4. Pozměňovací návrh posl. Čuříka, Suroviaka a druhů:
Navrhujeme, aby ve zprávě výboru
soc. politického tisk 1474 škrtnuty byly v osnově §§ 8, 9, 10
a 11.
Místopředseda Stivín (zvoní): Přistoupíme k doslovu pánů zpravodajů, a to nejprve k osnově zákona o přechodné přirážce k dani důchodové a k dani z tantiem (tisk 1473).
Zpravodajem o této předloze je
za výbor rozpočtový pan posl. Chalupa. Dávám mu slovo k
doslovu.
Zpravodaj posl. Chalupa: Slavná sněmovno! Není možno, a myslím, také účelno, abych odpovídal pánům kolegům na všechny vývody, které patřily spíše do rozpočtové debaty anebo byly pronášeny pod tlakem posledních událostí. Považuji však za svou povinnost odmítnouti tvrzení kolegů z komunistické strany, že hlasování pro projednávanou předlohu je vlastně předstíráním a je naznačováním k snížení mezd dělníků. (Výkřiky poslance Štětky.) Kdybychom touto logikou postupovali, pak bychom vůbec nikdy na kapitály a důchody kapitalistů nemohli sáhnouti. Nejsem tak zlý, abych vás podezříval. Proč pak vy v §u 2 dáváte rovněž návrh, aby důchody kapitálové byly postiženy? Myslím, že to neděláte z důvodů zastírání a že to neděláte, aby byly sníženy skutečně mzdy dělníků. Návrhy, které byly podány, rozpadají se do dvou velkých skupin. Jedna skupina obírá se tím, že nechce soudobně s touto předlohou novelisovati zákon č. 76 z r. 1927. Nemohu s těmito návrhy se obírati, poněvadž příležitost k jich uplatnění bude při novelisaci zákona č. 76 z r. 1927. Musím se zabývati jenom některými návrhy, které směřují k projednávané předloze, a to je především návrh komunistických poslanců Štětky a druhů, aby zavedena byla přirážka k dani důchodové teprve od 50.000 Kč výše. Považovali bychom za provokaci hladových dělníků, kdybychom měli z této přirážky pouštěti důchody od 30.000 do 50.000 Kč. (Posl. Štětka: A milionáře necháte!) V tomto směru nemáme tytéž zájmy, jako máte vy, abyste skutečně chránili docela neodůvodněné příjmy. Prosím, soudobně s touto projednávanou předlohou podáváte návrh na zavedení daněprostého minima 16.000 Kč. Jak prostě odůvodníte, když připouštím těch 30.000 Kč, které jsou v předloze zákona, že propouštíte těch 20.000 Kč úplně ze zdanění. Nevím, zda-li máte ve svých řadách dělníky s 50.000 Kč příjmu, anebo zdali chcete získati vrstvy, které mají důchodu ročně 50.000 Kč. (Výkřiky komunistických poslanců.) Pro vás to bude vždy neznámou pevninou, poněvadž to neznáte. Tím ovšem odpadá pozměňovací návrh, podaný k §u 2, poněvadž tento návrh pánů Štětky a druhů má za podklad toto odstupňování, tedy postižení důchodů přirážkou teprve od 50.000 Kč nahoru. (Výkřiky komunistických poslanců.)
K návrhu k §u 4 mohu ujistiti, že nově vyžadované důchody pro státní pokladnu musejí v prvé řadě sloužiti k tomu, aby zaměstnaní a krisí netrpící přispěli těm, kteří dnes v krisi skutečně jsou.
Při této příležitosti musím se zmíniti o návrhu, který sice nebyl podán, ale zmínil se o něm p. kol. Ježek, totiž o návrhu, aby ti ze státních úředníků, kteří nedostanou to třinácté služné, třeba restringované, byli zproštěni placení přirážky k dani důchodové. Myslím, že toto opatření by bylo příliš jednostranné. Myslím, že pan kol. Ježek a pan dr Hodáč mají velmi blízko k pánům, kteří soukromým zaměstnancům již dávno služné snížili, a přece tito zaměstnanci nejsou chráněni proti přirážce vyměřované k dani důchodové. Tedy prostě již z tohoto důvodu spravedlnosti nemohli bychom se k tomuto návrhu připojiti a myslím, že v rozpočtovém výboru jsme jednali správně, když jsme tento návrh odmítli, dokonce když strana národně-demokratická měla příležitost tento návrh dříve uplatniti.
K §u 2 došel návrh posl. Prause a druhů, totiž, aby vyňaty byly z příjmu do 50.000 Kč oni poplatníci, kteří jsou zároveň zdaněni daní výdělkovou. Důvod, který se pro to uvádí, je dvojí zdanění. Myslím, že tento důvod není správný. Dvojím zdaněním trpí majitelé domů, dvojím zdaněním trpí rolníci a přece nejsou vyňati z přirážky, která bude vyměřována k dani důchodové. Ale jen třeba upozorniti, že je základní neporozumění proti intencím dani důchodové, která má postihnouti globálně celkový příjem každého jednotlivce.
Daně pozemková, výdělková a jiné jsou i s přirážkami odpočitatelné ze základu daňového a teprve z toho zbytku se vyměřuje daň důchodová.
Návrh, který byl podán k §u 7 p. kol. Štětkou a soudr., byl již zodpověden v mé referentské zprávě a také i jiné výtky, jako na př. zpětné zdanění byly v referentské zprávě dotčeny. Myslím tedy, že bych se zbytečně opakoval.
Nevyslovuji se pro žádný pozměňovací
návrh a prosím, aby vládní předloha tak, jak byla předložena,
byla přijata slavnou sněmovnou a zároveň také aby připojená resoluce
s ní byla schválena. (Potlesk.)
Místopředseda Stivín (zvoní): Nyní přistoupíme k doslovu pp. zpravodajů o zákonu o úsporných opatřeních platových ve veřejné správě (tisk 1474).
Dávám slovo k doslovu nejprve
zpravodaji výboru soc. politického, p. posl. Vančo.
Zpravodaj posl. Vančo: Slávna snemovňa! Kto uvažuje, v akej dobe dnes žijeme, zaiste uzná a uznať musí, že neni žiadnou radosťou byť na čele štátu a byť odpovedným za všetky veci, ktoré sa svaľujú práve v dnešnej ťažkej dobe na bedrá štátu. V tejto ťažkej dobe musí však mať každý, kto chce náš štát viesť, odpovednosť za potreby štátu, musí mať skutočné silné nervy a sebazaprenie, aby dal štátu to, čoho mu treba v dnešnej ťažkej dobe, a to jedine preto, že na náš štát ako na každý iný prevaľujú sa finačné ťažkosti sveta.
Páni rečníci, ktorí mluvili k osnove o snížení vianočného príspevku, jednotne prehlašovali, že robia to z nútnosti. Áno, z nútnosti štátnej, ale tiež čiastočne z nútnosti tej, abysme zachránili, ako to spomenul posl. Chloupek, platy našim štát. úradníkom aj do budúcna.
Páni opoziční rečníci hovorili tu tak, ako by boli oni jedinými ochráncami nášho štátneho zamestnanectva. Štátne zamestnanectvo nebude vám za to ďakovať, ono vaše úmysly prehliadne, lebo vie, že vy nič iného nechcete, než zkázu, alebo poškodiť tento štát.
A preto navrhujeme menom soc.-politického
výboru, aby osnova tohoto zákona bola schválená tak, ako ju doporučil
soc. politický výbor a aby boly návrhy zamietnuté. (Souhlas.)
Místopředseda Stivín (zvoní):
Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru rozpočtového, p. posl.
Bečákovi.
Zpravodaj posl. Bečák:
Slavná poslanecká sněmovno! (Předsednictví se ujal předseda
Malypetr.) V debatě, která byla velmi obsáhlá a které se zúčastnila
řada pánů kolegů, nebyly přineseny nové podstatné náměty, které
by měly měniti rys celé předlohy. Dostalo se mi jako zpravodaji
několik pozměňovacích návrhů, a to návrh pp. kol. Babela,
Štětky a soudr. a pozměňovací návrh kol. Čuříka.
Pokud se týče návrhu posl. Čuříka a Suroviaka, řekl
bych, že pánové ve své řeči, jak jsem měl příležitost sledovati,
sami také uznávali, že je nutno učiniti pro stát, nachází-li se
v těžké situaci, co je možné. Myslím, že jest jen spravedlivým
aktem, když v zákoně, který byl slavné sněmovně předložen, řeší
se také otázka úspor v §u 8, 9 a 10 tohoto zákona. Pokud se týče
návrhu pánů se strany komunistické, nebudu se jimi blíže zabývati,
poněvadž se mi zdá, že tyto návrhy nevycházejí z pohnutky, aby
na navrženém zákoně byly učiněny změny, které bylo by lze i v
této sněmovně považovati za správné a které by tato sněmovna mohla
v zájmu věci samé přijmouti. Nemohu jinak, než vysloviti se pro
zamítnutí těchto návrhů a připojiti se k panu zpravodaji výboru
soc. politického a přimlouvám se vřele za to, aby slavná posl.
sněmovna přijala návrh zákona o úsporných opatřeních platových
ve veřejné správě tak, jak jej sociálně-politický a rozpočtový
výbor byl schválily. (Souhlas.)