Úterý 4. listopadu 1930

Předseda (zvoní): Pane řečníku, upozorňuji vás, že jste již překročil řečnickou lhůtu.

Posl. Dvořák (pokračuje): Okamžitě.

Proto pod protektorátem sociálfašistické městské rady konal se v Plzni všesokolský slet. Městská rada postavila druhou kolej na borské sletiště, zavedla tam vodu, zlepšila osvětlení a dala subvenci 30.000 Kč, posádkové velitelství půjčilo cvičiště a vojsko na práci a stafáž. Pan starosta Pik vítal ve špalíru DTJ Sokoly na náměstí a doprovázel Masaryka na sletiště. Sokol a DTJ jsou připraveny, měla říci tato demonstrace.

Proto pod protektorátem sociálfašistické městské rady a ministerstva nár. obrany narukovaly do ulic Plzně ozbrojené bandy fašistické milice, národní gardy. Za městskou radu šel sice tentokráte vítati dr Mandl, nár. demokratický milionář, ale to už na věci nic nezmění. Generál Klecanda měl skvělou příležitost si zařečniti. A zařečnil si, jak se na řádného obhájce vlasti sluší a patří.

V rudé Plzni žáci v Sokole cvičí s dřevěnými flintami, starší se skutečnými.

Proto se v Plzni konal říšský sjezd skautů pod protektorátem generála Klecandy. Od skautíků přes DTJ a vojensky zformované paďoury v národních gardách až k vojsku je militarisace a fašisace v proudu. V čele těchto příprav stojí soc. demokracie.

V předminulém týdnu navštívila Škodovku výprava ocelářských baronů z celého světa. Škodovka vyjednává o investiční půjčku 800 milionů v Anglii. Páni se tedy přijeli podívati, stojí-li těch 800 milionů za to, vydrží-li zdi a inventář nával objednávek v době války. Byla to tichá pracovní přehlídka. I uvnitř se to připravuje. Zbrojní oddělení se reorganisují a rozšiřují, do výšky se zvedá nová budova kanonky, zatím co stará a mírová oddělení se zavírají. Srdce kapitalistické Evropy se připravuje k siláckým výkonům. Nedoléhá-li chlopeň srdce, nazývají to lékaři srdeční vadou. Kdo má srdeční vadu, nesmí se ani rychleji pohybovati, natož silácké výkony. Neklape-li to ve Škodovce, jak to nazvati? Proč musí mluviti pan Pik před dělníky proti předvojenské výchově mládeže, když sociálfašisté ve vládě a v parlamentě ji připravují? Řada dílenských stávek ve Škodovce, namířených proti sociálfašistickým popoháněčům, jichž jsme byli svědky v posledních třech měsících, je toho dalším dokladem. Puls nějak vynechává. To je dokladem silného spodního oposičního proudu nespokojenosti mezi Škodováky. Ukázal jsem, že doklad žurnalistův ovšem byl v Československu pod vedením sociálfašisty dr Meissnera konfiskován. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 4. listopadu 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Plzeňská Škodovka byla z letadla ofotografována. Ty pohledy může v Plzni dostati na tucty každý, kdo si je chce koupiti. "Tvorba" politicko-vědecký týdenník, přinesl obrázek této fotografie a čsl. censura jej zabavila, ač v Plzni každý dělník může si jich koupiti tucty. Aby však byla dovršena sociálfašistická demokracie i při této censurní praksi, obrázek vyšel týden na to v "Pestrých květech", časopisu české soc. demokracie. Ve "Tvorbě" byl zabaven a v "Pestrých květech" vychází bez závady.

Co se děje uvnitř Škodových závodů, dokazuje zrychlené přípravy nové imperialistické války. Tak vystavělo se v poslední době nové moderní 6ti patrové oddělení, zvané "nová modelárna", v němž je shromážděna řada modelů, [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 4. listopadu 1930 podle § 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.]

To všecko dokazuje, že Škodovka není zasažena hospodářskou krisí, jak sociálfašisté dělníkům říkají, naopak, že se činí dalekosáhlé přípravy na vyrábění vražedného materiálu plnou parou. Těchto příprav převedení výrobního procesu na výrobu válečného materiálu používá kapitalistická Škodovka na uskutečnění druhé části plánu, aby dělníkům snížila mzdy a hlavně úkolové ceny, aby zde měla předpoklad, že ony dělníky, které pak Škodovka přijme, může na základě docílených poměrů spoutati a zajistiti si naprostou po slušnost. To jsou hlavní důvody, pro které Škodovka propouští tisíce dělníků, aby docílila a zajistila klidný chod závodů v době, až toho mezinárodní imperialism bude potřebovati. Tak vypadají poměry a život dělníků v koncernu Škodových závodů ve skutečnosti.

K nepřátelům dělníků Škodovky vedle sociálfašistů a správ závodu přibyl ještě třetí nepřítel, kterým je zfašisovaný státní aparát. Ředitelství Plzeňské Škodovky, sociálfašisté z Pekla a policejní ředitelství pracují v úzkém kontaktu na provádění plánu správních radů proti dělnictvu Škodových závodů. Dokázaly to události při posledních demonstracích dělníků Škodovky, kde zatčení dělníci byli na udání policejního ředitelství druhý den ze závodu vyhozeni. Soustavná konfiskace revolučního časopisu dělníků Škodovky "Škodovák" dokazuje, jak zfašisovaný státní aparát s Meissnerem v čele stojí v přímých službách kapitalistické Škodovky.

Avšak ani tyto metody nebudou s to, aby potlačily vzrůstající nespokojenost a radikalisaci dělníků Škodovky. Dělnictvo Škodovky není osamoceno. Ve všech závodech koncernů Škodovky přes všechen teror stojí revoluční předvoj Škodováků, t. j. komunistická strana a revoluční rudé odbory. Tento jediný vůdce Škodováků povede dělníky celého koncernu po cestách třídního boje. Dělníci již dnes chápou, že je jim nutno bojovati s nepřítelem spojeným, t. j. se správou závodů, sociálfašisty a státním aparátem. Buržoasie se svým potlačovacím aparátem, se svými podomky, se v brzku přesvědčí, že dělníci Škodovky tak, jako v dřívějších dobách, nastoupí cestu boje k odražení všech zbídačujících plánů. Dělníci Škodovky semknuti pod prapory komunistické strany nejen že tyto plány odrazí, nýbrž nastoupí vítěznou cestu v rámci boje všeho československého proletariátu. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru živnostensko-obchodního, p. posl. dr inž. Touškovi.

Zpravodaj posl. dr inž. Toušek: Slavná sněmovno! Několikadenní debata, kterou provedla posl. sněmovna o předložené obchodní smlouvě s Rumunskem, stala se debatou hospodářskou, debatou o dnešní situaci, o prostředcích k nápravě a podnětem k tomu aby strany a skupiny přednesly celou spoustu požadavků a námětů, jakým způsobem čeliti nezaměstnanosti, hospodářské krisi atd.

Nebudu se zabývati věcmi, které byly mimo tuto debatu a jež byly přednášeny jen proto, že byla příležitost vystoupiti na řečnickou tribunu, a jež nebyly v souvislosti ani s krisí, ani s obchodní smlouvou s Rumunskem. Na druhé straně je ovšem třeba říci a kvitovati s povděkem, že této hospodářské debaty bylo opravdu použito k velikému rozhovoření a projednání situace všech oborů našeho hospodářství a že z řečí řečníků stran, zastoupených v dnešní vládní většině, stojící za dnešní koaliční vládou, vyznívaly sice stesky, vyciťovaly se požadavky, náměty i po případě obavy z budoucnosti, avšak všichni svými požadavky, stesky a náměty cílili jednosvorně k tomu, aby se našly cesty k nápravě a zlepšení.

Přinesla-li pro nastávající jednání v různých oborech našeho hospodářství a pro jednání na př. o novou úpravu zemědělských otázek, v otázkách daňových, rozpočtových atd. již dnešní hospodářská debata, která se rozvinula při obchodní smlouvě s Rumunskem, řadu dobrých a správných námětů, které jistě budou podkladem vhodných úvah a řešení, pak je třeba konstatovati, že ze všech projevů jako konečný tón vyzníval optimismus, že spojenými silami všech, kteří chtějí ruku k dílu přiložiti a kteří svou dobrou vůlí chtějí o společném díle pracovati, dosáhne se opravdu nápravy. Věříme v ten optimismus, ne v optimismus slepý, očekávající, co osud dá a jak se poměry vyvinou, nýbrž v optimismus činný, který bude spolupracovati na všech místech, kde spolupráce je možná.

Pokud se týče rumunské smlouvy, nepřinesla debata sama podstatných námitek ani odchylných námětů a proto jako zpravodaj výboru živnostensko-obchodního doporučuji poslanecké sněmovně, aby schválila schvalovací usnesení ve znění navrženém vládou. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru zahraničního, p. posl. dr Hnídkovi.

Zpravodaj posl. dr Hnídek: Slavná sněmovno! Hospodářská deprese jevící se dnes ve všech oborech hospodářského života, svádí k tomu, aby při zvláštních příležitostech mluvilo se zde ve sněmovně o těchto hospodářských otázkách. Doby jsou velice vážné a musíme se - nuceni poměry - také obírati vážněji hospodářskými otázkami s píše než politikou v užším slova smyslu. Musíme řešiti hospodářskou depresi rozumnou politikou hospodářskou. A poněvadž nejsme ostrovem úplně odříznutým od světa, musíme nutně tyto hospodářské otázky řešiti i na forech mezinárodních, a k tomu jistě také patří smlouvy obchodní, jako právě předložená smlouva s Rumunskem. V této smlouvě jsou ovšem důležitá ustanovení, která se týkají našeho hospodářského života, a myslím, že touto smlouvou, která byla uzavřena mezi naším státem a Rumunskem, se jistě hodně přispěje i k podpoře hospodářského života uvnitř našeho státu po všech jeho stránkách.

Proto si dovoluji jménem rozpočtového výboru navrhnouti znovu slavné sněmovně, aby přijala schvalovací usnesení tak, jak bylo uvedeno ve vládním návrhu. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není. Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění doporučeném pány zpravodaji, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení v prvém čtení ve znění zprávy výborové.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen je 1. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání dalšího pořadu, a nebude-li námitek, vyřídíme ještě zprávy imunitního výboru. (Námitky nebyly.)

Přistoupíme tedy k projednávání odstavce 3, jímž jest:

3. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. Stivína (tisk 465).

Za nepřítomného p. zpravodaje posl. Koška podá zprávu p. posl. Ježek.

Zpravodaj posl. Ježek: Slavná sněmovno! Imunitní výbor pojednal o žádosti kraj. trest. soudu v Praze, jíž bylo žádáno za souhlas s trest. stíháním posl. Stivína, a pojednav o všech skutečnostech, přišel k názoru, aby posl. Stivín v této věci vydán nebyl.

Prosím slavnou sněmovnu, aby toto usnesení imunitního výboru schválila.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Stivína.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Stivína.

Tím vyřízen jest 3. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

4. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Śliwky (tisk 513).

Zpravodajem jest p. posl. dr Stránský. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Stránský: Slavná sněmovno! Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě ze dne 21. listopadu 1929, č. Nt XIV 25/29 za souhlas s trest. stíháním posl. Śliwky pro přečiny podle §u 14, č. 5, §u 15, č. 2, §u 16, č. 1 a zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky vyhověno nebylo, ježto veřejný zájem touto věcí dotčený nepřevyšuje zájmu posl. sněmovny na nerušeném vykonávání mandátu posl. Śliwky. (Hluk.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Śliwky.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Śliwky.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Jirkově v trest. věci posl. Babela (tisk 521).

Zpravodajem jest p. posl. dr Stránský. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Stránský: Slavná sněmovno! Okr. soud v Jirkově žádá posl. sněmovnu za souhlas s trest. stíháním posl. Babela pro přestupek §u 1 zák. ze dne 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a n.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby této žádosti vyhověno nebylo, ježto podle jeho názoru nepřevyšuje veřejný zájem dotčený touto věcí zájmu posl. sněmovny na nerušeném vykonávání mandátu posl. Babela.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Babela.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Babela.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trest. věci posl. Kubače (tisk 522).

Zpravodajem je pan posl. dr Stránský. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Stránský: Slavná sněmovno! Státní zastupitelství v Košicích žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Kubače pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky. Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby ani této žádosti nebylo vyhověno, ježto podle mínění imunitního výboru veřejný zájem touto věcí dotčený nepřevyšuje zájmu posl. sněmovny na nerušeném vykonávání mandátu rekvirovaného poslance.

Prosím, aby také toto usnesení imunitního výboru bylo posl. sněmovnou schváleno.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Kubače.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Kubače.

Tím je vyřízen poslední odstavec pořadu schůze.

Prve než přikročím k ukončení schůze, rozhodneme hlasováním podle §u 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích označených za naléhavé, které rozdány byly v 72. schůzi posl. sněm. dne 21. října 1930.

642. Naléhavá interpelace posl. Sedorjaka a soudr. ministrovi vnitra, že se ve svalavském okrese zakazují veřejné schůze.

Žádám za přečtení závěrečných otázek.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

My podepsaní tážeme se pana ministra, je-li ochoten nám odpověděti na tyto otázky:

1. Zakazují-li se veřejné schůze systematicky podle instrukcí vyšších instancí?

2. Ne-li, chce-li pan ministr zakročiti, aby byla učiněna přítrž spolupráci okresního úřadu s firmou "Latoricí" a aby se povolovaly veřejné schůze i v těch případech, když hrozí "nebezpečí", že se bude mluviti proti vykořisťovatelské politice této firmy?

3. Hodlá-li pan ministr postarati se, aby vinní úředníci byli disciplinárně potrestáni?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla rozdána jako sněmovní tisk 676.

Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

643. Naliehavá interpellácia posl. dr Szüllőho, dr Jabloniczkyho, Fedora a druhov ministrom vnútra a spravedlnosti o protizákonnom predvádzaní a zatýkaní, ku ktorým došlo dňa 25. júla 1930 vo Vrábľoch.

Žádám za přečtení závěrečných otázek.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tážeme sa pánov ministrov, či sú ochotní v tejto veci

1. nariadiť vyšetrovanie,

2. četníckych orgánov, ktorí zákon porušili, pohnať k zodpovednosti a ich v ceste trestnej resp. disciplinárnej čo najprísnejšie potrestať,

3. či sú ochotní dať náležité zadosťučinenie štátnym občanom, ktorí boli proti zákonu predvedení, poťažne zatknutí,

4. čo zamýšľajú učiniť, aby nabudúce k podobnému porušovaniu zákona nedošlo?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla rozdána jako sněmovní tisk 708.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

654. Naliehavá interpellácia posl. Hlinku a druhov vláde vo věci stranníckych udalostí na Krajinskom úrade v Bratislave.

Žádám za přečtení závěrečných otázek.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Pýtame sa slávnej vlády:

1. Či vie o zásahoch do riadneho behu Krajinského úradu, poburujúcich Slovensko?

2. Či je ochotná postarať sa o to, aby Krajinský úrad nebol zpolitizovaný a ako taký postavený do služieb nepatrnej menšiny?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla rozdána jako sněmovní tisk 677.

Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

663. Naléhavá interpelace posl. dr Luschky, dr Schollicha, inž. Junga, Stenzla a druhů vládě o včerejších protiněmeckých výtržnostech v Praze.

Žádám za přečtení závěrečných otázek.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní táží se vlády: Jaká opatření učinila po událostech z posledních dnů a zvláště ze včerejšího večera, aby zabezpečila před terorem ulice provozování her v německém divadle v Praze, které jest nezbytnou kulturní potřebou pro více než 3 miliony státních občanů německé národnosti, jakož i předvádění německých zvukových filmů, a jaké jsou výsledky vyšetřování o původcích zmíněných výtržností?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla rozdána jako sněmovní tisk 709.

Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila v příštím týdnu.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se v příštím týdnu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

680. Súrna interpellácia posl. Hlinku a druhov predsedovi vlády o prejavu T. G. Masaryka, prezidenta republiky Československej.

Žádám za přečtení závěrečných otázek.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podpísaní pýtajú sa p. predsedu vlády:

1. Či mala vláda o tomto prejave predom vedomosť?

2. Či teraz po uverejnení tohoto prejavu p. prezidenta Masaryka berie vláda odpovednosť zaň?

3. Či v budúcnosti mieni sa vláda postarať, aby takéto ďalekosiahle prejavy boly vždy robené s jej súhlasom?

4. Aké pohnútky viedly pána prezidenta Masaryka, že tento prejav učinil?

5. Čo mieni vláda urobiť na uspokojenie slovenskej a českej verejnosti ohľadom nedotknuteľnosti hraníc nášho štátu?

6. Či si je vláda vedomá následkov, ktoré môžu vzniknúť medzi dvoma slavianskymi štátmi pretriasaním poľského koridoru reprezentantom nášho štátu?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla rozdána jako sněmovní tisk 710.

Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

Přikazuji výborům zemědělskému a zásobovacímu:

755. Vládní návrh zákona o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu.

Navrhuji, aby byla jmenovaným výborům k podání zprávy o tomto vládním návrhu uložena lhůta 24 hodin.

Kdo souhlasí s navrženou lhůtou, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůta je přijata.

Přikazuji výboru ústavně-právnímu:

751. Vládní návrh zákona o použití úředníků vyšší pomocné soudní služby u soudů a poručenských (sirotčích) úřadů.

Sděluji, že dovolenou dal jsem na dnešní schůzi posl. dr Mederlýmu pro neodkladné záležitosti.

Nemocí omluvil se p. posl. Haupt.

Došlo oznámení o změnách ve výborech.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické vyslal do výboru rozpočtového posl. Biňovce za posl. dr Macka; do výboru zemědělského posl. Bečko za posl. inž. Nečase; do výboru soc.-politického posl. Kleina za posl. Neumeistera.

Předseda (zvoní): Došla naléhavá interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Naléhavá interpelace posl. Sedorjaka a soudr. ministrům zemědělství a vnitra o rozdělení a krádeži pšenice z podpůrné akce ve Vel. Loučkách a že mukačevský okr. náčelník nekoná úřední povinnosti.

Předseda: Oznamuji, že po ukončení této plenární schůze koná zemědělský výbor schůzi ve své místnosti.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 5. listopadu 1930 o půl třetí hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výborů zemědělského a zásobovacího o vládním návrhu zákona (tisk 755) o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 759) [na základě §u 35 jedn. řádu].

2. Návrh, aby řízením zkráceným po dle § 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 759).

3. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje obchodní a plavební smlouva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským, sjednaná na Štrbském Plese dne 27. června 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. července 1930, č. 114 Sb. z. a n. (tisk 700).

4. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Śliwky (tisk 519).

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mostě v trest. věci posl. Haiblicka (tisk 520).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Brně v trest. věci posl. Jurana a Gottwalda (tisk 523).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Zápotockého (tisk 573).

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 2 hod. 34 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP