Čtvrtek 14. června 1928

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Sedorjaka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Sedorjaka.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. přestupkového soudu v Praze v trest. věci posl. Honzla (tisk 1362).

Zpravodajem jest p. posl. dr Daněk. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Imunitní výbor jednal o žádosti okr. přestupkového soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Honzla pro přestupek §u 488 tr. z.

V této věci neshledal imunitní výbor, že by byl býval posl. Honzl překročil meze poslanecké imunity, a navrhuje proto posl. sněmovně, aby nesvolila k trest. stíhání posl. Honzla.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Honzla.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Honzla.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

6. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Chebu v trest. veci posl. Wünscha (tisk 1363).

Zpravodajem jest p. posl. dr Ravasz. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Krajský súd v Chebu žiada zrušiť imunitné právo posl. Wünscha pre prečin protiviaci sa §u 16, č. 1 a zločin protiviaci sa §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky.

Dňa 21. augusta roku 1927 rečnil posl. Wünsch na schôdzi komunistickej strany v Aši a použil takých výrazov, pre ktoré ho žiada kraj. súd vydať k trest. stíhaniu, vidiac v nich poznatky trestných činov výšspomenutých.

Imunitný výbor je však toho názoru, že po užité a súdom inkriminované výrazy nie sú také podstatou, ktorými by bol poslanec komunistickej strany Wünsch narušil imunitné právo. Všeobecne je známé, že komunisti aj našej republiky sympatizovali s robotníkmi viedenských revoltov - a keď tomu posl. Wünsch dal na schôdzi výraz, nenarušil s tým ešte imunitného práva.

Preto imunitný výbor navrhuje posl. Wünscha k trest. stíhaniu nevydať.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Wünsche.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Wünsche.

Tím vyřízen jest 6. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trest. věci posl. Kubicsko (tisk 1364).

Zpravodajem jest p. posl. dr Daněk. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Soukromý žalobce Josef Kolesár, sekretář Unie žel. zaměstnanců, žaluje posl. Kubicsko, že ho obvinil z úplatkářství.

Imunitní výbor neshledává, že by výroky učiněné o soukromém žalobci byly v jakémkoliv spojení s činností poslance, že se nesrovnává ani s touto činností, aby veřejně takové obvinění činil, maje příležitosti způsobem legálním učiniti nápravu, domnívá-li se, že soukromý žalobce učinil něco, co se příčí veřejné morálce.

Imunitní výbor je toho přesvědčení, že výrokem v žalobě uvedeným byly meze poslanecké imunity překročeny a navrhuje tudíž poslanecké sněmovně, aby svolila k trest. stíhání posl Kubicsko.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stihání posl. Kubicsko.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíháni posl. Kubicsko.

Tím vyřízen jest 7. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

8. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Plzm v trest. veci posl. Dědiče (tisk 1365).

Zpravodajem jest p. posl. dr Ravasz. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa!

Krajský súd v Plzni žiada vydať k trest. stíhaniu posl. Dědiča pre trestné skutky protiviace sa §u 16, č. 1 zákona na ochranu republiky.

Dňa 19. júla 1927 rečnil v Plzni posl. Dědič. Krajský súd pre niektoré výrazy použité v jeho reči žiada zrušiť jeho imunitu a vydať ho k trest. stíhaniu, poneváč ustáľuje, že použitými výrazy spáchal trestný skutok protiviaci sa označeným trestným paragrafom. Preskúmajúc trestné oznámenie ustálil však imunitný výbor, že posl. Dědič označenými výrazy nenarušil imunitného práva a preto navrhuje ho k trest. stíhaniu nevydať.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Dědiče.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Dědiče.

Tím vyřízen jest 8. odstavec pořadu.

Přistoupíme k odst. 9, jímž jest:

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. státního zastupitelství v Košicích v trest. věci posl. Matíka (tisk 1369).

Zpravodajem výboru imunitního je pan posl. dr Daněk. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Imunitní výbor jednal o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za souhlas s trest. stíháním posl. Matíka pro přečiny podle §u 14, čís. 3 zákona na ochranu republiky a § 4, odst. II zák. čl. XL z r. 1914.

K této imunitní záležitosti dovoluji si sděliti, že dříve než došlo k projednávání této záležitosti v plénu posl. sněmovny, sdělilo vrch. stát. zastupitelství v Košicích přípisem ze dne 16. března 1928 předsednictvu posl. sněmovny, že žádost za vydání jmenovaného poslance omezuje se toliko na přečin podle §u 4, odst. II zák. čl. XL/1914, ježto přečin podle §u 14, č. 3 zákona na ochranu republiky v oné žádosti uvedený byl podle rozhodnutí presidenta republiky z 2. června 1927 amnestován. Vzhledem k tomu, že imunitní výbor nedošel k přesvědčení, že by byl býval posl. Matík překročil meze poslanecké imunity ohledně obou deliktů, navrhuje imunitní výbor, aby posl. sněmovna nesvolila ani k trest. stíhání pro delikty §u 4, odst. II zák. čl. XL/1914.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Matíka. K-do s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Posl. sněmovna se usnesla nesvoliti k trest. stíhání posl. Matíka.

Tím vyřízen je 9., poslední odstavec pořadu.

Prve než přikročím k ukončení schůze, rozhodneme hlasováním podle §u 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích, označených za naléhavé, které rozdány byly ve včerejší, 141. schůzi posl. sněmovny dne 13. června 1928.

1497. Naléhavá interpelace posl. Hakena a soudr. vládě o snížení drahotního přídavku vojínům.

žádám za přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Ptáme se vlády:

1. Uznává vláda, že předpoklady pro sníženídrahotního přídavku k žoldu vojínů, totiž pokles drahoty, se neuskutečnily?

2. Chce vláda popírati správnost údajů státního statistického úřadu o vzestupu cen životních potřeb?

3. Hodlá vláda ihned odvolati nařízení ze dne 7. července 1926 o odejmutí drahotních přídavků vojínům?

Předseda (zvoní): Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila v nejbližší schůzi posl. sněmovny. Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1574.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se v nejbližší schůzi posl. sněmovny, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1498. Naléhavá interpelace posl. inž. Nečase. dr Dérera, dr Wintra a soudr. vládě o monstre procesu komposesorátu bileckého na Podkarpatské Rusi.

Žádám za přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní obracejí se k vládě s naléhavým dotazem:

1. Zda je ministerstvo spravedlnosti ochotno na podkladě napřed uvedených důvodů vyhlásiti moratorium do doby rozhodnutí podaných žádostí o obnovu řízení ve věci komposesorátu bileckého?

2. Nebo zda je ministerstvo spravedlnosti ochotno jinak vhodně zakročiti, aby exekuční řízení bylo zastaveno až do doby rozhodnutí o obnoveném řízení?

Předseda (zvoní): Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1559.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jednacího řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1499. Naléhavá interpelace posl. Bergmanna, Zemínové, Buřívala, Procházky a druhů vládě o opatřeních ve prospěch stát. zaměstnanců a zaměstnanců stát. podniků v jubilejním roce desetiletého výročí samostatnosti republiky Československé.

Žádám za přečtení petitu. Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní táží se vlády: 1. Jest vláda ochotna sděliti podepsaným, jaká opatření zamýšlí v jubilejním roce desátého výročí samostatnosti Československé republiky ve prospěch státních zaměstnanců a zaměstnanců státních podniků jako "jubilejní dar"?

2. Jest vláda ochotna sděliti podepsaným, zda v jubilejním roce zamýšlí revidovati platový zákon, služební řády a systemisaci služebních míst nebo hromadným povýšením ad personam k 28. říjnu 1928 zmírniti oprávněnou nespokojenost státních zaměstnanců a zaměstnanců státních podniků?

Předseda (zvoní): Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1590.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1523. Naléhavá interpelace posl. inž. Nečase, Tayerle a soudr. vládě o předložení automobilového zákona.

Žádám za přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní obracejí se na vládu s tímto naléhavým dotazem:

1. Zda ví vláda o prohlášení zástupců příslušných ministerstev, jež učinili v dopravním výboru senátu Národního shromáždění, že automobilní zákon bude vypracován a Národnímu shromáždění předložen?

2. Zda je vláda ochotna zjednati nápravu v dosavadních průtazích s předložením již vypracované osnovy a zda je ochotna dáti příslušným ministerstvům pokyn, aby osnova automobilního zákona, odpovídající dnešním potřebám řídičstva, dnešnímu rozvoji automobilovému a potřebám veřejné bezpečnosti byla Národnímu shromáždění co nejdříve předložena?

Předseda (zvoní): Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1557.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

Učiním ještě některá presidiální sdělení.

Dovolené udělil jsem: na dnešní schůzi posl. Fedorovi z rodinných důvodů a dodatečně na tento týden posl. dr Štefanovi.

Pan posl. Surovjak žádá o udělení dovolené do 27. června t. r. pro neodkladné záležitosti.

Navrhuji udělení dovolené.

Kdo souhlasí s mým návrhem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Žádaná dovolená jest udělena.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení..

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Do výboru zemědělského vyslal klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické posl. Kříže za posl. Bečko; klub poslanců "Deutsche christ. soc. Volkspartei" posl. Hawelku za posl. Scharnagla; klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte und der Deutschen Gewerbepartei" posl. Gläsela za posl. Böhma; klub poslanců komunistické strany v Československu posl. Školu za posl. dr Gátiho; klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. Leibla za posl. Kirpalovou.

Do výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností vyslal klub poslanců čsl. živnostensko-obchodnické strany středostavovské posl. Jiráčka za posl. Kyncla.

Do výboru pro dopravu a veř. práce vyslal klub poslanců republikánské strany zeměd. a malorol. lidu posl. Tůmu za posl. inž. Jana Černého.

Předseda: Došla naléhavá interpelace. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Naléhavá interpelace posl. inž. Nečase, Johanise, Kleina, Koudelky, Karpíškové a soudr. vládě o stále se množících úrazech a neštěstích na stavbách a jiných podnicích.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány naléhavé interpelace.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP