On odtajil a zaprel i toho úctyhodného novinára, starúčkeho zaslúžilého spisovateľa a kultúrneho pracovníka Samuela Fényesa, že vôbec kedy učinil niečo za maďarskú vec. Človek filozof, literát, ktorý strávil 40 rokov v službe pokroku a vzdelania maďarského ľudu a národa, je v očiach p. Szüllő podľa jeho včerajšieho prejavu obyčajný beženec, obyčajný utečenec, hoci práve ide o človeka mimoriadne vynikajúceho, šľachetného starca, ktorého svedomie nemohlo sniesť ubíjanie slobody a pracujúceho človeka v Maďarsku, ktorý tedy dobrovoľne opustil túto zem. Či pokladá to pán Szüllő za srovnateľné so svojou kresťanskou morálkou, tohoto šľachetného starého pána zaradiť do kategorie obyčajných vandrovníkov tohoto sveta? Nie, pane Szüllő, títo emigranti sa riadia do dlhého radu emigrácie maďarskej, ktorá sa začala Rákoczym, Mikešom, Bercsényim, pokračovala Kossuthom, Fényesom, a to jedným i druhým, Samuelom a Ladislavom, a ktorá, tak sa zdá, ešte dlho nebude mať konca. Vážená snemovňa! A potom tá nehorázna, až nemorálna sofistika! Pán Szüllő tu prehlásil, že deň čo deň vychádza jasnejšie na javo, že je nenapraviteľným omylom z geofysického a geofilosofického stanoviska rozdelenie bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. Tvrdil tu, že bolo hriechom to, čo patrilo k sebe, násilím od seba odtnúť. Tým, vážená snemovňa, zazlieva maďarským roľníkom, ktorí chodia k pánu prezidentovi a nie k habsburskému Jozefovi na hold, že z úprimného presvedčenia sa prejavili a osvedčili, že slobodný vývoj a slobodnú svoju budúcnosť vidia zabezpečenú v tomto štáte. Pán Szüllő im to vytýka ako nemravné, že majú na mysli hmotné ohľady. Ale pán Szüllő, keď tuná prehlašuje, že deň čo deň vychádza na javo, že bolo hriechom rozbiť bývalú rakúsko-uhorskú monarchiu - i keď vraj pripúšťa, že problematické výhody spojenia tam obývajúcich slovanských národov umožnily rozbitie - ztratily ale na hmotných výhodách, ztratily na rôznych materielných výhodách býv. monarchie. Ráčte si predstaviť túto kresťanskú morálku pána Szüllő. Republika, ktorá oslobodila Slovanov býv. monarchie, mala so svojou demokraciou dosť morálnej sily dať slobodu i tomu utlačenému pracujúcemu maďarskému roľníkovi a robotníkovi. U pána Szüllőa je to nemravné, ale mravné je lákať Slovanov zpäť do býv. rakúsko-uhorskej monarchie, lebo tam mali hmotné výhody, mohli byť dobre krmenými otrokami. To je morálka pána Szüllőa, ale pojdem ďalej.
Pán Szüllő tu naráža, ako by sa pán prezident republiky tiež dopustil niečoho takého, keď hlása: Ubi bene, ibi patria. Vážení pánovia, za tisícročnej maďarskej minulosti sa napísali ohromné knihovne kníh, ktoré sa dovolávajú toho, že v dunajskej doline sú oprávnení k nadvláde jedine Maďari s ohľadom na tisícročnú minulosť, ale to, že po dobu tisíc rokov praktikovali túto zásadu "Ubi bene, ibi patria" veľmi krute, to v očiach kresťanskej morálky p. Szüllőa nie je nemravné, s tým ovšem dodatkom, že súčasne zotročili niekoľko milionov nielen slovenského, nemeckého, rumunského, ale aj maďarského roľníckeho a pracujúceho ľudu. Dosiaľ je tak zv. jezuitizm, t. j. bohužial tá sofistika, ktorá v Prahe bola až dosiaľ a bohvie ako dlho ešte bude rešpektovaná.
Ja si dovolím tuná len jedno povedať: Celá naša dosavádna politika, pokiaľ sa týka Maďarska, robila konsekventne tú chybu, že mala na zreteli stále len a len maďarských feudálov a vysokých klerikálov. U nás, bohužial, naša verejnosť ani potuchy nemá o tom, ako smýšľa dnes 6 milionov maďarských sedliakov, čoho si prajú. A iste, keby im bola daná tá možnosť, ktorá je daná roľníckemu ľudu nášmu, som presvedčený, vážení pánovia, že za 24 hodín sme s Maďarskom v najpriateľskejšom pomere.
Pán dr Szüllő sa tiež dotkol
obchodného jednania medzi Maďarskom a Československom. Ja vzkazujem
pánu dr Szülőovi, dokiaľ nezvíťazí roľník a jeho pravda,
jeho roľnícka demokracia v Maďarsku, dokiaľ nebude jednať vláda
roľníka a robotníka s vládou roľníka a robotníka, dotiaľ toto
jednanie bude mať svoje hlboké prekážky, dotiaľ toto jednanie
neprestane viaznuť a nepríde k želaným uspokojivým výsledkom,
a to na škodu tak jednoho ako druhého kontrahenta. Lebo roľník
československý dobre si vzal k srdci i k duši múdré maďarské ľudové
príslovie: Nie radno z jednej mísy jesť čerešne s veľkými pánmi.
A v tomto prípade na druhej strane veľkí páni chcú sadnúť k spoločnej
míse. Ja verím, že pán dr Szüllő má oprávnené obavy, že
raz prijde k tomu, lebo prijsť musí, aby u tejto mísy sedeli suverénne,
vzájomne spravodlive, vzájomne si žičiaci, to sú roľník a robotník
Maďarska a roľník i robotník Československa. Tento strach dal
v ústa p. dr Szüllő slová, ktoré včera tuná predniesol.
Beda by nám bola, keby pán dr Szüllő, bývalý vodca maďarsko-kresťanskej
sociálnej strany v tomto parlamente ináč hovoril, než včera tuto
znovu dokázal. Jeho hnev, tak ako jeho včerajšia reč je našou
pochvalou a je skvelým naším vysvedčením. (Potlesk.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Žádám
o přečtení podaných pozměňovacích návrhů.
Sněm. tajemník dr Říha (čte):
1. Pozměňovací návrh posl. Štětky a soudr.:
Zákon znějž:
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Pro kontrolu nad hospodářstvím státní správy, státních a státem spravovaných podniků, ústavů, fondů a zřízení a pro potírání zlořádů tam objevených, zřizuje se parlamentní komise k potírání korupce, úplatkářství, protekcionářství a plýtvání veřejnými prostředky (zejména také daňové odpisy u bohatých poplatníků, podporování nebo trpění jich daňových defraudací a pod.).
(1) Komise skládá se ze 30 členů a tolikéž náhradníků, z nichž poslanecká sněmovna volí 20 členů a 20 náhradníků a senát 10 členů a 10 náhradníků. Volí se dle zásady poměrného zastoupení.
(2) Byla-li některá sněmovna rozpuštěna nebo uplynulo-li její volební období, zůstanou členové a náhradníci zvolení ze členů této sněmovny ve své funkci do doby, kdy sněmovna provede volbu nových členů a náhradníků. Volbu je provésti do 14 dnů po ustavení příslušné sněmovny.
(3) Uprázdní-li se místo člena či náhradníka v komisi, vyšle strana, ke které náležel, jiného člena nebo náhradníka.
(4) Členové vlády, býv. členové vlády a členové N. S., kteří jsou řediteli, místořediteli nebo členy představenstev nebo dozorčích rad akciových společností, nemohou býti členy této komise.
(1) Pro jednání v komisi platí, pokud tento zákon neustanovuje úchylek, obdobně pravidla pro jednání výborová, po případě pravidla pro plnou schůzi sněmovní. Komisi přísluší však právo jednati z vlastního podnětu a žádný člen komise nemůže býti omezován ve svém právu podávati kdykoliv náměty, návrhy a otázky. Komise je povinna jednati o každém návrhu a námětu svého člena a podati o něm bezodkladně zprávu sněmovně.
(2) Poslanci (senátoři) mají právo býti přítomni kdykoliv při jednání komise s hlasy poradními.
(1) K ustavující schůzi bude komise svolána společným rozhodnutím předsedů obou sněmoven do 1 týdne od jejího zvolení. Schůzi tuto řídí až do zvolení předsedy komise předseda poslanecké sněmovny.
(2) Komise si zvolí předsedu, 5 místopředsedů, 2 zapisovatele a 3 jednatele. Předsedou musí býti člen poslanecké sněmovny, prvním místopředsedou člen senátu. Předseda má právo hlasovati. Každá strana, která má v N. S. aspoň 40 členů v obou sněmovnách dohromady, má právo aspoň na jednu z výše uvedených funkcí.
(3) Jednání komise nemůže býti prohlášeno důvěrným.
(1) Komise a každý její člen (náhradník) má právo provésti kdykoliv bez ohlášení neomezenou kontrolu orgánů v §u 1 uvedených, zejména však fondů, nepodléhajících dozoru Nejvyššího kontrolního úřadu (podle §u 5, odst. 2 zák. ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n., o zřízení a působnosti Nejvyššího účetního a kontrolního úřadu), dáti si od úřadu i od Nejvyššího kontrolního úřadu předložiti spisy, účty a doklady, činiti si z nich výpisy, vyslýchati zaměstnance, i v nepřítomnosti nadřízených, jakož i jiné svědky. K oboru kontroly náleží také zkoumání zásahů členů N. S. do hospodářství uvedených orgánů, byť se stalo přímou intervencí, nebo v jejich úloze jako advokátů, nebo způsobem jiným.
(2) Komise a každý její člen (náhradník) má povinnost výsledek své kontroly bezodkladně sděliti sněmovně písemnou zprávou, která budiž neprodleně rozdána tiskem. Tato zpráva musí býti dána na pořad některé z nejbližších tří schůzí sněmovny nebo senátu a bezodkladně býti o ní zahájena rozprava. Členové vlády, o jejichž resortech ve zprávě je jednáno, jsou povinni podati podrobné vysvětlení. Rozprava končí hlasováním o návrzích, které v této věci byly předloženy.
(3) Členové vlády nejsou oprávněni ani sami, ani svými zástupci býti přítomni jednání komise, jsou však povinni na návrh každého člena komise do schůze komise se ihned dostaviti a podati všechna požádaná vysvětlení.
(4) Komise nesmí ve svých podnětech a ostatních právech žádným způsobem býti omezována.
(1) Komise může se kdykoliv usnésti, aby k vyšetření určité věci bylo užito ustanovení odst. 2 §u 28 jedn. řádů.
(2) Výslechy svědků nebo znalců komisí provede zpravodaj, komisí k tomu určený za předsednictví předsedy nebo jednoho z místopředsedů a za přítomnosti ostatních členů komise. Každý člen komise může výslech doplňovati vlastními otázkami. Povede-li se těsnopisecký záznam, budou jím pověřeni úředníci těsnopiseckých kanceláří sněmovních, ale každý člen komise má právo do těchto záznamů kdykoliv nahlédnouti a vznášeti proti nim námitky. Výslechy tyto, jakož i protokoly a těsnopisecké záznamy o nich jsou veřejné. Totéž platí o veškerém ostatním materiálu listinném, o vyžádaných spisech úředních a o písemných posudcích znaleckých.
Za každou škodu, vzniklou z korupce, úplatkářství, protekcionářství nebo plýtváním veřejnými prostředky, ručí člen vlády celým svým jměním, a to i poté, když přestal býti členem vlády. K podání žaloby je oprávněn každý občan ČSR.
Potřebný personál bude komisí opatřen podle zákona ze dne 9. června 1922, č. 186 Sb. z. a n., jímž se mění zákon ze dne 15. dubna 1920, č. 328 Sb. z. a n., o organisaci kanceláří sněmovny poslanecké a senátu.
(1) Komise a každý její člen mají povinnost vyslechnouti stížnosti drobných státních zaměstnanců a zastávati se těchto proti nadřízeným.
(2) Obzvláště je povinností komise pečovati o to, aby nutných úspor bylo docíleno na věcných vydáních zbytečných a na platech vysokých úředníků, nikdy však na úkor drobných zaměstnanců.
(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Současně se zrušuje zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 301 Sb. z. a n., kterým se zřizuje úsporná parlamentní komise.
(2) Provedení tohoto zákona
ukládá se všem členům vlády."
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
2. až 10. První eventuální pozměňovací návrh posl. Štětky a soudr.:
2. § 1 znějž:
"Pro kontrolu nad hospodářstvím státní správy, státních a státem spravovaných podniků, ústavů, fondů a zřízení a pro potírání tam objevených zlořádů zřizuje se parlamentní komise k potírání korupce, úplatkářství, protekcionářství a plýtvání veřejnými prostředky (zejména také daňové odpisy u bohatých poplatníků, podporování nebo trpění jejich daňových defraudací a pod.)."
3. § 2 znějž:
"(1) Komise skládá se ze 30 členů a tolikéž náhradníků, z nichž volí poslanecká sněmovna 20 členů a 20 náhradníků a senát 10 členů a 10 náhradníků. Volí se dle zásady poměrného zastoupení.
(2) Byla-li některá sněmovna rozpuštěna nebo uplynulo-li její volební období, zůstanou členové i náhradníci, zvolení ze členů této sněmovny, ve své funkci do doby, kdy sněmovna provede volbu nových členů a náhradníků. Volbu jest provésti do 14 dnů po ustavení příslušné sněmovny."
4. § 2 budiž doplněn novými odstavci:
"(3) Uprázdní-li se místo člena nebo náhradníka v komisi, vyšle strana, ke které náležel, jiného člena neb náhradníka.
(4) Členové vlády, býv. členové vlády a členové Národního shromáždění, kteří jsou řiditeli, místořiditeli nebo členy představenstev nebo dozorčích rad akciových společností, nemohou býti členy této komise."
5. V §u 3 znějž odst. 3:
"(3) Poslanci a senátoři mají právo býti přítomni kdykoliv při jednání komise s hlasy poradními."
6. K §u 4: Odst. 2 a 3 nechť znějí:
"(2) Komise si zvolí předsedu, místopředsedu. 2 zapisovatele a 3 jednatele. Předsedou musí býti člen poslanecké sněmovny, prvním místopředsedou člen senátu. Předseda má právo hlasovati. Každá strana, která má v N. S. aspoň 40 členů v obou sněmovnách dohromady, má právo aspoň na jednu z výše uvedených funkcí.
(3) Jednání komise nemůže býti prohlášeno důvěrným."
Odst. (4) budiž škrtnut.
7. § 5 znějž:
"(1) Komise a každý její člen i náhradník má právo provésti kdykoliv bez ohlášení neomezenou kontrolu orgánů v §u 1 uvedených, zejména však fondů, nepodléhajících dozoru Nejvyššího kontrolního úřadu (podle §u 5, odst. 2 zák. z 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n.), dáti si od úřadu i od Nejvyššího kontrolního úřadu předložit spisy, účty, doklady, činiti si z nich výpisy, vyslýchati zaměstnance v nepřítomnosti nadřízených, jakož i jiné svědky. K oboru kontroly náleží také zkoumání zásahů členů N. S. do hospodářství uvedených orgánů, byť se stalo přímou intervencí nebo v jich úloze jako advokátů nebo způsobem jiným.
(2) Komise a každý její člen (náhradník) má povinnost výsledek své kontroly bezodkladně sněmovně sděliti písemnou zprávou, která budiž neprodleně rozdána tiskem. Tato zpráva musí býti dána na pořad některé z nejbližších tří schůzí poslanecké sněmovny nebo senátu a bezodkladně býti zahájena rozprava. Členové vlády, o jejichž resortech je ve zprávě jednáno, jsou povinni podati podrobnou zprávu. Rozprava končí hlasováním o návrzích, které v této věci byly předloženy.
(3) Členové vlády nejsou oprávněni ani sami ani svými zástupci býti přítomni jednání komise, jsou však povinni na návrh každého jejího člena do schůze komise se ihned dostaviti a podat všechna žádaná vysvětlení.
(4) Komise může kdykoliv jednati také z vlastního podnětu."
8. V §u 6 se odst. 4 škrtá.
9. § 7 budiž nahrazen zněním:
"Za každou škodu, vzniklou z korupce, úplatkářství, protekcionářství a plýtvání veřejnými prostředky, ručí člen vlády celým svým jměním, a to i po té, když přestal býti členem vlády. Podáním žaloby je oprávněn každý občan ČSR."
10. § 10 budiž označen "§ 11" a před něj budiž vsunut nový § 10:
"(1) Komise a každý její člen mají povinnost vyslechnouti stížnosti drobných zaměstnanců státu a zastávati se těchto proti nadřízeným.
(2) Obzvláště jest povinností komise pečovati o to, aby nutných úspor bylo docíleno na věcných vydáních zbytečných, na platech vysokých úředníků, nikdy však na účet drobných zaměstnanců."
11. Druhý eventuální pozměňovací návrh posl. Štětky a soudr. k §u 5:
Odst. 1 znějž:
"Předseda, všichni místopředsedové, zapisovatelé a jednatelé tvoří úsporný a kontrolní výbor (Výbor). Komise může do tohoto výboru prostou většinou zvoliti další tři až šest svých členů; každá strana, která má v N. S. více než 40 členů, musí v komisi býti zastoupena."
V odst. 3 budiž škrtnuta věta: "Jeho porady jsou důvěrné."
12. Druhý eventuální pozměňovací návrh posl. Štětky a soudr.:
§ 7 znějž:
"Výbor podává komisi o své činnosti zprávy svými zvolenými zpravodaji. Zprávy se vždy vytisknou a předkládají poslanecké sněmovně a senátu. Týká-li se zpráva věci vyšetřované použitím §u 28, odst. 2 jednacích řádů, předčítají se protokoly nebo těsnopisecké záznamy o tomto šetření úplně ve schůzi komise."
13 a 14. Doplňovací návrhy posl. dr Bachera a druhů:
V §u 3 budiž odst. 3 doplněn první větou: "Náhradníci mají právo účastniti se každé schůze komise."
K §u 5 budiž připojen nový odst. 4:
"O každé schůzi komise nebo
výboru budiž vyrozuměn předseda nejvyššího kontrolního úřadu s
oznámením pořadu a budiž pozván, buď aby se dostavil osobně nebo
aby vyslal zástupce."
Místopředseda Špatný: Dávám
slovo k doslovu zpravodaji p. posl. dr Stránskému k odst.
1 pořadu dnešní schůze.
Zpravodaj posl. dr Stránský: Slavná sněmovno! Pokud se společná debata, která byla vedena o osnově kontrolní komise a o provisoriu rozpočtovém, týkala odstavce prvního, projevily se v této debatě, bohužel, nepříjemné následky toho, že referentovi bylo včera znemožněno úplně mechanickým způsobem, t. j. ukřičením, vyložiti některé otázky této osnovy. V řadě řečí ukázalo se, že prostě nebylo některým důvodům porozuměno. Kolegové z komunistického klubu mi prominou, že se k tomuto smutnému zjevu stručně vracím. (Posl. Štětka: Poněvadž je to ironie!) Já si nedělám ilusí a žádný referent o žádném zákoně si nemůže v této sněmovně dělati iluse o tom, že mezi myšlenkovým názorem, který je representován na krajní levici této sněmovny, a myšlenkovým názorem, který je representován, řekněme, touto koalicí, bude vždy propast, ale to nevylučuje, byť by byla tato propast sebe hlubší, postaviti proti argumentům zase argument, a to neomlouvá, postaviti proti argumentům mechanickou překážku - ukřičení.
Právě s komunistické strany se
klade neobyčejný důraz na to, že strana socialistická má míti
ryzí povahu dělnickou. Měl jsem již příležitost poukázati na to
i při jiných příležitostech. (Výkřiky komunistických poslanců.
- Místopředseda Špatný zvoní.) Konstatuji prostě, že
komunistická strana neznamená v této sněmovně žádnou oposici,
nýbrž pouhou akustickou překážku, nic jiného. (Potlesk. -
Výkřiky komunistických poslanců. - Výkřiky posl. Vallo.)
Místopředseda Špatný (zvoní): Žádám pp. posl. Vallo o klid. (Výkřiky posl. Štětky.)
Žádám p. posl. Štětku o
klid.
Zpravodaj posl. dr Stránský
(pokračuje): Několik účastníků debaty... (Stálé
výkřiky posl. Hrušky.)
Místopředseda Špatný (zvoní): Volám pana posl. Hrušku k pořádku. (Výkřiky posl. K. Procházky.)
Pana posl. K. Procházku
volám k pořádku.
Zpravodaj posl. dr Stránský
(pokračuje): ... znovu se pozastavilo nad tím... (Výkřiky
posl. Hrušky.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Napomínám po druhé p. posl. Hrušku.
Zpravodaj posl. dr Stránský
(pokračuje): ... že výbor, který komise ze sebe zvolí...
(Výkřiky posl. Štětky.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Napomínám po druhé p. posl. Štětku.
Zpravodaj posl. dr Stránský
(pokračuje): Několik mluvčích v této rozpravě (Stálé
výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný
zvoní.) pozastavilo se nad tím, že onen výbor, který komise
ze sebe volí, je volen jenom jako zástupce většinových stran.
Já tento fakt nechci, paní a pánové, vůbec nikterak zastírati.
Už skutečnost, že komise bude volena z plena proporčně, že v komisi
mají býti zastoupeny poměrně strany všechny a výbor komise bude
volen prostou většinou, ukazuje, že tento výbor bude representantem
většiny. To nic nemění na tom, nač jsem již poukázal včera. Funkcí
tohoto výboru nebude než především právě ona úsporná snaha v hospodářství.
Hospodářství a úspornost je věcí majority a proto není v tom nic
nelogického a nic nesprávného, když tento výbor zvolí většina
v komisi ze sebe. Nespravedlivé by bylo a pravdu by měli kolegové
z komunistického klubu, kdyby byla oposice vyloučena také z kontrolní
funkce. Ale znova tu opakuji, že toto tvrzení je naprosto nesprávné,
neboť kontrolní funkci se dostává právě touto institucí nové zbraně.
Kontrolní komise není nic jiného, než že pro takové případy, pro
jaké se musil před nějakým časem, jak se pamatujete, volit zvláštní
vyšetřovací výbor, zřizuje se instituce stálá, permanentní vyšetřovací
výbor. (Výkřiky posl. Štětky. - Místopředseda Špatný
zvoní.) A tento permanentní vyšetřovací výbor tam, kde mu
sněmovna poslanecká anebo senát v důsledcích svého výsostného
práva kontrolního... (Výkřiky posl. J. Svobody.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Volám pana posl. J. Svobodu k pořádku.
Zpravodaj posl. dr Stránský (pokračuje): ... přikážou k vyšetření určitou záležitost, má plnou moc, danou mu §em 28 jedn. řádu, vyslechnouti svědky. Každý to v něm může navrhnouti. Není pravda - to se zde pořád opakovalo - že to může navrhnouti jen výbor. Každý člen komise to může navrhnouti, a bude-li pro něho většina, bude vyslechnut svědek. (Výkřiky komunistických poslanců.) Dělati zákony takové, ve kterých by rozhodovala menšina a ne většina, to my zde dělati nebudeme, takové zákony se dělají, jak víte, jinde, vám blíže, panové z komunistické strany. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.)
Byly zde proneseny pochybnosti a kol. dr Bacher je vtělil v návrh, aby ono ustanovení, podle kterého jednání kontrolní komise mohou se zúčastnit pouze její členové - a ovšem také členové oposiční, - tedy výluka ostatních členů, se nevztahovalo také na náhradníky. Vzhledem k sankcím a k důležitosti, aby jednání této komise bylo zveřejněno jen potud, pokud si toho bude přáti a pokud za to bude moci odpovídati většina této komise, přes to, že tento návrh byl podroben vážné úvaze, bylo od tohoto opatření upuštěno. Rovněž tak bylo nejenom již při sdělávání tohoto zákona, nýbrž ještě během tohoto odpoledne nově uvažováno o podnětu kol. dr Bachra, aby bylo do zákona pojato ustanovení, že má býti ke každé schůzi onoho výboru komise zván zároveň předseda nejvyššího kontrolního a účetního úřadu. Také však od tohoto návrhu, od této nové úpravy bylo upuštěno, a to proto, poněvadž v §u 5 se výslovně ukládá výboru, aby své práce konal v součinnosti s vládou nebo s příslušnými členy vlády, jakož i s nejvyšším účetním kontrolním úřadem. A já neváhám zde prohlásiti jako referent: Kdyby byl kol. dr Bacher tento podnět učinil nebo dal učiniti již při poradách v ústavně-právním výboru, byli bychom, když ne do zákona samého, tedy jistě do důvodové zprávy pojali tuto myšlenku. Neváhám zde prohlásiti jako referent, že považujeme za samozřejmé, že tato součinnost bude co nejužší a že zejména bude zván president nejvyššího kontrolního a účetního úřadu do každé schůze a ke každé poradě tohoto sboru, která se bude týkat oblasti jeho působnosti, a jak pan kol. dr Bacher připustí, ta oblast jeho působnosti je vlastně s oblastí celé této komise kongruentní, je s ní shodná.
Slavná sněmovno, já bych si však dovolil při této příležitosti upozorniti na jednu velmi ožehavou věc. I v samém zákoně o nejvyšším účetním a kontrolním úřadě máme v §u 12 ustanovení, kde se žádá určitý, abych tak řekl, ne prováděcí zákon, nýbrž určitý jednací řád. Tomuto požadavku zákona nebylo dosud vyhověno a bylo by na místě, kdyby vláda tuto mezeru vyplnila a osnovu příslušného jednacího řádu podala.
Konečně bylo, slavná sněmovno, při projednávání tohoto zákona o úsporné a kontrolní komisi s několika stran urgováno, aby konečně došlo k uzákonění zákona o odpovědnosti presidenta republiky a členů vlády. Nemohu než všecky tyto hlasy - které se ostatně nepronášejí jenom z oposičních řad, nýbrž které tu a tam můžete čísti v hlasech veřejného mínění koaličního - prohlásiti za oprávněné. Zákon o odpovědnosti vlády a presidenta republiky musí býti konečně uskutečněn, a kdyby parlament nepřistoupil v nejbližší době k projednání tohoto zákona, skutečně by mohly býti pronášeny pochybnosti, zda všechny zásady, které jsou uloženy v osnově o kontrolní a úsporné komisi, mají nějakou vyhlídku na uplatnění, neboť vyšetřování je jen prvním aktem. Vyšetřování může míti praktický smysl jen tam, kde odpovědnost není pouhým heslem ústavních zákonů, nýbrž kde je zaručena příslušnými praktickými normami. Nepochybuji však, že vláda, která na samém prahu své činnosti s takovou energií prosazuje zákon o úsporné a kontrolní komisi, nenechá uplynout ani rok své existence (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.) a že během tohoto roku my všichni společně - osnova zde konečně je, je projednána v senátě - se jistě vynasnažíme, aby tento zákon se stal skutečností a aby tato výtka nemohla býti činěna.
Byly zde za debaty také podnikány prudké útoky proti politickým stranám. Slavná sněmovno, abstrahuji od všeho toho, co bylo proti nim nespravedlivě řečeno. Když se zde na př. mluvilo o zjevu, že politické strany mají určité zdroje příjmů od státu, jako o korupci, ptám se já zejména do těch řad, ze kterých byla tato výtka pronášena, zda také tam jsou všichni poslanci skutečnými adresáty, skutečnými konsumenty toho, co stát vyplácí na dietách, či zda také tam se část těchto zdrojů (Odpor komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.) neobrací k podpoře politické strany. (Výkřiky.) Stát, Československá republika podporuje tam, kde vyplácí diety. Můžete ovšem říci, že je to jenom náhrada poslancům, ale tam, kde tito poslanci ze svých diet podporují svou stranu, lze tvrditi, že také komunistická strana přijímá podporu od Československé republiky vedle toho, čeho se jí dostává od sovětského Ruska. (Odpor komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.)
Slavná sněmovno! Dnes je heslem
států a národů autarkie. To patří také k našemu thematu. Snažíme
se, aby byla uskutečněna také autarkie politických stran. Není
věcí dnešního našeho thematu, jakým způsobem, ale jsem povinen
říci (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda
Špatný zvoní.), že nepodaří-li se nám tuto autarkii uskutečniti,
bude zde opravdu vždycky nebezpečí, že bude zneužíváno poměrů,
které potom nastanou, ke škodě státu. (Hluk. - Výkřiky
posl. Kopeckého.)
Místopředseda Špatný (zvoní): Volám p. posl. Kopeckého k pořádku. (Hluk. - Výkřiky posl. Babela.)
Volám p. posl. Babela k
pořádku.
Zpravodaj posl. dr Stránský (pokračuje): Slavná sněmovno, ke konci říkám, co jsem řekl již na začátku. Zákon, ať dobrý nebo špatný, je vždycky jenom formou. Dnes není doba, ve které rozhodují formy, dnes rozhodují ve světě tvrdé skutečnosti, dnes rozhoduje ve světě duch. Hodnota toho díla, které dnes zde uskutečňujeme, závisí na tom, nezůstane-li pouhou formou, nýbrž naplníme-li je oním duchem, který forma má vyjadřovati.
Osnova se stane zákonem tím, že
je odhlasována zvednutím ruky, ale myslím-li na to, v jaké době
žijeme a co se děje u nás i v celém světě, nemohu nevzpomenouti
na onu památnou schůzi, kdy jsme za světové války v Representačním
domě zvednutím ruky slibovali. Všichni se na ten slib pamatujete.
Tento zákon bude zákonem šťastným a bude míti šťastnou budoucnost,
jen tenkráte, když my všichni, zvednouce za chvíli pro něj ruku,
budeme při tom v duchu skládat slib, že budeme dbáti šetrného
hospodářství toho obecného celku, který spravujeme, a že budeme
bdíti (Výkřiky komunistických poslanců.), aby toto hospodářství
bylo hospodářství čisté. (Potlesk. - Výkřiky posl. Hrušky.)
Místopředseda Špatný (zvoní): Pana posl. Hrušku volám k pořádku.
Dávám slovo k doslovu zpravodaji
výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2110) zákona o zatímním
vedení státního hospodářství od 1. ledna do 28. února 1933 (tisk
2120), p. posl. Teplanskému.
Zpravodaj posl. Teplanský:
Slávna snemovňa! Po čas prejednávania vládneho návrhu o prezatýmnom
hospodárení, tisk 2110, vlastne málo poznámok padlo. Väčšinou
naši rečníci sa zaoberali... (Výkřiky posl. Hrušky.) Vaše
poznámky, pane kolega, neberiem tak za závažné. (Výkřiky komunistických
poslanců.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Volám po druhé pana posl. Hrušku k pořádku.
Zpravodaj posl. Teplanský (pokračuje):
... úspornými opatreniami. Ja tuná musím zdôrazniť, že kritika...
(Posl. Hruška: Chcete zas rozkrádat!)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Volám p. posl. Hrušku po třetí k pořádku.
Zpravodaj posl. Teplanský (pokračuje):
Kritika vecná, kritika spravodlivá je prijateľná vždy. (Výkřiky
posl. J. Svobody.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Volám pana posl. J. Svobodu k pořádku.
Zpravodaj posl. Teplanský (pokračuje): Ale zdôrazňovať tuna s tohoto odpovedného miesta, že v našej republike sa páchaly 15 rokov hriechy, 15 rokov rozvrat vo štátnom hospodárstve, tak ako to so strany komunistickej bolo tvrdené, to s tohoto zodpovedného miesta musím zamietnuť.
Páni iste vedia, že vo svetovom hospodárstve máme v súsedstve iné štáty, a nech porovnávajú národohospodárské pomery iných štátov s naším štátom. Nehovorím, že tie naše pomery sú ružové, ale iste sa ešte v Europe za to naše národné hospodárstvo nemusíme tak hanbiť, ako to so strany komunistickej bolo tuná líčené. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Tento neblahý stav, ktorý prežívame - to iste aj so strany komunistickej musia uznať - žiadna vláda nezažehná so žiadnym čarovným prútikom, lebo toto je zjav svetový, s ktorým musíme i v našich vnútrozemských opatreniach stále počítať.
Padly tuná výtky, že štátny rozpočet nebol včas zpracovaný a podaný parlamentu. Ja myslím, že keby sme prežívali riadnu hospodársku dobu, tieto výtky by boly správné. My sme v poslednej dobe mali zmenu vlády. Ďalej som zdôraznil už pri svojom pôvodnom referáte, že vláda má úsilie, aby vyrovnaný rozpočet podala parlamentu a preto je treba toto rozpočtové provizorium. Nie ako to návrh strany komunistickej zdôrazňuje, že vraj toto provizorium poškodzuje široké vrstvy nášho obyvateľstva. Jestli by sme rozvrat nášho národohospodárstva zapríčinili práve tým jednaním, že by sme zavčas nepostarali sa všemi možnými opatreniami, aby sme rozpočet udržali v rovnováhe, tak vtedy mohli by mať páni komunisti pravdu.
To, že by široké vrstvy poškodzovalo toto rozpočtové provizorium, musím odmietnuť, lebo práve toto rozpočtové provizorium sa usiluje, aby to platidlo, za ktoré aj delník pracuje, malo pevnú a štabilnú cenu. Tu s tohoto miesta bolo tiež tvrdené celkom nedôsledne, ba útočilo sa na štátnu pokladňu, že na rôzne inštitúcie by bolo treba viac vydať, ale ten istý rečník ku koncu reči napadol celú finančnú správu, že vyrubuje dane. Páni si musia uvedomiť, že vždy štátna pokladňa musí napred prijať a potom teprv to môže vydať. Tieto zvýšené útoky, ktoré boly na štátnu pokladňu so strany komunistickej vedené, tiež odmietam. Je isté, že prežívame veľmi vážnu dobu a toho koaličné strany v našom parlamente sú si vedomé a chcem bez rozdielu politického túto spoluprácu, ako bola naviazaná pri prejednávaní rozpočtu, i ďalej zadržovať, lebo sme si vedomí, že nielen v dobrých dobách je treba demokracii ukázať politické schopnosti, ale práve v tejto vážnej dobe.
So strany opozície bolo vytýkané, že neni pribraná ku spolupráci na rozpočte. Na to len toľko chcem poznamenať, že za rozpočet v prvom rade berú zodpovednosť vládné strany a je zvykom parlamentarizmu, že len vždy ten má podiel na práci, kto berie za tú prácu zodpovednosť. Poneváč menovite komunistická strana, ktorá sa toho dovolávala, v našom štáte vlastne za nič nechce zodpovednosť brať, je prirodzené, že k tejto spolupráci nemôže byť pribraná.
Bolo ďalej vytýkané, že v štátnom rozpočte sú uvedené zmenšené cifry výdajov. Podotýkam, že sú zmenšené, a ja som ako zpravodaj na počiatku zdôrazňoval k týmto cifrám, že na položkách jednotlivých rezortov platby sa odohrávajú tak, ako je to v jednotlivých rubrikách uvedené.
Rovnováhu nášho rozpočtu udržia nielen tieto mrtvé cifry, ale udrží ju dobrá vôľa národa a práve v týchto veľmi ťažkých a zodpovedných dobách menovite koalované strány a vláda sú si toho vedomé a preto pripravujú v záujme rovnováhy nášho národohospodárskeho života celý rad opatrení, ktoré sa zdajú na vonok byť nepríjemné, ale v záujme štátu tieto obeti musia byť prinesené. Preto keď sme v dobe dobrej konjunktúry vedeli od našej milej vlasti brať dobré údele, musíme v záujme ozdravenia našich národohospodárskych pomerov prinášať obeti. Len o to ide, aby tieto obeti na všetky vrstvy boly stejnomerne rozdelené.
Ja nemôžem ináč, ako s tohoto
miesta menom koalovaných strán, menom rozpočtového výboru navrhnúť,
aby vládna osnova bola tak prijatá, ako bola v pôvodnom znení
parlamentu predostretá, a vyslovujem sa proti návrhom komunistickým.
(Souhlas.)
Místopředseda Špatný (zvoní):
Vykonáme nyní odděleně hlasování o každé ze společně projednávaných
osnov a budeme hlasovati nejprve o odst. 1 pořadu: