Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

984.

Vládní návrh,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

obchodní a platební úmluva mezi Československou republikou a Finskem ze dne 2. března 1927 se závěrečným protokolem z téhož dne.

Návrh schvalovacího usnesení.

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s obchodní a plavební úmluvou mezi Československou republikou a Finskem, podepsanou v Helsinkách dne 2. března 1927 a se závěrečným protokolem z téhož dne.

Důvodová zpráva.

Předkládaná obchodní úmluva mezi republikou Československou a republikou Finskou, která byla podepsána dne 2. března 1927 v Helsinkách, znamená pro vzájemné obchodní spojení navázání normálních styků a zakončení vzájemného diferencování, jež jmenovitě československý vývoz do Finska velmi těžce pociťoval, a to hlavně po uzavření smlouvy finsko-německé.

Dosavadní vývoj obchodních styků je charakterisován těmito číslicemi: v roce 1925 byl vývoz československý do Finska Kč 32,474.000 -, finský dovoz do Československa Kč 1,952.000.-, v roce 1926 bylo vyvezeno z Československé republiky do Finska za Kč 41,538.000.- a dovezeno z Finska k nám za Kč 1,664.000.-.

Obchodní úmluva, která se zakládá na principu neomezených nejvyšších výhod, obsahuje mimo vlastní úmluvu dva seznamy celně-tarifní a závěrečný protokol.

V jednotlivostech dlužno uvésti toto: úmluvou rámcovou upravuje se právní postavení jednotlivců a právnických osob jedné smluvní strany na území strany druhé. V příčině daní a dávek bude s příslušníky každé smluvní strany nakládáno jako s příslušníky domácími.

V seznamu A je uvedeno československé zboží, jemuž se dostává vázání celně-tarifních slev při dovozu do Finska, v seznamu B jednak vázání některých slev pro finské zboží, jež přichází v úvahu při dovozu do Československé republiky, jednak poskytnuta celní sleva na cívky a kyselinu mléčnou.

Úmluva vstoupí v platnost 15. dne po výměně ratifikačních listin a bude závaznou pro obě strany po dobu jednoho roku, načež se mlčky prodlužuje s možností tříměsíční výpovědi.

Po stránce formální vláda projevuje přání, aby tato předloha byla projednána současně poslaneckou sněmovnou a v ní výbarem zahraničním a výborem pro obchod, průmysl a živnosti i senátem a v něm výborem zahraničním a národohospodářským.

Text této obchodní a plavební úmluvy a závěrečného protokolu předkládá se ve zvláštním exempláři ve znění francouzském a československém.

V Praze dne 1. března, 1927.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP