Čtvrtek 12. července 1928

Místopředseda dr Buday (zvoní): K slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá, pristúpime preto k hlasovaniu.

Pán zpravodajca navrhuje menom výboru imunitného, aby posl. snemovňa:

1. nesvolila k trest. stíhaniu posl. Harusa pre zločin podľa §u 15, č. 3 a prečiny podľa §u 15, č. 2, §u 16, č. 1 zákona na ochranu republiky, ďalej pre zločin ver. násilia podľa §u 81 tr. z. a pre prečiny shluknutia podľa §§ 283 a 284 tr. z.,

2. aby svolila k trest. stíhaniu pre priestupky podľa §u 491 tr. z. a čl. V zákona zo dňa 17. decembra 1862, č. 8 ř. z. z r. 1863, pre trestné činy podľa §u 314 tr. z. a pre priestupok podľa §u 312 tr. z.

Kto s týmto návrhom pána zpravodajcu súhlasí, nech zdvihne ruku. (Děje se.)

To je väčšina. Tým posl. snemovňa rozhodla podľa návrhu zpravodajcu.

Tým vybavený je 7. odstavec poradu.

Prerušujem prejednávanie poradu dnešnej schôdze.

Učiním ešte niektoré prezidiálné sdelenia.

Lekárske vysvedčenie predložil p. posl. Szentiványi.

Navrhujem, aby výborom zemedelskému, živnostenskému a rozpočtovému stanovená bola lehota 12 hodín pre:

1551. Vládní návrh zákona, jímž se prodlužuje platnost zákona ze dne 17. března 1925, č. 58 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 13. července 1927, č. 113 Sb. z. a n.. o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů.

Kto s navrhnutou lehotou súhlasí, nech zdvihne ruku. (Děje se.)

To je väčšina. Lehota je přijatá.

Došlo oznamenie o zmenách vo výboroch. Žiadam o prečítanie.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností posl. Chlebounovou za posl. Zemana. Klub poslanců komunistické strany v Československu vyslal do výboru soc.-politického posl. Štětku za posl. Wünsche, posl. Čermáka za pol. Kollarikovou a posl. Dědiče za posl. Vobeckou; do výboru ústavně-právního posl. Zoufalého za posl. Hakena.

Místopředseda dr Buday: Medzi schôdzou bola tlačou rozdaná zpráva.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1702. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu ve Frýštátě za souhlas s trest. stíháním posl. Jos. Petera.

Místopředseda dr Buday: Iniciatívny výbor vo schôdzi konanej dňa 12. júla 1928 sa usniesol prikázať k riadnemu prejednaniu návrhy, a to:

Výborom zemedelskému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1600. Návrh posl. Bergmanna, Zeminové, Špatného, Mikuláše a druhů na poskytnutí okamžité vydatné pomoci obyvatelstvu na Čáslavsku a Kutnohorsku.

1601. Návrh posl. Netolického, dr Franke a druhů na poskytnutí dostatečně náhrady vodním přívalem poškozeným zemědělcům v obcích Vejvanovicích, Uhřeticích, Lhotě Uhřetické, Mněticích, Černé atd. v politickém okresu Chrudim a Pardubice.

1602. Návrh posl. Můni, Chlouby, Štětky a soudr. na poskytnutí okamžité dostatečné pomoci obyvatelstvu obcí na Křivoklátsku, postižených živelní pohromou.

1607. Návrh posl. Bečáka, Haupta a druhů, aby poskytnuta byla podpora pohořelým v obci Šišmě, okres Bystřice pod Hostýnem.

1608. Návrh posl. Staňka a druhů na poskytnutí státní pomoci postiženým krupobitím na okresech jihlavském, třešťském, telečském a počáteckém.

1609. Návrh posl. Křemena, dr Viškovského, Mašaty a druhů na poskytnutí státní pomoci postiženým krupobitím na okresu mladovožickém.

1611. Návrh posl. Schweichharta, Leibla a soudr., aby byly poskytnuty naléhavé nouzové v ýpomoci obětem živelní pohromy v okrese štětském.

1613. Návrh posl. Surovjaka, Hlinku a druhov na poskytnutie pomoci pohorelcom v Radoli pri Novom Meste n. Kysucou (župa XVII - Slovensko).

1616. Návrh posl. Johanise a soudr. na poskytnutí nouzové podpory obcím, postiženým živelními pohromami v okrese příbramském a hořovickém.

1620. Návrh posl. Weissera a druhů na podporu osob poškozených povodní na Broumovsku dne 26. a 27. května.

1629. Návrh posl. dr Fritza, Onderču a druhov na udelenie štátnej núdzovej výpomoci pohorelcom obce Slovenské Raslavice, okres Bardiov, Slovensko.

1642. Návrh posl. Böhma a druhů, aby byla neprodleně poskytnuta státní podpora a pomoc rolníkům a drobným zemědělcům těžce poškozeným živelní pohromou v obcích Robeč, Kalovice, Sukorady, Snědovice, Střížovice, Čakovice, Velký Hubenov, Domašice, Obrok v okrese Štětí a sousedních obcích okresů Úštěk, Dubá a Česká Lípa.

1646. Návrh posl. Petrovického, Ježka a druhů na okamžitou pomoc pro zmírnění škod, způsobených průtrží mračen v obcích Hněvice, Račice a Předonín.

1654. Návrh posl. dr Klapky, Mikuláše, Zeminové a druhů o okamžitém zákroku a pomoci úřadů obcím postiženým živelní pohromou na okrese říčanském a černokosteleckém

1671. Návrh posl. Vološina a druhů na udělení mimořádné státní výpomoci zemědělcům těchto obcí na Podkarpatské Rusi: Komarovce, Seredné, Solotvina, Derenovka, Čertyž, Hluboká, Lazy, Dubrovka a Volkovoje, poškozeným krupobitím.

1673. Návrh posl. Weissera a druhů na podporu osob poškozených povodní dne 25., 26. a 27. května v okrese trutnovském a maršovském.

1683. Návrh posl. Kříže a soudr. na poskytnutí nouzové podpory postiženým živelními pohromami v okrese jindřichohradeckém.

1690. Návrh posl. Johanise a soudr. na poskytnutí nouzové podpory obcím v okrese hořovickém, postiženým živelními pohromami.

Místopředseda dr Buday: Výboru zemědelskému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1614. Návrh posl. Langra, Riedla, Knejzlíka, Zeminové, Sladkého a druhů na změnu lesního zákona ze dne 3. prosince 1852, č. 250 ř. z.

Místopředseda dr Buday: Výborom soc. politickému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1612. Návrh posl. Kirpalové, Blatné, Schäfera a soudr. na opatření péče o invalidy.

Místopředseda dr Buday: Výborom živnostenskému, zásobovaciemu a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1645. Návrh posl. Pohla, Dietla, Kirpalové a soudr. na opatření, jimiž by se zdolala krise v cukrovarnictví.

Místopředseda dr Buday: Výborom dopravnému, zemedelskému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1655. Návrh poslance, Tučného, Zeminové, Sladkého, Mikuláše, Vlčka a druhů na bezodkladné vydání zákona o zřízení fondu pro rekultivaci dolováním zpustošených pozemků v uhelných oblastech.

Místopředseda dr Buday: Výborom zahraničnému a soc.-politickému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1661. Návrh posl. Johanise, dr Wintra a soudr., aby vláda československá předložila k ratifikaci úmluvy o nemocenském pojištění, usnesené na posledním X. zasedání Mezinárodní konference práce v červnu 1927 v Ženevě.

Místopředseda dr Buday: Výborom ústavno-právnému a rozpočtovému:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1618. Návrh posl. inž. Nečase, Koudelky, Tomáška a soudr. na vydání zákona, jímž se vyhlašuje příročí v monstreprocesu komposesorátu bileckého na Podkarpatské Rusi.

Místopředseda dr Buday: Výboru ústavno-právnemu:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1657. Návrh posl. Pechmanové, Zeminové a druhů na změnu práva trestního, soukromého, procesního, exekučního a práva správního.

1696. Návrh posl. dr Holotu a druhov na zmenu zákona zo dňa 15. apríla 1920, č. 325 Sb. z. a n.

Místopředseda dr Buday (zvoní): Schôdza výboru ústavno-právneho, svolaná na dnešok o 4 hod. odpol., sa nekoná. Podľa usnesenia predsedníctva navrhujem, aby sa budúca schôdza konala zajtra v piatok dňa 13. júla 1928 o 11. hod. dopol. s

poriadkom:

1. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění a částečně doplňuje zákon ze dne 29. května 1923, č. 128 Sb. z. a n., o provádění Mezinárodní opiové konvence ze dne 23. ledna 1912, vyhlášené pod č. 159 Sb. z. a n. z r. 1922, a jímž se provádí Mezinárodní opiová úmluva ze dne 19. února 1925, vyhlášená pod č. 147 Sb. z. a n. z r. 1927 (tisk 1672).

2. Druhé čtení osnovy zákona o daňovém základu rozhodném pro zápis obchodníků do obchodního rejstříku a o úpravě některých právních poměrů výdělkových a hospodářských společenstev (družstev) (tisk 1682).

3. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 7. března 1924, č. 64 Sb. z. a n., jímž se upravuje poměr československé státní správy k Československé plavební akciové společnosti Oderské (tisk 1698).

4. Druhé čtení osnovy zákona o zcizení některých státních nemovitostí a opatření úhrady pro koupi nemovitostí a státní stavby (tisk 1695).

5. Zpráva výboru zemědělského, výboru pro záležitosti průmyslu,. obchodu a živností a výboru rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 1551) zákona, jímž se prodlužuje platnost zákona ze dne 17. března 1925, č. 58 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 13. července 1927, č. 113 Sb. z. a n., o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů (tisk 1708).

6. Zpráva výboru pro dopravu a veřejné práce a výboru rozpočtového o usnesení senátu (tisk sněm. 1649) k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 646 a 663) o nabytí místní dráhy Votice.-Sedlčany státem (tisk 1694).

7. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) zákona, jímž se prodlužuje platnost zákona ze dne 17. března 1925. č. 58 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 13. července 1927, č. 113 Sb. z. a n., o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů (tisk 1708),

b) zákona o nabytí místní dráhy Votice Sedlčany státem (tisk 1694).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trestní věci posl. Sedorjaka (tisk 1326).

9. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. polic. riaditelstva v Bratislave v trestnej veci posl. Čulena (tisk 1513).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze v trestní věci posl. Hakena (tisk 1516).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Ml. Boleslavi v trestní věci posl. Davida (tisk 1517).

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Č. Těšíně v trestní věci posl. Sliwky (tisk 1519). 13. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Kutné Hoře v trest. věci posl. Haruse (tisk 1538).

14. Návrh, aby senátu prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení posl. sněmovny k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění § § 2 a 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., o zaopatřovacích nárocích býv. vojenských gážistů a § § 3 a 16 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 288 Sb. z. a n., o změně některých předpisů o zaopatřovacích požitcích vojenských osob a (tisk 1452).

Sú proti tomuto návrhu nieaké námietky? (Nebyly.)

Niet ich. Návrh môj je prijatý

Končím schôdzu.

(Konec schůze ve 12 hod. 40 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP