Čtvrtek 6. června 1929

Zájem protisovětského bloku je však začlenění Maďarska, Italie a Malé Dohody do této akce a uvolnění napiatého poměru Francie, Italie a Malé Dohody. Proto není pro nás překvapením návštěva Zaleskiho v Budapešti, který 26. května t. r. v interviewu časopisu "Giornale d´Italia" uvedl: "Rád bych viděl sblížení Maďarska a Francie. Poněvadž poměr Polska a Italie je výborný, je přirozeno, že Polsko vítá přátelství Italie a Maďarska. Je také naděje na dohodu Maďarska s Rumunskem."

O Československu Zaleski nemluví, za to však francouzský státník La Monzie, který přirozeně s vědomím a za souhlasu francouzské diplomacie navštíví počátkem června Budapešť a Československo a hlavně se zajímá o poměry Podkarpatska. Budapešťský časopis "A Reggel" uveřejňuje v čísle z 29. května projev La Monzieho, kde praví doslovně:

"Podkarpatsko je Archimedův bod revise. Z politických a hospodářských důvodů mohlo býti nejsnadnější zasáhnutí do revise na Podkarpatsku, což odpovídá zájmům jak obyvatelstva maďarského, tak i podkarpatoruského. Tato revise má býti taková, aby Maďarsko dostalo společné hranice s Polskem. Kdyby se toto sousedství uskutečnilo, změní se maďarská zahraniční politika."

V takové atmosféře ujasňuje se jádro evropské zahraniční politiky. Tak bude srozumitelným projev Masarykův o revisi a zesílení revisní agitace v Maďarsku. Tak bude pochopitelné, že hrabě Bethlen vystoupil z dřívější reservy a měl řeč úplně ve smyslu integrity a revise. Je pochopitelno horečnější pronásledování komunistů v Maďarsku v poslední době a útok Maďarské revisní ligy na dělnictvo. Je pochopitelná placená agitace býv. komunistického renegáta Ludvíka Surányiho a práce Gézy Szüllöho na mezinárodní konferenci národnostních menšin. Také bylo pochopitelné, proč je nutná společná hranice mezi Maďarskem a Polskem přes Podkarpatsko, což je nejkratší nástup proti sovětskému svazu.

Víme dobře, že mezinárodní většina Československa pro uskutečnění tohoto protisovětského cíle spojí se dříve nebo později s Bethlenem a Horthym. Cenu této dohody zaplatí proletariát maďarský, český, slovenský, německý, ukrajinský a jiných národností na válečných jatkách. Podle mínění mezinárodní buržoasie vypršela doba poražení sovětského svazu a mezinárodní imperialismus by rád ustanovil nové hranice na úkor území sovětského svazu.

Imperialismus za účelem loupežných plánů roztrhává jednotlivá území, aniž se ptá jednotlivých národů, do kterého svazku národů chtějí býti zařazeny, zda chtějí samostatně žít: a jakou vládnoucí formu chtějí zavésti. Buržoasie československá tak jako buržoasie maďarská potlačuje národnostní menšiny ke svým imperialistickým účelům.

Jen vítězství dělnické třídy a vítězství komunistického výrobního řádu uskuteční sebeurčovací právo národů. Jako každý jiný národ, mají také národy Podkarpatska rozhodovati o svých osudech a ani maďarská, ani československá buržoasie, ani žádná jiná imperialistická skupina nemá práva rozhodovati o Podkarpatsku. Uskutečnění sebeurčovacího práva národů a národní osvobození souvisí úzce s vítězstvím sociální revoluce.

Oddáliti výbuch rozporů imperialistických skupin a sjednotiti ostatní skupiny proti sovětskému svazu je životním zájmem mezinárodně se koncentrujícího finančního kapitálu a zájmem stále vzrůstající mezinárodní buržoasie v Československu.

Maďarská a česká buržoasie od doby odhlasování agrárních cel je v kontaktu a jen iredentismus překáží úplnému splynutí. Zkusili jsme v době stávky viničních dělníků v Berehově a v době stávky zemědělských dělníků na Slovensku, jak srostl proti společnému třídnímu nepříteli československý státní aparát s maďarskými velkostatkáři a nájemci, křesť.-socialistická strana a maďarská národní strana s agrární stranou a agrární strana se židovskou buržoasií. Agrární strana a představitel finančního a průmyslového kapitálu na Podkarpatsku, židovská buržoasie s maďarskou mentalitou, už v době zemských voleb v prosinci spolu s židovskými hlasy daly čtvrtinu agrárních hlasů na Podkarpatsku pod jménem agrární židovské strany. Poloúřední orgán zemského úřadu na Podkarpatsku "Podkarpatské Hlasy" teď agitují nápadně pro získání maďarské buržoasie. Všechny tyto zjevy jsou přirozenými důsledky dnešní periody kapitalismu a čsl. měšťácké strany, které s jedné strany nenávidí všechno, co je maďarské, s druhé strany přebírají zákonodárství maďarského feudalismu a adoptují v době vzrůstajícího fašismu mentalitu maďarského grófovského panství.

Poslední stávky viničních dělníků berehovských a zemědělských dělníků na Slovensku dokázaly, že vesnický proletariát se také radikalisuje, t. j. třídní diferenciace na vesnicích se přiostřuje a vesnický proletariát spolu s průmyslovým proletariátem vede boj za vyšší mzdy, kolektivní smlouvy pod vedením komunistické strany. To dává velkou ránu agrární buržoasii a hluboce ruší stabilisační proces. Proto buržoasie už v době stávek hledá cesty a možnosti, aby stávky potlačila všemi fašistickými prostředky a znemožnila další přípravy. Bylo to nutno proto, že sezonní dělníci na Slovensku a Podkarpatsku se připravují vésti v době žní stávku.

Maďarští velkostatkáři, židovští nájemci a jejich advokáti poučili své agrární kolegy a české úřady, že je zbytečno zaváděti nové drakonické zákony, protože staré feudální maďarské čelední zákony jsou na těchto územích ještě v platnosti, jenom že nebyly využity. Maďarské čelední zákony, t. j. zák. čl. XIII z r. 1876, čl. zák. II z r. 1898 o poměru zaměstnavatele a zemědělských dělníků, čl. zák. XLI z r. 1899 o nádenících a dělnících zaměstnaných u vodních, silničních a drážních prací, čl. zák. XLII z r. 1899 o pomocných dělnících hospodářských, čl. zák. XXVIII z r. 1900 o lesních dělnících, zák. čl. XXIX z r. 1900 o dělnících pěstujících tabák, zák. čl. XLV z r. 1907 o hospodářské čeledi jsou nejreakčnější zákony zákonodárství celého světa a vznikly v době, kdy maďarské zemědělské dělnictvo po prvé bojovalo. Četníci tenkráte zlomili stávku a stříleli do stávkujících zemědělců, proto ty čelední zákony vznikly ve znamení msty a zabránění dalším stávkám. Takovéto zákony potřebuje teď mezinárodní buržoasie československá. Podle znění zákona každý čeledín a hospodářský sezonní otrok musí míti čelední a pracovní knížku a skutečně v jednotlivých okresech na Podkarpatsku už bylo vybubnováno, že bez čelední knížky nesmí se na poli pracovati a zemědělský dělník nesmí býti zaměstnán. Proto každý čeledín musí zaplatiti za knížku 6 Kč. Čelední a pracovní knížky jsou znamením potupy. Zákon č. 571 z r. 1919 zrušil a škrtl ze starého živnostenského řádu body o železničních a báňských dělnících a čelední nařízení platná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Podle znění čl. VII byl ministr soc. péče zmocněn zrušiti čelední knížky na Slovensku. Ministři sociální péče za 10 let zapomněli vydati taková nařízení, je však skutkem, že po 10 let pracovní a čelední knížky na Podkarpatsku a na Slovensku neexistovaly a podle praxe byl zmíněný zákon všude platný. Po 10letí takové praxe zavedla loni buržoasie jako poučení ze zemědělské stávky pracovní a čelední knížky, což znamená, že chce zmíněné maďarské čelední zákony se vší přísností uplatňovati. Co obsahují tyto zákony? Cituji jen několik míst. Podle všech čeledních zákonů má čeleď odevzdati při nastoupení práce knížky zaměstnavateli, který tam zapíše vše, co se mu zlíbí, a při nutnosti odevzdá četnictvu a úřadům. Samozřejmě žádá k vydání knížky domovský list, který 9/10 proletariátu nemůže dostati. Podle §u 53 zák. čl. II/1898, jakmile dělník buď z práce uteče nebo nemůže vydržeti mučení, hlad, tělesnou námahu, může jej gazda dáti přivésti četníkem a mimo to může jej dát uvězniti, ale jen po ukončení práce, jinak v pracovní době v zájmu gazdově nesmí býti uvězněn. Toto ustanovení se opakuje v každém článku zákona. Podle §u 49 denní pracovní doba je od slunka východu do slunce západu, v kteréžto době má dělník 1 hodinu v poledne, t. j. denní pracovní doba je 14 hodin. (Předsednictví ujal se předseda Malypetr.)

§ 65 zní: "Platnosti nemají úmluvy sjednané za účelem společného zastavení práce, aby na zaměstnavateli byla vynucena vyšší mzda a zaměstnanci vybojovány přednosti, ani ty úmluvy, aby stávkující byli podporováni a stávkokazové potrestáni." Podle téhož paragrafu může býti uvězněn na 60 dní ten, kdo ve stávce zemědělských dělníků je účastněn, kdo stávku organisuje, sbírá na ni peníze, svolává schůze, kdo ke schůzi propůjčí místnost a kdo se schůze zúčastní. Rovněž může býti uvězněn na 60 dní, kdo agituje proti čeledním knížkám, kdo boj dělníků podněcuje a pro stávku agituje.

Co to všechno znamená? To znamená, že zemědělští dělníci jsou zbaveni práva na stávku, nemají práva bojovati za větší skývu chleba, nesmějí práci opustiti, nesmějí se organisovati a agitovati, jinak dostanou 60 dní vězení.

Zajímavý je také § 69, podle kterého uvěznění stávkující mají býti propuštěni na žádost zaměstnavatele. Jakmile jsou ochotni pracovati a poslušně skončiti práce, jest jim trest prominut.

Podle §u 5 zákona č. 45 z r. 1907 čeledín bez souhlasu gazdy nemůže dostati cestovní pas a i po svolení gazdově může mu býti vydán cestovní pas až po skončení práce. Onemocní-li dělník, má gazda právo jej po 8 dnech nemoci vyhoditi. Na spaní může mu gazda nechati jen tolik času, kolik mu podle jeho dobrého zdání stačí k osvěžení a tato doba nemusí býti v noci.

Mohl bych ještě mnoho citovati, ale to je zbytečno. Citovaná ustanovení ukazují, že staré feudální čelední maďarské zákony jsou zákony otrokářů, zavádějící nevolnictví. Čeledín ztrácí lidská práva, je vydán na pospas svému zaměstnavateli, který ho nemocného může vyhoditi, může ho donutiti pracovati ve dne i v noci, může ho spoutaného dáti přivésti četníkem a v případě mzdových bojů může ho dáti zavříti, jak také v posledních měsících na Slovensku se stalo. Tyto nevolnické zákony platí na území osvobozeného Slovenska a Podkarpatska a nepochybujme, že mezinárodní čsl. buržoasie zavede systém čeledních knížek a zákonů, to je celý otrokářský feudální zákon maďarský do Čech a na Moravu, jak u železničních, báňských a jiných dělníků a čeledínů, jenž zákonem č. 571 byl zrušen.

Celá dělnická třída musí si uvědomiti, že po zemědělských dělnících přijdou na řadu dělníci průmysloví. Proto vyzýváme celou dělnickou třídu Československa:

Protestujte hromadně proti zavedení středověkého otrockého systému, proti rdoušení mzdových bojů, proti olupování o politická práva. Bojujte za svá politická práva. Slovenští a podkarpatští zemědělští dělníci, pryč se systémem čeledních knížek. Nikdo nevyzdvihuj čeledních knížek. Na útok odpovídejte útokem. Připravujte mzdový boj. Neuzavírejte zvláštních smluv, nýbrž bojujte za kolektivní smlouvu. Připravujte se na nový boj, organisujte zemědělské dělníky. Lesní dělníci, žňoví dělníci, dělníci na tabákových polích, mlatci a sezonní dělníci, utvořte ve všech místech akční výbory také s indiferentními a jinostranickými proletáři. Začněte boj v době nejnutnějších hospodářských prací a vybojujte pro sebe stávkou větší skývu chleba, lepší pracovní podmínky a kolektivní smlouvu. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je pan posl. inž. Nečas. Dávám mu slovo.

Posl. inž. Nečas: Slavná sněmovno! Budiž dovoleno, abych odpověděl několika slovy svému předřečníku dr Gátimu na jeho výklady o zahraniční politice a zejména také na jeho útoky proti soc. demokratům a na jeho výklad o chování se maďarských soc. demokratů k t. zv. revisní lize.

Jeho výklady byly pozoruhodné v několika směrech. Pomíjím ty, které náležejí do obvyklých komunistických výkladů, do obvyklé komunistické terminologie, a chtěl bych zejména přibíti dnes, že se dr Gátimu, který je čelným vůdcem komunistické strany, nelíbí to, že maďarští soc. demokraté neshodují se v této chvíli s revisní ligou. Třebaže on při tom říkal, že maďarští soc. demokraté sklánějí se před Bethlenem atd., přece jen z jeho slov bylo zřejmo, jak nerad snáší, že maďarští soc. demokraté ve svém těžkém postavení se nyní v tomto směru tak vyslovili. Lehko se tu dnes mluví proti maďarským soc. demokratům a říká se jim, že se sklánějí před Bethlenem. Ale, pane kol. dr Gáti, kdo zůstal dnes a vede boj za proletariát v Maďarsku a kdo vzal do zaječích v tomto okamžiku?

Pan kol. Gáti mluvil také o Podkarpatské Rusi, citoval jakýsi maďarský orgán o tom, že Podkarpatská Rus jest Archimedovým bodem revise, a dotkl se v několika místech otázky Podkarpatské Rusi, Bethlenova projevu a dotkl se také projevu Masarykova o revisi hranic. Musím opakovati, co bylo již několikráte velmi důrazně řečeno, že není pravda, že by byl kdokoliv z našich ředitelů státu se vyslovil pro jakoukoliv revisi hranic. To bylo řečeno několikráte a není potřebí v tomto směru znovu tyto věci rozbírati; kdo s touto věcí přichází, sleduje určité tendence znepokojovací atd. Bylo by dobře, aby se už jednou přestalo s hovořením o revisi hranic, jakoby tato slova byla padla z úst našich zodpovědných státníků.

Když už pan kol. Gáti napadl soc. demokraty v souvislosti s trianonskou smlouvou, revisní ligou atd., chtěl bych jednou přibíti nesprávné a podivné stanovisko komunistů ve věci Podkarpatské Rusi. Jejich stanovisko vlastně znamená, že si komunisté sedají v otázce Podkarpatské Rusi na tři židle. Když zde mluví mnozí z nich - to můžete najíti v "Rudém Právu" a i v ostatních oficielních listech komunistických - vidíte snahy po autonomii v rámci trianonské smlouvy. Když přijdete do Podkarpatské Rusi, do rusínských, ukrajinských krajů, najdete v jejich listech, že hovoří o sovětské Ukrajině mezi Rusíny, a v Maďarsku zdůrazňují, co hovořil Rakoczy, který je přece jedním z hlavních vůdců maďarských komunistů a který se vyslovil za velikého procesu pro integritu býv. Maďarska. Tedy sami komunisté v otázce Podkarpatské Rusi jednají takovým způsobem, jaký se jim právě hodí v dotyčné oblasti, způsobem nevěcným, nesprávným, který znamená vlastně klamání proletariátu a obyvatelstva Podkarpatské Rusi. (Posl. dr Gáti: Můžete to dokázati?) Mohu to dokázati, protože mohu přinésti oficielní listy Podkarpatoruské. Na př. v "Podkarpatské Pravdě" se hovoří o sovětské Ukrajině v tom smyslu, jako kdyby měla přijíti Podkarpatská Rus k sovětské Ukrajině. Mohu přinésti, co řekl Rakoczy na tom velkém procesu budapešťském, kde hovořil o integritě hranic a o tom, co znamená, že Podkarpatská Rus by připadla Maďarsku, nyní Maďarsku Horthyovskému. Mohu dokázati, že mluví pro autonomii, jakou st.-germainská smlouva zajistila Podkarpatské Rusi. To je stanovisko jistě neupřímné, to je sedání si na 3 rozličné židle. A v tomto okamžiku, kdy maďarští soc. demokraté svádějí tak veliké a těžké boje s Bethlenem, v tom okamžiku, kdy komunisté opustili tuto zemi, je naší povinností, abychom poukázali na toto falešné a neupřímné stanovisko komunistické.

Slavná sněmovno! Já jsem dnes nevstoupil na tuto tribunu, abych hovořil o zahraničních věcech, nýbrž považoval jsem za svou povinnost, abych dnes v této sněmovně protestoval proti velikému násilí, kterého se dopustil zemský úřad Podkarpatské Rusi na pracujícím obyvatelstvu, na zemědělském a lesním proletariátu Podkarpatské Rusi. (Slyšte!) Jde zde o porušení celé řady našich základních zákonů, ale nejenom to, jde zde o porušování a omezování občanské svobody, jak k tomu ještě později přijdu.

Na Podkarpatské Rusi bylo v poslední době přikročeno k vydávání pracovních a čeledních knížek (Slyšte! - Skandál!), které mají, vážená sněmovno, v úvodní své části výklad paragrafů, sestavený zemským úřadem Podkarpatské Rusi v textu ruském, maďarském a slovenském, a které jsou snůškou nejreakčnějších předpisů a výtažků ze starých maďarských feudálních zákonů, kde citovány jsou sice také naše zákony československé, ale jichž tu není dbáno. Jsou tam předpisy nejhroznějšího rázu. Náš klub považoval proto za svoji povinnost podati v této věci naléhavou interpelaci vládě naší republiky. (Výkřiky posl. Srby.) My jsme nedávno podali naléhavou interpelaci, která dnes byla předložena posl. sněmovně. Je to tisk 2202 o tom, že se nedodržuje na Podkarpatské Rusi 8hodinová doba pracovní. Tato interpelace byla podána tenkráte, když v Hustu vypukly veliké výtržnosti a když tu byli pozavíráni nikoliv ti, kdož porušovali zákon o 8hodinové době pracovní, nýbrž ti, kdož tento zákon chránili. My jsme tenkráte podali naléhavou interpelaci a otiskli jsme ji ve svých novinách. A v té době, když byla otištěna, zemský úřad v Podkarpatské Rusi přikročil s urychlením k vydání pracovních a čeledních knížek, které jsou výsměchem všem nejdůležitějším zákonům sociálně-politickým v naší republice.

Vážená sněmovno! Dovolím si přečísti naléhavou interpelaci, kterou náš klub v této věci dnešního dne podal. Interpelace zní (čte):

"Naléhavá interpelace posl. inž. Nečase, Bečko, dr Dérera, Tayerle a soudr. na vládu republiky Československé ve věci zavádění dětské práce a 12hodinné pracovní doby zemským úřadem Podkarpatské Rusi, jakož i ve věci porušování jiných platných zákonů republiky tímto úřadem."

Vážená sněmovno, musím předčítati tuto interpelaci doslovně, neboť v pracovních knížkách a v těch ustanoveních stojí, že kdo by bojoval proti čeledním řádům, může býti potrestán vězením nebo velikou pokutou, ačkoliv tyto čelední řády obsahují řadu protizákonných opatření. Jestliže by někdo na Podkarpatské Rusi přednášel text této interpelace, který jste zde slyšeli a který je ve věci i v obsahu mírný proti tomu, co se stalo - tedy bude v několika směrech stíhán a trestán (čte):

"V minulých dnech vydány byly výnosem zemského úřadu pro zemi Podkarpatoruskou dělnické legitimace a čelední knížky v jazyku slovenském, ruském a maďarském. Zemský úřad v Užhorodě zavádí pod č. j. 5402 čelední knížky a v ustanoveních, která jsou v nich obsažena, dopouští se zřejmě porušení platných zákonů."

"Vydává-li zemský úřad se sídlem v Užhorodě, patrně pod tlakem politické strany agrární, nové čelední knížky, vychází tím vstříc jednotlivým skupinám zaměstnavatelů a obnovuje poměry, které r. 1919 uznány byly všeobecně za neudržitelné. Avšak zemský úřad pro zemi Podkarpatoruskou jde ještě dále: nejenom že vydal čelední knížky, aniž o tom jednal zemský výbor, a obsah těchto čeledních knížek schválil, ale vložil do nich ustanovení, která jsou v úplném rozporu s platnými zákony. Na úvodním místě ustanovení se uvádí, že jde o zákonný článek XLV z r. 1907 o úpravě právního poměru mezi hospodářem a polnohospodářskou čeledí se zřetelem na všeobecný zákon ze dne 13. července 1922, č. 244 Sb. z. a n.

V řadě ustanovení obsažených v čelední knížce je nejenom vědomě nesprávně vykládán zákon o osmihodinové době pracovní ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., nýbrž je vědomě porušován a polnohospodářským zaměstnancům a zaměstnavatelům je přímo ukládáno porušování tohoto zákona.

Ačkoliv § 10 zákona ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., stanoví, že ani v podnicích zemědělských a se zemědělstvím souvisících nesmějí se zaměstnávati námezdné děti, pokud neukončily povinné návštěvy školní a nedosáhly věku 14 let, ustanovuje § 3 hlavy I čelední knížky, že "nezletilcovi nad 12 roků lze vydati čelední knížku jen se souhlasem jeho zákonitého zástupce.

Z tohoto ustanovení vychází zřejmě na jevo, že by pak mohly býti zaměstnávány v zemědělství námezdně děti pod 14 roků. Podle §u 2 výnosu musí míti každý hospodářský čeledín čelední knížku; tudíž 12 roků staré dítě, jemuž lze vydati čelední knížku, bude posuzováno jako hospodářský čeledín a přes ustanovení zákona z 19. prosince 1918 bude s ním uzavřen pracovní poměr." (Posl. Johanis: Což tam nemusí chodit do školy od 12 do 14 let?) Hned k této věci přijdu.

"Zde se zemský úřad dopustil zřejmého porušení zákona. Že zemský úřad v Užhorodě byl si plně vědom toho, že dává zaměstnavatelům zemědělským nejenom možnost, nýbrž přímo právo zaměstnávati děti školou povinné, vysvítá z toho, že v odst. 2 §u 32 se ukládá hospodáři povinnost poskytnout možnost, aby školou povinní, kteří jsou u něho ve službě, mohli řádně navštěvovati školu. (Výkřiky posl. Srby a Johanise.)

V jiných paragrafech, jednajících o uzavření služební smlouvy, se ustanovuje, že nebylo-li jinak ve smlouvě ujednáno, platí smlouva uzavřená s polnohospodářským čeledínem na dobu jednoho roku. Také zde se vystavují čeledínové velmi značnému nebezpečí, neboť vnucuje se jim služební poměr, který musí trvati nejméně jeden rok.

Z dalších protizákonných ustanovení, obsažených v čeledních knížkách zavedených zemským úřadem, dlužno uvésti § 30, ve kterém se praví, že ohledně pracovní doby platí zákon ze dne 19. prosince 1918 č. 91 Sb. z. a n. a prováděcí nařízení k němu ze dne 11. ledna 1919, č. 11 Sb. z. a n. V knížce praví se však výslovně: "Podle tohoto jest denní pracovní doba 12 hodin s přestávkou půl hodiny dopoledne a odpoledne a hodinová přestávka v poledne." (Výkřiky čsl. soc. dem. poslanců.)

Ačkoliv zákon o 8hodinové době pracovní ustanovuje, že také pro osoby v zemědělských a lesních podnicích pravidelně zaměstnané, které žijí mimo domácnost hospodářovu a mají plat denní, týdenní nebo měsíční, nesmí skutečná pracovní doba zaměstnanců trvati zásadně déle, než 8 hodin ve 24 hodinách nebo nejvýše 48 hodin týdně, stanoví zemský úřad v Užhorodě, že pracovní doba denní je 12 hodin. I když podle nařízení ministra sociální péče ze dne 11. ledna 1919 bylo podnikům zemědělským a se zemědělstvím přímo souvisejícím povoleno, aby při rozdělování doby pracovní vzaly za základ rozdělení práce období 4nedělní s podmínkou, že v tomto období nesmí celková doba pracovní přesahovati 192 hodiny, jest jisto, že toto ustanovení dodržováno nebude, když se předem přikazuje, že denní pracovní doba je 12 hodin a že má býti dopoledne a odpoledne půlhodinová přestávka a hodinová přestávka v poledne."

Při tom mimochodem sluší poznamenati, že by se to vykládalo všeobecně na Podkarpatské Rusi, každému, kdo zná tamní poměry, je to docela jasné tak, že by ta denní pracovní doba skutečně odpracovaných hodin byla 12 hodin a že by se jim do toho ty denní přestávky nepočítaly.

"Svědčí přímo o otrockých poměrech, do kterých mají býti uvrženi čeledínové, že podle §u 19 nemá čeledín právo zdržovati se mimo hospodářství přes povolený čas a že nesmí proti zákazu hospodáře přijímati ve svém bytě třeba jen dočasně osoby nepatřící k domácí čeládce. Podle tohoto ustanovení jest omezena nebo přímo zrušena svoboda zaměstnance přes to, že se v §u 4 mluví o tom, že podmínky služební smlouvy ujednávají strany volnou dohodou v mezích zákona.

Nechceme poukazovati na další ustanovení, ale zdůrazňujeme, že jinak měří zemský úřad hospodářům zaměstnavatelům a jinak dělníkům. Tam, kde jde o práva zaměstnavatele, jsou vypočítána, avšak jedná-li se o zaměstnance, jako v §§ 15, 43, 46, stanoví se, že čeledín nemusí nastoupiti službu, nebo může zrušiti služební poměr "z důležitých příčin" - při čemž není nijak vyznačeno, které to důležité příčiny jsou nebo býti mohou."

Tím zejména v tamním prostředí, při tamních poměrech vystavují se dělníci všanc libovůli.

"Vydání čeledních knížek na Podkarpatské Rusi s protizákonným obsahem nasvědčuje reakčnímu duchu, který se zahnízdil ve vedoucím úřadu této země." (Posl. dr Winter: Za to nemůže Podkarpatská Rus, nýbrž exponenti zdejších kruhů!) Ano.

"Rozhodnutí, které tímto opatřením provedl zemský úřad v Užhorodě, znamená na poli sociální ochrany velký krok nazpět. Místo sjednocení našeho zákonodárství v celé republice provádí se tímto způsobem další tříštění jenom proto, aby se vyhovělo choutkám a sobeckým zájmům určité zaměstnavatelské skupiny.

Podepsaní proto ptají se naléhavě vlády:

1. Je-li ochotna naříditi okamžité odvolání čeledních a pracovních knížek na Podkarpatské Rusi s protizákonným obsahem, jak byly zavedeny výnosem č. j. 5402 zemského úřadu v Užhorodě?

2. Je-li vláda ochotna zakročiti proti zemskému presidentu Rozsypalovi, který zaváděním dětské práce, 12hodinové doby pracovní a porušováním jiných platných předpisů (Výkřiky čsl. soc.-demokratických poslanců.) a nařízení dopustil se protizákonných činů a zneužití úřední moci?" (Tak jest!)

Slavná sněmovno, z toho, co jsem zde přečetl, z této naléhavé interpelace seznali jste jenom část ustanovení. Je zajímavo přečísti celé čelední knížky a sledovati paragraf za paragrafem. Tyto čelední a pracovní knížky jsou hroznou obžalobou nejen režimu podkarpatoruského, nýbrž i našeho koaličního režimu, který v této době r. 1929 takové věci na Podkarpatské Rusi může vůbec dovoliti.

My jsme v této sněmovně několikráte ukázali na hrozné nezákonnosti a věci, které se dějí na Podkarpatské Rusi. Bylo to tenkráte, když jsme po volbách ukazovali fotografii těch kvitancí, které byly důkazem, že zemský president Podkarpatské Rusi uplácel velkými sumami, 80.000 Kč atd. určité strany, aby tříštil strany, a to strany státotvorné. My jsme ukazovali v této sněmovně několikráte na to, co se děje se státními lesy a státním majetkem na Podkarpatské Rusi. My jsme na to ukazovali a předváděli jsme zde řady dokladů z lesního ředitelství rahovského, buštinského a odjinud, číselně, konkretně a jasně, ale nebyla nám nikdy dána odpověď v této věci. Když kol. Remeš v rozpočtovém výboru přednesl ty cifry, dostalo se mu druhý den odpovědi ve "Venkově", orgánu tehdejšího min. předsedy, takového rázu, že kol. Remeš musel podati na list žalobu. Redaktor byl odsouzen, ale to byla také jediná odpověď, které se nám na všechny naše žaloby od pana ministra zemědělství dostalo.

My jsme se nesčetněkráte namáhali v zemědělském výboru i jinde, abychom zjednali pořádek. Před několika dny měli jsme příležitost a bylo nám slíbeno v zasedání zemědělského výboru před 3 dny, že budeme míti příležitost následujícího dne přednésti své stížnosti, týkající se nepořádků se státním lesním majetkem na Podkarpatské Rusi i toho, co se děje s pozemkovou reformou na Podkarpatské Rusi. Bylo nám zaručeno a kolegové dávali na to čestné a nevím jaké slovo kolegovi Remešovi, Koudelkovi a j., když se vyslovovaly pochyby o tom, že druhý den se dostaví do schůze ministr zemědělství, že druhý den se dostaví do schůze president stát. pozemkového úřadu a že nám bude dána příležitost, abychom mohli, protože šlo právě o jeden paragraf záborového zákona, každý své přání, stížnosti atd., týkající se provádění pozemkové reformy a hospodaření se státním lesním majetkem, přednésti.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP