POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1687.

Vládní návrh,

jímž se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení

prozatímní dohoda, sjednaná mezi republikou Československou a Persií v Teheranu dne 17. června 1928 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. června 1928, č. 89 Sb. z. a n.

Návrh schvalovacího usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje uvedenou prozatímní dohodu, sjednanou dne 17. června 1928 v Teheranu a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. června 1928, č. 89 Sb. z. a n.

Důvodová zpráva.

Československo jednalo delší dobu s Persií o uzavření smlouvy přátelské a obchodní. Československé zboží požívalo v Persii i za tohoto stavu výhod perského minimálního celního tarifu jako zboží všech ostatních států přes to, že perské zboží v republice Československé těchto výhod nemělo, Nežli jednání o řádnou smlouvu mohlo býti dokončeno, vypověděla perská vláda ke dni 10. května 1928 kapitulační smlouvy se všemi státy a předložila dne 18. března 1928 parlamentu návrh nového celního sazebníku s minimálním tarifem pro státy, které uzavřou do 10. května 1928 s Persií nové smlouvy, a s tarifem maximálním pro zboží států bezesmluvních. Návrh tento byl 3. května 1928 schválen a jelikož lhůta od tohoto dne do 10. května byla příliš krátká k dojednání řádné obchodní smlouvy, navrhla perská vláda všem státům projevivším zájem o úpravu obchodních styků s Persií jednotné uzavření prozatímní dohody. Na základě tohoto návrhu přizpůsobeného vzájemným vyjednáváním mezi oběma vládami československým poměrům byla pak dne 17. června 1928 podepsána v Teheraně prozatímní dohoda.

Z ostatních států podepsala prozatímní dohodu dne 10. května 1928 pouze Velká Britanie, po níž postupně uzavírají podobné dohody státy další.

Touto dohodou upravuje se až do uzavření smlouvy definitivní, nejdéle však do 10. května 1929, zastoupení diplomatické a konsulární (čl. 1.), zacházení s příslušníky (čl. 2.), jakož i nakládání se z,božím dle zásady nejvyšších výhod. Jako počátek prozatímní účinnosti dohody byl smluven den 1. července t. r., dohoda podléhá ratifikaci (čl. 4.).

Pokud jde o obchodní styky československo-perské je vývoz československého zboží do Persie stále na postupu; statisticky lze zachytiti pouze vývoz přímý, který dosáhl v roce 1927 hodnoty 9,068.000 Kč, kdežto přímý dovoz z Persie obnášel pouze 305.000 Kč. Nejdůležitější československé vývozní artikly do Persie jsou: cukr, obuv, textilie sirky, tužky, sklo a jablonecké zboží. Z Persie se dováži nejvíce koberce a jiné typické perské artiklu, nerostné oleje a pod. Možno zajisté očekávati, že tato dohoda přispěje k prohloubení vzájemných obchodních styků.

Vláda předkládajíc tento návrh oběma sněmovnám Národního shromáždění po stránce formální projevuje přání, aby tato předloha byla projednána v poslanecké sněmovně výborem zahraničním a výborem pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností a v senátě výborem zahraničním a národohospodářským.

Text prozatímní dohody se přikládá ve zvláštním exempláři ve francouzském originále s československým překladem.

V Praze, dne 28. června 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP