Úterý 7. února 1928

Posl. Dědič (pokračuje): A opravdu! Může-li jeden komunista takto rozházeti vaši policii, jak čtu ve zprávě imunitního výboru, je to s vámi a s celým vládním režimem skutečně velmi zlé. A strach má velké oči. (Výkřiky dr Slávika. - Veselost.) Směšnější jest ještě, že se najdou lidé, kteří se snaží tvářiti se vážně a této hašlerovské frašce věří.

Nepochybuji, že se mně podaří před soudem prokázati ve dvou nejpodstatnějších bodech lživost tohoto udáni, neklesli-li úředníci policejního ředitelství v Plzni již tak hluboko, že by popřeli, že v době, kdy demonstrace a srážka s policií nastaly, byl jsem v místnostech policejního ředitelství. Intervenoval jsem v záležitosti zatčených dělníků při fašistickém projevu, který se konal současně. Tam na policejním ředitelství z úst policejního úředníka ředitelství jsem se dověděl o demonstraci venku. A žaloba na mne udává, že jsem se odebral z Náměstí Republiky s částí demonstrantů v čele. Tedy holý výmysl policie!

Nač vám, pánové, z vládních stran, vykládati takové věci? Vám přece nejde o zjištění pravdy. Vám jde především o to, že tu máte žalobu a vhodné svědky, kteří jsou ochotni usvědčiti komunistu z činů mu za vinu kladených, a že jej můžete zavříti. Blamovati se vůbec nemůžete, poněvadž svým rozhodnutím o vydání poslance k trestnímu stíhání současně rozhodujete, že musí býti také potrestán, aby vaše blamáž byla zakryta.

Své moci užíváte proti dělnictvu a myslíte, že pronásledováním zastavíte třídně revoluční hnutí. Avšak bez zneužívání své vratké moci, své brutality, bez mstivosti nebylo by možno otevříti oči oné části dělnictva, jež ještě věří v měšťáckou demokracii a nechápe nutnost diktatury proletariátu. Vy sami musíte v očích pracujících mas zdiskreditovati svůj vládní režim i svou demokracii brutalitou, ať už v postupu proti komunistickým poslancům nebo proti demonstrujícím či stávkujícím dělníkům.

Vy, pánové z vládní většiny, staráte se opravdu svědomitě, aby váš třídně násilnický režim byl zdiskreditován. A věřte, že také dojdete náležité třídní odplaty. (Potlesk poslanců strany komunistické.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo dále přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji p. posl. Tůmovi.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Pan posl. Dědič uvedl ve své řeči také to, že může prokázati jako nepravdu, co uvedeno je ve spisech, které ho viní z určitého deliktu, Toto prokázání jistě mu bude umožněno jeho vydáním, aby je učinil před soudem, a není věcí výboru imunitního, aby posuzoval, je-li vinen či nevinen. Pokud ze spisů je vidno, není možno, aby uvedené trestné činy byly kryty poslaneckou imunitou. Proto opětuji návrh výboru imunitního, aby posl. Dědič k trest. stíhání vydán byl.

Předseda: Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest, stíhání posl. Dědiče.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. Dědiče.

Tím vyřízen jest 12. odstavec pořadu.

Přistoupíme k dalšímu odstavci pořadu, jímž jest

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas s trest. stíháním posl. Majora pro přečin §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky a přečin podle §u 4, odst. Il zák. čl. XL z r. 1914 (tisk 1262).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Majora pro přečin §u 14, čís. 5 zákona na ochranu republiky a přečin podle §u 4, odst. II zák. čl. XL z r. 1914.

Vzhledem k tamějším poměrům a horkokrevnosti slovenského lidu a vzhledem k tomu, že nedošlo k trest. činům, navrhuje imunitní výbor, aby posl. Major k trest. stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupime ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Majora.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Majora.

Tím vyřízen jest 13. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

14. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas s trest. stíháním posl. Šafranko pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky, přečin podle §u 14, č. 1 a 5 téhož zákona a přestupek podle §u 29, č. 1 a 3 zákona o tisku (tisk 1263).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Šafranko pro přestupky, kterých podle žaloby dopustil se tím, že jako tajemník komunistické strany dodal do kanceláře komunistického sekretariátu ve Zvoleni letáky úřady zakázané pod názvem "Vypracte Slovensko".

Poněvadž leták, jak ze spisů vidno, nezanechal žádného dojmu v celém okolí a klid nikde porušen nebyl, doporučuje imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. Šafranko pro zmíněné přestupky k trest. stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíháni posl. Šafranko.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Šafranko.

Tím vyřízen jest 14. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

15. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas s trest. stíháním posl. Macháčka pro přečin rušení obecného míru podle §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky a přečin podle §u 24, č. 3 zákona o tisku (tisk 1264).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Macháčka pro zmíněné přestupky, kterých podle žaloby dopustil se tím, že jako ústřední sekretár ludovej strany pre Slovensko nechal rozšiřovati 13. listopadu 1925 před volbami do Národního shromáždění republiky Československé zakázané plakáty, na nichž byly karikatury československých legionářů. Pod nimi nápis: "Len Hlinkova slovenská ľudová strana chce Slovensko Slovákom a Čechom svoje pôvodné zamestnanie".

Poněvadž čin tento stal se v době volební horečky a stranické agitace, aniž měl úmysl nepřátelský, navrhuje imunitní výbor posl. sněmovny, aby nesvolila k trest. stíhání posl. Macháčka.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava odpadá. Přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Macháčka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Macháčka.

Tím vyřízen jest 15. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu schůze a učiním ještě některá presidiální sdělení.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Klub poslanců republikánské strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru branného posl dr inž. Botto za, posl. Doležala, do výboru rozpočtového posl. dr Králíka za posl. dr Jos. Černého.

Klub poslanců čsl. strany nár.-socialistické vyslal do výboru rozpočtového posl. Buřívala za posl. dr Patejdla.

Předseda: Došel dotaz. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Dotaz posl. Horpynky předsedovi vlády, aby byl předložen návrh jednotného rybářského zákona (č. D 1021-II).

Předseda (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 8. února 1928 o 1 1/2 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru soc. politického o vládním návrhu zákona (tisk 1227) o ochraně domácího trhu práce (tisk 1439).

2. Zpráva výborů soc. politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1411) zákona o příplatcích některým státním a jiným veř. zaměstnancům ve výslužbě a pozůstalým po takových zaměstnancích zemřelých v činné službě nebo ve výslužbě (tisk 1448).

3. Zpráva výborů branného a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 1413), kterým se mění §§ 2 a 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., o zaopatřovacích nárocích bývalých vojenských gážistů a §§ 3 a 16 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 288 Sb. z. a n., o změně některých předpisů o zaopatřovacích požitcích vojenských osob a pozůstalých po nich (tisk 1452).

4. Návrh, aby řízením zkráceným podle § 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) zákona o příplatcích některým státním a jiným veř. zaměstnancům ve výslužbě a pozůstalým po takových zaměstnancích zemřelých v činné službě nebo ve výslužbě (tisk 1448),

b) zákona, kterým se mění §§ 2 a 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., o zaopatřovacích nárocích bývalých vojenských gážistů a §§ 3 a 16 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 288 Sb. z. a n., o změně některých předpisů o zaopatřovacích požitcích vojenských osob a pozůstalých po nich (tisk 1452).

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu ve Strakonicích za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro přestupek podle §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího ze dne 15, listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 1265).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Školy pro přestupek §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 1266).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Dědiče pro přestupek §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 1267).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Dačicích za souhlas s trest. stíháním posl. Janalíka pro přestupek proti bezpečnosti cti (tisk 1268).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Roudnici n. L. za souhlas s trest. stíháním posl. Cibulky pro přestupek podle §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 1269).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Čermáka pro přestupek §u 3 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 1270).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Stříbrného pro přečin podle čl. VIII zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. (tisk 1311).

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Stříbrného pro přečin proti bezpečnosti cti tiskem (tisk 1312).

Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 7 hod. 18 min. večer.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP