů.

Odstavec 1. se nemění.

Odstavec 2. odpadá.

Odstavec 3. se nemění.

Odstavec 4.: Je-li v obálce několik hlasovacích lístků, jsou neplatny všechny.

§ 44.

Zápis o volbě.

Odstavec 1.: O výsledku volby sepíše se zápis ve dvojím stejnopise. Do něho se zaznamenají jména členů volební komise, zástupce úřadů a důvěrníků, počátek a konec, přerušení volby, veškerá usnesení volební komise se stručným odůvodněním, jakož i důležitější okolnosti průběhu voleb se týkající, pak výsledek volby s udáním součtu hlasů odevzdaných jednotlivým kandidátům volebních stran. V součtu buďtež uvedeny hlasy volební komisí za platné uznané; součet hlasů neplatných budiž uveden zvláště.

Odstavec 2., 3. a 4. se nemění.

§ 45.

Oznámení výsledku volby.

Odstavec 1., 2., 3. a 4. se nemění.

Odstavec 5.: Obvodní volební komise vyhlásí bez průtahu na vývěsní desce obecního úřadu podrobný výsledek volby. V obcích, ve kterých jest několik volebních místností, vyhlásí podrobný výsledek volby ze všech volebních místností i podrobný výsledek úhrnný ona obvodní komise, v jejímž obvodu jest obecní úřad.

§ 46.

Přikazování mandátů krajskou volební komisí. Volební číslo.

Nemění se.

§ 47.

Kteří z kandidátů jsou zvoleni.

Odstavec 1.: Z jednotlivých volebních stran obdrží mandáty straně přikázané podle pořadí ti kandidáti, kterým v jejich volebním okresu (§ 22, odst. 1. č. 3 a odst. 2.) odevzdalo hlasy větší procento voličů v tomto okresu oprávněných. Při rovnosti rozhodne los.

Odstavec 2.odpadá.

§48.

Zápis krajské volební komise a oznámení výsledku volby.

Odstavec 1., 2. a 3. se nemění.

Odstavec 4.: Krajská volební komise vyhlásí ve svém sídle na vývěsné desce okresního úřadu (magistrátu) bez průtahu podrobný výsledek volby podle všech obcí a všech politických okresů, jakož i podrobný výsledek úhrnný z celého volebního kraje.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP