Úterý 3. července 1934

Ad 4. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 14. dubna 1920, č. 303 Sb. z. a n., o zubním lékařství a zubní technice (tisk 2501).

Zpravodaji jsou: za výbor živn.-obchodní p. posl. Skopal Procházka, za výbor zdravotnický p. posl. Hatina, za výbor soc.-politický p. posl. Tučný.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Skopal Procházka: Slavná sněmovno! Navrhuji opravu tiskových chyb, aby totiž ve čl. I v řádkách 4, 5 a 8 za číslicemi 1 odpadla tečka a tamtéž v řádce 8 za slovy "§ 9" místo tečky byla dána čárka.

Místopředseda Roudnický (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, s opravami, navrženými p. zpravodajem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přijetím této osnovy vyřízeny jsou zároveň iniciativní návrhy tisky 69, 95, 120, 141, 401 a petice čís. 251, 259, 278, 283, 306, 486, 488, 519, 535, 682, 689, 1112, 1695, 1703, 1889, 1976, 1994, 1995 a dále čísla K 6700-III a K 6805-III.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

5. Zpráva výborů zdravotnického a soc.-politického k usnesení senátu (tisk 2387) o vládním návrhu zákona (tisky sen. 1109 a 1128), kterým se mění a doplňuje zákon o lékařských komorách (tisk 2446).

Zpravodaji jsou: za výbor zdravotnický pan posl. Hatina a za výbor soc.-politický p. inž. dr Toušek.

Dávám slovo prvnímu zpravodaji - za výbor zdravotnický - jímž je p. posl. Hatina.

Zpravodaj posl. Hatina: Slavná sněmovno! Zákon o lékařských komorách ukázal pětiletým prováděním velmi četné nedostatky, které máme odstraniti projednávanou novelou. Opatření novely prokázala se v některých odstavcích zákona naprosto nutnými.

Tak tam, kde rozhodujícím orgánem o komoře předložených vyjádřeních ustanovoval zákon zastupitelstvo komory, nebylo možno tohoto vyjádření dosíci pro příliš rozsáhlé teritorium, z něhož se doplňují členové komorního zastupitelstva.

Novelu zákona uvítají také lékaři z dvojího důvodu: jednak proto, že technicky dovoluje lékařskému stavu pronésti své vyjádření i úsudek o věcech, které do lékařského stavu spadají, a jednak, že vyhrazuje právo jmenovati komorní zástupce nikoliv jako dosud presidentovi komory, nýbrž komornímu zastupitelstvu.

Pokládám za nutné poukázat na význam disciplinární pravomoci lékařské komory vůči členům lékařského stavu. Není pochyby, že demoralisace doby zasáhla právě jako všechny jiné stavy také pronikavě stav lékařský. Tím hlouběji, čím význam povolání, jako je lékařské, zasahuje hlouběji do existence všech občanů.

Rozhodování o trestu musí býti svěřeno orgánu, který zaručuje nestrannost a přísné rozhodnutí. Dáme-li tuto pravomoc lékařstvu, vybavujeme je jako stav širokým právem. Zavazujeme je však také jako stav povinností, vydati i z této pravomoci počet, a činíme jej odpovědným za takové případy, které nebyly spravedlivě potrestány nebo spravedlnosti ušly.

Na správné funkci lékařských komor má dále velký zájem i nelékařská veřejnost, jmenovitě činitelé soc. pojištění. Pro veliký hospodářský a mravní význam soc. pojištění je důležité, aby dobře fungovala tato důležitá instituce komorní, neboť má povznášeti etiku a morálku mezi lékařstvem. Je toho zvláště zapotřebí dnes.

Jestliže tedy úkoly lékařských komor byly vždy velmi důležité pro veřejnost, je tomu tak jmenovitě v době nynější, kdy pravděpodobně jejich úkoly ještě více vzrostou.

V debatě bylo vysloveno přání, aby titulu "president" v našem zákonodárství nebylo již užíváno pro nové korporace a právní svazky, neboť tento titul měl býti vyhrazen pouze hlavě státu.

Doporučuji osnovu ve znění, jak byla přijata senátem Národního shromáždění, slavné posl. sněmovně k přijetí, právě tak jako resoluci usnesenou zdravotnickým výborem. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Dávám slovo druhému zpravodaji - za výbor soc. politický - p. posl. inž. dr Touškovi.

Posl. inž. dr Toušek: Slavná sněmovno! Soc.-politický výbor se připojil svým usnesením ke stanovisku výboru zdravotnického, a doporučuji proto, aby osnova byla schválena. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá, přistoupíme proto ke hlasování.

Osnova zákona má tři články, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, t. j. s jejími třemi články, nadpisem a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, které je shodné s předchozím usnesením senátu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém podle zprávy výborové, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 54, odst. 1 jedn. řádu, aby o této naléhavé osnově bylo čtení druhé provedeno v téže schůzi.

Přistoupíme tedy ihned ke čtení druhému:

Ad 5. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o lékařských komorách (tisk 2446).

Zpravodaji jsou: za výbor zdravotnický p. posl. Hatina, za výbor soc.-politický p. posl. inž. dr Toušek.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Hatina: Nejsou.

Zpravodaj posl. inž. dr Toušek: Není jich.

Místopředseda Roudnický (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Zbývá ještě hlasovati o resoluci otištěné ve zprávě výborové.

Kdo s touto resolucí souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Resoluce tato je přijata.

Tím je vyřízen 5. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu této schůze.

Slovo k odpovědi na dotaz podle §u 70 jedn. řádu vyžádal si pan místopředseda ústavně-právního výboru dr Slávik.

Dávám mu slovo.

Posl. dr Slávik: Slávna snemovňa! Posl. Štětka vzniesol dotaz na predsedu výboru ústavne-právneho, v nomž si sťažuje, že do subkomité pre novelu tiskového zákona nebol dňa 20. června t. r. zvolený poslanec strany komunistickej, a táže sa 1. zda predseda výboru je ochotný prehlásiť onu voľbu subkomitétu za nezákonnú a 2. čo hodlá podniknúť pre zmenu složenia subkomitétu.

Ako miestopredseda ústavne-právneho výboru odpovedám, že prvú voľbu subkomitétu nemôžem prehlásiť za nezákonnú, keďže pri nej vyšiel najavo názor väčšiny, ako predpisuje § 57. jedn. poriad.

Po stránke vecnej sťažnosť posl. Štětku stala se bezpredmetná hneď druhý deň, lebo výbor na jeho návrh dodatočne zvolil do subkomisie posl. Kopeckého prv, ako subkomisia započala jednanie.

Sdělení předsednictva.

Přikázáno výborům se lhůtami.

Mezi schůzí rozdaná tištěná usnesení senátu přikázána byla:

výboru ústavně-právnímu usnesení tisk 2716,

výborům techn.-dopravnímu a ústavně-právnímu usnesení tisk 2719.

K návrhu místopředsedy Roudnického stanoveny byly jmenovaným výborům k podání zpráv lhůty do středy dne 4. července t. r. do 9 hodiny ranní.

Dovolené

podle §u 2, odst. 2 jedn. řádu obdrželi na dnešní den posl. Kučera, dr Hodina, Petrovický.

Omluvy.

Lékařské vysvědčení předložil posl. Zeman.

Za platnou podle §u 2, odst. 4 jedn. řádu uznal předseda dodatečnou omluvu posl. dr Hodiny.

Změny ve výboru.

Do výboru zemědělského vyslal klub poslanců čsl. strany lidové posl. Navrátila za posl. Knotka; klub poslanců "Deutsche christl.-soc. Volkspartei" posl. Zajička za posl. Scharnagla.

Změna v klubu.

Klub poslanců komunistické strany Československa oznámil, že ve schůzi dne 28. června t. r. zvolil místopředsedou klubu posl. Zápotockého za posl. Sterna.

Ze senátu došlo.

Předseda senátu sdělil přípisem ze dne 2. července 1934, k tisku 1350/III, že senát projednal a přijal ve 271. schůzi dne 2. července 1934 osnovu zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákonů o občanském řízení soudním, o řízení exekučním a o řízení nesporném.

Rozdané tisky

mezi schůzí: Zprávy tisky 2717 a 2718.

Iniciativnímu výboru

přikázány mezi schůzí rozdané návrhy tisky 2714 a 2715.

Oznámeny schůze výborů.

Místopředseda Roudnický oznámil, že ihned po plenární schůzi konají schůze výbory: techn.-dopravní, ústavně-právní a soc.-politický.

Místopředseda Roudnický sdělil, že předsednictvo se usneslo, aby příští schůze se konala ve středu dne 4. července 1934 v 9 hod. dopol. s

pořadem:

1. Rozprava o prohlášení ministra zahraničních věcí dr Beneše, učiněném ve 339. schůzi poslanecké sněmovny dne 2. července 1934.

2. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2690) zákona, kterým se propůjčuje vládnímu nařízení ze dne 15. června 1934, č. 112 Sb. z. a n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, platnost zákona [podle §u 35 jedn. řádu].

3. Zpráva výboru ústavně-právního k usnesení senátu (tisk sněm. 2491) o vládním návrhu zákona (tisky sen. 413 a 1201), kterým se upravují některé služební poměry soudců (tisk 2717).

4. Zpráva výboru ústavně-právního k usnesení senátu (tisk 2716) o vládním návrhu zákona (tisky sen. 1345 a 1350), kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákonů o občanském řízení soudním, o řízení exekučním a o řízení nesporném (tisk 2721) [podle §u 35 jedn. řádu].

5. Zpráva výborů ústavně-právního a techn. dopravního k usnesení senátu (tisk 2719) k vládnímu návrhu zákona (tisky sen. 1315 a 1347) o plynárenských podnicích požívajících výhod (tisk 2722) [podle §u 35 jedn. řádu].

6. Zpráva výborů kulturního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2689) zákona, jímž se prodlužuje lhůta k postátnění odborných škol pro ženská povolání (tisk 2718).

7. Návrh výboru ústavně-právního, aby prodloužena byla lhůta podle §u 43 ústavní listiny pro usnesení senátu (tisk 2687) k vládnímu návrhu zákona o umořování listin.

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v N. Jičíně v trest. věci posl. dr Schollicha (tisk 2629).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Praze v trest. věci posl. Brožíka a Hummelhanse (tisk 2654).

10. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Košiciach v trest. veci posl. Szentiványiho (tisk 2656).

11. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. trest. súdu v Brne v trest. veci posl. Jurana (tisk 2657).

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Bratislave v trest. veci posl. Szentiványiho (tisk 2659).

13. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Bratislave v trest. veci posl. Šaláta (tisk 2660).

Schůze skončena v 6 hod. 13 min. večer.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP