Pátek 22. ledna 1932

Předseda (zvoní): Žádám pana řečníka, aby skončil, poněvadž již řečnická lhůta dávno uplynula.

Posl. Török (pokračuje): Vylučujem akúkoľvek politiku. To je to, čo my požadujeme a opätovne zdôrazňujem, že my pracovníci z Podkarpatskej Rusi nestrpíme, aby tie ťažké tisíce pôvodiace výslovne z našich daní, ktoré jednotlivé okresné úrady pod titulom subvencie agrárnym družstvám odhlasujú, boly používané k cieľom politickým. Požadujeme, aby subvencie a podpory boly rozdelené medzi hladujúcim obyvateľstvom Podkarpatskej Rusi s vylúčením akejkoľvek politiky. Tieto podpory sú veľmi nutné, a musia rýchlo prísť, lebo keď nie, bude stáť v plameňoch všetko. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Pp. posl. Dubický, Vičánek, F. Svoboda, Špatný, dr Lukavský, Taub, Zierhut, Najman a druzi podali mně návrh na konec rozpravy. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Podle §u 47 jedn. řádu rozhodne sněmovna o tomto návrhu prostým hlasováním a bez rozpravy, když promluvili aspoň 4 řečníci.

Návrh vyhovuje předpisům jednacího řádu, dám tedy o něm hlasovati.

Žádám paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa.

Konstatuji, že sněmovna jest způsobilá se usnášeti. (Výkřiky. - Předseda zvoní.)

Prosím o klid.

Kdo souhlasí s návrhem na konec rozpravy, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh jest přijat.

Podle §u 48 jedn. řádu může nyní promluviti jenom hlavní řečník pro a proti, kteréž hlavní řečníky ustanoví dohoda zapsaných ještě řečníků. Kdyby se do 5 minut nedohodli, rozhodnou zapisovatelé losem.

Žádám tudíž pp. řečníky zapsané proti osnově, aby se shromáždili pod presidiální tribunou u presenční listiny na straně mé levé ruky a pp. řečníky zapsané pro, aby se shromáždili na obdobném místě na straně mé pravé ruky a aby se každá skupina dohodla o svém hlavním řečníku a dohodu mně oznámila. (Děje se.)

Zapsáni jsou ještě řečníci: na straně "proti" pp. posl. dr Stern, Hudec, dr Novák, Juran, Vaculík, Jos. Tůma, Kubač, dr Nosek, Dubický, Bečák; na straně "pro" pp. posl. Zierhut, Chloupek, Sladký, dr Dolanský, Horák, Ježek. (Výkřiky komunistických poslanců. - Předseda zvoní.)

Jako dohodnutý řečník "proti" byl mně oznámen pan posl. Dubický, jako dohodnutý řečník "pro" pan posl. Sladký.

Dávám slovo hlavnímu řečníku "proti", p. posl. Dubickému.

Posl. Dubický: Vzdávám se slova.

Předseda: Řečník se vzdává slova.

Dávám slovo hlavnímu řečníku na straně "pro" p. posl. Sladkému.

Posl. Sladký: Vzdávám se slova.

Předseda: Řečník se vzdává slova.

Tím je rozprava skončena. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Prosím o klid.

K věcné poznámce vyžádal si slovo p. posl. dr Moudrý. Dávám mu slovo.

Posl. dr Moudrý: Slavná sněmovno! K řeči p. posl. Stříbrného prohlašuji:

Posl. Stříbrný obvinil mne křivě, že jsem osobním stykem s obchodníkem Wittenhoferem.... (Výkřiky komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Moudrý (pokračuje): .... snažil se dosáhnouti od něho nepravdivé výpovědi svědecké, zejména tvrzením, že jednání vyšetřujícího výboru je důvěrné a že se nemá čeho obávati. Tímto i dalším tvrzením snaží se vzbuditi dojem... (Výkřiky komunistických poslanců.).

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Moudrý (pokračuje): .... o křivosti výpovědi pana Wittenhofera a snaží se zavléci mne do podezření spoluviny.

Prohlašuji, že toto tvrzení je nepravdivé. (Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Moudrý (pokračuje): Svědek Wittenhofer byl veden už v procesu Jiřího Stříbrného proti Nejedlému dávno před zřízením vyšetřujícího výboru. Nebyl však připuštěn. Tvrzení, že jsem se snažil p. Wittenhofera přímo nebo nepřímo, za úplatu nebo bez úplaty či zaopatřováním státních dodávek získati pro nepravdivé svědectví... (Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Moudrý (pokračuje): ... před vyšetřujícím výborem, prohlašuji za nepravdivé.

Jsem přesvědčen, že slavná sněmovna a soudná veřejnost už měla dosti příležitosti, aby si utvořila úsudek o prostředcích p. posl. Stříbrným volených i o jeho věrohodnosti a počestnosti. (Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo k doslovu p. zpravodaji posl. dr Patejdlovi.

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Slavná sněmovno! Pokud řeči pánů řečníků týkaly se přímo projednávané osnovy, lze je shrnouti v ten smysl, že nikdo z nich nepopíral nutnosti opatřiti mimořádnou zápůjčkou peníze, že však někteří z nich měli pochybnosti o formální stránce zákona, zejména požadovali, aby zákon měl podrobnější ustanovení o zápůjčce, zejména o úrokové míře, přepočítacím kursu atd. Někteří z nich tvrdili, že o zápůjčce se vyjednávalo po měsíce, a pan posl. dr Keibl dokonce tvrdil, že vše je do podrobností již vyjednáno.

Prohlašuji, že tvrzení, jako by tato zápůjčka byla do podrobností vyjednána, neodpovídá pravdě. Dovolávám se svých předchozích vývodů a zejména poukazuji, že úroková míra sjednána dosud nebyla, a nebylo tedy lze jinak postupovati než ve formě zmocňovacího zákona, kterým se pověřuje pan ministr financí, aby tuto zápůjčku sjednal.

Při tom poukazuji ještě proti pánům řečníkům z oposiční strany, že podle zákona je povinna vláda a pan ministr financí podati zprávu, jakým způsobem této zápůjčky bylo použito, a již dříve jsem poukázal, že tato většina má dostatek možností kontroly použití této zápůjčky a vykonávati kontrolu nad tím, že jí bylo použito tak, jak je toho třeba za účelem přemáhání hospodářské krise.

Jestli pan kol. dr Keibl poukazoval na neutěšený stav samosprávných financí, chci jenom poukázati na řeč p. ministra financí za rozpočtové debaty, kde jasně prohlásil, že otázkou samosprávných financí ministr financí bude se po dohodě s kompetentními orgány samosprávnými zabývati a že tedy jistě tato otázka bude studována se vší důkladností a se vší svědomitostí.

Poslední vývody jaksi zdůrazňovaly možnost vasalského poměru Československé republiky oproti republice Francouzské vzhledem k tomu, že uzavíráme tuto zápůjčku.

Myslím, že každý soudný člověk uzná, že náš poměr k republice Francouzské od samého začátku tvoření tohoto státu byl čistě přátelský a že zejména, pokud jde o uzavření zápůjčky, nedá se očekávati, že by tato zápůjčka, která podle intencí a podle ohlášených práv má býti v dohledně době, poměrně krátké, úplně zaplacena, mohla nás přivésti do nějakého stavu odvislosti.

Přes to, že prožíváme dobu zlou, myslím, že mohu opakovati, co jsem řekl ve svém referátě, že československý stát svými spořádanými financemi je dlužníkem dobrým, dlužníkem, který jednak platiti vždycky chce a který také platiti bude, a dlužník toho druhu nikdy se nemůže ocitnouti v jakémkoliv poměru závislosti.

Na druhé straně ovšem musíme vděčně vítati pomoc zpřáteleného státu, republiky Francouzské, která se nám poskytuje, a míti uznání za tuto pomoc a věřiti, že i za této situace je dána možnost, aby krise, kterou tento stát po stránce hospodářské prožívá, mohla býti zažehnána a odstraněna.

Nemohu tedy než po těchto poznámkách doporučiti slavné sněmovně, aby osnovu vládní přijala tak, jak jsem ji navrhl, beze změny. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Osnova zákona má 5 paragrafů, nadpis a úvodní formuli zákona.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 5 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí zákona ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém podle zprávy výborové.

Druhé čtení vykonáme ještě v této schůzi, bude-li osnově přiznáno zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu.

Vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona, kterým se ministr financí zmocňuje k úvěrním operacím až do výše 1 miliardy Kč (tisk 1578).

Zkrácené jednání navrhuji proto, že jde o věc velmi naléhavou, na jejímž urychleném projednání velmi záleží, jest tudíž žádoucno, aby se zkrátila 24hodinová lhůta mezi prvým a druhým čtením, aby se osnova tato s urychlením dostala k projednávání do senátu.

Kdo tedy souhlasí s mým návrhem, aby jmenované osnově přiznáno bylo zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh můj jest přijat.

Přistoupíme tudíž ihned ke druhému čtení uvedené osnovy.

Ad 1. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se ministr financí zmocňuje k úvěrním operacím až do výše 1 miliardy Kč (tisk 1578).

Zpravodajem jest p. posl. dr Patejdl.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Nejsou.

Předseda: Není jich.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu schůze.

Došlo oznámení o změně ve výboru.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Do výboru zahraničního vyslal klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické posl. dr Mareše za posl. Chalupu.

Předseda (zvoní): Pp. posl. Zeminová, dr Patejdl, Richter podali mně dotaz podle §u 70 jedn. řádu, v němž se dovolávají zprávy "Nedělního Listu" ze dne 17. ledna t. r., podle které posl. Stříbrný v pátek zakročil u presidia sněmovny, aby bylo urychleno trestní vyšetřování, vedené proti němu pro zneužití úřední moci, a na základě toho se táží, komu intervence posl. Stříbrného byla adresována, jak byla vyřízena, a zda měla positivní výsledek uvedený v "Nedělním Listu".

Na tento dotaz odpovídám:

Posl. Stříbrný obrátil se na mne v pátek dne 15. ledna t. r. v mé sněmovní úřadovně ústně o zakročení, aby se urychlilo trestní řízení proti němu zavedené.

Odmítnul jsem vyhověti, poněvadž ani předsedu sněmovny, ani předsednictvo sněmovny nelze pokládati za povolané, aby vykonávali vliv na průběh zavedeného trestního řízení.

Posl. Stříbrný pronesl ve své řeči v dnešní schůzi sněmovny výrok hrubě urážlivý.

Posl. Štětka v prvé řeči a poslanec Kopecký pronesli výroky ohrožující bezpečnost státu a hrubě urážlivé.

Posl. dr Keibla v druhé řeči posl. Štětka pronesli výroky ohrožující bezpečnost státu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti výroky tyto ze zprávy těsnopisecké o dnešní schůzi.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala ve čtvrtek dne 28. ledna 1932 o 3. hodině odpolední s

pořadem:

1. Zpráva výborů ústavně-právního a branného o usnesení senátu (tisk 1459) k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 458 a 607) o překládání vojenských soudců, kteří dosáhli určitého věku nebo nejsou schopni plniti úřední a služební povinnosti, do výslužby a o zprošťování jich od vykonávání služby pro trestní řízení (tisk 1513).

2. Zpráva výboru rozpočtového o usnesení senátu (tisk 1456) k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 564 a 584) o zcizení některých státních nemovitostí v Praze VII (tisk 1512).

3. Doplňovací volba náhradníka volebního soudu.

4. Volba terna pro člena a náhradníka ústavního soudu.

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Stříbrného (tisk 1136).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Stříbrného (tisk 1514).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mostě v trest. věci posl. Knirsche (tisk 1515).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. K. Procházky (tisk 1518).

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 8 hod. 41 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP