Čtvrtek 4. prosince 1930

Neboť právě malého člověka postihuje tato daň s největší tvrdostí; dělníka, zaměstnance soukromého hospodářství, zaměstnance pevně placeného státem, drobného živnostníka, pro něž jest tato daň pramenem věčných šikan. (Souhlas.) Musíme jen ještě jednou poukázati na doznání pana ministra financí z r. 1919, abychom měli korunního svědka pro svá tvrzení. Musilo se tedy pomýšleti, aby zákon o dani z obratu byl určitým způsobem upraven, neměla-li se na druhé straně postaviti zlevňovací akci v cestu nepřekonatelná překážka.

To nejde, aby pan ministr financí dnes prohlašoval opakem k dřívějšku, že podržení daně z obratu jeví se nutným z důvodů státně finančních. Finanční hospodářství státu může býti tak revidováno, že jest tím dán předpoklad revise zdrojů státních příjmů. (Potlesk.) Poukazuje-li pan ministr financí rovněž na velikou úlohu, kterou má daň z obratu při sanaci veřejných svazků, možno proti tomu říci, že revise státní správy vytvoří takový stav, aby daň z obratu také pro veřejné svazky měla menší význam.

Pro všecky případy jest třeba, bude-li zákon schválen přes všecky protesty na věčné časy, aby došly dalekosáhlé pozornosti stížnosti proti vybírání daně z obratu a proti její kontrole. Výpočet a odvádění daně zaměstnává stále značnou měrou průmysl, obchod a živnosti, vydává poplatníky v šanc neustálým revisím a vyšetřováním a vyžaduje rozsáhlého úředního aparátu, jehož útraty spotřebují nemalou část výnosu. Při tom musí ministr financí sám doznati, že jest to pravda. Jest naprosto vhodné, aby naše daňové poměry co do zvláštního případu daně z obratu byly upraveny podle vzoru jiných států. Poukazuji jen na stejné zákonodárství v Německu a Rakousku. Směrnice finanční správy musí jíti tím směrem, aby byla poslední šikana odstraněna, a to ihned. Tímto požadavkem neprejudikujeme našemu stanovisko proti dani z obratu vůbec.

Náš vývoz samozřejmě rovněž těžce trpí daní z obratu. V tomto smyslu finanční správě již před lety obchodní korporace daly příslušné vysvětlení. Jak se k nim až dosud jen pramálo přihlíželo, tak by byla také zde přikázána pozornost a také vhodno, aby provádění úlevy neodnímalo účinku.

Povolání cestujících na rozdíl od úmyslu zákona není s to, aby překonalo daň z obratu. Cestující i proto pociťují právem jako zvláštní břemeno, když jejich těžce dobytý pracovní výdělek jest citelně postižen daní z obratu. V minulosti zůstaly marné veškeré pokusy o nápravu, tak obzvláště činiti rozdíl mezi samostatnými a nesamostatnými cestujícími, jakož i podle splnomocnění a ručení cestujícího. Konečně nastalo mínění, že třeba zájmy cestujících více chrániti. Doufáme jen, že účinek zákona nepřinese těmto zájemcům zklamání.

Dále největší pozornost třeba věnovati paušalování daně z obratu. Systém paušalování jest na př. silně vybudován v Rakousku. Především měla by býti určena dohodou daňová základna častěji než dosud také u živností malého rozsahu. Zárodky pro to skytají již uzavírané úmluvy.

Osnovou navrhovaný trest zvýšení o 5% za opožděné placení čtvrtletních splátek daňových nebo daně vůbec setkává se s oprávněným odporem hospodářských vrstev. Této pohrůžky trestem nebylo by dojista zapotřebí, kdyby naléhala berní správa sama na řádné a včasné placení. Na tom mají zájem i hospodářské vrstvy.

O zákonu nemohu se dále vyjádřiti, poněvadž můj klubovní kolega Köhler ještě zaujme přiměřené stanovisko k zákonu.

Předsevzal jsem si však, abych před vámi dnes rozvinul hospodářský obraz jednoho okresu, jenž jest dostatečným důvodem, aby se držela hospodářská a finanční politika státu napříště v jiných tvarech, než jak je vyjadřuje zákon o dani z obratu.

Ke zvláštnímu důkazu chci uvésti jen jednotlivosti z okresu, který mohu přehlédnouti, z okresu jabloneckého.

Dal jsem zaslati tamním obcím dotazník, jehož odpovědi líčí přímo beznadějné poměry.

Jablonec nad Nisou mně hlásí, že v jabloneckém skleněném a šperkářském průmyslu, jediném průmyslu okresu, jiné výdělkové možnosti není pro horskou tvářnost kraje, poklesla zaměstnanost asi o 50%. V samém obvodu městském jest 300 nezaměstnaných a 2000 částečně zaměstnaných, jejichž a jejich příslušníků živobytí jest otázkou. Přidělenými státními poukázkami na potraviny mohla býti podpořena dosud jen nepatrná část nezaměstnaných. Město jest nuceno, aby podporovalo nezaměstnané z městských prostředků. K nouzovým pracím, zejména pracím zemním lze však sklářské dělníky přibírati jen ztěžka, poněvadž výkon tohoto druhu práce jim dělá velmi veliké potíže. Po krátce pozorovaném zlepšení se stav opět mimořádně zhoršil, hlavně následkem amerických cel. Znalci poměrů nepředvídají pro nejbližší dobu nijakého zlepšení. (Německé výkřiky: Slyšte! Slyšte!)

Obec Jablonecké Paseky, obec podle odhadu se 600 rodinami, jejíž hlavním výdělkem jest rovněž jablonecké brusičství skla, jež se tam provozuje výhradně po maloživnostensku, má přes půl sta rodin, jejichž živitelé jsou bez práce. Celkový počet existencí dotčených krisí není zde odhadnut. Dělníci občasní vydělají nejvýše 80 až 150 korun týdně. Mužští nezaměstnaní jsou přibíráni jako v podpůrném systému města Jablonce n. N. ještě k nouzovým stavbám, úpravám silnic a k pracím dlaždičským, jež obec financuje jen stěží. Daňový stav jest obzvláště nepříznivý, o čemž nejlépe svědčí, že v poslední době došlo ke 102 veřejným a 30 soudním dražbám movitostí. Obecní úřad v Jabloneckých Pasekách rovněž nepředvídá nijaké zlepšení hospodářského stavu, naopak očekává ještě zhoršení.

V malé obci Jindřichově se 600 obyvateli a asi 200 rodinami, kde jest veskrze zmenšená zaměstnanost, jest 10% nezaměstnaných a 10% částečně pracujících. Obec jest malá a podle toho jest nepatrná možnost podporovati je nouzovými pracemi, ačkoliv by zde nedostatečná státní podpora nutkala k podstatné svépomoci.

V Lučanech nad Nisou, kteréžto město má 3744 obyvatel a 1000 domácností, jest 600 nezaměstnaných. Zde se stala nouze přímo katastrofální také následkem úplného zániku zvláštní výroby prstenů. Jako nouzová práce jest zamýšleno zřízení plovárny a jiné, jako stavba silnic a cest. Daňový stav jest strašlivý. Finanční správa postupuje bez ohledu exekucemi a vymáháním nedoplatků a nedává úlev, ani odpisem nedoplatků v případech obzvlášť zřetele zasluhujících ani bezúročným posečkáním daní. Berní úřad zde nařídil daleko nad 200 veřejných dražeb. Město se snaží dále, aby čelilo hospodářskému poklesu, jsou však zde možnosti velmi omezené, v neposlední řadě zákonem o obecních financích. Město nedostalo od května poukázané přirážky od berního úřadu.

Mšeno nad Nisou se 4000 obyvateli a 1310 domácnostmi, jejichž přednostové jsou zaměstnáni tkalcovstvím, v jedné sklárně, ve výrobě skleněného a šperkářského zboží, není na tom lépe než obce již jmenované. Zde bylo již před týdny 150 úplně a 70 částečně nezaměstnaných. Nouzové stavby silnic byly příčinou půjčky 40.000 Kč. Daňový stav poplatnictva jest den ze dne komplikovanější, k čemuž přispívají neustálá zabavení a nařizování dražeb. Nedávno finanční správa nařídila asi 200 veřejných dražeb, jejichž částečné odložení si poplatníci vymohli s největší námahou placením ve splátkách. Vyhlídky do budoucnosti jsou beznadějné. (Německé výkřiky: Slyšte, slyšte!)

Rýnovice mají asi 1800 obyvatelů a 600 rodin. Obyvatelstvo jest zaměstnáno v jedné sklárně, 3 cihelnách, jedné továrně na kovové zboží a několika malých pasířstvích. Výdělkové možnosti jsou z 50% ochromeny. Jest zde hlášeno 50 úplně nezaměstnaných a 80 částečně zaměstnaných, jejichž týdenní výdělek činí nejvýše 80 Kč. Pro nedostatek peněz může obec stěží prováděti nějaké nouzové práce ke zmírnění bídy. Daňový stav jest špatný, dokazuje to 250.000 Kč daňových nedoplatků. V poslední době bylo vedeno 20 exekucí, 3 dražby domů a 11 dražeb movitostí.

V Loučné jest 572 obyvatelů a asi 200 domácností. Hlavním zaměstnáním jest práce textilní, pasířství, výroba skleněného zboží. Všecko se pracuje po domácku. Velkoprůmyslu není. Domácká práce ponejvíce stojí. Jest zde asi 40 rodin, jež stojí před zničením svých existencí. Obec podnikla rozšíření silnice, jež však bylo lze uhraditi toliko půjčkou. Třebaže jest obec malá, jsou také zde veliké daňové nedoplatky, jejichž vznik dlužno přičísti hlavně opožděnému předpisu.

V malé obci Luxdorfu se 600 obyvateli a 150 rodinami jsou jen částečně zaměstnaní. Veškerá podpora spočívá jen ve státní podpoře v nezaměstnanosti. Obec nemůže vyvinouti zvláštní péči, poněvadž jí v tom brání nedostatek peněz. Daňové nedoplatky činí zde 80.000 Kč. Exekuce jsou na denním pořádku.

Honsberk s 2897 obyvateli a 778 domácnostmi měl jako hospodářskou základnu jen brusírnu skla a továrnu na skleněné lisované zboží. Tato základna jest velmi těžce otřesena, o čemž svědčí, že jest zde 887 nezaměstnaných a 432 částečně zaměstnaných, z nichž vydělá jednotlivec sotva 12 korun denně. Obec uzavřela půjčku 300.000 Kč, aby mohla aspoň poněkud dostáti svým těžkým sociálním povinnostem v této době. Staví se nouzové silnice. Nedoplatky daní činí 2 miliony Kč. Jak katastrofální jsou zde poměry, o tom může vyprávěti berní správa, která se sice všestranně namáhá, aby opatřeními dosáhla vyrovnání nedoplatků, avšak marně. Veškerá zabavení mají záporný výsledek. Stav v Honsperku třeba považovati za obzvláště vážný, a jest vůbec otázkou, jak se podaří mnohým stům nezaměstnaných a příležitostných dělníků překonati zimu.

Vrkoslavice mají 2800 obyvatel a 826 domácností. Jako velkoprůmysl přichází zde v úvahu akciový pivovar, který zaměstnává 142 dělníků. Ostatní živnosti možno označiti jako malé. Tyto maloživnosti, sklářství a pasířství, větším dílem stojí. Kde se ještě pracuje, děje se tak se zkrácením pracovních dnů v týdnu (3 až 4 dny). Obec má dnes 135 úplně nezaměstnaných a 82 částečně zaměstnaných, jejichž týdenní výdělek jest 60 Kč. Nezaměstnaní živí se nouzovými pracemi. Daňový stav poplatníků jest nejvýše nepříznivý, poněvadž poplatníci nemohou dostáti vysokým platebním rozkazům. Daňové nedoplatky činí daleko více než půl mil. Kč. Před nedávnem bylo provedeno 266 veřejných dražeb a 8 přenosů movitostí. Nezaměstnanost stoupá, příští zimu dlužno považovati podle zpráv obecního úřadu za beznadějnou. Hotovosti obecní docházejí. Také zde hrozí zkáza.

V Kokoníně s 3000 obyvateli a 900 domácnostmi zabývá se obyvatelstvo výlučně domáckou prací a v menších živnostech pasířstvím a výrobou skleněného zboží. V Kokoníně jest 100 nezaměstnaných, kdežto ostatní dělníci jsou zaměstnáni jen částečně. Mzda jejich jest i 80 Kč týdně počítána spíše příliš výstavba silnice, kde bylo započato s přípravnými pracemi. Dražeb bylo v poslední době oznámeno 32, dražeb movitostí napočítalo se tento rok rovněž 32. Situace dělnictva v Kokoníně jest všeobecně nadmíru beznadějná, takže většina rodin může vystačiti jen za nejhoršího strádání.

Pulečný s asi 1000 obyvatelů a 285 domácnostmi jest zařízen z poloviny na zemědělství a z druhé poloviny na sklářský průmysl, lisování, předení, broušení atd. Obě odvětví skytají vpravdě beznadějný obraz, výdělkové poměry se zhoršily o více než polovinu, takže většina zaměstnaných jest ve své existenci ohrožena, zvláště když obec nemá prostředků na nouzové práce. Všeobecná bída se v Pulečném ještě značně ztěžuje přísným vymáháním daní. V posledním čase bylo provedeno 20 dražeb. Prostředky obce jsou následkem snížení daňové základny, jak nutně vyplynulo ze zákona o obecních financích, jakož i daňovými odpisy k nesnesení ztenčeny a podle úsudku obecního úřadu nebude v nejbližší době lepších vyhlídek.

Také 2766 obyvatel čítající město Rychnov, kde tvoří jablonecký domácký průmysl rovněž hlavní zaměstnání, hlásí úplná a částečná zastaveni práce. Namnoze se pracuje jen několik hodin týdně. Tím byly silně zmenšeny nebo úplně zastaveny i jiné výdělkové možnosti. Počet hlášených nezaměstnaných udává se asi na 130, v čemž však není obsažen převážný díl skutečně nezaměstnaných. Týdenní výdělek plně zaměstnaných přesahuje jen v nejřidších případech průměr 120 Kč týdně. Na jaře přispěla obec asi 9000 Kč jakožto mimořádným příspěvkem na péči o nezaměstnané. Od provádění nouzových prací musila obec upustiti, poněvadž jí nebylo pro nepatrnou výši přirážek, podmíněnou zákonem o obecních financích, možno sehnati na to potřebné prostředky a byla zamítnuta žádost u silničního fondu o poskytnutí subvence. Také nebylo možno přese vši snahu a námahu dosíci nanejvýš nutné půjčky na zmírnění panující bídy. Přísným prováděním přísného vymáhání nedoplatků jsou ohroženy co nejtíže zvláště četné maloživnostenské existence, což jasně potvrzuje počet dražeb v poslední době provedených, celkem 212. Těmito dražbami a exekucemi movitostí, jež provedly berní úřady velmi přísně, bylo vymoženo 942.975 Kč. Z toho jest patrno, že stav v obvodu města Rychnova nutno označiti jako mimořádně vážný. Kdyby se smutný hospodářský stav snad značně nezlepšil před příchodem zimy, třeba se obávati nejhoršího. Městský úřad se vyjádřil, že dosavadní ministerská opatření stran péče a pomocné akce jsou bezvýznamná a nemohou se nadále vykázati značným účinkem, nedá-li se obcím rozšířením jejich samosprávných práv brzy možnost upraviti své finance.

V obci Rádlu asi s 1600 obyvateli, nebo 460 domácnostmi, stojí nyní sklářský průmysl, který byl hlavně provozován po domácku (broušení a lisování skla), dokonce až v 75%. Kolem třetiny všech živitelů rodin jest hlášeno nezaměstnaných, všichni ostatní průmysloví dělníci musí se spokojiti několika hodinami zkrácené práce týdně. Týdenní výdělek těchto dělníků pohybuje se mezi 20 až v nejlepším případě 100 Kč. Obec byla nucena použíti všech akcí státní péče pro své nezaměstnané a musila nad to přispěti z vlastních prostředků více než 10.000 Kč na akci vyživovací. Na nouzové práce likvidovala obec již 10.000 Kč z vlastních prostředků. Ještě letos má býti provedeno jako nouzová stavba místní rozšíření silnic a kanalisace za pomoci státní produktivní péče o nezaměstnané. Také zde se hořce naříká nad výkonným postupem při vymáhání daňových nedoplatků. Při opatrném odhadu možno výši daňových nedoplatků uvésti s 250.000 Kč. Poplatníkům nebyly přes nesčíslné rekursy povoleny úlevy hodné zmínky. Hlášeno jest 50 dražeb. Ačkoliv finanční stav obce dá se ještě dnes označiti jako jen poněkud zdravý, musí se hleděti dalšímu vývoji vstříc s obavami, poněvadž zdroje příjmů se čím dále tím více tenčí.

V Maršovicích, které vykazují 602 obyvatele s 210 domácnostmi, pracuje se výhradně jen 2 až 3 dny týdně ve výrobě skleněného zboží nebo v domáckém průmyslu. Jest zde více než 30 nezaměstnaných a asi 80 až 100 částečně zaměstnaných, jejichž výdělkové poměry jsou velmi nepatrné. K provádění nouzových prací nemohlo se přikročiti, poněvadž stav obecního jmění jest velmi neutěšený.

Také v tlačírně skla, jež tvoří jedinou výdělkovou možnost v obci Šumburku-Jistebsku, lze pozorovati silný pokles zaměstnání. Tato obec mající 1150 obyvatel ve 400 domácnostech, hlásí asi 50 částečně zaměstnaných. Daňové nedoplatky se udávají asi na 62.000 Kč. Nepatrnou poměrně výši těchto daňových nedoplatků nutno především připsati bezohlednému postupu berních úřadů, které daly provésti 180 dražeb, asi 15 přenosů movitostí a asi 30 dražeb movitostí.

Asi 1000 obyvatel mající obec Huť jest výhradně zařízena na výrobu skleněného zboží a domáckou práci. S výjimkou několika málo lépe placených odborných dělníků činí mzdy při týdenní plné práci asi 40 až 100 Kč. Zaměstnanost se označuje jako velmi slabá. Na potírání nezaměstnanosti provedla obec z vlastních prostředků stavbu obecní silnice, mimo to byly ze spolkových peněz za podpory obce jakož i obyvatelstva postaveny tělocvična a Raifeisenka. Zde se naříká zvláště na zanášení nebo překládání domácího průmyslu do sousedního českého území, čímž se velmi značně zhoršil finanční stav obce a jejího průmyslu. Uzavřením půjčky 300.000 Kč doufá obec, že aspoň přechodně bude moci překonati největší obtíže. V poslední době byla s úspěchem provedena jedna exekuce na všecko. Při odhadovaných nedoplatcích daní v částce 80.000 Kč udává se počet ročně prováděných exekucí asi na 100. Nezaměstnaní jsou výjimečně podporováni z obecních prostředků.

Také Nová Ves asi s 2300 obyvateli v 800 rodinách jest poukázána v nedostatku jiných továrenských odvětví toliko na jablonecký skleněný průmysl domácký. Nyní hlášených 10 nezaměstnaných se podporuje částečně z chudinského fondu. Krise postihuje obzvlášť krutě velký počet malých samostatných živnostníků, především mačkářů skla, kteří dříve mohli zaměstnávati mnoho pomocníků a dnes sami sotva vystačují. Skoro všude se pracuje asi 2 až 3 dny týdně. Mzdy jsou bezpříkladně nízké. Daňové nedoplatky se odhadují na 40.000 Kč. Exekuční opatření v poslední době provedena nebyla. Přes veliká omezení a úsporná opatření není obci možno, ani aby provedla nejnutnější opravy silnic a veřejné práce. Také odtud se hlásí těžké šikany finanční správy.

Proseč nad Nisou má nyní v asi 600 domácnostech více než 2000 obyvatelů, jejichž výdělková možnost spočívá jednak v domácím jakož i venkovském textilním průmyslu, jednak v jabloneckém domáckém průmyslu, také zde silně klesajícím. Celá řada jiných průmyslových závodů v oblasti obce prosečské, továrny modního zboží a textilní přádelny, kamenotiskárny atd. stojí již po léta úplně. Počet nezaměstnaných nedá se pro nedostatečnou organisaci hlášení zjistiti; odhaduje se na 40 osob. Jako částečně nezaměstnaných jest hlášeno více než 100 osob. Týdenní výdělek plně kvalifikovaných textilních dělníků činí ještě nyní průměrně 200 Kč, sklářští dělníci vykazují výdělek asi 100 až 120 Kč. Státní vyživovací akce byla zavedena. Na kanalisaci a zřízení chodníků byly vyžádány subvence, bohužel dosud marně. Daňové nedoplatky odhadují se nejméně na 2 miliony korun, nedoplatky přirážek na 300.000 Kč. V poslední době bylo nařízeno více dražeb. Jedna domovní a více exekucí na nemovitosti byly marné. Stav obce a jejího obyvatelstva jest velmi neutěšený a dozná následkem postupujícího ubývání odbytišť sotva zlepšení pro místní průmysl také příště. V místním zemědělství došlo pro velikou bídu k četným prodejům usedlostí.

Zcela zvláštní obavy vzbuzují poměry ve Smržovce, která má nyní asi 7200 obyvatel ve 2000 domácností. Sklářský průmysl, který tvoří vedle textilního průmyslu hlavní výdělek, stojí skorem úplně. Přirozeně jsou silně zachváceny i ostatní menší živnosti. Více než 1500 částečně zaměstnaných a 600 úplně nezaměstnaných jest hlášeno v samé Smržovce. Částečně zaměstnaní vydělají týdně asi 50 až 60 Kč, plně zaměstnaní dvakrát tolik. Město vydalo skoro půl milionu Kč na péči o nezaměstnané a na nouzové stavby. Pochopitelně jsou nedoplatky daní velmi veliké, takže jsou dražby a pod. na denním pořádku. V poslední době došlo k 44 veřejným dražbám, 6 přenosům movitostí, 4 soudním dražbám domů a k více než 100 dražbám movitostí. Při vzrůstajícím předlužení jest posuzován všeobecný stav jako nejvýš hrozivý a vyhlídky do budoucnosti jako myslitelně špatné.

Týž skoro obraz poskytují poměry ve městě Tanvaldě, které má asi 5000 obyvatel v 1800 domácnostech. Převážnou možnost zaměstnání tvořil z polovice stojící průmysl textilní, kdežto průmysl sklářský měl jen podřízený význam. Počet nezaměstnaných třeba odhadnouti na 120, částečně zaměstnaných asi na 950. Nezaměstnané jakož i částečně zaměstnané nutno většinou podporovati z veřejných prostředků. Novostavbou biografu a značnými opravami silnic bylo zmírněno jen málo. Také zde jsou berní exekuce na denním pořádku. Vyhlídky na zlepšení stavu posuzují se jako nejvýš nepříznivé.

Obyvatelé Šumburku n. Desnou, který má podle posledního sčítání lidu 3131 obyvatel v 847 rodinách, jsou odkázáni především na místní textilní závody firem Liebieg a Mauthner jakož i na tanvaldskou strojírnu. Práce v Mauthnerových továrnách byla úplně zastavena a pro částečné zastavení práce v továrně firmy Liebieg jest nyní asi 300 úplně nezaměstnaných a 800 částečně zaměstnaných. Týdenní mzda plně zaměstnaných činí v textilním průmyslu asi 120 Kč, částečně zaměstnaných v nejlepším případě polovinu. Na obranu proti nezaměstnanosti povolila obec bez použití státních subvencí 305.000 Kč na stavbu české školy a 20.000 Kč na stavbu silnic. Daňové nedoplatky činí asi 400.000 Kč. Finanční stav obce jest označován následkem účinku zákona o obecních financích čís. 77/27 a nepatrného přídělu z vyrovnávacího fondu za velmi špatný.

Obec Příchovice, kteráž vykazuje podle posledního sčítání lidu 2761 osob v 1100 rodinách, jest rovněž zařízena na průmysl textilní a sklářský domácí průmysl. Textilní průmysl stojí úplně, sklářský průmysl pracuje jen několik dnů. 238 osob jest hlášeno nezaměstnaných, počet skutečně nezaměstnaných udává se daleko vyšší. Průměrný výdělek plně zaměstnaných činí asi 80 až 120 Kč týdně; částečně zaměstnaní dosáhnou této částky zpravidla až ve 2 až 3 týdnech. Při provádění nouzových prací byla vydlážděna státní silnice v obvodu města. Peníze k tomu poskytla obec a okres za pomoci státní subvence. Doplněk stavby druhé státní silnice financuje se z obecních prostředků. Daňový stav označen jest jako velmi tísnivý. V poslední době byly 4 veřejné dražby, 2 soudní dražby domů a asi 50 dražeb movitostí. Výše daňových nedoplatků činila již asi před 3 léty kolem 3 milionů Kč, nynější výši nelze přesně odhadnouti. Z toho všeho jest patrno, že všeobecná situace se stala nanejvýš nesnesitelnou, poněvadž mnohé rodiny jsou doslovně bez nejmenšího příjmu břemenem veřejné podpory a péče. Ohromná nezaměstnanost trvá již po dobu jednoho roku v plném rozsahu a dokonce na jaře, které každoročně přinášelo klesání nezaměstnanosti, neustále stoupala. Podle úsudku obecního úřadu nelze počítati v dohledné době se zlepšením, naopak jest obava, že celý kraj jde vstříc stejnému ochuzení, jaké jest v Krušnohoří nebo na Šumavě. Mnoho obyvatel zabývá se již dnes myšlénkou na vystěhovalectví.

Také obec Polubný s 5100 obyvatel v 1500 domácnostech nečiní výjimky. Přádelna bavlny fy Riedl v Kořenově byla v březnu t. r. pro nedostatek práce zastavena, čímž ztratilo práci asi 350 dělníků. Také v textilních továrnách Mauthnerových v Šumburku byl zaměstnán větší počet tkalcovských dělníků z Polubného. Tito byli již bez práce loni na podzim. Ve sklárnách fy Josef Riedl v Dolním Polubném nepracuje se již po delší dobu na plno, také většina brusíren skla jest bez zaměstnání. Úředně se hlásí asi 400 úplně i částečně nezaměstnaných. V příštích týdnech se očekává silné stoupání počtu. Výdělkové poměry jsou naprosto nepříznivé. Nouzové práce nemožno prováděti, poněvadž nebylo peněz. Berní exekuce objevovaly se jen jednotlivě.

V Desné s 2000 obyvateli v 600 domácnostech tvoří výdělkové možnosti obyvatelstva sklářský průmysl, továrny na porcelán a jeden textilní závod. Textilní a porcelánový průmysl úplně stojí a tudíž se s nimi nepočítá. Ve sklářském průmyslu se pracuje všude jen 2 až 3 dny v týdnu. Počet úplně a částečně nezaměstnaných jest následkem toho nepoměrně veliký. Činí v prvém případě 230, ve druhém 450. Částečně zaměstnaní vydělají v nejlepším případě 60 až 80 Kč týdně. Úplně nedostatečné obecní prostředky znemožňují podporu nezaměstnaných s této strany. Také nouzové stavby nebylo lze prováděti ze stejného důvodu. Přes mnohonásobné žádosti u zemského finančního ředitelství o příděl nedoplatků přirážek nebo aspoň o zálohu na ně nedostala obec ještě stále nutně potřebných peněz. Daňový stav jest přirozeně velmi špatný, počet ohlášených dražeb přiměřeně vysoký. Nejvýš smutný finanční stav obce jest zajisté nejlépe charakterisován tím, uváží-li se, že musela býti zastavena dokonce výplata chudinských podpor a platy zaměstnanců.

Albrechtice asi s 1020 obyvateli v 650 domácnostech hlásí, že stojí 70 až 80% tamního sklářského průmyslu, který pracuje převážně v domácnosti. Pětina veškerého obyvatelstva jest úplně bez práce, dvě další pětiny musí se spokojiti s částečnou zaměstnaností. Týdenní výdělek těchto činí asi 60 až 100 Kč. Nutné nouzové práce daly by se jen prováděti pomocí státních subvencí. Příslušné žádosti nebyly až dodnes vyřízeny. Výše nynějších daňových nedoplatků udává se na 50.000 až 60.000 Kč. Provedeno bylo 40 až 50 veřejných dražeb, 3 soudní dražby domů a 5 exekucí na movitosti. Také zde jsou označovány vyhlídky na brzké zlepšení jako beznadějné.

V Josefodole s asi 2000 obyvateli v 600 domácnostech hledá obyvatelstvo své živobytí v zaměstnání ve sklárnách a v továrně na křišťálové flakony a ve výrobě dutých perel. Avšak také zde se pociťuje účinek nynějších stísněných poměrů velmi citelně. Řada závodů musila značně omeziti pracovní dobu, jedna sklárna stojí docela. Výroba dutých perel nevykazuje skorem žádné zaměstnání, kdežto továrna na křišťál pracuje omezeně. Hlásí se asi 250 úplně nezaměstnaných a aspoň 500 částečně zaměstnaných. Všeobecná výše výdělku činí sotva polovinu loňské. Postiženo jest takřka veškeré místní obyvatelstvo. Nezaměstnaní jsou podporováni částečně z obecních prostředků. Jako nouzové práce přicházejí zde v úvahu stavby silnic, stavby vodovodů, větší stavba mostu. Daňové nedoplatky činí zde 2 miliony Kč. Dražby konají se týdně.

Antonínov má 1200 obyvatel, 400 rodin. Jako výdělková možnost jest zde brusírna skla, perlářství, tkalcovství. Průmysl pracuje ve velkých závodech jen omezeně. Všichni dělníci s výjimkou 100 nezaměstnaných pracují omezeně. Jako péče o nezaměstnané přichází zde v úvahu vyživovací akce státu, nouzové práce na silnicích. Daňový stav jest nepříznivý. Exekuce se konají týdně.

Dolní Maxov má asi 1600 obyvatelů v 560 domácnostech. Obyvatelstvo se zaměstnává sklem a textilem. Jak sklářský, tak textilní průmysl skorem úplně odpočívá. Počet nezaměstnaných činí 50, počet částečně zaměstnaných 700. Na nouzové práce se sice pomýšlí, avšak obec je nemůže prováděti, poněvadž není peněz. Podle odhadu činí prý daňové nedoplatky 400.000 Kč. Pro daňové nedoplatky byla opětovně prováděna zabavení, až dosud přes 200. V poslední době dává berní správa větší daňové nedoplatky zajistiti knihovně na nemovitostech. Dražby movitostí jsou na denním pořádku. Stav jest beznadějný a pro dělnictvo zoufalý. Nenajdou-li se prostředky a cesty, aby se s tísní hnulo, jsou nevyhnutelný výtržnosti nouzí trpících.

Horní Maxov s 1142 obyvateli a 290 domácnostmi má 70 až 75% svého obyvatelstva ve svízelných poměrech. V této malé obci jest 100 úplně nezaměstnaných a 150 částečně pracujících. Daňový stav jest katastrofální. Poněvadž v zimě nouze ještě vzroste, lze očekávati výtržnosti. Nouze láme železo.

Dalešice mají 420 obyvatel, 120 domácností. Jejich pracovní poměry jsou rovněž silně rozrušeny. Poplatníci se snaží podle svých sil se zhostiti svých povinností. Není jim to však možné.

Nikdo nemůže popříti, že hospodářský obraz okresu, jejž jsem nyní rozvinul, jest strašlivý. Musím ještě prohlásiti, že vylíčený stav týká se doby před podzimem, tedy doby, kdy byly ještě otevřeny možnosti opatřiti si práci. Od měsíce jsou hospodářské poměry jabloneckého okresu ještě složitější. Jistě jest tomu tak všude, a tu a tam snad ještě krutěji. Ze všeho vysvítá nutný příkaz, aby se vláda přichystala přes zimu k sociální pomoci v největší míře. Jinak se nedá zabrániti, aby nouze tisíců se nevybila zoufalými činy.

Právě za dnešního denního pořádku jsem považoval za nutné poukázati na to vše, poněvadž dnes projednávaným zákonem činí se opak přiměřené péče. Z tohoto důvodu také odmítáme tento zákon. (Potlesk.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Dále má slovo pan posl. dr Hnídek.

Posl. dr Hnídek: Slavná sněmovno! Při projednávání původního zákona o dani z obratu byli jsme si vědomi toho, že projednáváme zákon, který mocně zasáhne do hospodářského života našeho státu. Byli jsme si vědomi, že velké částky peněz budou touto obratovou daní jako všude jinde, kde ji zavedli, odssáty z koloběhu hospodářského života a že to bude míti veliký vliv na ceny všech potřeb. My jsme tento zákon projednávali také v předpokladu, že je to zákon prozatímní, poněvadž jsme ho potřebovali pro zařizování, abych tak řekl, své nové domácnosti. Náš nový stát potřeboval mnoho a mnoho peněz na zařízení věcí, které jsme musili teprve tvořiti, zařizovati, a proto nebylo možno, abychom si jinak opatřili prostředky k tomu, než tímto způsobem, který, jak jsem již řekl, jistě zasáhne hodně tvrdě do celého hospodářského života. Vždyť daň obratová je daní nejtíživější, poněvadž vynáší přes 2.247 milionů Kč, tedy jistě ohromnou sumu, která, jak jsem již řekl, je odssáta z koloběhu hospodářského života. A byli jsme si vědomi také toho, že nebude možno stále s touto daní počítati, stále ji udržovati právě pro tu její tíživost. Dělali jsme ji v předpokladu dočasnosti, že bude možno v dohledné době tuto daň jednak odbourávati snižováním procenta, jednak úplným jejím odstraněním.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP