Pátek 29. dubna 1927

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Hancko.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Hancko.

Vyřízen jest 18. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

19. Zpráva výboru imunitného o žiadosti sedrie v Banskej Bystrici za súhlas k trest. stíhaniu posl. Hancku pre urážku na cti a pomluvu podľa §u 1, §u 2 a §u 3, č. 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 716).

Zpravodajem jest pan posl. dr Halla. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl dr Halla: Slávna snemovňa! V novembri roku 1924 vyšiel v časopise "Nár. Noviny" prejav "Sdruženia Slovenských Odborových Organizácií", ktorým sa zavrhuje činnosť T. Dimitrijeviča. Osvedčenie toto podpísané je funkcionármi spolku, medzi ktorými je aj posl. Hancko. T. Dimitrijevič podal na podpisovateľov trestné oznamenie pre urážku na cti a pomluvu dľa §u 1, §u 2 a §u 3, č. 1 zák. čl. XLI z r. 1914.

Vyšetrovaním sa zistilo, že osvedčenie nekoncipoval posl. Hancko, ale člen organizácie, ktorý už zomrel, že posl. Hancko podpisoval politický tento prejav ako hodnostár organizácie podľa usnesenia spolku. Z aktov i zo zkúsenosti je zrejmé, že publicistický boj T. Dimitrijeviča proti niektorým stranám a jednotlivcom, ako aj reagovanie týchto, je rázu politického.

Preto imunitný výbor nepovažuje za prekročenie práva imunitného formálny podpis posl. Hancku a navrhuje, aby posl. Hancko vydaný nebol.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Hancko.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Hancko.

Tím vyřízen jest 19. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce jímž jest:

20. Zpráva výboru imunitného o žiadosti sedrie v Bratislave za súhlas k trest. stíhaniu posl. Majora pre prečin rušenia obecného mieru podľa §u 14, č. 3 a 5 zákona ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., pre priestupok nariadenia býv. ministra vnútra zo dňa 13. února 1898, č. 766 prez., priestupok proti vrchnosti dľa §u 46 zák. čl. XL z r. 1879 a pre priestupok výzvy k trest. činom dľa §u 15, č. 4 zákona zo dňa 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n. (tisk 717).

Zpravodajem jest p. posl. dr Halla.

Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Halla: Slávna snemovňa! Posl. Major na verejnom ľudovom shromaždení v Galante podľa zprávy okresného úradu v Galante popudzoval verejne k zášti proti skupine obyvateľov štátu pre ich českú národnosť a hanobil verejne republiku spôsobom surovým a štvavým tak, že to môže snížiť jej vážnosť a ohroziť obecný mier.

Neuposlúchnul vyzvanie intervenujúceho úradníka a pokračoval vo svojej štvavej reči urážajúc hlavného slúžného a vyzývajúc shromaždenie k trestným činom.

Shromaždený ľud rozjitrený bol týmito scénami tak, že vrhal sa na četníkov, z ktorých dvaja boli poranení.

Sedria v Bratislave žiada o vydanie posl. Majora, aby ho mohla stíhať pre prečin rušenia obecného mieru podľa § 14, čís. 3, 5 zákona z 19. marca 1923, čís. 50 Sb. z. a n., pre priestupok nariadenia býv. ministra vnútra zo dňa 13. februára 1898, čís. 766 prez., priestupok proti vrchnosti podľa § 46 zák. čl. XL z r. 1879 a pre priestupok výzvy k trestným činom podľa § 15, č. 4 zák. zo dňa 19. marca 1923, čís. 50 Sb. z. a n.

Imunitný výbor navrhuje vyhovenie žiadosti bratislavskej sedrie o vydanie posl. Majora pre priestupok výzvy k trest. činom podľa § 15, č. 4 zákona zo dňa 19. marca 1923, čís. 50 Sb. z. a n.

Pre priestupky ostatné navrhuje nevydať.

Místopředseda inž. Dostálek: Ke slovu se nikdo nepřihlásil, rozprava odpadá. Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Majora pro přestupek výzvy k trest. činům podle §u 15, č. 4 zákona ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., a aby nesvolila k trest. stíhání téhož pana poslance pro přestupky ostatní.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna rozhodla podle návrhu pana zpravodaje.

Vyřízen jest 20. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

21. Zpráva výboru imunitného o žiadosti sedrie v Bratislave za vydanie posl. Majora k odpykaniu trestu pre prečin poburovania dľa §u 172, odst. 2 trest. zákona (tisk 718).

Zpravodajem jest p. posl. dr Halla. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Halla: Slávna sněmovňa! Posl. Major odsudený bol sedriou v Bratislave dňa 10. novembra 1922 pre prečin poburovania dľa §u 172 tr. zák. na 5 mesiacov štátneho väzenia a 200 Kč pokuty. Rozsudok stal sa právoplatným, keď zmätočné sťažnosti u všetkých inštancií boly zamietnuté, podmienečnosť trestu nebola priznaná a Major 2. septembra 1925 trest nastúpil. Poneváč bol Major 15. novembra 1925 zvolený za poslanca, bol trest jeho prerušený. Bratislavská sedria žiada za vydanie posl. Majora k odpykaniu zbytku trestu.

Uväznením zbavený by bol posl. Major možnosti vykonávania mandátu poslaneckého, preto imunitný výbor navrhuje, aby posl. Major vydaný nebol.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. Major posl. sněmovnou nebyl vydán k odpykání zbytku trestu pro přečin pobuřování podle §u 172, odst. 2 trest. zák.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nevydati posl. Majora k odpykání zbytku trestu pro přečin pobuřování podle §u 172, odst. 2 tr. zák.

Tím vyřízen jest 21. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

22. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. úradu v Bratislave za súhlas k trest. stíhaniu posl. Majora pre porušení §u 1 zák. čl. XL z r. 1879 (tisk 719).

Zpravodajem jest p. posl. dr Halla. Dá. vám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Halla: Slávna sněmovňa! Okresný úrad ako policajný súd v Bratislave žiada o vydanie posl. Majora ku stíhaniu pre porušenie §u 1 zák. čl. XL z r. 1879. Menovaný poslanec dopustil sa podľa názoru tohoto porušenia svojou rečou na ľudovom shromaždení v Bystrici pri Bratislave dňa 30. mája 1926 svojimi výroky.

Imunitný výbor navrhuje nevydať posl. Majora.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Majora.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nevydati k trest. stíhání posl. Majora.

Tím vyřízen jest 22. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

23. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Giraltovciach za súhlas k trest. stíhaniu posl. Kubicsko pre prečin dľa §u 20 a §u 2 a §u 4, odst. II zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 720).

Zpravodajem jest p. posl. dr Halla. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Halla: Slávna sněmovňa! Sekretariát komunistickej strany v Prešove zaslal okresnému náčelníkovi v Giraltovciach dopis, že četníci molestujú istého občana pre byt, a žiada o zakročenie. Podľa overeného opisu podpísaný je Kubíček. Nie je isté, že ide tu o posl. Michala Kubicsko. Ale i v prípade, že dopis poslal menovaný poslanec, neshľadáva ho imunitný výbor urážlivým svojou formou, lebo je upozornením nadriadeného úradu na skutočnú alebo zdánlivú neprístojnosť.

Imunitný výbor nepovažuje tento zákrok posl. Kubicska za prekročenie jeho poslaneckých práv a navrhuje preto poslaneckej snemovni, aby posl. Kubicsko k trest. stíhaniu pre prečin podľa § 20 a §u 2, §u 4, odst. II zák. čl. XLI z r. 1914 vydaný nebol.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Kubicsko.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stihání posl. Kubicsko.

Tím vyřízen jest 23. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu schůze a učiním ještě některá praesidiální sdělení.

Pan posl. Jos. Mayer žádá o udělení dovolené do 10. června 1927 pro cestu do ciziny a pan posl. Pohl o udělení dovolené do 15. května 1927 z téhož důvodu.

Kdo souhlasí s udělením těchto dovolených, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Dovolené tyto jsou uděleny.

Dodatečně na 75. schůzi dne 26. dubna 1927 udělil jsem dovolenou p. posl. Geršlovi pro neodkladné záležitosti.

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem p. posl. dr Lukavskému z rodinných důvodů.

Nemocí omluvili se pp. posl. Hampl, Knejzlík a Langr.

Pan posl. Haken v řeči při odstavci 14. dnešní schůze užil slov, jimiž způsobem hrubě urážlivým označil plány vlády.

Pro tyto výroky volám pana posl. Hakena k pořádku a sděluji, že se předsednictvo usneslo vyloučiti slova ta z těsnopisecké zprávy podle §u 9, lit. m) jednacího řádu.

Došla oznámení o změně ve výboru. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslancov slovenskej ľudovej strany posl. dr Labaje za posl. dr Fritze; klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. de Witte za posl. Hackenberga; klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte, der Deutschen Gewerbepartei und der Ungarischen Nationalpartei" posl. Ekkerta za posl. Stenzla.

Místopředseda inž. Dostálek: Mezi schůzí byla tiskem rozdána zpráva. Žádám o její přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

1000. Zpráva rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona (tisk 706) o přímých daních.

Místopředseda inž. Dostálek: Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 3. května 1927 o 1/210. hod. dopol. s

pořadem:

Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 706) zákona o přímých daních (tisk 1000).

Jsou snad proti tomuto návrhu námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 9 hod. 55 min. večer.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP