Sobota 8. července 1933

Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se ruší úřad (ministerstvo) pro zásobování lidu a činí opatření s tím souvislá (tisk 2328).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Nejsou.

Místopředseda Stivín (zvoní): Není jich.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s právě přijatou osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Nyní budeme pokračovati v jednání o odstavci prvém, jímž jest:

Ad 1. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu (tisk 2320) zákona o kartelech a soukromých monopolech (kartelový zákon) - (tisk 2325).

Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaných pozměňovacích návrhů.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

1. Pozměňovací návrhy posl. Hadka, Čižinské a soudr:

V nadpisu zákona budiž škrtnuto slovo "soukromých".

§ 1 doplňuje se po slovech "úpravou výroby" slovy "mzdových a pracovních podmínek zaměstnanců".

V §u 2, odst. 1 budiž věta 1 doplněna slovy "a veřejně vyhlášeny (§§ 3 až 6)".

V §u 3, odst. 2 budiž lit. b) doplněna slovy: "A označení závodů, na které se kartelová úmluva vztahuje".

K odst. 2 buďtež dodána další ustanovení:

"e) přesný obsah mzdových a pracovních podmínek závodů, na které se kartelová úmluva vztahuje;

f) přesný obsah daňových přiznání jednotlivých smluvních stran, pokud se týče jejich závodů, daňových předpisů, daňových plateb a daňových nedoplatků;

g) změny v datech uvedených pod lit. e) a f) jest po celou dobu trvání kartelové úmluvy neprodleně oznámiti a uveřejniti v kartelovém rejstříku."

Odst. 7 bude zníti:

"Nahlédnouti do sbírky listin jest dovoleno každému v úředních hodinách."

V §u 4, odst. 2 nahrazuje se věta první zněním:

"Státní úřad statistický jest povinen vydávati měsíční veřejné přehledy o individuálních datech o těchto cenách (sazbách)."

V §u 5, odst. 1 doplňuje se věta 1 po slovech "ohledně cen" slovy "mzdových a pracovních podmínek" a po slovech "pořízeny zápisy" slovy "které jsou veřejné (§§ 3 a 4)".

§ 6 doplňuje se po slovech "nebyly-li pořízeny" slovy "a uveřejněny" a po slovech "opatření bezúčinná" větami:

"Každý jest oprávněn, podati úřadům vysvětlivky o pravém smyslu kartelových úmluv, o obsahu kartelových úmluv, které byly kartelovými smluvními stranami zatajeny a pod., a tyto údaje sděliti veřejnosti. Úřady jsou povinny, k těmto údajům patřičně přihlížeti a sděliti výsledek šetření neprodleně veřejnosti. Zaměstnanec nesmí po sdělení nebo uveřejnění pravdivých dat, tykajících se jeho zaměstnavatele, býti po dobu půl roku propuštěn ze zaměstnání."

K §u 12:

Odst. 1 doplňuje se větami:

"Jsou-li vývozové ceny lidových životních prostředků nižší než ceny na trhu tuzemském, je vláda povinna ihned naříditi, aby ceny tuzemské byly sníženy na roveň cen vývozních. Má-li některá ze smluvních stran (některý z jejích podniků) zásoby lidových životních prostředků, které jsou ohroženy zkázou, jest obec, ve které se tyto zásoby nalézají, oprávněna, tyto zásoby vykoupiti za režijní ceny a povinna neprodleně je přiděliti dělníkům a nižším zaměstnancům (zejména nezaměstnaným), domkářům, malorolníkům, maloživnostníkům, za režijní ceny zvýšené o náklady, které jí samé vzešly."

Odst. 4 se nahrazuje zněním:

"Kartelové úmluvy, kterými se smluvní strany zavazují snížiti mzdy nižších zaměstnanců nebo zhoršiti jinak jejich pracovní podmínky, jsou neplatné. Uzavření takovýchh úmluv trestá se pokutou až do jednoho milionu Kč, a zástupci smluvních stran, kteří takovou úmluvu uzavřeli, budou sborovým soudem první instance trestáni pro přečin tuhým vězením od šesti měsíců do jednoho roku."

Připojuje se nový odst. 5:

"(5) Žádná ze smluvních stran a žádný ze závodů, na které se kartelová úmluva vztahuje, není oprávněn hromadně propouštěti dělníky nebo nižší zaměstnance, pokud kartelová úmluva trvá, nebo po dobu šesti měsíců po jejím rozvázání."

K §u 17, odst. 1:

V první větě se slova "lze přiměřeně" nahrazují slovy "jest obdobně".

Čís. 1 doplňuje se po slově "soukromé" slovy "státní nebo veřejné" a po slově "monopoly" slovy "nebo jde-li o mzdové a pracovní podmínky nebo o zásoby nebo o rozdíl mezi cenami vývozními a cenami tuzemskými (§ 12)".

V §u 29 doplňuje se odst. 1 po slovech "(§ 17)" slovy "nebo kdo neuveřejní dat podle předpisů tohoto zákona nebo kdo brání veřejnému nahlédnutí".

V §u 37 se škrtá druhá věta od slov "nelze však" až do slov "na vědomí".

§ 38 se škrtá.

2. Pozměňovací návrhy posl. dr Černého, dr Patejdla, dr Wintra, dr Daňka, Zierhuta, Tauba, dr Hodáče a druhů:

V §u 28 buďtež slova "dal člen kartelu" nahrazena slovy "dala smluvní strana".

V §u 36 budiž první odstavec nahrazen odstavcem:

"(1) Předloží-li strana na základě ustanovení tohoto zákona listinu podmínečně od poplatků osvobozenou, nestává se tím tato listina poplatnou."

3. Pozměňovací návrh posl. dr Hodáče, dr Černého, dr Wintra, dr Patejdla, dr Daňka, Zierhuta, Hackenberga a druhů:

Odst. 2 §u 39 budiž nahrazen zněním:

"(2) Nedotčena zůstávají ustanovení zákona ze dne 2. března 1933, č. 44 Sb. z. a n., kterým se vydávají zvláštní předpisy o soutěži ve věcech peněžnictví a o úpravě úrokové úrovně; pokud trvá právo vlády podle § 20, odst. 1 uvedeného zákona, nelze na úrokové sazby z peněžních vkladů nebo zápůjček podniků úvěrních použíti ustanovení tohoto zákona."

Místopředseda Stivín (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji p. posl. dr Dolanskému.

Zpravodaj posl. dr Dolanský: Vážená sněmovno! Všichni páni řečníci, ať již mluvili pro nebo proti osnově o kartelech a soukromých monopolech, shledávali osnovu resp. návrh zákona příliš mírným; nebyl jim dosti ostrým. Připomínám, že osnova tak, jak vyšla z ústavně-právního výboru, je dílem kompromisu a že musíme ponechati praksi, pokud usvědčí z pravdy nebo z omylu pány oposiční řečníky. Návrhy a změny, které byly z důvodů legislativních uznány důvodnými, docházejí úpravy třemi návrhy, resp. dvěma návrhy, které jsou podány p. posl. dr Černým a druhy a p. posl. dr Hodáčem a druhy a budou vtěleny, dostanou-li při hlasování většinu, do zákona. Vyslovuji se pro to, aby oběma návrhům bylo dáno místo a aby je slavná sněmovna přijala.

Naproti tomu nemohu souhlasiti, aby slavná sněmovna usnesením schválila návrhy podané pp. posl. Hadkem, Čižinskou a soudr., poněvadž jsou jednak proti celé konstrukci zákona, jednak jsou toho obsahu, že dojdou vyřízení ostatními návrhy.

Prosím slavnou sněmovnu, aby osnovu zákona o kartelech tak, jak vyšla z ústavněprávního výboru, v úpravě podle obou návrhů mnou doporučených, učinila svým usnesením zákonem. (Souhlas.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Osnova má 43 paragrafů, nadpis zákona, nadpisy částí a úvodní formuli.

Míním dáti hlasovati takto:

Nejprve o celkové úpravě, kterou navrhují posl. Hadek, Čižinská a soudr.; bude-li zamítnuta, dám hlasovati o osnově zprávy výborové, v úpravě podle návrhu posl. dr Černého, dr Patejdla, dr Wintra, dr Daňka, Zierhuta, Tauba, dr Hodáče a druhů a podle návrhu posl. dr Hodáče, dr Černého, dr Wintra, dr Patejdla, dr Daňka, Zierhuta, Hackenberga a druhů.

Kdyby také tato úprava byla zamítnuta, hlasovali bychom o celé osnově ve znění zprávy výborové.

Jsou námitky proti přednesenému pořadu hlasování? (Námitek nebylo.)

Není jich.

Budeme tedy hlasovati podle něho.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou v úpravě, jak ji navrhují posl. Hadek, Čižinská a soudr., nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Jest zamítnuta.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona, s nadpisy a úvodní formulí v úpravě navržené posl. dr Černým, dr Patejdlem, dr Wintrem, dr Daňkem, Zierhutem, Taubem, dr Hodáčem a druhy a posl. dr Hodáčem, dr Černým, dr Wintrem, dr Patejdlem, dr Daňkem, Zierhutem, Hackenbergem a druhy, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím celá osnova, to jest jejích 43 paragrafů, nadpisy a úvodní formule, přijata jest ve znění zprávy výborové, upraveném podle návrhu posl. dr Černého a druhů a návrhu posl. dr Hodáče a druhů.

Poslanecká sněmovna přijala tím osnovu tuto ve čtení prvém.

Předsednictvo se usneslo podle §u 54, odst. 1 jedn. řádu, aby o této naléhavé osnově bylo čtení druhé provedeno v téže schůzi.

Přistoupíme tedy ihned ke čtení druhému.

Ad 1. Druhé čtení osnovy zákona o kartelech a soukromých monopolech (kartelový zákon) - (tisk 2325).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Dolanský: Jsou návrhy. V §§ 5, 8, 9, 13, 17, 22, 23, 29 a 31 jest vypustiti zbytečnou tam při tisku se vloudivší čárku. Jinak není oprav.

Místopředseda Stivín (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s právě přijatou osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém s opravami právě přednesenými, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

3. Návrh, aby posl. sněmovně prodlouženy byly lhůty stanovené §em 43 úst. listiny k projednání usnesení senátu o vládních návrzích:

a) zákona, ktorým sa menia a doplňujú niektoré ustanovenia živnostenského zákona pre územie Slovenska a Podkarpatskej Rusi zo dňa 10. októbra 1924, č. 259 Sb. z. a n. (o zriaďování sväzov živnostenských spoločenství) (tisk 2245),

b) zákona, ktorým sa menia a doplňujú niektoré ustanovenia živnostenského zákona pre územie Slovenska a Podkarpatskej Rusi zo dňa 10. októbra 1924, č. 259 Sb. z. a n. (o zriaďování odborných živnostenských spoločenství) (tisk 2246),

c) zákona o pojistné smlouvě (tisk 2247),

d) zákona o otváracej a zatváracej hodine obchodných miestností v zemi Slovenskej a Podkarpatoruskej (tisk 2310).

Návrhu na prodloužení lhůt jest potřebí proto, poněvadž tyto osnovy nebude již možno projednávati ve lhůtě, která končí dnem 9. srpna t. r.

Navrhuji tudíž, aby pro každou z těchto osnov prodloužena byla lhůta k projednání sněmovnou o 3 měsíce.

Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Poněvadž nebyl návrh ani na odklad hlasování ani na přikázání výboru, budeme hlasovati o předneseném návrhu.

Kdo tedy souhlasí, aby pro osnovy svrchu jmenované navrženo bylo senátu prodloužiti lhůty dané poslanecké sněmovně o 3 měsíce, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh jest přijat.

Tím vyřízen jest poslední odstavec pořadu.

Sdělení předsednictva.

Dovolené

podle §u 2, odst. 2 jedn. řádu obdrželi na dnešní den posl. Heeger, Brožík.

Za platnou podle §u 2, odst. 4 jedn. řádu uznána dodatečná dovolená posl. Heegera na včerejší den.

Změna ve výboru.

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche christl.-soz. Volkspartei" posl. dr Mayr-Hartinga za posl. Bobka.

Od vlády došlo.

Předseda vlády zaslal přípisy ze dne 7. července 1933:

vládní nařízení ze dne 23. června 1933, č. 109 Sb. z. a n., o úpravě celního sazebníku (č. j. 11.034/33 m. r.),

vládní nařízení ze dne 23. června 1933, č. 104 Sb. z. a n., o celních přirážkách k celním sazbám na některé druhy obilí (č. j. 11.033/33 m. r.) - přikázána výborům rozpočtovému, zásobovacímu, zemědělskému a živn.-obchodnímu.

Došly odpovědi

min. věcí zahraničních na dotaz posl. inž. Kalliny o nesnázích při vývozu elektrotechnických isolačních hmot do Francie (č. D 1104-III),

min. spravedlnosti na dotaz posl. Bródyho, že Anně Demjanové nebylo přiznáno odvolací právo (č. D 1112-III).

Vyloučeno z těsnopisecké zprávy.

Předsednictvo usneslo se podle §u 9, odst. 1, lit. m) jednacího řádu vyloučiti z těsnopisecké zprávy o dnešní schůzi sněmovny projevy ohrožující bezpečnost státu z řeči posl. Jiráčka a Čižinské.

Místopředseda Stivín (zvoní): Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby příští schůze svolána byla písemně s pořadem, který podle §u 40 a §u 9, odst. 1, lit. d) jedn. rádu určí předsednictvo.

Dnešní schůzí končíme předprázdninový úsek sněmovního zasedání. Sněmovna může odejíti na prázdniny s vědomím, že pilně pracovala na řešení mnohých těžkých otázek (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní.), jež nám přinesla světová hospodářská krise.

Od počátku roku do dnešního dne konalo se celkem 55 schůzí plenárních, 106 výborových a 6 schůzí subkomitétů.

Předsednictvo konalo celkem 47 schůzí, z toho 5 společně s předsednictvem senátu.

V plenu bylo projednáno 26 vládních předloh, z čehož 4 jako usnesení senátu, 3 návrhy iniciativní, z toho 1 jako usnesení senátu, dále státní závěrečný účet a ratifikováno 5 mezinárodních smluv.

Přeji všem paním a pánům poslancům i našim spolupracovníkům, aby se dokonale osvěžili o parlamentních prázdninách pro povinnosti a úkoly, které nás očekávají po prázdninách.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 12 hod. 58 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP