Úterý 31. ledna 1928

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Tománka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. Tománka.

Tím vyřízen jest 11. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas s trest. stíháním posl. Majora pro trojnásobný zločin podle §u 159 voj. tr. z., §u 1, odst. 1 a 2, §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a přečin podle §u 153 tr. z., §u 15, č. 2 zákona na ochranu republiky (tisk 907).

Zpravodajem je p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Podle trest. oznámení okr. úřadu v Galantě mluvil na veřejné schůzi, konané dne 6. června 1926 v Horných Salibách, posl. Major.

Řečí svou se stal posl. Major podezřelým, že spáchal trojnásobný zločin výzvy k trest. činům podle §u 159 voj. tr. z., §u 1, odst. 1 a 2, §u 15, č. 3 zákona z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., a přečin výzvy k trest. činům podle §u 153 tr. z. a §u 15, č. 2 zákona ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n.

Imunitní výbor jednal o žádosti hl. st. zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Majora a nabyl přesvědčení, že učiněnými výroky překročena byla mez poslanecké imunity.

Navrhuje tudíž imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. Major pro shora uvedené trestné činy vydán byl.

Předseda (zvoní): K této věci jsou přihlášeni řečníci, zahájíme proto rozpravu. Navrhuji podle usnesení předsednictva, aby lhůta řečnická stanovena byla 15 minutami. (Námitky nebyly.)

Námitek není. Navržená lhůta je přijata.

Ke slovu je přihlášen na straně "proti" p. posl. Burian. Dávám mu slovo.

Posl. Burian: Ctěná sněmovno! Dojista bude veřejnost souhlasiti s tím, že poslanecká imunita dělnických poslanců jest jediným měřítkem toho, jaké jsou svobody a práva dělnické třídy v měšťácké demokracii. (Výkřiky.) A tu již musím říci, že v tomto směru imunita komunistických poslanců v Československu je vydána největší libovůli a největšímu stranictví.

Chci jenom připomenouti, jak nedávno ve Francii někteří komunističtí poslanci byli odsouzeni soudem, ale jak tenkráte vláda měla černý den v poslanecké sněmovně, když šlo o to, aby bylo umožněno zatknouti tyto poslance. Jen s velikou nevolí posl. sněmovna francouzská pod velikým tlakem vlády dala k tomu svůj souhlas. Naopak zde v Československu chci prokázati naprosto věcným způsobem bez jakéhokoliv používání silnějších a důraznějších slov i na případu našeho soudr. Majora, že postupuje se proti komunistickým poslancům velmi libovolně a že lze mluviti o přímé persekuci komunistických poslanců. Nelze se pak diviti, že vyskytují se případy, jaké zde byly uvedeny soudr. Štychovou, že oproti obyčejným stoupencům komunistické strany, a i případně proti komunistickým redaktorům strany ve vězeních postupuje se tak, jak nedávno zde bylo uvedeno.

Podívejme se na případ posl. Majora. Oč zde jde? Zde má býti posl. Major vydán soudům, a to pro trestní činy takového rázu, že na př. § 1 zákona na ochranu republiky, pro který má býti vydán soudu, trestá od 5 do 20 let, po případě také doživotním žalářem. Dále § 15 téhož zákona v odst. 2 umožňuje trest ve výši 8 měsíců až 1 roku a týž paragraf v odst. 3 obsahuje trest od 6 měsíců do 5 let. Kromě toho jsou zde ještě vyjmenovány paragrafy vojenského trest. zákona, takže kdyby došlo k odsouzení posl. Majora, byl by mu případně vyměřen ohromný počet let.

Tu domnívám se, že v takovém případě přece jen posl. sněmovna má povinnost, aby poněkud svědomitěji soudila a poněkud svědomitěji i vůči komunistickému poslanci postupovala. Již tato okolnost sama o sobě, že jest komunistický poslanec vydáván soudu a může býti trestán až doživotním vězením, svědčí, že jest zde proti komunistickým poslancům postupováno libovolně a stranicky. Již tato okolnost sama o sobě měla by býti příčinou, aby jak imunitní výbor tak i posl. sněmovna takový případ posuzovaly mnohem vážněji než se děje.

Ale podívejme se dále, oč jde. Nebudu ani o tom mluviti, že udání proti posl. Majorovi učinil nějaký četník, který byl přítomen na oné schůzi, a že ono udání samozřejmě bylo děláno ne tak, jak posl. soudr. Major mluvil, nýbrž tak, jak se všeobecně na Slovensku udání proti poslancům dělají, totiž tak, jak si to dozorčí orgán vymyslil a smyslil proti tomuto našemu poslanci. Ale ponechme tyto okolnosti stranou a podívejme se dále na věc. Posl. soudr. Major mluvil na Slovensku v některé obci na schůzi, jíž se zúčastnilo 100 posluchačů a zúčastnilo se jí tím způsobem, že průběh byl úplně klidný, k ničemu tam nedošlo, a přece jen jest žádáno o jeho vydání a posl. sněmovna má k tomu svolit. Také tato okolnost, že dálo se to na malé schůzi a že na této schůzi byl úplný klid, je důkazem, že proti komunistickým poslancům se postupuje libovolně.

Ale teď, jak mluvil posl. Major? Dobře - v oněch spisech bude uvedeno, že mluvil kdož ví jakým ostrým způsobem, a dejme tomu, ať mluvil ostře či mírně, v podstatě budiž přiznáno, že posl. soudr. Major tenkráte na oné schůzi mluvil proti válce se sovětským Ruskem a že podle oněch udání hovořil k dělnickým posluchačům, že v případě války se sovětským Ruskem dělnictvo do takovéto války nepůjde. Nuže, ať používal jakýchkoliv slov, ať tam tak mluvil, musíme, posuzujeme-li, pánové, věc i s hlediska takového právního řádu, jaký dnes existuje, toho práva, kterého dnes by mělo býti používáno, s hlediska dnešní spravedlnosti - nemluvím ani s hlediska komunistického a všeobecně demokratického, nýbrž s hlediska dnešní spravedlnosti, která není žádnou spravedlností - musíme dospěti k výsledku, že posl. soudr. Major by vlastně vydán býti nemohl a neměl, poněvadž nejsme ve válce se sovětským Ruskem, a proto také nemůže zde býti žádného trestného činu, poněvadž nikdo není konkrétně v určitém případě vybízen, aby snad do takové války nešel. Vy jste byli povinni i s tohoto hlediska věci posuzovati. Něco jiného by bylo, kdyby taková válka se sovětským Ruskem skutečně vypukla. Pak ovšem komunistická strana - tím se žádným způsobem netají - bude všechno dělat proti válce se sovětským Ruskem (Souhlas a potlesk komunistických poslanců.), ale dnes nemáte oprávnění, abyste takto jednali. (Předsednictví převzal místopředseda inž. Dostálek.)

Chci vás upozorniti, že na př. ... (Výkřiky poslanců komunistických a poslanců čsl. strany lidové.) Pánové, je to smutné, když ani tak klidný výklad nesnesete. To je charakteristické.

Upozorňuji vás, že na př. v Americe jsou ve válce se sousedním státem a že v tomto případě (Výkřiky posl. Kollárikové a jiných komunistických poslanců.) často se vyskytují v Americe občané, poslanci.(Hlasy: Mluvte o Rusku!) Když byste si přáli, můžeme mluviti také o Rusku. Vhod by vám to zajisté nebylo, ale mám jen 15 minut k disposici a v těch musím mluviti v té věci zde.

My upozorňujeme, že tam často se stane, že v takové válce poslanci určité strany s válkou nesouhlasí, uprostřed války protestují proti válce, dělají ostré projevy proti ní. To dělo se i v poslední válce. Nebyli všichni v Americe pro válku a dali to najevo. Stejně tomu bylo ve všech válkách. Uprostřed války vyskytly se srdnatí muži, na př. v Anglii, kteří veřejně proti válce vystupovali a kteří toto právo měli. Pánové, srovnejte s tím poměry, jaké jsou zde! To je tedy dalším důkazem, že se postupuje proti komunistickým poslancům libovolně, nespravedlivě a stranicky.

A další důkaz politického rázu: Nedávno zde byli vydáni komunističtí posl. Jílek a Neurath. Hle, čeho jsme byli svědky? Svého času v imunitním výboru - velmi dobře se na to pamatuji - dnešní němečtí vládní poslanci hlasovali proti vydání soudr. Jílka a Neuratha, ale teď jsou ve vládě a již není pro ně směrodatným, co tenkráte v imunitním výboru zastávali, nýbrž najednou mají stanovisko úplně jiné. Vidíte zde tedy jasně, že je tu libovolný persekuční postup proti komunistickým poslancům. Anebo připomeňme si ještě poslední debaty, které zde byly v záležitosti Tukově. Co řekl Tuka? On nemluvil o věci, která teprve v budoucnosti jednou má přijíti, nebo o nějakém poměru k sovětskému Rusku, nýbrž mluvil o přítomných otázkách Československé republiky a prostě konkrétně řekl: Vy, Čecháčkové, kliďte se ze Slovenska! Ale vy jste prohlásili, že to je jakási jeho teoretická filosofie a nic jiného. Jinak měříte v jednom případě a jinak v případě druhém. Tedy je to zase důkazem libovůle a persekuce proti komunistickým poslancům a proti komunistické straně.

My zde zjišťujeme tolik, že zde nejde prostě jen o to, že takovou persekuci provádějí nějaké úřady, nýbrž že tato persekuce přímo prováděna je parlamentem Československé republiky a nic více. Postupuje-li parlament takovým způsobem, takový parlament kope si sám svůj hrob. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji p. posl. Tůmovi.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Vzhledem k tomu, že podán byl návrh, aby imunitní záležitost posl. Majora vrácena byla výboru, musím sděliti, že p. posl. Major na schůzi v Horních Salibách za účasti 500 osob mluvil způsobem, jímž vyzýval k násilnému odstranění vlády. Mluvil mezi jiným, že z republiky Československé musí býti vytvořena sovětská republika. Udání, které ve spisech je obsaženo, i jiné věci j sou takového rázu, že nelze mně jinak, nežli žádati slavnou sněmovnu, aby imunitní záležitost pana posl. Majora byla vyřízena tak, aby bylo vyhověno návrhu imunitního výboru, který otázkou tou 8. března 1927 podrobně se zabýval, podrobně tuto otázku prodebatoval. Nemohu tedy, nežli jménem imunitního výboru navrhnouti, aby posl. Major k trest. stíhání pro tyto výzvy k zločinům a trestním činům byl vydán, a musím se vysloviti proti návrhu, aby záležitost tato vrácena byla výboru.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Nejprve budeme hlasovati o návrhu, který podal p. posl. Burian, aby tato imunitní věc vrácena byla výboru imunitnímu k novému projednání.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut. (Výkřiky poslanců strany komunistické.)

Kdo nyní souhlasí s návrhem pana zpravodaje, aby sněmovna svolila k trest. stíhání poslance Majora, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. (Výkřiky poslanců strany komunistické.)

Tím posl. sněmovna se usnesla svoliti k trest. stíhání posl. Majora.

Tím vyřízen jest 12. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas s trest. stíháním posl. Kršiaka pro přečin podle §u 14, č. 1 a zločin výzvy k trest. činům podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a §u 159 voj. tr. zák. (tisk 910).

Zpravodajem jest p. posl. David. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. David: Slavná sněmovno! Pan posl. Kršiak dopustil se řečí pronesenou na schůzi dne 27. července 1924 v Trnavě přečinu podle §u 14, č. 1 a zločinu výzvy k trest. činům podle § 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a §u 159 voj. tr. zák.

Pro tyto přečiny byl rozsudkem soudní tabule v Bratislavě ze dne 27. října 1925 odsouzen do vězení na 14 dní. Při tom soudní tabule uložila sedrii, aby rozhodla, má-li či nemá-li býti Kršiakovi povolen podmínečný odklad tohoto trestu. Rozsudek soudní tabule byl vynesen v nepřítomnosti obžalovaného a dosud právní moci nenabyl, poněvadž jeho obhájce dr Gejza Policer proti rozsudku soudní tabule podal v zákonné lhůtě stížnost, která byla soudem přijata.

Imunitní výbor pojednal o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Bratislavě za souhlas k trest. stíhání posl. Kršiaka a usnesl se navrhnouti posl. sněmovně, aby k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Kršiaka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Kršiaka.

Tím vyřízen jest 13. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

14. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupitelstva v Bratislave za súhlas k trest. stíhaniu posl. Majora pre prečin podľa §u 14, čis. 1 a 5, priestupok dľa §u 18, č. 1, zločin dľa §u 1, odst. 1 a §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky, prečin dľa §u 2, §u 4, č. 2 a §u 8, č. 2 zák. čl. XLI z r. 1914, priestupok dľa nariadenia býv. min. vnútra zo dňa 13. februára 1898, č. 766 prez. (tisk 962).

Zpravodajem je za nepřítomného p. posl. dr Ravasze předseda imunitního výboru p. posl. Votruba. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Votruba: Slavná sněmovno! Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za vydání posl. Majora pro řadu deliktů, kterých prý se dopustil dne 30. května 1926 na veřejné schůzi komunistické strany v Báňské Bystřici. Řeč jeho byla sice ostrá, obsahovala příliš ostrou kritiku politických a jiných poměrů u nás v naší republice, nenašla však mezi posluchačstvem zvláštní odezvy a nebyla ani příčinou nějakých násilností po této schůzi, takže imunitní výbor, projednav tuto záležitost, usnesl se navrhnouti slavné sněmovně, aby posl. Major pro delikty, uvedené ve zprávě o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě, k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Majora.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Majora.

Tím vyřízen jest 14. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

15. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Litoměřicích za souhlas s trest. stíháním posl. dr Hanreicha pro zločin podvodu podle §u 197 a §u 199 a) tr. zák. (tisk 1351).

Zpravodajem jest p. posl. Votruba. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Votruba: Slavná sněmovno! Státní zastupitelství v Litoměřicích učinilo návrh na vydání posl. dr Hanreicha, ježto je podezřelým ze zločinu podvodu podle §§ 197 a 199, lit. a) tr. z., jehož prý se dopustil tím, že udal vědomě nepravdu, když dosvědčil u okresního soudu v Litoměřicích dne 20. dubna 1927 v trestní věci s Brunem Böhmerem při hlavním líčení, že se dozvěděl o konkrétních faktech dosvědčených Brunem Böhmerem dne 22. září 1926 u kraj. soudu v Litoměřicích v trest. věci sen. Křepka proti dr Lodgmanovi pro urážku na cti teprve dne 22. října 1926 ze stenografického protokolu o hlavním líčení. Stát. zastupitelství vidí v rozporu výroků posl. dr Hanreich a shora uvedený zločin podvodu a proto žádá posl. sněmovnu za jeho vydání.

Imunitní výbor, pojednav o této věci, dospěl k názoru, že delikt, pro který jest žádáno za vydání posl. dr Hanreicha, kdyby mu skutečně soudem dokázán byl, nelze krýti imunitou poslaneckou, a navrhuje proto slavné sněmovně, aby posl. dr Hanreicha k trest. stíhání pro zločin podle §§ 197 a 199 a) tr. z. vydala.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní):

Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. dr Hanreicha.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. dr Hanreicha.

Tím vyřízen jest 15. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu a přistoupím k ukončení schůze.

Dovolené udělil jsem na dnešní schůzi posl. dr Meissnerovi pro nutný odjezd, posl. Geršlovi pro neodkladné záležitosti.

Nemocí omluvili se posl. Biňovec a dodatečně na schůzi 125. dne 26. ledna t. r. posl. A. Chalupa.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte, der Deutschen Gewerbepartei" vyslal do výboru zahraničního posl. Eckerta za posl. Windirsche.

Klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické vyslal do výboru zahraničního posl. Kleina za posl. dr Wintra; do výboru branného posl. Srbu za posl. Hampla. Klub poslanců čsl. živnostensko-obchodnické strany středostavovské vyslal do výboru zahraničního posl. Mlčocha za posl. Al. Beneše.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 1. února 1928 v 1 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru pro veř. zdravotnictví o vládním návrhu zákona (tisk 1399) o náhradě ošetřovacích útrat za příslušníky hlav. města Prahy ve všeobecné nemocnici v Praze (tisk 1417).

2. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 1412), kterým se stanoví doba nové organisace pro kraj. soudy v Písku a v Plzni (tisk 1416).

3. Zpráva výboru soc.-politického o vládním návrhu zákona (tisk 1227) o ochraně domácího trhu práce (tisk 1439).

4. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1411) zákona o příplatcích některým státním a jiným veř. zaměstnancům ve výslužbě a pozůstalým po takových zaměstnancích zemřelých v činné službě nebo ve výslužbě (tisk 1448).

5. Zpráva výborů branného a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 1413), kterým se mění § § 2 a 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., o zaopatřovacích nárocích bývalých vojenských gážistů a § § 3 a 16 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 288 Sb. z. a n., o změně některých předpisů o zaopatřovacích požitcích vojenských osob a pozůstalých po nich.

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti sedrie v Nitře za souhlas s trest. stíháním posl. dr Jurigy pro přečin a přestupek podle §u 15, č. 1 a 4 zákona na ochranu republiky a přečin urážky na cti podle zák. čl. XLI z r. 1914 a posl. Tománka pro přečin podle §u 14, č. 3 zákona na ochranu republiky (tisk 889).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro zločin veř. násilí podle §u 81 a §u 82, odst. II tr. z., přečin podle §u 283 tr. z. a přestupek podle §u 3 zákona shromažďovacího a posl. Hrušky pro přečin podle §u 283 tr. z. a přestupek §u 3 zákona shromažďovacího (tisk 913). 8. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za souhlas s trest. stíháním posl. Kubicsko pro přečiny podle §u 18, č. 1 a 3 a §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky (tisk 917).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Mayera pro přestupek urážky na cti (tisk 961).

10. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Bratislave za súhlas k trest. stíhaniu posl. Hlinku pre prečin dľa §u 1 a §u 3, odst. II, č. 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 964).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Benešově n. Pl. za souhlas s trest. stíháním posl. Böhma pro přestupek urážky na cti (tisk 970).

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Hampla pro přestupek podle §§ 10, 11 zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 6 ř. z. z r. 1863 (tisk 1247).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za souhlas s trest. stíháním posl. Kubicsko pro přečiny podle §u 18, č. 1 a 3 a §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky (tisk 1258).

Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 6 hod. 32 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP