Úděl mladého rolníka nebude dříti se do úpadu na kamenitém políčku a nedopracovati se nikdy nejmenšího výdělku jako dnes, kdy všechen výnos jeho lopoty spolykají banky a erár. Na půdě zvětšené o bezplatný příděl z vyvlastněných velkostatků pomůže stát hospodařiti všemi prostředky. Poskytne bezplatný úvěr na zakoupení strojů, postará se o vyškolení rolnické mládeže k družstevní zemědělské výrobě, založí rolnické školy, které jí dají odbornou výchovu. Řízení vesnic se dostane do rukou chudých rolníků, bohatí statkáři budou zbaveni své nebetyčné moci. Každé, i té nejodlehlejší vísce bude zjednán přístup k nejnovějším a nejdůležitějším vymoženostem kultury a civilisace. Pod stropy začouzenými od loučí a petrolejových lampiček zazáří žárovky, radio přinese nejnovější zprávy, rolník na vesnici bude míti tytéž výhody jako pracující člověk ve městě.
Také ty, kamarádko, mnoho získáš! Budeš naprosto rovna muži ve všech právech i povinnostech, v každém rozhodování. Nikdo ti nebude směti upírati právo svobodně jednati, protože jsi jenom žena. Bude ti otevřena a umožněna cesta ke všem veřejným funkcím, na všechny školy, na ta nejdůležitější a nejodpovědnější místa ve společnosti. Mladé proletářky budou státi v čele závodů, budou spravovati obce, říditi školy, zasedati v institucích, jimiž bude proletariát uskutečňovati svou vládu. I láska mladých pracujících lidí dosáhne osvobození. Nebude hanbou státi se matkou dítěte svého hocha. Nebude také zločinem odstraniti plod, nebudeš-li se chtíti státi matkou. Ty ani ostatní naše dívky nebudete trestány za svou lásku žalářem, ani nebudete musiti vystavovati svoje životy nebezpečí a vkládati je do rukou žen, zacházejících neuměle s nedokonalými prostředky, protože vám budou dána k disposici moderní sanatoria, v nichž si dnes usnadňují beztrestně rozmařilý život buržoasní paničky. Ale býti matkou nebude ani v novém řádu, za nějž bojujeme, takovým břemenem jako dnes. Jesle a jiná zařízení, která dělnický stát vybuduje pro děti pracujících žen, pomohou ti s výchovou tvého děcka a ty se budeš moci klidně věnovati své práci. Po celou dobu, po níž tě porod učiní neschopnou práce, budeš požívati největší podpory dělnického státu a jeho sociálních institucí. Nepřijdeš o svou mzdu, nebudeš trpěti nedostatkem, budeš si moci zjednati vše potřebné.
Ty a tvůj hoch se dnes nemůžete vzíti, protože nemůžete platiti drahý byt v novostavbě. Takových překážek nebude, až nový řád odstraní poměry, v nichž bohatí kapitalisté obývají mnohapokojové byty, kde mají i zvláštní ložnici pro psa, zatím co mladí pracující manželé jsou odsouzeni žíti ve vlhkém a špinavém suterénu, často pohromadě s cizími lidmi. Žena a láska budou osvobozeny, jakmile zhyne řád, v němž svaté je pouze vlastnictví a v němž musí mladí pracující lidé podrobovati svůj život hnusným předsudkům a kšeftařským formám buržoasního života, aby bylo toto vlastnictví zabezpečeno. Bez boje proti "starým" stane se mladý člověk důležitým činitelem.
Nový řád, který odstraní příčiny toho, čemu se říká "nadvýroba", rozbije vše, co nes zadržuje rozvoj lidského pokroku, roztočí všechna kola výroby, rozproudí nový život. Nebude důvodů, aby mladí lidé byli odháněni od práce a od veřejné činnosti. Každá síla, zejména mladá, zdravá síla bude vítána. Mladými lidmi budou naplněny závody, mladým rukám bude svěřeno jejich řízení, jakož i řízení obcí, státu. Budeme míti 20- až 25leté dílovedoucí, inženýry, ředitele továren, hlavy obcí, vedoucí důležitých státních orgánů, vyšlé z dělnických rodin a svědomitě, prakticky vychované ve školách dělnického státu. Důležitými činiteli veřejného života se staneme my všichni, kteří jsme dnes bez politických práv, v závodě platíme za podřadný materiál, v obci nemáme "do toho co mluvit", kterým berou právo organisovati se k boji za svobodu, rozpouštějí organisace a místo výchovy ve svobodné a uvědomělé příslušníky proletariátu dávají zvláštní trestní soudnictví a polepšovny.
Škola bude sloužiti budování nového života. Staré, staletým prachem pokryté a mechem středověkých doktrin zarostlé úctyhodné ústavy dodělají. Zmizí atmosféra škol ovládaných trestaneckými školními řády, křížem, ukazovátkem, hrůzou ředitelských důtek, karcerů a protekcí. Učebnice a výklady, jež slouží pouze jedinému účelu, výchově mladého člověka k slepé víře, že tento zkrachovaný řád je jediné možný a nejlepší, ale které posílají tohoto mladého člověka do života s ponaučením: "Nemysli si, že tě tam čekají s otevřenou náručí, netěš se, že dostaneš místo" - a také mu nic pro tento život nedají, půjdou k čertu. Škola bude mladého člověka připravovati na tvořivý život. Propast mezi teorií a praxí bude překlenuta. V továrnách vyrostou světlé, skleněné a železné budovy závodních škol. Učeň, mladý dělník v nich ztráví polovinu své čtyř- či šestihodinové denní pracovní doby, jejíž druhá polovina bude věnována praktické práci v dílně. Každému nadanému mladému proletáři bude otevřena cesta na vysokou školu, kde bude moci nabýti nejvyššího vzdělání, jež je dnes výhradním majetkem buržoasie. Nebude numeru clausu ani jiného zařízení, jež by mladé lidi z proletářských rodin ze studia vylučovalo. Věda a vzdělání stanou se plně zbraněmi vítězného proletariátu. Po vystudování dostane každý proletářský inteligent práci. Praktický život po něm sáhne, bude na něj čekat, aby jeho schopnosti postavil na pravé místo. Jméno "inteligentní proletář" přestane býti posměškem. Tvůrčí schopnosti a obrovské nadání, jež dříme v mladé generaci pracujících, dojdou uplatnění.
Nebude národů utlačovaných ani utlačujících. Možná, že tvého otce připravil český kapitál o práci, protože je Slovák, Němec, Polák, Maďar nebo Ukrajinec. Vidíš snad kolem sebe ještě větší bídu, máš ještě větší hlad než je jinde, protože jsi příslušníkem národa, který v tomto státě nevládne. Chodíš do školy, kde tě šikanují, učí tě nesrozumitelným jazykem, vychovávají tě otrocky, nebo navštěvuješ školu svého jazyka, ale stát ji zanedbává, nechává chátrat, aby tebe a tvé kamarády přinutil podlehnouti šovinistické rozpínavosti vládců. Nedej se strhnouti k falešnému vlastenčení a k nenávisti k pracujícím kamarádům, příslušníkům národa, který tvůj národ utiskuje. Podej si s nimi ruce. Oni nejsou tvými nepřáteli, oni nejsou totožni s těmi, kteří tě utiskují, nýbrž budou s tebou bojovat za osvobození tvého národa a osvobodí jej, svrhnete-li rukou společnou a nerozdílnou tento řád založený na útlaku. Oni vědí, že nemůže býti svoboden národ, který utlačuje jiné národy.
Místo vojáčkování nastoupí výchova zdravého těla. Nebude militaristické výchovy zařízené proto, aby cvičila lidi ke způsobilosti a slepé ochotě brániti pořádek, v němž jsme otroky. Nebude třeba nákladné armády, protože v osvobozeném světě nebude hranic a pracující všech národů nebudou míti příčiny, aby mezi sebou válčili. Proletářský sport a tělovýchova dojdou netušeného rozvoje, aby vychovávaly zdravé lidi pro radostnou práci. Budou jim sloužit dělnická hřiště, závodní tělocvičny a stadiony, rozsáhlé parky. Nejzdravější sporty, které jsou dnes monopolem "zlaté mládeže", protože na ně dělnický hoch nemá, učiní stát přístupnými široké proletářské veřejnosti.
Budeš příslušníkem osvobozené pracující třídy. Nebudeš se před nikým hrbit. Práce ti nebude zlem, protože budeš pracovat pro sebe a pro své kamarády, kteří se budou činit právě tak jako ty. Nebudeš prací přetížen, vyčerpáván až do úmoru tak jako nyní. Ze života, který denně proklínáš, se stane skutečný život. To je náš cíl, cíl uskutečnitelný, jehož živý vzor ti můžeme ukázat. V Sovětském svazu, na celé jedné šestině zeměkoule, je pracující mládež osvobozena, dosáhla už uskutečnění velké části toho, o čem jsme tu právě vykládali, a denně závodním tempem buduje další části socialistického světa. A tento živý vzor je nám zárukou, že i my svých cílů dosáhneme. Svoboda sovětské mládeže a cesta, kterou byla vybojována, mluví k tobě s námi.
Vylíčili jsme ti stručně a v hlavních rysech cíl, za kterým jdeme. Možná, že teprve teď, když jsi začal porovnávati, kde dnes dělnická třída je a kde bude až svůj zápas vítězně skončí, jsi si uvědomil mnoho z toho křiklavého bezpráví, v němž žiješ s námi a s pracující mládeží. Byl jsi k tomu dříve lhostejný. Myslil jsi si: nějak bylo, nějak bude. Ale uvaž, že toho všeho, co ti snad zní jako vzdálená hudba budoucnosti, je možno dosáhnouti. Nejsou to nepřekonatelné překážky, které nás dělí od takového života, a nejsou to ani staletí, ani desetiletí, ani dlouhé roky, po které bychom musili čekati "až bude doba zralá". Továrny, pole, stroje, suroviny, vše, z čeho se dá nový život pro pracující lid vybudovati, to vše je tu na dosah ruky. Jenomže továrny jsou zavřeny, pole pustnou, stroje nevyrábějí a suroviny se ničí, protože několik tisíc měšců by přišlo o milionové zisky, kdyby se nacpaná skladiště vyprodala za ceny, za které by pracující lidé mohli kupovati. Přemýšlíš a říkáš si, že je to blázinec. Ale není. Je to řád. Řád, v němž několik tisíc lidí vládne vším, čeho je zapotřebí k práci, a miliony ostatních musí proto skákati, jak oni pískají. My tento řád chceme odstraniti, chceme vzíti nový svět útokem, chceme vzíti útokem svoji budoucnost.
Denně nám rostou úkoly, jež znamenají
bojem zachraňovati pro statisícové zástupy mladých lidí to nejnutnější.
My je plníme. To je cesta, po které jsme šli a půjdeme dále, blížíce
se krok za krokem k okamžiku, kdy tento hanebný společenský řád
rozdrtíme úplně. (Potlesk komunistických poslanců.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Dalším řečníkem je p. posl. Mikuláš. Uděluji mu slovo.
Posl. Mikuláš: Slavná sněmovno! Projednávaný vládní návrh zákona, kterým se dočasně mění a upravuje výkon exekuce proti zemědělcům, bude jistě velmi sympaticky přijat těmi zemědělci, jichž hospodářské postavení ohroženo bylo dlouhotrvající krisí cenovou do té míry, že jsou úplně bez prostředků, a u nichž bezohledné provedení exekuce znamenalo by přímé ožebračení.
Vůdčí myšlenkou tohoto zákona také jest, nevymáhati určité úplaty v době pro zemědělce nepříznivé a zejména tehdy, kdy není hospodářsky za co tržiti. Jestliže byl volen termín pro možnost výkonu exekuce až po 31. prosinci 1933, je to jen důkazem, že bylo přihlíženo k tomu, aby byla dána zadluženým zemědělcům možnost teprve po sklizni a výmlatu učiniti zadost svým finančním povinnostem. To prakticky znamená, že po vydání tohoto zákona budou míti zadlužení zemědělci dostatek času a doufejme i hospodářské možnosti brániti se nejhorším důsledkům, prodeji usedlosti, proto, poněvadž až do 31. prosince 1933 nesmí býti takový exekuční prodej proveden.
Jak patrno, jde o opatření hospodářské i morální ceny, i když lze litovati, že poměry v zemědělství dospěly u nás tak daleko, že si prostě opatření takovéto povahy vynutily. Právě tyto zlé poměry musí nás vésti k tomu, abychom zkoumali, zdali jsme si v legislativě i v jiných opatřeních vlády, pokud jde o pomoc našemu zemědělství, počínali správně či nikoliv. Po mém pevném přesvědčení ti, kdož měli hlavní slovo v posledních letech v československém zemědělství, nebyli právě na výši doby. (Tak jest! Zcela správně!)
I když plně chápeme nesnáze, s nimiž se setkáváme a s nimiž zápasí i ostatní svět, nemůžeme se zhostiti určitých pochybností, že nebylo vykonáno všechno, co jsme byli povinni pro své zemědělství včas vykonati. Bylo-li chybou a nesprávným rozpoznáním hospodářské situace, když naše oficielní zemědělská politika sázela všechno jen na kartu obchodně-celního opatření, nebylo ani šťastné a zemědělství prospěšné rozhodnutí o syndikátech. Ceny žita, ječmene a ovsa r. 1932/33 jsou dokladem, co taková opatření pro zemědělství znamenají a komu ve skutečnosti slouží.
Nemohu proto jinak, než dožadovati se při této příležitosti znovu změny této politiky, která je více obchodní a politická než zemědělská, a žádati, abychom včas, pravím včas učinili taková opatření pro zajištění letošní sklizně, abychom většinu zemědělců nehnali do situace, ve které jest již dnes značná část zemědělců a pro které právě děláme tento zákon o odkladu exekuce.
Vedle otázky cen zemědělských produktů musí býti také úkolem zemědělské politiky, aby se zřetelem na naše poměry, které pravděpodobně nastanou, jednáním o hospodářské sblížení států Malé dohody (Tak jest!) a s ohledem na připravovanou světovou hospodářskou konferenci zavčas byly učiněny určité předpoklady pro přeměnu, usměrnění, zlepšení a zlevnění naší zemědělské výroby. (Výborně!) Nechci zde podrobně vypočítávati, kde a do jaké míry ty možnosti naše zemědělství má, poněvadž jsem svého času s tohoto místa již o těchto problémech mluvil. Chtěl bych dnes jen připomenouti, abychom se na doby příští včas a náležitě připravili a tak se vyvarovali eventuálních hospodářských škod. (Výborně!) Je-li přece po této stránce jisto, že do mezinárodního jednání musí jíti náš stát s určitou přípravou, pak především je třeba, aby naše zemědělství po stránce výrobní mělo pevný a usměrněný plán jak se zřetelem na domácí obyvatelstvo a jeho spotřebu, tak i se zřetelem na naši potřebu exportní. (Výborně!)
Ve snaze umožniti splnění tohoto úkolu našemu zemědělství navrhoval jsem loňského roku v zemědělském výboru v rozpravě o exposé pana ministra zemědělství Bradáče, aby zřízen byl pro celou republiku zvláštní poradní sbor pro otázky hospodářské, zejména zemědělské, který by připravil krajové rozdělení a usměrnění zemědělské výroby a tak dal základ pro výrobu zemědělskou do budoucna. Návrhem tím sledoval jsem myšlenku dostati vážné otázky a problémy, týkající se našeho zemědělství, do prostředí, které by nebylo ovlivňováno separátními zájmy určitých skupin, ani řevnivostí úřadů a korporací o kompetenci. V takovémto sboru, podobně jako je tomu u Poradního sboru pro otázky hospodářské, dostali by se ke slovu skuteční odborníci vědy a prakse, kteří by mohli svobodně říci svůj názor o dnešním stavu našeho zemědělství a určiti a stanoviti opatření, jakých by bylo třeba, aby zemědělství naše stalo se co nejdříve zdravou složkou a zdravým činitelem v našem národním hospodářství. (Výborně!)
Budeme-li míti plán pro výrobu zemědělskou, musíme ovšem starati se i o to, aby umožněno bylo jeho provedení. Bylo by chybou neuvědomiti si, že celek, representující naši zemědělskou výrobu, není na takové odborné výši, aby mu stačil jen plán. Domnívám se, že vedle plánu musí zde býti také ti, kteří vhodnou propagací nových výrobních směrů pomohou dáti naší zemědělské výrobě základ odpovídající daným hospodářským poměrům. Především musí nám v tomto těžkém úkolu pomoci zemědělské školství a zejména lidové školy hospodářské, které v tomto směru jsouce přímo ve styku se zemědělci mohou vykonati velmi mnoho. To ovšem předpokládá i určitou změnu v dosavadním nazírání vedoucích činitelů na lidové školy hospodářské, které po našem soudu zasluhují největší péče a pozornosti. (Výborně!)
Lituji, že musím konstatovati, že námět můj před rokem uplatňovaný v zemědělském výboru nepotkal se, jak vše nasvědčuje, s určitým pochopením na místech rozhodujících. A tak, slavná sněmovno, jsme stále svědky (Výkřiky.), že o nadhozených problémech provádí se u nás dále parcielní diskuse nevedoucí k cíli. Při tom těm, kteří mají bohaté zkušenosti z jednotlivých oblastí, není dána možnost, aby jejich hlas byl slyšán. To tedy znamená, že zatím zůstáváme zase jen u diskuse u zeleného stolu, což jest ovšem ku škodě našeho zemědělství. (Předsednictví převzal místopředseda Roudnický.)
Tento stav se dnes všeobecně cítí a také v poslední schůzi výboru zemědělského z projevů zástupců jednotlivých politických stran bylo patrno, že zemědělská politika našeho státu bude museti rychle měniti svůj dosavadní směr a svoji nerozhodnost. Proto také bylo usneseno požádati pana ministra zemědělství dr Hodžu o výklad. Poměry venku jsou velmi vážné a proto chceme věř¨ti, že pan ministr zemědělství svým výkladem vnese jasno do těchto poměrů a že tak uvolněna bude cesta k realisaci nejdůležitějších otázek pro zemědělství.
Za nejakutnější považujeme otázku cen obilí z příští sklizně, pak cenový zásah vlády na vyrovnání cenového nepoměru a uzákonění pachtýřského zákona. (Výborně!) Jsem pevně přesvědčen, slavná sněmovno, že bez vyřízení těchto naléhavých otázek nemůže odejíti parlament na letní prázdniny. (Výborně!)
Nezapomínejme, že důvěra lidu
roste jen z činů a positivní práce parlamentu a vlády. I to málo,
co poskytujeme tímto zákonem o odkladu exekuce, bude venku s povděkem
uvítáno. Náš klub bude proto pro vládní návrh zákona hlasovati
a vynasnaží se v další své parlamentní činnosti, aby těžká situace
zemědělského lidu byla zlepšena. (Výborně! - Potlesk.)
Místopředseda Roudnický (zvoní):
Uděluji slovo dalšímu přihlášenému řečníku, jímž jest p. posl.
Prause.
Posl. Prause (německy): Slavná sněmovno! Jako zástupce obchodnického a živnostenského stavu pokládám za nutné, abych zaujal stanovisko k projednávanému vládnímu návrhu, kterým se dočasně upravuje výkon exekuce proti zemědělcům. Podle znění tohoto návrhu smí se v exekučních věcech, které budou proti zemědělcům zahájeny na návrh učiněný v době od počátku účinnosti tohoto zákona do 31. prosince 1933, vykonati prodej nebo dražba teprve po 31. prosinci 1933. Dále v exekučních věcech proti zemědělcům již zahájených odloží soud nebo úřad na. návrh dlužníka výkon prodeje nebo dražby věcí movitých nebo nemovitých na dobu po 31. prosinci 1933.
Tento návrh jest vyložený výjimečný zákon, který si zemědělství mohlo vymoci na základě svého politického vlivu. Domníváme se, že mimořádné poměry jako nynější hospodářská krise vyžadují také mimořádných opatření, aby se zabránilo škodám na národním hospodářství, jichž nelze nikdy napraviti. Nám živnostníkům a obchodníkům, kteří jsme v nejužších stycích se zemědělstvím, jest tato těžká nouze tohoto stavu dobře známa. Uznáváme také, že jest nutno, aby se zemědělství poskytla ochrana a pomoc. Třeba ovšem pochybovati, zda tento zákon sám může této nouzi odpomoci. Že se tímto návrhem odkládají daňové exekuce proti zemědělcům na dobu až po Novém roce 1934, jest zajisté podstatná úleva. Nesmíme však přehlížeti následky, které bude míti tento zákon nejen pro peněžní ústavy, nýbrž i pro ostatní věřitele zemědělství. Proto musíme také konstatovati, že tento zákon silně postihne obchodní a živnostenský stav, který jest přece většinou také věřitelem za dodané zboží a pracovní výkony u zemědělců. Neboť nejen že pohledávky, na které byl již vymožen exekuční titul, nebude možno vymoci do 31. prosince t. r., psychologicky posuzováno nelze si zastírati fakt, že poklesne také ochota platiti pohledávky, které nebyly zažalovány. Za takovéhoto stavu není pochyby, že i těžká hospodářská nouze obchodnického a živnostenského stavu musí se dále zostřiti. Poněvadž však vycházíme ze zásady "žíti a nechati žíti", neodepřeme svého souhlasu tomuto návrhu s předpokladem, že se týchž ochranných opatřeních dostane také obchodnickému a živnostenskému stavu.
Očekáváme tedy, že parlament přijme také náš příslušný pozměňovací návrh, podle něhož se rozšiřuje odklad exekuce také na obchodnický a živnostenský stav. Neboť dnes jest, bohužel, zřejmou skutečností, že i živnosti a obchod jsou zachváceny touž nouzí, že jim hrozí zkáza pod břemenem dluhů, daní a dávek a že tedy bojují krutý boj za zachování své existence. Většina obchodníků a živnostníků dnes neví, kde sehnati peníze, aby vedle běžných provozních výdajů uhájila holé živobytí. Otřásající jsou zprávy docházející ze všech částí sudetsko-německého území o strašlivé nouzi drobných živnostníků, zvláště v pomezních krajinách.
Vyňati z veškeré státní sociální péče nemají tito drobní lidé pro sebe a pro svou rodinu často ani to nejnutnější k živobytí. Ba jde to již tak daleko, že mnoho řemeslníků po životě tvrdé práce musí se živiti almužnou. Ačkoliv tyto smutné skutečnosti nemohou býti pro úřady tajemstvím, všechny dosavadní naše zákroky v této věci, aby se dostalo ochranných opatření živnosti a obchodu, narazily jen na hluché uši. Až dosud nebylo, bohužel, možno přiměti vládu, aby učinila sebe menší věc k zachování středního živnostenského stavu. Naopak, vláda uvalila nyní nové daně a dávky na bedra obchodnického a živnostenského stavu. Daně se vymáhají s bezohledností a krutostí, které nelze již překonati, častokráte prodejem posledního majetku.
Berního exekutora vidíme nyní u mnoha drobných živnostníků častěji než platící zákazníky. Berní úřady neznají, bohužel, ohledu, žádosti o daňové úlevy bezohledně zamítají. Tyto strašlivé poměry křičí po nápravě, nemá-li většina drobných řemeslníků a obchodníků přijíti o veškeren majetek.
Vládě vzniká tedy povinnost, aby se konečně jednou také náležitě postarala o udržení a zesílení živnostenského a obchodnického stavu. Dobře víme, že od státu můžeme očekávati pomoc jen omezenou měrou, ale i tam, kde jest možná, tato pomoc dodnes selhává.
Žádáme tedy především, aby se v nejbližší době poskytla obchodu a živnostem vydatná úvěrová pomoc, k čemuž měly by především přispěti sociální pojišťovny. Není možno, aby kapitály sociálních pojišťoven, které většinou pocházejí z příspěvků živnostenského stavu, plynuly jedině do státní pokladny.
Dále musíme zcela zvláště protestovati proti tomu, že samostatní živnostníci jsou vyřazováni při zadávání dodávek chleba nezaměstnaným, které z příkazu ministerstva soc. péče byly většinou zadány konsumním družstvům. Toto přímo ostudné jednání třeba tedy co nejdříve napraviti, neboť "rovné právo pro všechny".
Proto vznášíme co nejdůrazněji tyto požadavky:
1. Při ukládání a vymáhání daní budiž postupováno co nejšetrněji. Žádosti o odpis daní a žádosti o poshovění buďtež vyřizovány blahovolně;
2. nezaměstnaní a potřební drobní živnostníci buďtež zařazeni do nouzové a vyživovací akce;
3. konsumní družstva, pokud jde o zdanění s podniky jednotlivců, buďtež zrovnoprávněna a budiž zastaveno státní podporování těchto konsumních spolků;
4. z půjčky práce buďtež přiděleny přiměřené částky na veřejné práce v německém území;
5. buďtež učiněna přísná opatření proti hudlařství a zároveň potrestáni objednatelé;
6. buďtež zastaveny obchody s jednotnými cenami a co nejrychleji paušalována daň z obratu, zvláště u textilií.
Nežádáme nic nemožného, žádáme jen právo na život.
Vláda, která úmyslně ponechává
dále bez povšimnutí tyto nejmenší požadavky činitele tak důležitého
pro stát, jako jest obchodnický a živnostenský stav, a tím přispívá
ke zničení tohoto stavu, pozbyla práva nazývati se demokratickou
a nemůže tedy očekávati positivního stanoviska k takovémuto režimu.
(Potlesk.)
Místopředseda Roudnický (zvoní):
Uděluji slovo dalšímu přihlášenému řečníku, jímž je pan posl.
dr Hodina.
Posl. dr Hodina (německy): Slavná sněmovno! Ještě než tento návrh byl předložen sněmovně, slyšeli jsme se všech stran pokřik: "Znovu je to dar zemědělství, již zase zemědělci dosáhli úspěchu!" Ano, jest to jeden z četných úspěchů, které nám tak mnozí přátelé zemědělců rádi přejí, poněvadž buďto mohou míti jen velmi malý účinek nebo se tak pozdě stávají zákonem, že účel zákona jest již předstižen. Dnes se bude zase mluviti mnoho z oken a zvláště budou mluviti strany, které selhaly při projednávání zemědělských otázek důležitých pro život. Dnes se budou zase pronášeti agitační řeči a podávati pozměňovací nebo zlepšovací návrhy, neboť jde přece o to, aby se stal zákonem zemědělský návrh, mající jen pochybnou cenu.
Vládní návrh tisk 2228 ustanovuje, že se exekuce proti zemědělcům odkládají až po 31. prosinci 1933. To snad má již býti zase úspěch pro zemědělce? Po úspěchu není zde ani stopy. Získává se tím pouze jistá lhůta, ve které mají býti vydána skutečně pomocná opatření pro zemědělství, která lze tak nekonečně těžce vypracovati. Tu budou míti četní přátelé zemědělství příležitost dokázati své přátelství k zemědělcům a četné sliby z doby voleb konečně jednou uskutečniti. Tento odklad exekucí činí přítrž pouze loupežnému tažení, které podniklo několik bestií v lidské podobě proti zemědělcům bojujícím o svou existenci.
Nechci znovu ukazovati na všechny zločiny, spáchané na zemědělství, které berní úřady trpěly. Byla to svévole, která dala vymáhati berní pohledávky, zatím co příslušný exekvovaný měl požadavky vůči státu a nabízel je jako náhradu. Zemědělci, kteří vždy prováděli daňové vyrovnání, byli stíháni exekucemi, když vykazovali daňové nedoplatky jen o. 1/4 roku přes danou lhůtu. Při tom se prováděly exekuce pro daňové nedoplatky, stran nichž se ještě vedlo odvolací řízení, takže vůbec ještě nebylo jisto, zdali tento daňový nedoplatek skutečně existuje. U drobných a středních zemědělců byla každá daň vymáhána tak krutě, že u této skupiny poplatníků jistě nelze mluviti o velkých daňových pohledávkách, které dnes státu schází. Bylo to jedině protekční vymáhání daní, které umožnilo, žestát stále ještě mohl vykazovati daňové nedoplatky přes 5 miliard Kč, které bylo opominuto v době konjunktury náležitě vymoci a které později pro pokles konjunktury za menšího výnosu podniků byly pokud možno sníženy odpisy a takto příslušným berním obcím v jejich peněžním hospodaření byly způsobeny ještě ohromné škody a těžkosti.
Lichvě, která se při takových exekucích provozovala, netroufal si čeliti žádný úřad, ačkoliv se v tisících případech prokázalo, že zde nastalo obohacení, které dosahovalo tisíců a tisíců procent v poměru k tomu, co exekvovaný zemědělec dostal za svůj živý nebo mrtvý inventář, často nutný k dalšímu provozování zemědělství.
Tomu nešvaru se nyní učiní přítrž a zemědělec zůstane prý do 31. prosince bez starosti, neboť v této době mají se učiniti vhodná opatření k jeho záchraně. Tento návrh můžeme jistě považovati za počátek všech těchto zajištění, ale přece musím velmi naléhavě připomenouti, aby ihned následovala ostatní opatření, nemá-li otřesená důvěra zástupců zemědělců k vládě úplně zmizeti. Za 6-8 týdnů budeme před novou sklizní a utváření cen zemědělských výrobků jest zmatenější než kdy jindy. Musí se konečně provésti vyrovnání cen mezi našimi a ostatními výrobky, mezi našimi cenami výrobními a spotřebními. Nikdy se však nesmí státi, aby se toto přizpůsobení provádělo snížením všech cen výrobků na úroveň našich výrobků, naopak přizpůsobení cen musí se provésti tak, aby naše ceny byly zvýšeny a přizpůsobeny cenám ostatních výrobků nebo cenám spotřebním. Vláda konečně se musí zmoci na odvahu, aby učinila přítrž vysokému meziobchodnímu zisku několika tisíc lidí, kteří dnes ještě mezi výrobcem a spotřebitelem pokud možno jen vsunutím několika čísel do knih shrabují ohromné zisky. Není možno, aby se dnes ještě nalezly výdělečné skupiny, které za žádných podmínek nechtějí upustiti od obyčejného zisku, třebaže v širokých vrstvách jiných výdělečných skupin není již možno vykazovati nějaký zisk. To jest jistě hlavní problém a zde podle mého mínění musí býti zahájena akce na podporu zemědělství, má-li se vůbec pomýšleti na to, aby zemědělci byli zachráněni před zoufalstvím a aby dluhy zemědělství mohly býti příště zúročeny a umořovány.
Při této příležitosti poukazuji na podpůrná opatření v Německu v otázce mléčné. Tam byl spotřebitel upozorněn na svou povinnost, že bude-li musiti přinésti oběti, musí poskytnouti pomoc zemědělství v jeho nouzi, má-li se vůbec pomýšleti na počátek ozdravění hospodářství všeobecně. 268 milionů marek získalo říšskoněmecké zemědělství již tím, že cena litru mléka byla zvýšena o 1 fenik. Co se děje u nás? Dnes jsou ještě okresní hejtmani, pobízeni a poháněni rozličnými vrstvami spotřebitelů, ochotni ještě více snižovati již beztoho přímo neutěšenou cenu mléka, která často u výrobce dosahuje již jen 70-80 hal. Stále ještě se trpí, aby tento pokles cen byl dále rdoušen trpěním a podporováním dovozu margarinu a umělého tuku a domácí výrobou umělých tuků a umělého másla, aby se tím odbyt domácích zásob másla přímo znemožňoval. Ve své nouzi a zoufalství se nyní zemědělec ještě sám poškozuje. Jen aby si opatřil peníze, jimiž by zaplatil nejnaléhavější nutné věci, dodává zemědělec svůj poslední litr mléka mlékárně nebo prodává jej jinak možným způsobem, užívá však ke své vlastní škodě sám ve svém hospodářství umělých tuků a tím podporuje akci směřující proti zemědělství. Jak to vypadá v jiných oborech? S hrůzou musíme slyšeti, že v rozličných syndikátech jsou obchodní a spotřebitelské vrstvy tak silně zastoupeny, že si ještě vynucují dovoz jistého množství, ačkoliv se v tomto oboru doma vykazují přebytky. Tak jsem slyšel, že květnový kontingent pro dovoz dobytka a vepřů má býti určen tak, že se bude opírati o číslice dovozu ze stejných měsíců let 1931 a 1932. Kde zde zůstávají zástupci zemědělství? Se vším možným nátlakem bylo zabráněno, abychom my Němci nevyslali tam nejenergičtější obhájce zemědělství, a nyní slyšíme, že zemědělská skupina v syndikátech neodolává tlaku ostatních vrstev tam zastoupených. Žádám tedy jménem německých zemědělců, aby tyto osoby byly ihned vystřídány, neboť přece dnes již musí býti jasno každému školnímu dítěti, že při ohromně pokleslé spotřebě masa a mezitím vzrostlé výrobě dobytka a vepřů doma takové srovnávací číslice nemohou nikdy býti vzaty za podklad k vyjednávání r. 1933. (Souhlas.) Jak má zemědělec, bude-li se dále trpěti pokles cen, pomýšleti na to, aby vedle svých jiných závazků a úkonů ještě zúročil a umořoval své dluhy? Dosud provedené snížení úrokové míry nemá významu pro vypůjčovatele a dlužníky mezi zemědělci, poněvadž u venkovských lidových peněžních ústavů nebude míti buď vůbec žádný účinek nebo se projeví jen v mizivém zlomku procenta.