Úterý 11. března 1930

Ad 1. Hlasování o vládním návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatečná dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná výměnou not dne 10. ledna 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 10 Sb. z. a n. (tisk 233).

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění navrženém pány zpravodaji, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala toto schvalovací usnesení ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím je vyřízen i první odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze.

Před ukončením schůze učiním ještě některá presidiální sdělení.

Dovolené dal jsem na dnešní schůzi posl. Kurťakovi z rodinných důvodů; posl. Petrovickému pro neodkladné zaměstnání.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche nat.-soz. Arbeiterpartei" posl. inž. Junga za posl. Geyera.

Do výboru iniciativního vyslal klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu posl. Marka za posl. Pozdílka; klub poslanců "Bund der Landwirte und der Deutschen Arbeits- und Wirtschaftsgemeinschaft" posl. Viereckela za posl. Wagnera.

Místopředseda Stivín: Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

263. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Majora.

264. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. dr Sterna. (Přestupek §u 11 zákona o tisku.)

265. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě, aby posl. Major vydán byl k trest. stíhání. (Přečin pomluvy podle §u 1, §u 3, č. 1, 2, §u 8, č. 3 zák. čl. XLI z r. 1914 a přečin urážky na cti podle §u 2, §u 4, odst. II téhož zákona.)

266. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Majora. (Přečiny podle §u 14, č. 1 a 5 zákona na ochranu republiky.)

267. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Majora. (Přečin podle §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky.)

268. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Fedora. (Přečin pomluvy.)

269. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Jáchymově, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Kuhnové. (Přestupek podle §u 2 a 3 zákona o právu shromažďovacím.)

270. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Hrušky. (Zločiny podle §u 15, č. 3 a přečin podle §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky.)

271. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Śliwky. (Zločiny podle §u 1 5, č. 3, §u 16, č. 2 a přečiny podle §u 14, č. 5, §u 15, č. 2, §u 16, č. 1 zákona na ochranu republiky.)

272. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Śliwky. (Zločiny podle §u 15, č. 3 a přečiny podle §u 14, č. 5 a §u 18, č. 1-3 zákona na ochranu republiky.)

Místopředseda Stivín: Posl. Höhnel a rovněž posl. Hodinová pronesli ve svých řečech výroky hrubě urážlivé a ohrožující bezpečnost státu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti výroky ony ze zprávy těsnopisecké.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 18. března 1930 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 149), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dohoda o některých tarifikačních otázkách mezi republikou Československou a Německem, sjednaná výměnou not dne 22. prosince 1929, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 9 Sb. z. a n. (tisk 235).

2. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 230), jímž se provádí úmluva ze dne 16. července 1928 mezi Československem a Spojenými Státy Severoamerickými o naturalisaci (tisk 240).

3. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje dodatečná dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná výměnou not v Paříži dne 10. ledna 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 10 Sb. z. a n. (tisk 233).

4. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí s dodatečnou dohodou k prozatímní úpravě obchodních styků mezi republikou Československou a Dánskem ze dne 18. dubna 1925, sjednanou výměnou not dne 26. a 27. srpna 1929 v Kodani o rozšíření platnosti doložky o nejvyšších výhodách, stipulované v československo-dánské prozatímní úpravě obchodních styků ze dne 18. dubna 1925, na Gronsko (tisk 234).

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. dr Sterna (tisk 264).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Fedora (tisk 268).

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 6 hod. 20 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP