Jedná a mluví se o zavedení obilního monopolu. Máme velice vážné námitky proti jeho zřízení. Máme již zkušenosti z dob poválečných, když jsme již monopol měli. Byl to blahé paměti Státní obilní ústav a všichni víme, jak drahý to byl státní aparát, po němž nám zůstalo 7.200 mil. Kč dluhu ve státních pokladnách.
Není horší neřestí v hospodářském životě, jako když je něco půl úřad a půl obchod. Co opírá se o zákon a sleduje výdělečné cíle. Když úřad, tedy úřad bez výdělečných tendencí, když obchod, tedy obchod podléhající konkurenci a obchodním pravidlům. Máme několik podobných blahodárných zařízení. Je to úrazová pojišťovna dělnická, nemocenské pojišťovny, ústřední soc. pojišťovna. Jsme toho denně svědky, že úrazová pojišťovna odmítá poraněnému dělníkovi zaslouženou rentu. Když zemřel ředitel dr Odstrčil, vyplatila úrazová pojišťovna na úmrtní oznámení 33.000 Kč, ale s chuďasem se soudí o pár korun. Jsme svědky, že nemocenské a starobní pojištění nepřirozeně a nezdravě zatěžuje veškeré podnikání, jsme svědky, že nemocní dělníci léčeni jsou "dinstbarem", vaselinou a aspirinem, a budeme jednou svědky, jak těžko se bude sestárlý nebo invalidní dělník domáhati na sociální pojišťovně toho, co mu po zákonu náleží.
V našem státě měli jsme už spoustu afér. Ať to byla aféra benzinová, špiritusová, s válečnými půjčkami, či aféra v pražské zbrojovce, či aféry jiné, člověk musí žasnouti, co zlořádů se do té naší malé republiky vejde. Za těchto okolností si musíme velmi rozmysleti dáti do rukou nějaké společnosti rozhodování o mzdě milionů zemědělců a o výživě milionů konsumentů. Nic by nebylo snazšího jako takový monopol zříditi. Daleko horší však by bylo tohoto monopolu se zbaviti.
Z těchže důvodů nemůžeme připustiti také zřízení čsl. krupobitní pojišťovny, neboť i to by bylo půl úřad a půl obchod se všemi nepravostmi, který by následoval příkladu státního obilního ústavu a pozemkového úřadu, aniž by zemědělství z nynější krise vyvedl.
Povinností vlády a všech jejích činitelů jest, starati se co nerychleji o zjednání nápravy. Zjednání nápravy však je u nás zvlášť velice těžké. Strany socialistické ve své ideální snaze po nadvládě nad zemědělstvím a v touze ovládnouti náš stát nechvátají se včasným vyřešením nynější krise - a nelze se jim diviti. Obávají se, že vyřešením této krise posílily by stranu republikánskou, která se stejnou chutí po ovládnutí našeho státu zařídila celý svůj politický postup. Tím stojí zde proti sobě dva silné tábory v třídním boji a pod jejich diktátem trpí naše zemědělství dvojnásob.
Zatím však bída našich zemědělců, jak byla zde vylíčena, infikuje ostatní stavy a dnes můžeme směle říci, že nemáme před sebou jen krisi zemědělskou, nýbrž celostátní krisi národohospodářskou, která zachvacuje velikou většinu obyvatelstva našeho státu ve všech jeho oborech. Zde zřetelně vidíme důsledky třídního boje a proto zdůrazňuji s tohoto místa základní bod našeho programu křesťanské solidarity, který jediný je s to v dnešních těžkých dobách přivoditi vzájemné dorozumění, po němž všichni voláme.
Bohužel, že snahy naše uznávány nejsou, a na místě vděku, že spolupůsobíme na odstranění těžké zemědělské krise, jsme slovem i tiskem republikánské strany pronásledováni. Neškodí jim, když po ztroskotání některých do sud uskutečněných zákonů na zmírnění zemědělské krise berou za jediné východisko naše návrhy, letos na jaře námi podané, a předkládají je teď jako vládní návrh Národnímu shromáždění.
Odmítám s tohoto místa toto nepravdivé tvrzení, jako bychom nic pro zmírnění zemědělské krise nekonali, a jménem klubu našeho prohlašuji veřejně, že jsme v těchto vážných chvílích činili vše, co směřovalo ke zmírnění zemědělské krise, v plném vědomí, že touto prací nepomáháme jen stavu zemědělskému, nýbrž celému našemu národohospodářskému vývoji.
Proto také dnes označujeme za nejpřednější a nejdůležitější úkol vlády, hledati a nalézti vhodné prostředky ke zmírnění a odstranění těchto těžkých hospodářských poruch.
V první řadě je nutno zameziti nadprůměrný dovoz všech životních potřeb, jež sami vyrábíme. Toho jest možno docíliti tím, ze vládu zmocníme dle našeho návrhu, který jsme na jaře podali, k stanovení takové výše celních poplatků, jež by znemožnila do voz cizích zemědělských výrobků k nám a při tom zaručila našemu zemědělství rentabilitu jeho práce. Dále je nezbytně potřeba zreorganisovati naše zemědělství tak, aby plně vyhovovalo demokratickým zásadám naší ústavy; zreorganisovati naše zemědělství zrušením zastaralých zemědělských rad a vybudováním nových zemědělských komor, kde by každý zemědělec, který platí pozemkovou daň, mohl svobodně uplatňovati své demokratické volební právo, tak, jak v návrhu zákona, který byl předevčírem slavné sněmovně předložen, se dožadujeme; zreorganisovati naše zemědělské školství, v němž by každý zemědělec viděl své stavovské kulturní středisko a ne politický sekretariát jisté politické strany.
Dále je třeba reorganisace naší zemědělské výroby, dle níž by jednotlivé kraje a jednotlivci rozdělili svou výrobu tak, abychom co nejvíce vyrobili vše, čeho sami potřebujeme, a nemuseli k nám to, co sami dovedeme vyrobiti, z ciziny dovážeti.
Konečně je třeba reorganisace našeho družstevnictví na podkladě čistě svépomocném s přísným zákazem spekulačních obchodů za účelem získání neúměrných zisků, jak je tomu v době dnešní.
Toto podnikání nechť vláda zabezpečí dostatečnou finanční dotací, aby mohlo býti účelně čeleno nynější zemědělské krisi.
Jsme pevně přesvědčeni, že pro tyto náměty získáme veškeré zemědělce všech politických stran, protože náměty tyto odpovídají demokratickým zásadám našeho státu.
Duch ovládající našeho zemědělce nebude pak nikdy kapitalistický, neboť láska k půdě, k jeho vlastnictví a zaměstnání, snaha po samostatnosti, po zachování půdy a rodinné tradice na těchto základech nikdy u něho nevypěstují kapitalistickou myšlenku, naopak učiní z něho samostatného člověka, který i v nejvážnějších chvílích bude sám svým vlastním zachráncem.
Nespoléhejme nikdy příliš na druhého, ať je to kdokoliv, jen sami na sebe a na stát, jehož jsme nejpevnějším pilířem a jenž je povinen v rámci své působnosti nás podporovati. Jinak bychom se mohli dočkati největšího zklamání.
Buďme si vědomi, že v zemědělství tkví základ celého společenského zřízení a veškerá hospodářská činnost, neboť zemědělství je jediným bezpečným a trvalým živitelem celého našeho státu.
Proto si přejeme, aby tento nejdůležitější
obor lidského podnikání postaven byl vlastní silou a rozumnou
demokratickou ochranou státní na zdravý základ, jak si toho v
zájmu svém i státním pro blízkou i dalekou budoucnost naší svobodné
republiky plně zasloužil. (Potlesk.)