Dělením parcel povstalé dílce připojí
měřičský úředník,
je-li to podle §§ 4, 11, 12, 13, 14 a 23 přípustno,
k sousedícím parcelám, nebo není-li
takovéto sloučení možné, poznačí
je náležitými parcelními čísly.
(1) Za příčinou správného poznačení nově povstalých dílců parcel ve veřejné krize zašle knihovní soud příslušný původní plán (§ 51) i jeho snímky katastrálnímu měřickému úřadu.
(2) Přednosta katastrálního měřického úřadu poznačí podle ustanovení předchozího paragrafu dílce, které se oddělují od parcely na předloženém původním plánu i na jeho snímcích, připojí svůj podpis, úřední razítko a všechny plány vrátí. Případy, ve kterých poznačil nově povstalé dílce parcel, zapíše do záznamu.
(3) Knihovní soud použije vepsaného poznačení dílců pro knihovní zápis.
(4) Nevyhovuje-li plán ustanovením uvedeným
v § 51 nebo jde-li o rozdělení pozemku na stavební
skupiny nebo na jednotlivá stavební místa,
ustanovením uvedeným v § 14, odst. 3., vrátí
katastrální měřický úřad
plány, aniž byl na nich něco poznamenal a upozorní
soud na shledané závady.
(1) Alespoň jednou za tři léta zařídí katastrální měřický úřad v obvodu jemu přiděleném kromě obvyklých úředních řízení, konaných podle došlých ohlášení, aby komise (§ 61) provedla v každém katastrálním území úplnou přehlídku držby, zejména aby podrobila úplné přehlídce správnost zápisů o osobě držitelově a výtěžkovém předmětu v katastrálních operátech a zavedla řízení o shledaných změnách, chybách nebo nepřesnostech.
(2) Provádění přehlídky oznámí katastrální měřický úřad obecnímu úřadu vyhláškou (§ 60), ve které vyzve všechny držitele pozemků, u nichž nastaly změny, aby se dostavili k úřednímu řízení a podali potřebná vysvětlení o své držbě a o nastalých změnách.
(3) O provedené přehlídce budiž sepsán
stručný protokol, který podepíše
předseda a členové komise (§ 61).
Změní-li se hranice tak, že parcely jednoho
katastrálního území přecházejí
do katastrálního území sousedního,
podrží převedené parcely svůj
katastrální výtěžek. Přecházejí-li
však parcely zároveň i do jiného vceňovacího
okrsku, přeřadí je katastrální
měřický úřad do jakostních
tříd stejného vzdělávání
nově příslušného vceňovacího
okrsku, které svou sazbou jsou jejich dosavadnímu
katastrálnímu výtěžku rovny nebo
nejblíže vyšší.
(1) Při dělení parcel musí se katastrální výtěžek všech dílů parcel rovnati katastrálnímu výtěžku parcel před dělením a rozvrhne se zpravidla na jednotlivé díly v přímém poměru na tyto díly připadajících výměr jakostních tříd, vyznačených v pozemkovém katastru.
(2) Vykazují-li však jednotlivé díly původní parcely různou jakost půdy, nevyznačenou v pozemkovém katastru, může komise (§ 61) na žádost jednoho nebo několika držitelů vtříditi jednotlivé díly do různých jakostních tříd.
(3) Mění-li se dělením parcely okolnosti
uvedené v § 4, odst. 3 a v § 23, odst. 3-5, provede
katastrální měřický úřad
nové poznačení parcel nebo připojení
dílců parcel podle ustanovení § 79;
na žádost jednoho nebo několika držitelů
může však komise (§ 61) provésti
nové vtřídění všech dílů
parcely jako při změně vzdělávání
(§ 65).
(1) Při trvalých místních změnách jakostní třídy a při scelování hospodářských pozemků a lesů a jiných úpravách pozemkové držby zařídí katastrální měřický úřad nové vtřídění (§§ 4 a 23) změněných pozemků komisí podle § 61, do níž vyšle ještě každá obec změnou nedotčená a přímo hraničící s obcí nebo skupinou obcí, v jejichž obvodu změna nastala, po jednom hospodářství polního nebo lesního znalém zástupci jako dalšího člena s usnášejícím hlasem.
(2) Tato komise usnáší se platně prostou většinou, je-li přítomna alespoň polovina stanovených členů s usnášejícím hlasem; při rovnosti hlasů platí za přijatý návrh, pro který hlasuje předseda komise.
(3) Do působnosti této komise spadá též vyšetřování změn obvodů zaplavovaných území (§ 24).
(4) Při vtřídění pozemků
budiž přiměřeně přihlíženo
ku vzájemnému poměru ocenění
jednotlivých území, stanovenému při
scelovacím nebo dílčím řízení.
(1) Komise (§ 84) může vyhledati, je-li toho třeba pro vtřídění pozemků, za nevhodné již vzorkové pozemky jiné náhradní neb i další nové vzorkové pozemky srovnáním jich se vzorkovými pozemky téhož okrsku, které nebyly změnou dotčeny, a sestaví o nich dodatek k seznamu vzorkových pozemků.
(2) Dodatek tento je podroben schválení finančního
úřadu druhé stolice.
V katastrálních operátech provedou se zápisy veškerých změn. které byly včas a řádně doloženy i vyšetřeny, s omezením v § 90 uvedeným, zejména:
a) změny katastrálních území, je-li povoleno jejich provedení v katastrálních operátech, pokud se týče je-li povolena změna hranic obcí politických (místních) (§ 31, odst. 2) a uplynula-li lhůta ku podání opravných prostředků;
b) změny nastalé opravou chyb a nepřesností;
c) trvalé změny výtěžkového předmětu s obmezením uvedeným v § 65, odst. 3;
d) trvalé změny vzdělávání; při změně lesa v jiné vzdělávání provede se však zápis teprve po schválení změny příslušnými úřady lesními a při trvalých místních změnách jakostní třídy nebo při scelování pozemků a při jiné všeobecné úpravě držby až po schválení dodatku k seznamu vzorkových pozemků finančním úřadem druhé stolice;
e) dočasné změny vzdělávání (§ 66, odst. 2.)
f) změny držby:
aa) je-li změna prokázána veřejnými nebo soukromými listinami, které jsou potvrzeny správním úřadem anebo soudem, je-li toho třeba ku platnému převodu vlastnictví,
bb) předloží-li se usnesení (výrok) příslušného knihovního soudu o stejném provedení změny ve veřejné knize,
cc) je-li změna držby spojena se změnou předmětu měření. a byla-li změna držby vyšetřena z úřední povinnosti podle § 68;
g) nové vtřídění pozemků při trvalé místní změně jakostní třídy, při scelování pozemků nebo při dělení společenstevních pozemků, je-li dodatek k seznamu vzorkových pozemků schválen finančním úřadem druhé stolice;
h) změny předmětu měření
uvedené v §§ 14 a 15, rozdělení
pozemku na stavební skupiny nebo na jednotlivá stavební
místa však až po povolení tohoto rozdělení
příslušným stavebním úřadem
a vojensky důležité stavby a příslušné
pozemky po dohodě s ministerstvem národní
obrany,
(1) Vyjímajíc vojensky důležité stavby a příslušné pozemky vedou se v záznamu změny, jichž zápis nelze provésti v operátech katastrálních proto, že:
a) nedošlo dosud svolení úřadu správního nebo soudu, jehož jest třeba, aby změna nabyla právní platnosti, nebo povolení úřadu, jemuž přísluší dohlížeti nad lesy, ke změně lesa v jiné vzdělávání nebo úřadu stavebního k rozdělení pozemku na stavební skupiny nebo na jednotlivá stavební místa;
b) jsou změny tak rozsáhlé, že jejich stavební dokončení nebo měření vyžaduje delší doby (jako při zakládání nových železnic, průplavů, regulací řek, hrazení bystřin, při pracích odvodňovacích, zavlažovacích, při scelování pozemků nebo jiné všeobecné úpravě držby a pod.);
c) nejsou po ruce dostatečné a přesné pomůcky nebo doklady nebo že dodané pomůcky vyžadují přezkoušení, jsou-li známy přibližné výměry měněných dílců parcel;
d) nebyla pozůstalost po zemřelém držiteli dosud projednána;
e) nedošlo dosud usnesení soudu knihovního o změně držby, nejde-li o případ uvedený v § 86 bod f-aa nebo f-cc.
(2) Záznam se vyřídí provedením
změny v katastrálních operátech nebo
obnovením původního stavu v přírodě.
(1) Aby mohl býti sestaven záznam o změnách, uvedených v § 87, bodu 1. b), jest stavebník, železniční správa, ředitelství pro stavbu vodních cest nebo jiná korporace (právní osoba) změnu provádějící povinna zaslati katastrálnímu měřickému úřadu zatímní náčrty změn a výkazy obsahující výměru a vzdělávání zabraných nebo jinému držiteli postoupených ploch (dílčí tabulky), opatřené podpisy držitelů.
(2) Jsou-li se změnou držby spojeny též
změny výtěžkového předmětu
a jsou-li dodány dostatečné doklady, aby
nastalá změna výtěžkového
předmětu a její rozsah mohly býti
určeny alespoň přibližně vyšetří
katastrální měřický úřad
přírůstek neb úbytek katastrálního
výtěžku vzhledem k těmto změnám
jen zatímně, při čemž ponechá
případné vyrovnání katastrálního
výtěžku provedení zápisu v katastrálních
operátech; nejsou-.i však dodány dostatečné
doklady, rozdělí se celý dosavadní
katastrální výtěžek zatímně
na nové držitele.
Obdobné řízení (§ 88) provede
katastrální měřický úřad
i při jiných změnách, které
se vedou v záznamu; dílčí tabulku
nahradit vyšetření konané z úřední
povinnosti, doklady soudního usnesení nebo zpráva
podepsaná stranami,
(1) Je-li změna hranic katastrálních území zjištěna z úředního podnětu (§ 67, odst. 1), zavede katastrální měřický úřad řízení odůvodněným, řádně listinnými doklady doloženým návrhem, aby bylo povoleno provésti o ní zápis v operátech katastrálních.
(2) Změnu hranic katastrálních území, jakož i jiné, s ní spojené změny, vede katastrální měřický úřad v záznamu a provede o ní zápis v katastrálních operátech teprve tehdy, až ho dojdou příslušná povolení a uplyne lhůta ku podání opravných prostředků.
(3) Jakmile měřičský úředník
jest po provedení zápisu o změně v
katastrálních operátech po prvé úředně
přítomen v katastrálním území,
vykoná komise v § 11 uvedená konečné
označení změněné hranice, která
byla označena pouze zatímně nebo která
byla stanovena odchylně od původního návrhu
komise (§ 67).
(1) Změny provádějí se v pozemkovém katastru zpravidla v zimním období, jež jde po ohlášení včasně podaném anebo po vykonaném vyšetření změn z úřední povinnosti.
(2) Ohlášená změna, vyžadující předchozího místního šetření měřičského úředníka, může býti podle předešlého odstavce provedena pouze tehdy, byla-li ohlášena nejpozději do konce března a jinak může býti změna provedena ještě tehdy, byla-li ohlášena měřičskému úředníku za jeho úředního řízení v katastrálním území a stačí-li čas předem pro jeho pobyt v tomto území určený i k vyšetření této změny.
(3) Změny držby, které byly ohlášeny po době v předchozím odstavci uvedené, avšak před prováděním zápisu změn v katastrálních operátech příslušného katastrálního území, mohou býti provedeny v pozemkovém katastru podle ustanovení prvého odstavce jen tenkráte, jsou-li podle § 62 vyšetřeny a:
a) vztahuje-li se změna držby k pozemku nebo souboru pozemků, který jest na svém obvodu vyznačen hranicemi držebnostními nebo hranicemi, které jsou zajištěny (zdí, plotem a pod.), (§ 13), a jehož totožnost lze zjistiti pouhým nahlédnutím do katastrálních map i bez místního šetření, nebo
b) vztahuje-li se změna držby na pozemky anebo jejich
části, které sice nevyhovují podmínce
v bodů a) uvedené, jsou však doloženy
geometrickým (polohopisným) plánem (§
51).
(1) Provedení zápisu změn v katastrálních operátech oznámí katastrální měřický úřad vyhláškou v příslušném katastrálním území a způsobem obvyklým v okresu (vyhláškou v úředním listu a pod.) s doložením, že každý držitel může nahlédnouti do mapy, svého pozemnostního archu a do platného záznamu u katastrálního měřického úřadu v úředních hodinách a podati do patnácti dnů ode dne vyhlášení případné námitky.
(2) Lhůta ku podání námitek začíná běžeti dnem po vyhlášení v katastrálním území. Připadne-li konec lhůty na neděli (svátek, památný den), končí se lhůta teprve příštím dnem všedním. Den. kterého byly námitky podány na úřad telegrafní nebo doporučeně na poštu pokládá se rovněž za den jejich podání.
(3) Námitky nemají odkládacího účinku a katastrální měřický úřad je přezkouší novým řízením (§§ 40, 41, 61); jsou-li uznány oprávněnými, provede opravný zápis, v opačném případě rozhodne finanční úřad druhé stolice s konečnou platností.
(4) Jakmile uplyne lhůta ku podávání
námitek, zašle katastrální měřický
úřad katastrální operáty a
pomůcky potřebné k rozvrhu pozemkové
daně příslušnému úřadu,
ustanovenému pro vyměřování
nebo předepisování dani, který je
rozvrhnuv pozemkovou daň, vrátí katastrálnímu
měřickému úřadu.
Úřady ustanovené pro vyměřování
nebo předepisování dani nebo pr o vyměřování
pol3latků obdrží od katastrálního
rněřického úřadu příslušné
ohlašavací listy, pokud se týče záznamy
nebo spisy o vyšetřených změnách
a přihlédají k nim při před
pisu dani, dávek a poplatků podle platných
ustanovení.
(1) Výdaje, vzešlé provedením nového měření (§ 28, odst. 2), triangulace a polygonisace, pokud nejsou vyjmenovány v § 56, hradí stát.
(2) Za úřední jednání výkonných katastrálních úřadů za příčinou provedení zápisu nastalých změn v katastrálních operátech zaplatí strana státu náhradu.
(3) Výši náhrady čas od času stanoví a vyhlásí ministerstvo financí tak, aby celkový výtěžek těchto náhrad nepřevyšoval úhrnných výdajů, vzešlých státu vedením pozemkového katastru.
(4) Katastrální měřický úřad předepíše náhrady za celý rok. Náhrady zmíněné jsou splatny, vybírají a vymáhají se jako přímé daně.
(5) Bez náhrady se provádějí jednaní o převodech držebnostních, které nastaly všeobecnou úpravou držby, nebo vyvlastněním, pokud z něho nevzešel prospěch osobám soukromým, jednání provedená v zájmu památkovém, dále změny hranic katastrálních území, které byly povoleny na návrh katastrálního měřického úřadu (§§ 67, 90 a 112), změny u lesů chráněných (pod spravidlem) nebo ochranných, jakož i opravy nepřesností a chyb.
(6) Za jednání o změnách hranic katastrálních
území, děje-li se tato změna na žádost
strany, vybere ihned stát náhradu skutečných
výdajů, které mu tímto jednáním
vznikly. Zaplacení této náhrady může
ministerstvo financí podle svého volného
uvážení prominouti obcím " povstalým
novým hromadným osídlením, byla-li
jim též poskytnuta úleva od daně pozemkové
podle zákonných ustanovení o této
dani.
(1) Od kolků a poplatků jsou osvobozeny:
a) veškerá podání a spisy pořízené o katastrálním řízení neb o reklamacích podle II. hlavy zákona,
b) podání učiněná o nastalých změnách, jakož i spisy sepsané o jejich vyšetření a námitky (hlava III.),
c) neověřené spisy, výpisy, otisky nebo snímky katastrálních operátů písemných i měřických a
d) podání a protokoly o objednávkách opisů, výpisů, otisků nebo snímků katastrálních operátů (§ 8).
(2) O právních jednáních a pře rodech majetku vyšetřených podle ustanovení tohoto zákona platí všeobecná ustanovení, obsažená v zákonech a nařízeních a kolcích, poplatcích a dani obohacení.
(3) Jestliže změna držby, o níž listina
nebyla sepsána, byla ohlášena nejpozději
tehdy, kdy byl měřičský úředník
ponejprv úředně přítomen po
převodu držby v katastrálním území,
nepředepíše se zvýšený poplatek
(na Slovensku a v Podkarpatské Rusi poplatková pokuta),
jak se státi mělo podle zákonů poplatkových,
leda by se úřad k vyměření
poplatků ustanovený dověděl již
před touto ohláškou odjinud o skončeném
jednání právním.
(1) Nedostaví-li se osoba nebo její zástupce bez vážných, ospravedlňujících důvodů k úřední mu jednání podle zákona, ke kterémuž jednání byla obsílkou pod výhrůžkou pokuty předvolána, může jí býti uložena pokuta až do 200 Kč. Při opětovném nedostavení se na obnovené předvolání může býti předešle uložená pokuta zdvojnásobena.
(2) Poškodí-li nebo přemístí-li někdo ze zlomyslnosti výtyčku, kolík nebo jinou měřickou značku, jest povinen nahraditi státu výdaje, které mu vzešly obnovením původního stavu a nejde-li o čin přísněji stíhaný, může býti viníku mimo to uložena pokuta až do 1000 Kč.
(3) Opominula-li obec učiniti zadost povinnostem, které jí zákon ukládá, jest povinna nahraditi stá.u výdaje tím vzešlé. a opětné opominutí nebo za zřejmý odpor obce proti plnění jí uložených povinností mohou býti funkcionáři obce potrestáni mimo to pokutou až do 1000 Kč.
(4) Nedostaví-li se některý člen anebo několik členů komise, stanovené v §§ 9, 11, 61, 84 a 106 k řízení, o němž byl obecní úřad včas zpraven. a řízení tím znemožní nebo znesnadní tak, že jest nutno konati řízení nové, jsou obce, které nedostavivší se členové komise měli zastupovati, povinny nahraditi státu zvýšení výdajů, vzešlé provedením nového řízení, a to zpravidla podle poměru celkového počtu nedostavivších se jejich zástupců.
(5) Pokuty a náhrady, vyjmenované v odstavcích 1 a 2, uloží příslušný katastrální měřický úřad, ostatní (odst. 3 a 4) na požádání katastrálního měřického úřadu příslušný okresní úřad.
(6) Proti nálezům, kterými byly uloženy pokuty nebo náhrady podle odst. 1 až 4, mohou býti podány námitky do patnácti dnů ode dne doručení nálezu; rozhodne o nich s konečnou platností úřad II. stolice, přímo nadřízený, úřadu, který nález vydal.
(7) Pokuty a náhrady (odst. 1 až 4) připadají
státní pokladně.
(1) Pokud není v tomto zákoně jinak ustanoveno, budou operáty katastru pozemkové daně, které zůstávají v platnosti, přivedeny postupně do stavu způsobilého k vedení pozemkového katastru podle tohoto zákona.
(2) Každý držitel pozemku v tom onom katastrálním území jest povinen ve lhůtě nejméně třicetidenní, měřičským úředníkem zvlášť stanovené, ohlásiti změny, nepřesnosti nebo chyby k opravení zápisu v katastrálních operátech. Vládním nařízením bude stanoveno, pokud jsou přípustna hromadná ohlášení. Katastrální měřický úřad zavede o podaných žádostech a ohlášeních řízení (§ 61).
(3) Zvýšení katastrálního výtěžku, povstalé provedenou trvalou místní změnou jakostní třídy v pozemkovém katastru (§ 36), nabude při včasném ohlášení (odst. 2) daňové účinnosti teprve po projití doby dočasného osvobození, přiznaného zákonnými ustanoveními o pozemkové dani, nejdříve však počátkem sedmého roku po vyhlášení zákona.
(4) Nedodržení ohlašovací lhůty (odst. 2) má tytéž následky jako nedodržení ohlašovací lhůty po nastalé trvalé změně (§ 59).
(5) Pokud není veřejný statek zapsán do veřejných knih, jest dlužno udržovati jeho seznam v pozemkové knize ve vzájemné shodě s poemkovým katastrem obdobně podle ustanovení platných pro veřejné knihy (§§ 42 a 43).
(6) V pozemkovém katastru a ve veřejných knihách použitým již označením "katastrální obec" rozumí se napříště, "katastrální území" podle tohoto zákona.
(7) Pokud nebude pověřen vedením v patrnosti
triangulačních prací jediný úřad,
rozumí se ústředním úřadem
v § 50 uvedeným všechny úřady a
státní podniky, v jejichž oboru se provádějí
triangulační práce, a ústředním
úřadem v §§ 10, 77 a 78 uvedeným
ministerstvo financí. Po dobu účinnosti vládního
nařízení ze dne 20, ledna 1920, č.
43 Sb. z. a n., rozumí se ústředním
úřadem vedoucím v patrnosti nivelační
práce ministerstvo veřejných prací.
(1) V územích, která nemají dosud nových pozemkových knih, provedou se zápisy v katastrálních operátech i o takových řádně vyšetřených změnách držby, o nichž dosud nedošlo usnesení knihovního soudu a které by proto měly býti vedeny v záznamu (§ 87, odst. 1-e).
(2) Byla-li však změna držby vyšetřena způsobem uvedeným v § 62, odstavci 3, buďtež předem zpraveni účastníci o zamýšleném provedení zápisu a upozorněni, že mohou podati do patnácti dnů ode dne doručení zprávy písemné námitky katastrálnímu měřickému úřadu, jinak že bude zápis o změně držby proveden. prokáže-li se řádné doručení zprávy a uplynula-li lhůta k námitkám (§ 92, odst. 2).
(3) O podaných námitkách rozhodne katastrální
měřický úřad; shledá-li,
že se změnil předpokládaný stav
věci, upustí zatím od provedení zápisu
a zavede nové řízení. Nemohou-li se
ani novým řízením vyvrátiti
námitky, neprovede se zápis změny v pozemkovém
katastru dříve, dokud některá strana
nepodá průkazu o změněné držbě.
(1) Udržování souladu pozemkového katastru se starou knihou pozemkovou omez je se pouze na obdobné provedení zápisu v pozemkovém katastru oněch změn. které jsou zapisovány ve staré knize pozemkové (pozemnoknižních protokolech). Za tou příčinou zašlé knihovní soud katastrálnímu měřickému úřadu usnesení, v § 42 uvedená, případně s geometrickými (polohopisnými) plány.
(2) Protokoly o ohlášených a zjištěných změnách v pozemkovém katastru (ohlašovací listy) zasílají se knihovnímu soudu pouze tenkráte, týkají-li se obcí na Hlučínsku.
(3) Po založení nových pozemkových knih
jednotlivých katastrálních území
doručí knihovní soud katastrálnímu
měřickému úřadu výpis
z nových knihovních vložek o údajích,
které mají býti udržovány v souladu
s pozemkovým katastrem (§§ 42 a 43).
V územích, ve kterých dosud nebylo provedeno
katastrální měření, srovnávající
se s ustanovením II. hlavy tohoto zákona, provde
se postupně takovéto měření
a sestaví se i nový písemný operát.
(1) V územích, jejichž katastrální mapy jinak požadavkům II. hlavy tohoto zákona vyhovují, ale nebyly delší dobu doplňovány nastalými změnami, provede se postupně katastrální řízení v rozsahu potřebném pro doplnění pozemkového katastru podle skutečnosti (reambulace).
(2) Bude-li nutno, sestaví se pro taková území
nový písemný operát katastrální.
(1) Řízení uvedená v §§ 100-101 provedou se podle ustanovení II. a III. hlavy tohoto zákona s odchylkami v §§ 103 až 110, 112 a 113 uvedenými.
(2) Jako příprava pro zakládání
pozemkových knih mohou býti hranice vlastnické
na Slovensku a Podkarpatské Rusi vyznačovány
v pozemkovém katastru jako hranice parcel i tehdy, nejsou-li
v přírodě znatelné.
(1) Nynější inspektoráty katastrálního vyměřování pro Slovensko se podřizují generálnímu finančnímu ředitelství v Bratislavě a jejich působnost omezuje se na provádění katastrálního měření a šetření podle ustanovení § 100, pokud není vyhrazeno katastrálnímu měřickému úřadu (107).
(2) Ministerstvo financí vyhlásí každou
změnu sídla inspektorátu katastrálního
vyměřování.
(1) Je-li skutečná držba pozemku sporná mezi stranami, zapíše se v pozemkovém katastru až do založení nových knih pozemkových držba nebo příslušný podíl držebnostní na jméno toho, který se vykáže jako knihovní vlastník podle staré pozemkové knihy. Nemůže-li se žádný z nich jako takový vykázati, zapíší se jména všech uchazečů bez označení jejich držebnostního podílu.
(2) Pozemky, jichž držitele nelze zjistiti, připíší se zatím obci.
(3) V obou případech (odst. 1 a 2) připojí se při zápisu příslušná poznámka.
(4) Tento zápis v katastrálních operátech
nemá žádných soukromoprávních
důsledků.
(1) Obec, byvši katastrálním měřickým úřadem alespoň třicet dní předem (§ 9) zpravena o započetí katastrálního měření nebo reambulace (§§ 100-101), jest povinna provésti omezníkování veřejných cest, jakož i jiného veřejného a obecného statku a obecního majetku a vyzvati veškeré držitele, aby i řádně omezníkovali své hranice držebnostní v obvodu obce podle ustanovení § 12 tohoto zákona,.
(2) Povinnosti obce při provádění katastrálního řízení nebo reambulace jsou tytéž jako při provádění nového měření, místní triangulace nebo polygonisace (§ 56).
(3) Mimo to jest obec povinna učiniti včas veškeré přípravy, aby mohla vyhověti závazkům a povinnostem, které jí tento zákon ukládá.
(4) Chudé obci, již by nebylo možno ihned uhraditi
výdaje spojené s katastrálním měřením
a omezníkováním, může ministerstvo
financí, požádá-li obec o to, poskytnouti
ze státních peněz bezúročné
zálohy až do výše těchto výdajů,
splatné podle finančních schopností
příslušné obce v několika, nejvýše
v pěti za sebou jdoucích letech po skončeném
řízení. Podáním žádosti
o zálohu nezastavuje se provádění
řízení.
Na Slovensku a v Podkarpatské Rusi při jednání
s držiteli pozemků a při místním
řízení, žádá-li o to měřičský
úředník, má býti přítomen
a dávati potřebná vysvětlení
též obecní (obvodní) notář
jakožto další člen komise a to v případech
§§ 9, 11 a 61 s hlasem usnášejícím,
v případech jiných (jako § 84) s hlasem
poradním.
Po provedení katastrálního měření
(§ 100) nebo reambulace (§ 101) zařídí
katastrální měřický úřad
nové vtřídění pozemků
podle ustanovení uvedených v §§ 65, 66,
82 až 85 s odchylkou, že vtřiďování
pozemků na Hlučínsku se provede srovnáním
jich se vzorkovými pozemky v I. vceňovacím
okrsku opavském, doplní katastrální
operát a provede reklamační řízení
(§ 108). Zároveň zařídí
vyšetření území zaplavovaného
(§ 84) a prořídí seznamy zaplavovaných
ploch.
O právu nahlédati do katastrálních
operátů, vyhotovených podle ustanovení
§§ 100 až 107, a podávati námitky
(reklamace) proti jejich obsahu platí ustanovení
§ 29.
Veškerá podání a spisy o katastrálním
řízení, reambulaci nebo učiněných
námitkách (reklamacích) podle IV. hlavy zákona
jsou osvobozeny od kolků a poplatků.
Výdaje vzešlé provedením katastrálního
řízení, reambulace a reklamačního
řízení, pokud nejsou vyjmenovány v
§§ 56 a 105 hradí stát.
Pokud nenabude v jednotlivých katastrálních
územích na Hlučínsku platnosti nový
katastrální operát vyhotovený podle
ustanovení § 100, 102, 105, 107 a 108, zůstává
zatím podkladem pro vyměření pozemkové
daně dosavadní operát s odchylkou, že
pětinásobný katastrální výtěžek
v tolarech, vyjadřuje zatímní katastrální
výtěžek v československých korunách.
Skládá-li se některé nynější
katastrální území na Slovensku nebo
v Podkarpatské Rusi z několika spolu nespojených
území, budiž zavedeno řízení
za příčinou odstranění tohoto
rozčlenění katastrálního území.
Vládním nařízením budou stanoveny pro Slovensko a Podkarpatskou Rus další výjimky z tohoto zákona a doba platnosti těchto výjimek, zejména pokud jde o povinnost omezníkovati držebnostní hranice (§§ 12 a 68) a pokud bude připuštěno, aby parcely byly děleny v pozemkovém katastru a v pozemkové knize padle pouhého označení alikvotními díly (§ 42, odst. 7 a § 51).
Vláda se vyzývá, aby při provádění
tohoto zákona byly chmelnice při rozvrhu pozemků
s katastrálním výtěžkem podle
sdělání zařazovány mezi role.