Čtvrtek 27. června 1929

Začátek schůze ve 3 hod. 46 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: dr Buday, inž. Dostálek, Horák, Slavíček, Stivín, Zierhut.

Zapisovatelé: dr Petersilka, Petrovič.

180 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři dr Labaj, dr Nosek, inž. Novák, dr Spina, dr Tiso.

Z kanceláře sněmovny: zástupci sněm. tajemníka Nebuška, dr Mikyška, dr Záděra.

Předseda (zvoní): Zahajuji 213. schůzi poslanecké sněmovny.

Dovolené dal jsem na dnešní schůzi pp. posl. Moudrému, Pechmanové, Procházkovi, Chalupníkovi, Chalupovi, Křížovi, vesměs pro neodkladné záležitosti.

Došla oznámení o změnách ve výborech.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Zemědělský výbor zvolil ve schůzi dne 26. června t. r. místopředsedou posl. Adámka.

Klub poslanců "Deutsche christl.-soc. Volkspartei" vyslal do výboru zásobovacího dne 26. června posl. Kunze za posl. Krumpeho, dne 27. června posl. Scharnagla za posl. Kunze; do výboru rozpočtového posl. Bobka za posl. Greifa; do výboru zemědělského posl. Scharnagla za posl. Oehlingera; do výboru zahraničního posl. dr Feierfeila za posl. dr Petersilku.

Klub poslanců čsl. soc. dem strany dělnické vyslal do výboru iniciativního posl. Jašu za posl. Chalupníka; do výboru ústavně-právního posl. Srbu za posl. dr Meissnera; do výboru zemědělského posl. Brožíka za posl. Kříže.

Klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte und der Deutschen Gewerbepartei" vyslal do výboru zemědělského posl. Platzera za posl. Böhma.

Do výboru kulturního vyslal klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. dr Lukavského za posl. dr Hajna.

Klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru ústavně-právního posl. dr Králíka za posl. Skopala-Procházku; do výboru rozpočtového posl. Chlebounovou za posl. Bečáka.

Předseda: Došla naléhavá interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Naliehavá interpelácia posl. Hrušovského, dr Uhlíře a druhů vládě republiky Československej o prehmatoch nemeckého konzula v Bratislave.

Předseda: Počátkem schůze byla tiskem rozdána zpráva.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

2404. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Bratislave žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Majora.

Předseda: Počátkem schůze byly tiskem rozdány odpovědi.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

2378. Odpověď vlády na interpelaci posl. Jurana a soudr. o zrovnoprávnění staropensistů s novopensisty (tisk 2286).

2379. Odpověď předsedy vlády a ministra nár. obrany na interpelaci posl. Hampla, Srby a soudr. o vojenské špionáži kapitána kancelářské služby u ministerstva nár. obrany Jaroslava Falouta (tisk 2297).

2380. Odpověď předsedy vlády a ministra nár. obrany na interpelaci posl. Špatného a druhů o prozrazování důležitých vojenských dokumentů nepřátelské velmoci důstojníkem generálního štábu (tisk 2298).

2381. Odpověď ministra nár. obrany na interpelaci posl. dr Patejdla a druhů o nepřípustném chování některých důstojníků čsl. vojska (tisk 2276).

2403. Odpověď předsedy vlády, ministra zahraničních věcí, ministra školství a nár. osvěty, ministra financí, ministra spravedlnosti a ministra pro sjednocení zákonův a organisace správy na interpelaci posl. Tomáška, Bechyně, dr Wintra, dr Dérera a soudr. o výplatě 23 milionů Kč ostřihomským beneficiátům (tisk 2212).

Předseda: Počátkem schůze byl tiskem rozdán a současně přikázán výboru iniciativnímu návrh.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

2402. Návrh posl. Chalupy, Kleina, Johanise, Jaši a soudr. na zvýšení drahotních přídavků válečných poškozenců.

Předseda: Iniciativní výbor ve schůzi, konané dne 27. června 1929, usnesl se přikázati k řádnému projednání návrhy, a to:

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Výboru zemědělskému:

2341. Návrh posl. Kříže a soudr. na doplnění zákonů č. 169 ze dne 2. července 1924 a č. 211 ze dne 6. října 1925, jakož i vládního nařízení č. 204 ze dne 28. prosince 1928 o plemenitbě hospodářských zvířat.

Výborům zemědělskému a rozpočtovému:

2365. Návrh posl. dr Schollicha a druhů, aby byla poskytnuta nouzová výpomoc obcím bíloveckého okresu postiženým bouří.

2366. Návrh posl. Johanise a soudr. na poskytnutí nouzové podpory obcím v okrese příbramském, postiženým živelními pohromami.

2370. Návrh posl. Bradáče, dr Budaye, dr Dolanského, dr Kramáře, Mlčocha, dr Luschky, Stenzla, Windirsche a druhů na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami.

2390. Návrh posl. Chalupníka a soudr., aby byla neprodleně poskytnuta pomoc obyvatelstvu obcí Starých Hamer a Ostravice okresu Frýdeckého a Místeckého, postižených živelní katastrofou, přivoděnou průtrží mračen.

2393. Návrh posl. Hrušky a soudr., aby poskytnuta byla výpomoc obyvatelstvu v Radostíně u Vojnova Městce, postiženému živelní katastrofou.

2401. Návrh posl. Tomáška, Koudelky, inž. Nečase, Kříže, Bečko a soudr. na poskytnutí pomoci obyvatelstvu, postiženému letošními živelními pohromami.

Výborům kulturnímu a rozpočtovému:

2343. Návrh posl. dr Uhlíře a druhů na zřízení odborných pokračovacích škol pro mladistvé tovární dělnictvo, zejména textilní.

Výborům soc.-politickému a rozpočtovému:

2358. Návrh posl. Bergmanna, Vlčka, Lance a druhů na přeřazení Aše do skupiny míst B činovného stát. zaměstnanců.

2359. Návrh posl. Schäfera, Blatné, Kirpalové a soudr. na zvýšení drahotních přídavků válečným poškozencům.

2360. Návrh posl. Bergmanna, Moudrého a druhů na přeřazení obce Tlučné v okresu plzeňském do skupiny míst C činovného stát. zaměstnanců.

2361. Návrh posl. Bergmanna, Vlčka, Lance a druhů na přeřazení obce Svádova u Ústí n. L. do skupiny míst C činovného stát. zaměstnanců.

2362. Návrh posl. Bergmanna, Moudrého a druhů na přeřazení města Domažlic do skupiny míst B činovného stát. zaměstnanců.

2363. Návrh posl. Moudrého, dr Patejdla a druhů na přeřazení města Dobřan do vyšší stupnice činovného.

2364. Návrh posl. Bergmanna, Netolického a druhů na přeřazení města "Lázně Bohdaneč" do skupiny míst B činovného stát. zaměstnanců.

2384. Návrh posl. dr. Czecha a soudr. na změnu zákona o stát. starobních podporách.

2402. Návrh posl. Chalupy, Kleina, Johanise, Jaši a soudr. na zvýšení drahotních přídavků válečných poškozenců.

2385. Návrh posl. V. Beneše, Pika, Remeše a soudr. na přeřadění města Blovic (Plzeňsko) do C skupiny činovného státních a veřejných zaměstnanců.

2386. Návrh posl. Bergmanna, Langra, Riedla, Knejzlíka a druhů na zařazení města Šilperka na sev. Moravě do skupiny míst C činovného stát. zaměstnanců.

2387. Návrh posl. Bergmanna, Mikuláše, dr Klapky, Špatného a druhů, aby Měšice u Tábora byly přeřazeny do skupiny míst C činovného stát. zaměstnanců.

2388. Návrh posl. Bergmanna, Vlčka, Lance a druhů na přeřazení města Rumburku do skupiny míst B činovného stát. zaměstnanců.

2392. Návrh posl. Procházky, Moudrého, Buřívala a druhů na přeřadění obce Chrást u Plzně do stupnice C činovného.

Výboru rozpočtovému:

2389. Návrh posl. Slavíčka, Netolického, Práška a druhů na zákonitou úpravu mimořádných úlev při placení přímých daní.

Výboru živnostenskému:

2391. Návrh posl. Netolického, Slavíčka, Práška a druhů na doplnění §u 15 ž. ř. a § 22 ž. z. č. 259 Sb. z. a n. ze dne 10. října 1924.

Výboru ústavně-právnímu:

2344. Návrh posl. Bergmanna, dr Klapky, Zeminové, Špatného a druhů na reorganisaci bezpečnostní služby v republice Československé.

2315. Návrh posl. Tomáška, dr Wintra, dr Dérera, Bečko a soudr. ve věci trest. stíhání posl. dr Tuky.

Předseda: Výboru imunitnímu přikázal jsem žádosti.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Žádosti:

kraj. soudu v Užhorodě ze dne 6. června 1929, č. Nt X 15/29/2, předloženou hlav. stát. zastupitelstvím v Košicích ze dne 24. června 1929, č. 5137/29, za souhlas s trest. stíháním posl. dr Korlátha pro přečin utrhání na cti podle §u 1, §u 3, odst. II, čís. 1 a 2 a §u 6 zák. čl. XLI z r. 1914 (č. J 789-H),

okr. soudu v Plzni ze dne 24. června 1929, č. Nt VIII 111/29, za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro přestupek podle §§ 3, 19 zákona o právu shromažďovacím (č. J 790-II).

Předseda (zvoní): Přistoupíme k projednávání pořadu, na němž jest jako 1. odstavec:

1. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového o usnesení senátu (tisk sněmovny 2194) k vládnímu návrhu zákona (tisk senátu 865 a 877), kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Dražické 5 1/2%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1928 v částce 30,000.000 Kč jmenovité hodnoty se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk 2268).

Pan zpravodaj posl. dr Černý přednesl již svoji zprávu ve včerejší 212. schůzi.

Ke slovu nebyl nikdo přihlášen, rozprava odpadla, a zbývá nám provésti ještě hlasování.

Žádám o zaujetí míst. (Děje se.)

Sněmovna jest způsobilá se usnášeti. (Výkřiky posl. Mikulíčka.)

Prosím o klid.

Osnova zákona má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Ježto není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly. - Výkřiky komunistických poslanců. - Předseda zvoní.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 2 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, ve znění doporučeném panem zpravodajem a shodném s předchozím usnesením senátu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Druhé čtení provedeme při vyřizování odst. 5 pořadu, bude-li osnově této přiznáno zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu.

Tím jest vyřízen 1. odstavec pořadu. (Stálé výkřiky komunistických poslanců. - Předseda zvoní.)

Prosím o klid.

Nyní přistoupíme k sloučenému projednávání dalších 3 odstavců pořadu, to jest odst. 2 až 4:

2. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o vládním návrhu (tisk 2293), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní a plavební smlouva, sjednaná mezi republikou Československou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců v Praze dne 14. listopadu 1928 (tisk 2353).

3. Zpráva výborů ústavně-právního, zahraničního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2214), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé Úmluva mezi republikou Československou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců o úpravě vzájemných pohledávek a dluhů, vzniklých před 26. únorem 1919 ve starých korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a srbochorvatskoslovinskými, podepsaná v Praze dne 7. listopadu 1928 a závěrečný zápis k této Úmluvě (tisk 2304).

4. Zpráva výborů zahraničního, ústavně-právního a rozpočtového o usnesení senátu (tisk sněm. 2375) o vládním návrhu zákona (tisk sen. 890 a 930), kterým se provádí úmluva mezi republikou Československou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců ze dne 7. listopadu 1928 o úpravě vzájemných pohledávek a dluhů, vzniklých před 26. únorem 1919 ve starých korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a srbochorvatskoslovinskými (tisk 2398).

Poněvadž sloučená rozprava skončena byla ve včerejší 212. schůzi, přistoupíme k doslovům zpravodajů o všech 3 osnovách, a to nejprve o odst. 2, jímž jest osnova o obchodní a plavební smlouvě s královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců (tisk 2353).

Dávám slovo zpravodaji výboru zahraničního p. posl. dr Uhlířovi.

Zpravodaj posl. dr Uhlíř: Slavná sněmovno! V debatě o vládním návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní a plavební smlouva, sjednaná mezi republikou Československou a královstvím SHS v Praze dne 14. listopadu 1928, nevyskytly se žádné námitky proti meritu věci, tudíž znovu jménem zahraničního výboru doporučuji a žádám, aby schvalovací usnesení bylo přijato. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo zpravodaji výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností, p. posl. dr Zadinovi.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Slavná sněmovno! Jako zpravodaj výboru živnostenského konstatuji, že v debatě nebyla přednesena žádná námitka proti této rámcové obchodní a plavební smlouvě státu našeho s Jugoslavií, naopak byla tato smlouva oceněna jako velmi důležitá pro další rozvoj našeho zahraničního obchodu s Jugoslavií. Na základě toho doporučuji, aby posl. sněmovna (Výkřiky posl. Kollárikové.) dala svůj souhlas k této obchodní a plavební smlouvě. (Souhlas. - Výkřiky komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Nyní přistoupíme k doslovům pp. zpravodajů o 3. a 4. odstavci pořadu, jednajícím o úmluvách s královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců o pohledávkách ve starých korunách rakousko-uherských.

Dávám slovo k doslovu nejprve zpravodaji výboru ústavně-právního, p. posl. dr Samkovi.

Zpravodaj posl. dr Samek: Slavná sněmovno! O úmluvě stran vypořádání pohledávek a závazků mezi stranami našimi a stranami jugoslávskými v debatě vlastně mluvil jen pan posl. dr Keibl. (Výkřiky komunistických poslanců.) Ostatní páni řečníci, kteří v debatě mluvili, mluvili o věcech jiných, které s touto věcí naprosto nic společného nemají. Byli to především pan posl. Neurath, rovněž tak pan posl. Mikulíček a pan posl. Schweichhart. Pan posl. Mikulíček mluvil o návštěvě egyptského krále. (Výkřiky posl. Vobecké a Mikulíčka.) Křičte více.

Já k tomu jen poznamenávám, že také v Rusku vítán byl král, a to afganský, a to takovým způsobem, který odpovídá všude zvykům v té příčině platným. Jestliže tedy pánové poslouchají direktiv ze sovětského Ruska, prosím, aby si přečtli, jak vítán byl král Amanulláh.

Chci tedy reagovati jenom na to, co o věci samé mluvil pan posl. dr Keibl. (Výkřiky posl. Mikulíčka.) Jak se zdá však, není p. kolega správně informován. Vysvětluji si jen jeho nedostatečnou informací, že užil některých tvrzení, která správna nejsou. A jestliže pravil, že je potřebí skutkovou podstatu zrekonstruovati, opakuji já, že je potřebí podle pravdy zrekonstruovati to, co řekl on, resp. uvésti to na pravou míru.

Pan posl. dr Keibl tvrdil, že prý snad dostaly čsl. banky poukaz nebo pokyn, aby výhodným způsobem vypořádaly se se svými dlužníky jugoslávskými a pokud možno nejvíce z těch dluhů dostaly, jak se říká, domů. Podotýkám, že jednání o vypořádání závazků a vydobytí pohledávek nedála se tajně, nýbrž veřejně, že tedy o nich věděl svaz bank i svaz spořitelen. Tento svaz spořitelen zastupuje i české i německé spořitelny, byla tedy všem interesentům dána příležitost, aby své dluhy vhodným způsobem vypořádali, resp. své pohledávky dostali. Kdo to však nedělal, kdo čekal a do jisté míry spekuloval? Řeknu to veřejně. Dělaly to určité ústavy německé v Krajině, ty německé spořitelny, které měly důvěru k německým spořitelnám u nás, které tak ochotně upisovaly tolik válečných půjček, že to potom ohrozilo jejich existenci. (Výkřiky posl. Mikulíčka.) Ale vy, pane kol. Mikulíčku, nevíte, oč se zde jedná, vy tomu nerozumíte, s vámi nemožno polemisovati.

Tyto německé spořitelny to jsou, a jestliže by panu posl. dr Keiblovi na tom záleželo, není to žádnou tajností, mohu mu jména těchto spořitelen sdělit, aby se přesvědčil, že je to vskutku tak, že tyto spořitelny německé v jižním Štyrsku, v Krajině, Kočevě atd. důvěřovaly a byly ve stálém styku s německými spořitelnami zde, které na konec, jak se říká, zůstaly sedět v kaši a dostaly se do situace, která se jmenuje insolvence. Tak je skutečná pravda! Jestliže se někomu pomáhalo, pomáhalo se německým spořitelnám, které svou politikou, která je vlastní politikou dr Keibla, dostaly se do situace, která je ohrozila. To je jedna věc. (Posl. Horpynka [německy]: Českým spořitelnám dala se už r. 1920 příležitost k vyrovnání, německým nikoliv! Nyní mají německé spořitelny za to dvakrát platit!) Nikoliv, mýlíte se, myslíte-li, že to bylo možné. (Posl. Horpynka [německy]: To není pravda!) Promiňte, o tom je podepsán dvoustránkový zápis, který mluví jasně. Viděl jste ten zápis? (Posl. Horpynka [německy]: Ovšem!) Jestli jste jej viděl, nesmíte tvrdit, co tvrdíte; mám jej u sebe a mohu vám jej ukázati. Pak jste si špatně něco vyložil nebo četl.

Konstatuji, že bylo vykládáno dále, jako by tato úmluva tvořila nějaké privilegium favorabile pro Živnobanku, na kterou mají někteří pánové chuť při každé příležitosti vzíti hůl. Je jisto, kdyby Živnobanka patřila někomu jinému a byla třeba desetkrát větší, ani jednou by se neopovážili na Živnobanku útočiti, ale poněvadž je to český ústav, který má dobré jméno ve světě, jsme svědci, že se proti tomu ústavu útočí.

Jaká je situace? Co bychom to zapírali? Máme cifry a kdo chce seriosně věc posuzovat, myslím, nemůže zajisté postupovat jiným způsobem, než že vezme tyto cifry k ruce. Živnobanka měla pohledávku 870.000 K, dluhovala 750.000 K, tedy pohledávka její byla větší asi o 100.000 než dluh. Část pohledávky totiž 350.000 je pohledávka titrovaná.

Představme si jak by vypadlo vypořádání, kdyby nebylo toho dodatku stran půlkoruny, která se platí Zúčtovacímu ústavu, že by pro Sporobanku, pro Živnobanku a pro československé peněžní ústavy nebylo žádného zvláštního ustanovení. Pro Živnobanku by to vypadalo takto: Ona by dostala především za každou starou korunu půl dinaru, to jest 30 hal.; když tedy pohledávka dělala 870.000, tedy by dostala 260.000 Kč. Dluh její činil 750.000, musela by tedy doplatiti 380.000, poněvadž by platila půl koruny za dinar. Doplatila by tedy na toto vypořádání 120.000, ačkoliv měla vyšší pohledávku než dluh. Tak by to vypadalo podle úmluvy, kdyby nebylo dodatku.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP