Pátek 25. listopadu 1932

Koudelka, soc. demokrat, zde řekl: "Žádáme přísné vyšetření příčin nešťastného případu v Polomce a prosíme vládu velmi naléhavě, aby učinila všechna vhodná opatření, aby k takovýmto smutným případům u nás nedocházelo." Takměř doslova jste totéž opakovali v každém případě, když se střílelo. Když byl Duchcov křičeli jste: Nesmí se to již vícekráte státi - ale současně jste schvalovali Duchcov a připravovali Košúty. Při Košútech jste rovněž prosili, aby se něco podobného neopakovalo - a připravovali jste Chust. A po Chustu následoval Frývaldov, po Frývaldově Turja Pasika, po Turja Pasice Parkáň, potom Most, Horní Suchá, Telgart, Nižní Apša a nyní i Polomka. [ ]. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaných pozměňovacích návrhů.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

1. Pozměňovací návrh posl. Babela, Tylla a soudr.:

§ 1 budiž doplněn takto:

"Státním zaměstnancům a učitelům v činné službě, jichž pensijní základna nepřevyšuje 24.000 Kč ročně, bude vánoční příspěvek vyplácen ve stejné výši jako v roce 1931. Příslušné výdaje budou kryty zrušením druhého a každého dalšího platu ze státní pokladny ministrů, poslanců a senátorů, a státních zaměstnanců, jichž pensijní základna převyšuje 24.000 Kč ročně".

2. Pozměňovací návrh posl. Greifa a druhů:

V §u 1 buďtež slova "až na další" nahrazena slovy "na rok 1932."

Místopředseda Roudnický (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru soc.-politického, p. posl. Vančo.

Zpravodaj posl. Vančo: Slávna snemovňa! V debate neboly prednesené vecné námietky k tejto osnove. K námietkam ohľadom štátnych zamestnancov, ktoré boly prednesené zo strany komunistickej strany, musím podotknúť, že odpadajú ako bezpredmetné, poneváč so snížením tohoto príjmu štátni zamestnanci už dávno počítali.

Úradníctvo naše chápe ťažkosť doby a chápe tiež ochranné prostriedky, ktoré sa proti tomu používajú. (Výkřiky komunistických poslanců.) Keby štátni zamestnanci nevedeli svoju povinnosť v terajšej ťažkej dobe, boli by dejinami tohoto štátu súdení a odsúdení, že neboli na svojom mieste vtedy, keď toho doba vyžadovala.

Navrhujem, aby pozmeňovacie návrhy boly zamietnuté. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru rozpočtového, p. posl. dr Noskovi.

Zpravodaj posl. dr Nosek: Slavná sněmovno! Pokud se týče pozměňovacích návrhů, doporučuji, aby v tomto rámci k nim přihlíženo nebylo.

Stran ostatních věcí budeme míti, bohužel, asi v krátké době příležitost, abychom se celým problémem v jeho šířce a hloubce zabývali, a proto doporučuji, aby osnova tak, jak byla předložena a po prvé doporučena, byla schválena. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Zákon má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Jelikož byly podány pozměňovací návrhy, míním dát hlasovati takto:

O celé osnově najednou v úpravě návrhu posl. Babela a soudr.; nebude-li přijata, o celé osnově najednou v úpravě návrhu posl. Greifa a druhů; nebude-li ani tato úprava přijata, o celé osnově zákona, jeho nadpisu i úvodní formuli podle znění zprávy výborové.

Jsou proti tomuto způsobu hlasování nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Přistoupíme tudíž k hlasování.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona v úpravě návrhu posl. Babela a soudr., nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona v úpravě návrhu posl. Greifa a druhů, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo konečně souhlasí s celou osnovou zákona, s jeho nadpisem a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím osnova zákona přijata jest posl. sněmovnou ve znění zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení vykonáme ještě ve dnešní schůzi, bude-li osnově této přiznáno zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu.

Tím jest vyřízen 2. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

3. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona o zastavení účinností zákona o vánočním příspěvku státním zaměstnancům a učitelům v činné službě (tisk 2062).

Zkrácené jednání navrhuji proto, aby zkrácením lhůty mezi prvým a druhým čtením bylo umožněno urychlené doručení sněmovního usnesení senátu, který vzhledem ke lhůtě v osnově zákona obsažené musí ji projednati před 1. prosincem 1932.

Kdo tedy souhlasí s mým návrhem, aby jmenované osnově přiznáno bylo zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh můj jest přijat.

Přistoupíme tudíž ihned ke druhému čtení.

Ad 3. Druhé čtení osnovy zákona o zastavení účinnosti zákona o vánočním příspěvku státním zaměstnancům a učitelům v činné službě (tisk 2062).

Zpravodajem výboru soc.-politického jest p. posl. Vančo; zpravodajem výboru rozpočtového p. posl. dr Nosek.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Nosek: Není ničeho, pane předsedo.

Zpravodaj posl. Vančo: Nie.

Místopředseda Roudnický: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Nyní provedeme odložené hlasování o odst. 1 pořadu:

Ad 1. Hlasování o schvalovacím usnesení, kterým se předkládá Národnímu shromáždění Smlouva o úpravě otázek vyplývajících ze stanovení hranice mezi republikou Československou a republikou Polskou (hraniční statut), podepsaná v Gdyni dne 24. září 1931, se Závěrečným protokolem z téhož dne (tisk 2027).

Zpravodajem výboru ústavně-právního je p. posl. dr Moudrý, zpravodajem výboru zahraničního p. posl. dr Mareš.

Připomínám, že k usnesení o této hraniční smlouvě není potřebí kvalifikované většiny, poněvadž se jí nemění hranice státu.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení ve znění zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím jest vyřízen 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání 4. odstavce pořadu, jímž jest:

4. Návrh, aby senátu prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení posl. sněmovny o vládním návrhu zákona o četnickém kázeňském a kárném právu, odnětí četnické hodnosti, přeložení do výslužby v řízení správním a o umísťování superarbitrovaných četnických gážistů mimo služební třídy (tisk 2189 z II. volebního období).

Senát usnesl se ve 173. schůzi dne 17. listopadu 1932 navrhnouti prodloužení lhůty o dalších 6 měsíců, což sdělil přípisem ze dne 17. listopadu 1932 k tisku 3-III senátu.

Ke slovu není nikdo přihlášen, návrh na odklad hlasování nebo na přikázání výboru podán nebyl, dám tedy hlasovati o návrhu senátu podle §u 78 jedn. řádu sněmovny.

Kdo souhlasí, aby posl. sněmovna o dalších 6 měsíců prodloužila lhůtu senátu k projednání usnesení posl. sněmovny o vládním návrhu zákona o četnickém kázeňském a kárném právu, odnětí četnické hodnosti, přeložení do výslužby v řízení správním a o umísťování superarbitrovaných četnických gážistů mimo služební třídy (tisk 2189-II), nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Žádané prodloužení lhůty jest tedy povoleno.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

5. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje prozatímní obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Řeckou, sjednaná dne 30. července 1932 v Athénách a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. srpna 1932, čís. 135 Sb. z. a n. (tisk 2025).

Zpravodaji jsou: za výbor zahraniční p. posl. Richter za p. posl. Hrušovského, za výbor živnostensko-obchodní p. posl. Netolický.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Richter: Nikoli.

Zpravodaj posl. Netolický: Nejsou.

Místopředseda Roudnický: Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím jest vyřízen 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

6. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje dodatková úprava k prozatímní úpravě obchodních styků mezi republikou československou a královstvím Dánským ze dne 18. dubna 1925, sjednaná dne 4. července 1932 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 15. července 1932, č. 119 Sb. z. a n. (tisk 2026).

Zpravodaji jsou: za výbor zahraniční p. posl. Chloupek za p. posl. inž. Žilku, za výbor živn.-obchodnický za omluveného p. posl. inž. dr Touška p. posl. Petrovický.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Chloupek: Nejsou.

Zpravodaj posl. Petrovický: Není změn.

Místopředseda Roudnický: Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím jest vyřízen 6. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

7. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují předpisy o ochraně známek (tisk 2021).

Zpravodajem výboru ústavně-právního je p. posl. Richter, zpravodajem výboru živn.-obchodního p. posl. Netolický.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Netolický: V článku I ke konci místo "tato" má býti "takto".

Místopředseda Roudnický: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, i s opravou navrženou zpravodajem p. posl. Netolickým, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Zbývá ještě hlasovati o resoluci výboru ústavně-právního, otištěné ve zprávě výborové.

Kdo s touto resolucí souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Resoluce tato jest přijata.

Tím jest vyřízen 7. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

8. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a zrušují některé předpisy o ochraně vzorků a modelů (tisk 2022).

Zpravodajem výboru ústavně-právního je p. posl. Richter, zpravodajem výboru živn.-obchodního je p. posl. Petrovický.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?.

Zpravodaj posl. Richter: Nejsou.

Zpravodaj posl. Petrovický: Nejsou.

Místopředseda Roudnický (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 8. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

9. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují předpisy o ochraně vynálezů (tisk 2023).

Zpravodaji místo omluveného p. posl. inž. dr Touška jsou: za výbor ústavně-právní posl. dr Mareš, za výbor živn.-obchodní p. posl. Petrovický.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Mareš: Nejsou.

Zpravodaj posl. Petrovický: Nejsou.

Místopředseda Roudnický (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Zbývá ještě hlasovati o dvou resolucích výboru ústavně-právního, otištěných ve zprávě výborové.

Kdo s těmito dvěma resolucemi souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Obě resoluce jsou přijaty.

Tím vyřízen jest 9. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

10. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí:

I. s Pařížskou unijní úmluvou ze dne 20. března 1883 na ochranu živnostenského vlastnictví, revidovanou v Bruselu dne 14. prosince 1900, ve Washingtoně dne 2. června 1911 a v Haagu dne 6. listopadu 1925,

II. s Madridskou dohodou ze dne 14. dubna 1891 o potlačování falešných údajů o původu zboží, revidovanou ve Washingtoně dne 2. června 1911 a v Haagu dne 6. listopadu 1925 a

III. s Madridskou dohodou ze dne 14. dubna 1891 o mezinárodním zápisu továrních neb obchodních známek, revidovanou v Bruselu dne 14. prosince 1900, ve Washingtoně dne 2. června 1911 a v Haagu dne 6. listopadu 1925 (tisk 2024).

Zpravodajem výboru ústavně-právního je p. posl. dr Moudrý, zpravodajem za výbor zahraniční je pan posl. Janček.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Moudrý: Nejsou.

Zpravodaj posl. Janček: Nie sú.

Místopředseda Roudnický: Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 10. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu dnešní schůze.

Sdělení předsednictva.

Dovolenou

dodatečně na včerejší jakož i dnešní schůzi obdržel posl. Kurťak pro neodkladné zaměstnání.

Omluvil se

nemocí posl. dr Szüllö.

Změna ve výboru.

Do výboru soc. politického vyslal klub poslanců "Deutsche Nationalpartei" posl. Horpynku za posl. dr Keibla.

Došlé dotazy:

posl. Bergmanna ministrům spravedlnosti a vnitra o kanc. oficiantu Lukáši Šálkovi (č. D. 970-III);

posl. Polívku:

ministru vnútra:

vo veci chovania sa notára Šebeštyénihoze Sl. Ďarmot (č. D. 968-III),

o chovania vrch. čet. strážmajstra F. Vošmeru, velitela četnickej stanice v Mýtnej, okres Lučenec na Slovensku (č. D. 969-III),

ministru železníc vo veci započítania válečných rokov adjunktovi Robertu Lackovi vo Zvolene (č. D. 971-III).

Rozdaný tisk:

Zpráva tisk 2070.

Podle usnesení předsednictva navrhl místopředseda Roudnický, aby se příští schůze konala v úterý dne 29. listopadu 1932 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2044), kterým se prodlužuje platnost zákona o dávkách za úřední úkony ve věcech správních (tisk 2070).

2. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2045) zákona o dalším poskytování poplatkových úlev při splynutí (fusi) nebo při přeměně právního útvaru podniků [podle §u 35 jedn. řádu].

3. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2046) zákona o báňských dávkách z kutišť a z měr [podle §u 35 jedn. řádu].

4. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí se Smlouvou o úpravě otázek vyplývajících ze stanovení hranice mezi republikou Československou a republikou Polskou (hraničním statutem), podepsanou v Gdyni dne 24. září 1931, a se Závěrečným protokolem z téhož dne (tisk 2027).

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Hradci Král. v trest. věci posl. Štětky (tisk 1767).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Hodinové (tisk 1801).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trest. věci posl. dr Sterna (tisk 1802).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Č. Lípě v trest. věci posl. Höhnela (tisk 1830).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. K. Procházky (tisk 1831).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Roudnického (tisk 1833).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Hradci Král. v trest. věci posl. Tylla (tisk 1834).

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Bratislave v trest. veci posl. Mravca (tisk 1835).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Neumeistra (tisk 1909).

Tento návrh byl přijat a schůze skončena ve 3 hod. 49 min. odpol.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP