Pátek 6. června 1930

Zbavili jste proletáře ve vojenských kabátech hlasovacího práva, abyste je mohli spolehlivě vésti k nástupu proti bratřím v Sovětském svazu.

Pro zájmy kapitálu chystáte předvojenskou výchovu mládeže a abyste ideologicky mohli dělnickou mládež zpracovávati, potřebujete ji zešněrovat předvojenskou výchovou v Sokolu, v sociálfašistických DTJ a v německém ATUSu a jinde. To vše chystáte proto, abyste měli mladé proletáře měst i venkova zpracované, aby šli v zájmu vašich měšců na světová jatka, aby šli proti spoludělníkům. Avšak mladí proletáři, kteří vyrůstali v dobách hrůz světové války, odpoví na tyto vaše snahy tím, že přes vaši persekuci budou pod vedením komunistického svazu mládeže o rudých letnicích 8. června demonstrovati, že hromadně nastoupí bojovný pochod proti vaším snahám. Dělnická mládež měst i venkova, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] bude veškerou mládež organisovati do boje proti fašismu a sociálfašismu a na vaše zákazy odpoví tím, že ne 50, ale 1000 protifašistických mladých gard utvoří v závodech, že v každém závodě, na každém velkostatku, kde je dnes vykořisťována dělnická mládež, povede tuto mládež do boje za její požadavky, do boje za 6hodinovou pracovní dobu pro mládež, za zvýšení mezd, proti propouštění z práce, za státní podporu pro všechny nezaměstnané, proti zmilitarisování mládeže, proti válečným plánům na dělnický stát, Sovětský svaz. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

A nejen dělnická mládež, nýbrž již malé děti proletářů jsou kapitalistickým režimem vykořisťovány. Tisíce dětí zemědělců od nejútlejšího mládí na Slovensku a Zakarpatské Ukrajině musí pracovati u sedláka místo školní docházky. Sta dětí v okolí Vamberka krčí se u podušek na výrobě krajek, aby vydělaly 1 nebo 2 Kč denně, sta dětí v sklářských oblastech krčí se při navlékání korálů, sta dětí šije knoflíky za několik haléřů denně - a vy humanisté, kteří provádíte tuto zbídačující politiku ve prospěch finančního kapitálu, finančních velmožů, chcete pak dělnické matky smířiti jabloňovou kytičkou jednou za rok.

Podle statistiky vašich měšťáckých úřadů je ze 100 dětí v Československu 54 tuberkulosních a těmto dělnickým dětem chcete pomocí vaší měšťácké školy nařizovati, že nesmějí jíti tam, kde jsou třídně vychovávány,do oddílů mladých průkopníků. Dělnické děti, které trpí hlad, aby buržoasie mohla pro své děti shromažďovati miliony, tyto dělnické děti jsou děti proletářských rodičů, kteří nedají si vzíti právo na třídní výchovu svých dětí. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit, m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Nedomnívejte se, že ony nechápou, že jejich rodiče musí bojovati pod vedením komunistické strany proti buržoasii. Ony to nejen chápou, ale samy se těchto bojů zúčastní, protože ony trpí tím, že jejich máma nemá mnohdy ani kus chleba, který by svému dítěti dala. A proto tyto děti přicházejí na naše demonstrace. Proto ten humbug od vás, když děti v Kosoříně manifestovaly. Chcete omlouvati vaše jednání, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] tím, že děti nemají práva manifestovati. Ve válce, když sociální demokraté vedli děti protestovat proti tehdejším poměrům, bylo v Plzni zastřeleno několik dětí, na co si vzpomene ještě několik pamětníků, poněvadž světová válka není tak daleko. A vy dnes, abyste obhájili vaši krvavou politiku, která posílá četníky na bezbranné děti, na mládež, tvrdíte, že dělnické děti nemají choditi na manifestace. Vedete-li je však manifestovat v zájmu buržoasie, pod sokolskými hesly, se sokolskými odznaky, vedete-li je s odznaky dělnických fašistických jednot, vedete-li je na orelské oslavy, chcete-li je řaditi do protidělnické fronty, nepřekáží vám to, takových oslav se dělnické děti smí zúčastniti, protože je to ve vašem zájmu.

Vaše vlastní statistiky udávají, že je v Československu 180.000 dětí výdělečně činných, ve skutečnost je však tento počet větší než 250.000. V okresu Nové Zámky, Levice a Komárno pracují tisíce dětí na polích za mzdu, která se pohybuje od 1 Kč do 4 Kč za den. Domníváte se, že tyto děti nechápou nutnost boje?

Vaše sociální péče je provokací celé dělnické třídy. Seškrtali jste všechny návrhy komunistického klubu při rozpočtu, zamítli jste školní stravování pro všechny dělnické děti, zamítli jste podporu dětí nezaměstnaných dělníků, vaše měšťácká škola je často peklem pro dělnické děti. Bití a pronásledování dělnických dětí je na denním pořádku. Ve škole na Petrském nám. v Praze II. byly děti dokonce policií a špicly vyslýchány pro leták, který byl ve škole rozdáván. Celá vaše výchova směřuje k úplnému ohlupování dělnických dětí a k jich výchově pro vaše zájmy, pro zájmy kapitalistů a finančního kapitálu. Vy chcete z proletářských dětí vychovati budoucí dobré občany, chcete připraviti imperialistickou válku proti Sovětskému svazu, proto jste zmobilisovali celý svůj aparát, počínaje černou bandou, pátery a velebníčky, přes učitele a konče vašimi fašistickými a sociálfašistickými tělocvičnými a dětskými organisacemi. Na Slovensku mají klerikálove v rukou přes 2000 škol a tento počet vzrůstá. Ve školách se při náboženství štve proti dělnictvu, které bojuje, štve se proti jediné vlasti proletářských dětí, Sovětskému svazu. Veškerá vaše t. zv. výchova k lásce k vlasti, kterou musí všechny dělnické děti nenáviděti, protože ničí jejich zdraví a rozvoj, tato vaše výchova je otevřeně šovinistická a nacionalistická. Váš Sokol, DTJ, Orel, Červený kříž, ATUS a německé tělocvičné organisace, toť armáda příští imperialistické války, která se zvýšenou činností pracuje mezi dětmi, mezi dětmi proletářů, aby z nich učinila tělesně schopné sluhy a vojáky kapitalismu. Vy chcete zmilitarisovati školy předvojenskou výchovou, chcete daleko intensivněji než dosud pracovati na militarisaci dělnických dětí. Proletářská třída musí plně pochopiti, že zde jde o její zájmy a pod vedením komunistické strany musí získati proletářské děti pro svůj boj. Nepomůže vám veškerá persekuce komunistického dětského hnutí. Nepomůže vám veškeren bílý teror, který provádíte proti proletářskému dětskému hnutí na Slovensku a v Ukrajině.

Vaše policie, vaše četnictvo pronásleduje nejmenší bojovníky proletářské třídy nejbrutálnějšími prostředky. V Berouně vyslýchali četníci proletářské děti, které provedly sbírku na dětský slet v Halle, zabavili jim peníze a hrozili jim bitím a vězením.

V České Lípě a ve Frýdlantu byly voděny dělnické děti a členové oddílů rudých průkopníků na četnické stanice a zde vyslýchány a bylo jim vyhrožováno.

V Bratislavě a na Slovensku vůbec zatýká policie celé dětské skupiny, oddíly i s vedoucími, odvádí je na policejní ředitelství a zde je balkánským způsobem týrá.

Víme, že chápete, jaké nebezpečí znamená pro celý váš výchovný systém třídní výchova proletářských dětí v revolučních dětských organisacích, ve Svazu rudých průkopníků, a víme, že učiníte i v budoucnosti vše, abyste ji znemožnili. (Předsednictví převzal místopředseda Špatný.)

Z tohoto zápasu o proletářské dítě může však vyjíti vítězně jenom proletariát, protože denní události, pronásledování ve školách, vykořisťování dětské práce musí každé dělnické dítě přesvědčiti, že musí státi vedle svých rodičů a bojovati s nimi za svůj lepší budoucí život. Komunistická strana a komunistický svaz mládeže povede proletářské děti do boje za jejich dílčí požadavky, proti tělesným trestům ve školách, proti vykořisťování dětské práce, za stravování všech dělnických dětí, za podporu dětí nezaměstnaných a postaví proti vaší třídní výchově měšťácké svou třídní výchovu proletářskou. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

Povedeme ostrý boj proti měšťáckým a sociálfašistickým dětským organisacím, vysvětlíme všem rodičům, že jejich děti patří do dělnického tábora. Povedeme proletářské děti do boje na obranu Sovětského svazu a světový slet proletářských dětí v Halle v červenci t. r. bude přehlídkou našich sil. Veškeré dělnictvo musí společně s dětskými organisacemi připravovati výpravu proletářských dětí na slet do Halle. Halle znamená přehlídku nejmladších sil proletariátu, znamená sbratření proletářských dětí Československa s dělnickými dětmi všech národů, znamená sbratření se svobodnými dětmi Sovětského svazu.

Veškerý proletariát vstoupí do boje o své děti a pod vedením komunistické strany v tomto boji také zvítězí.

Zrovna tak malí zemědělci, kterým chcete namluviti, že je hájíte, že to jest jejich zájem, když předkládáte a odhlasujete cla, a kterým ve skutečnosti dáváte jen čím dále tím vyšší daně, mají býti vámi balamuceni. Dostane-li malý zemědělec o 100 Kč více, při čemž však zaplatí o 200 Kč více na daních a průmyslových výrobcích, znamená to pro něj zhoršení jeho postavení. V Sovětském svazu se řeší otázka zemědělská tím, že se veškerá půda dala do rukou těch, kteří na ní pracují, že se z ní vyhánějí ti, kteří chtějí těžiti z práce druhého. Jestli se sociálfašisté ohánějí, že v SSSR jsou celní šraňky, pak ukazují tím jen svou bezmocnou nenávist. Jestli se Sovětský svaz brání proti přílivu výrobků ze zahraničí, jichž má dosti, pak se to děje v zájmu dělníků a rolníků, kteří tam budují socialismus proti kapitalistickým pirátům, kdežto zde, páni agrárníci, buržoasie a sociálfašisté, děláte cla v zájmu kapitalismu proti dělnické třídě. Tato celní ochrana projevuje se v Sovětském svazu snížením cen životních potřeb pracujícím, v Československu zvýšením cen potřeb pracující třídě měst i venkova.

Otázka zemědělská v Sovětském svazu, který je z ohromné většiny zemědělský, řeší se na rozdíl ode všech západních států tím, že zvýšení produkce je podporováno, a to tím, že se malým a středním rolníkům pomáhá v upotřebení moderní techniky, že se malým rolníkům ze 40% nepředpisují žádné daně, že se jim snižují ceny výrobků průmyslových a zvyšuje se jim tím životní úroveň.

Zcelování půdy, které se tam provádí, řeší se tak, že právě malí a střední rolníci z toho mají výhody, že se tím právě odstraňuje vykořisťování člověka člověkem, že se znemožňuje kulackým živlům bráti výtěžek práce druhého pro své obohacování, že se tyto kulacké živly prostě zbavují používání půdy, kterou neobdělávají, a dává se tato půda do společného obdělávání těm, kteří na ní pracují. Proto je to vaše běsnění proti Sovětskému svazu, že tam těm vašim kapitalistickým kamarádům, kteří chtějí po vašem kapitalistickém způsobu ještě žíti z práce druhých a hromaditi majetek soukromý, je to znemožněno, že se prostě zbaví půdy a jsou nuceni pracovati jako všichni podle hesla: Kdo nepracuje, ať nejí.

Jak veliký je společný váš zájem s buržoasií finanční i agrární, ukazuje právě váš zákaz 25letého jubilea konsumního družstva "Včela". Protože tento dělnický spolek zachoval si ještě třídní ráz, ježto nesouhlasí s politikou zdražovací, kterou trpí široké masy konsumenstva, proto zakazujete jeho slavnosti, proto zakazujete revolučním družstevníkům jejich projevy. Ale komunistická strana československá a komunistická mládež volá přes vaše zákazy všecky uvědomělé revoluční družstevníky do boje, volá všecky revoluční dělníky vůbec na neděli 8. června v 10 hod. dopoledne na Václavské náměstí. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 6. června 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Revoluční proletariát dokázal vám již 6. března, 1. května a 1. srpna 1929, že nastupuje do bojovné sjednocenosti a že v těchto nástupech hodlá pokračovati. Proletáři měst i venkova odrazí 8. června vaše útoky na práva revolučních družstevníků. Mladí proletáři půjdou 8. června o rudých letnicích proti vašim četnickým bajonetům demonstrovati za své právo na lepší život pod vedením komunistické strany a komunistického svazu mládeže, půjdou v prvých řadách na ulice jako bojovníci za práva pro revoluční družstevníky. Komunistická strana vyzývá vás všecky, dělníci, abyste tvořili všude společné akční výbory proti zdražovací politice, abyste vy, nezaměstnaní dělníci, společně se zaměstnanými organisovaně nastoupili v den 8. června demonstrovati proti vládě hladu do ulic. Všichni proletáři za právo na ulici, za chléb a práci! Mladí dělníci! Vláda soc. demokratických a čsl. socialistických ministrů zakázala v den rudých letnic mládeže projev revolučních družstevníků. Sociálfašistická vláda, která svým gentským systémem zbavuje desítky a statisíce mladých dělníků jakékoliv podpory v nezaměstnanosti, vláda, která dělnické mládeži místo mezd dává kapitalistické inspektory mládeže a místo práce nový trestní zákoník, tato vláda Udržalova, Bechyňova a Czechova, která svými obilními a živočišnými cly i celým svým malým hospodářským programem převaluje celou tíži hospodářské krise na bedra pracujících mas, které již dnes ve statisících hladovějí; tato sociálfašistická vláda hladu, která odpírá podpory nezaměstnaným, zato však vyhazuje miliardy na přípravy války proti naší dělnické vlasti, proti Sovětskému svazu, ta vláda, která nyní na přípravu této války zavádí již předválečnou výchovu mládeže, ta vláda dělnické vraždy, která 20. dubna dala stříleti svými četnickými pochopy do dělnické mládeže, demonstrující v Radotíně za chléb a práci, táž sociálfašistická vláda, jejíž celá práce a celý program je zločinem na širokých masách pracujících lidí, přikročuje nyní ke svému dalšímu opovážlivému fašistickému útoku proti revolučním družstvům, proti rudé "Včele".

Mladí proletáři! Odpovězte hromadně na tuto neslýchanou provokaci! Vzhůru na rudé letnice mládeže!. Vstupujte do revolučních družstev, vstupujte ve stovkách a tisících do "Včely". Dělníci sociálně demokratičtí a českosocialističtí, súčtujte se svými sociálfašistickými vůdci! Vstupujte do komunistické strany, do komunistického svazu mládeže! Budujte na závodech protifašistické mladé gardy! Všichni dělníci přijďte přes zákaz v masách demonstrovat v neděli 8. června o 10. hod. dopoledne na Václavské náměstí!

To je odpověď, kterou dají dělníci na váš vyhladovovací plán, kterou dají dělníci měst i venkova a mladí proletáři na vaši vyhladovovací politiku. Dělnická třída měst i venkova dnes chápe, že celní předlohy, které zde odhlasováváte a které máte možnost odhlasovati, o nichž jste shodni, že jsou jen částí vašeho zbídačovacího plánu, toto dělnictvo měst i venkova nastoupí boj proti vaší politice, za svržení kapitalistického systému, který udržujete, nastoupí boj proti kapitalismu, za vládu sovětů, dělníků a rolníků. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Uděluji slovo p. posl. Dubickému.

Posl. Dubický: Slavná sněmovno! V debatě o vládním návrhu na ochranu živočišné výroby bylo sneseno hojně věcného materiálu. Někteří řečníci chybně však vysvětlovali příčiny nynější agrární krise a v důsledcích toho dospívali také k chybným závěrům. Chci proto konstatovati, že kořen krise našeho zemědělství spočívá v rozdílu cen zemědělských výrobků, jež jsou v průměru 7krát dražší než před válkou proti 9 1/2násobnému zdražení výrobků průmyslových. Tento rozdíl znamená pro naše zemědělství ztrátu 4˙5 miliard Kč ročně, o něž domácí zemědělci trží méně, zatím co draze nakupují téměř veškeré výrobky průmyslové.

Nynější zemědělská krise zhoršuje se však ještě i tím, že dochází k velikým přesunům ve spotřebě. Tak na příklad úroda pšenice po válce se zvýšila o 16%, zatím co obyvatelstva přibylo jen 8%. Při malém porozumění, jaké se projevuje v naší veřejnosti pro hospodářské zjevy, snad se ani netuší tíha dnešní agrární krise, která znamená otřesení základů celé naší hospodářské stavby.

Hospodářský život ve státě čerpá své zdroje z půdy, a když zdroje tyto vyschnou a se zničí, nastane pochopitelně utlumení celého života, pokles blahobytu všech vrstev a zároveň i úpadek sociální. Proto byl již svrchovaný čas, aby po částečné ochraně výroby rostlinné přikročilo se u nás k vybudování cel živočišných.

Produkce živočišná skýtá malému a střednímu zemědělci největší příjem, neboť tržba za ni je u domkáře od 2 do 5 ha třikrát větší tržby za obilí, u zemědělce od 5 do 20 ha činí 41% veškeré jeho tržby, na statku od 50 do 100 ha ještě 37% a teprve u velkostatků nad 100 ha jen 22%.

Z této statistiky velmi jasně vysvítá, že nemají pravdu pánové z komunistického a socialistického tábora (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.), kteří dokazují, že živočišná i rostlinná cla směřují jen a výhradně ve prospěch velkostatkářů. Naopak. Vládní návrh zákona, který projednáváme, je především povahy sociální, neboť ve svých účincích ochraňuje hospodářský život nejpočetnější vrstvy pracujícího lidu na půdě, to jest domkářů a malorolníků. (Potlesk.)

V anketě o živočišné produkci (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.) uspořádané v těchto dnech v zemědělské akademii, bylo prokázáno, že hodnota našeho hospodářského zvířectva representuje částku kolem 18 miliard Kč. Jde tedy o hodnoty nesmírné, a to i po stránce sociální, neboť z každých 100 Kč, které vytěžíme z chovu domácího zvířectva, připadá malým a středním rolníkům celých 90% a pouze 10% pro tak zvaný velkostatek. (Stálé výkřiky posl. Vallo.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Žádám p. posl. Vallo, aby nerušil řečníka.

Posl. Dubický (pokračuje): Je třeba, aby po schválení projednávaného vládního návrhu bylo přikročeno k vybudování řádné organisace, která by ovládla dovoz dobytka a zabezpečila plně obstarání domácího trhu a všech jeho potřeb. Doposud tomu tak není. Doposud 20 velkých komisionářů v Praze svojí organisací a silným kapitálem monopolisují všechen dovoz a velkoobchod dobytkem na úkor zemědělců i konsumentů, což jistě není zjevem hospodářsky zdravým a sociálně spravedlivým.

Rolnictvo buduje nyní své chovatelské a zpeněžovací organisace, které ministerstvo zemědělství iniciativně podporuje a které zasluhují všeobecné podpory celé rozumné veřejnosti. Umožniti přímý styk mezi výrobci a spotřebiteli za aktivní účasti regulérního obchodu a živností (Výkřiky komunistických poslanců.) jest nejlepším praktickým opatřením nejen pro domácí výrobu, nýbrž i pro konsumenta. Všichni očekáváme, že dobrodiní tohoto zákona ponese dobré užitky nejen zemědělství, nýbrž i celému národnímu hospodářství. Co jsem řekl o výrobě živočišné s ohledem na malého člověka, nemá býti snad dokladem, jakoby malý zemědělský člověk neměl přímý interes na spravedlivých cenách obilí. Výsledky hospodaření i u domkářů mohou býti jen tehdy zdárné, je-li o obě složky výroby stejně dobře postaráno, neboť jedna bez druhé prosperovati nemůže.

Jinak chci konstatovati, což zde bylo ostatně již řečeno, že není jistě rozumné, platíme-li do ciziny za živočišné produkty 1 1/2 miliardy Kč ročně, když náležitým vybudováním chovu můžeme výrobu plně rozvinouti a krýti tak domácí potřebu v žádoucí míře. Litujeme jen se stanoviska ryze agrárního, že náš návrh i stanovisko ministerstva zemědělství, aby schváleny byly jednotné celní sazby pro veškerý dobytek, nebyly ostatními činiteli náležitě respektovány.

Slavná sněmovno! Máme obavu, že při provádění zákona vznikne celá řada celně-technických komplikací, které mohly by se díti na úkor spravedlivých interesů zemědělské prvovýroby. Bude proto nutno vybudovati na hranicích řádnou kontrolu, aby proclívání dělo se tak, jak zákon předpokládá. Při zásadě cel stabilních, které jsme navrhovali a při veškerém jednání uplatňovali, těchto obav a obtíží by nebylo.

Zástupci stran socialistických stále operují na schůzích i v parlamentu proti clům obavami z drahoty. Již r. 1926 ukázalo se velmi jasně, že obavy ty jsou ve své podstatě naprosto zbytečné. Zemědělci nemají zájmu na zdražování životních potřeb pro konsumenta, neboť jsou pro sociální spravedlnost a hospodářský mír, aby do cenové politiky zemědělské vnesena byla žádoucí stabilita a zajištěn této výrobě spravedlivý občanský zisk. To je nejvlastnější právo každého stavu, každého oboru lidské práce, které nesmí býti upíráno ani rolnictvu, zemědělcům. Ostatně nechť mluvčí ze strany socialistické nezapomínají, že ve vládním návrhu, který projednáváme, je ustanovení pro možnost snížení cel, že v zákoně č. 109/26 je čl. V, který mluví o snižování cel v případech nouze, a že v zákoně č. 349 je čl. II, který umožňuje restrikci cel v případech měnových a cenových přesunů. Je tedy o zájmy konsumentů v našem státě těmito opatřeními dostatečně postaráno.

Jiná jest otázka, slavná sněmovno, je-li možno říci, že je dostatečně postaráno o celou výrobu zemědělskou. Pan posl. Koudelka mluvil zde včera o zemědělství se stanoviska socialistického. Je dobře, když se socialisté, jakož vůbec všechny strany politické interesují o problémy zemědělské, ale především je třeba positivní programové práce a ne pouze propagace šedých teorií. Zůstává jen historickým faktem, že socialismus za dobu 40 let staral se s prvé řadě o dělnictvo v továrnách, pro které přinesl nesporně řadu různých sociálních výhod, ale zemědělské problémy neřešil. V ochranářské politice zemědělské naopak stavěl se pravidelně na stranu nepřátel, zrovna tak, jako liberalismus. (Potlesk.) Události v našem parlamentě z r. 1926, kdy socialisté jistě ne právem vystoupili proti prvním celním opatřením k ochraně zemědělské prvovýroby, jsou toho nejlepším dokladem. A přece i sám p. kol. Koudelka musil včera konstatovati, že na př. i v Rusku zavedli komunisté velice silný systém ochranářský, který důsledně svými pověstnými dekrety provádějí a že pro cla hlasovali. (Výkřiky komunistických poslanců: Ovšem, ale ve prospěch malých rolníků, ne ve prospěch velkých sedláků!) To je vaše známá filipika, že v Rusku je to ve prospěch zemědělců, kteří tam prožívají hotové hospodářské a sociální peklo, a u nás prý pro zájmy buržoasie.

Pan kol. Koudelka musil také doznati, že socialisté musili v zájmu celostátním hlasovati pro cla v Německu za vlády kancléře Müllera, že tak musili učiniti ve Francii a jiných státech a že konec konců třeba se zaťatými zuby budou pro cla hlasovati i v parlamentě našem. Nečiní tak ovšem, a to zde zdůrazňuji, z lásky k zemědělské prvovýrobě nebo proto, aby zvelebili hospodářskou individualitu rolnictva, nýbrž z důvodů dnešní politické konstelace, a to ještě, jak jsme z úst jejich zástupců zde slyšeli, s různými výhradami.

Správně uvedl posl. Koudelka, že kdyby celní zákon dělali socialisté, vypadal by jinak. Nebyla by to žádná cla, žádná konsolidace cenové politiky v zemědělství, neboť konec konců socialistický program takové opatření ve své podstatě, máme-li na mysli marxismus, zásadně odmítá. Pan kol. Koudelka zabýval se i otázkou zvelebovací, pokud jde o zemědělství. Souhlasíme s tím, že je nutno učiniti vše, aby zemědělství bylo postaveno na vyšší stupeň produktivní dokonalosti, ale nesmí se, slavná sněmovno, zapomínati, že, má-li se hospodařiti intensivně, musí býti především zabezpečena rentabilita. Aby se tak stalo, nutno vybudovati řádný ochranářský systém po vzoru států sousedních.

Pan kol. Koudelka nesmí zapomínati, že naše zemědělství rozvíjelo se jen vlastní silou a obětavou prací rolnictva, které nejvíce zasloužilo se o rozumný zemědělský pokrok. Dostali jsme se na prvé místo v zemědělském podnikání mezi sousedními státy přes to, že dlouho po převratu bylo zemědělství spoutáno vázaným hospodářstvím, že až do r. 1926 žilo v bezcelném poměru, jsouc utloukáno zahraniční konkurencí a přes to, že od r. 1926 následovala v zemědělství jedna krise za druhou, které podlamovaly všechnu investiční politiku v obilnictví, řepařství, bramborářství, chmelařství i v chovu domácího zvířectva. Za takových okolností je těžko řešiti akce zvelebovací.

Zemědělský pokrok půjde úměrně s ochranou domácí výroby a se zajištěním občanských zisků, bez kterých neobejde se žádný stav a tedy ani zemědělství.

Bylo zde dále řečeno, že agrárníci nedovedou řešiti hospodářskou krisi jinak než novými a novými cly. K tomu několik slov. Cla nejsou ani nám všelékem a jediným zdrojem národohospodářských možností. Nemůžeme se však bez nich obejíti, když všechny státy sousední provádějí důslednou politiku ochranářskou, a to i za pomoci socialistů, jako ve Francii a v Německu, a to mnohem rychlejším tempem, nežli se děje u nás, kde pravidelně - dík obtížným politickým komplikacím - přicházíme s celým opatřením dosti opožděně.

Naše politika agrární sleduje vedle cel i jiná opatření ve prospěch zemědělské výroby a celého státu. Pracujeme - a to říkám na výtky kol. Koudelky - na soustavném vybudování prodejních organisací zemědělských výrobků, provádíme v odborových korporacích zkvalitnění zemědělské produkce, umožňujeme přímý styk výrobce s konsumentem pomocí družstev, používáme prostředků moderní techniky ke zvýšení zemědělské výroby, řešíme zprůmyslnění zemědělské výroby, staráme se o technickou úpravu půdy, o zmodernisování výroby, o levný úvěr pro zemědělství atd. K tomu jest ovšem třeba náležité podpory veřejné, neboť hlavní užitek z této odborářské práce bude míti stát a celé jeho národní hospodářství. Není tedy pravda, že bychom jen cla považovali za všelék na odstranění krise, nýbrž bod za bodem jdeme s duchem doby a staráme se o to, aby zemědělství naše bylo na kýženém stupni produkční i obchodní dokonalosti. (Posl. Danihel: Preto treba aj o Slovensko sa starať!) Souhlasím na celé čáře.

V debatě mluvili zástupci socialistických stran i o zemědělském dělnictvu a jeho sociálních poměrech. Pro nás není to žádná nová otázka. Dokazovali jsme stále, že s rentabilitou zemědělského podnikání je úzce spojeno sociální povznesení zemědělských dělníků a jejich existenční zvelebení. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.)

Chceme, aby zemědělský dělník byl za svoji práci dobře honorován, aby měl postaráno o slušné a zdravé byty, aby šaty a obuv nemusil platiti v tak vysokých cenách jako dosud, a to vše dá se vyřešiti jen tehdy, bude-li v zemědělské výrobě cenová stabilisace (Výkřiky komunistických poslanců.), odpovídající investičním nákladům a celkové režii. Mělo by se zejména učiniti vše, aby průmyslové výrobky, zvláště textilie, byly pro zemědělské dělnictvo v cenách dostupnější, než tomu je dosud.

A nyní malou politickou momentku. Nedávno byla u ministra obchodu deputace horníků z Ostravska, aby se domáhala omezení dovozu uhlí z Polska a uváděla, že dovozní kontingent tohoto uhlí je překročován. Ve stejném smyslu intervenovali zároveň majitelé dolů. Připomínám, že šlo o uhlí lacinější, nežli které se těží u nás. Chápeme zákrok dělnických zástupců po této stránce jako opatření sociální a existenční, třebaže ve svém úsilí o zákaz uhlí z ciziny dostali se na jednu frontu se svými zaměstnavateli. Totéž bude i v zemědělské výrobě. (Potlesk čsl. republikánských poslanců.) Dnes už zemědělské dělnictvo chápe, že jeho sociální postavení jest úzce spjato s ochranou zemědělské výroby a nepřipustí proto, aby bylo využíváno k agitačním bojům proti rolnictvu. Jen v naprosté harmonii práce a sociální spravedlnosti jest záštita a spása celého venkova. (Výkřiky posl. Čižinské. - Místopředseda Špatný zvoní.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP