Čtvrtek 7. dubna 1927

Začátek schůze ve 3 hod. 44 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: inž. Dostálek, dr Buday, Horák, Slavíček, Stivín, Zierhut.

Zapisovatelé: Bečko, Vávra.

225 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři dr Beneš, dr Gažík, dr Mayr-Harting, Najman, dr Nosek, dr Peroutka, dr Spina, Šrámek.

Předseda nejvyššího účetního kontrolního úřadu dr Koerner.

Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr Říha; jeho zástupce dr Záděra.

Předseda (zvoní): Zahajuji 74. schůzi poslanecké sněmovny.

Dovolené udělil jsem: na dnešní schůzi posl. dr Patejdlovi; na dnešní, případně zítřejší schůzi posl. Kynclovi, Hlinkovi, Trnobranskému, Eckertovi - vesměs pro neodkladné záležitosti.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Klub poslanců republikánské strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností posl. Malíka za posl. inž. Hrdinu.

Do výboru iniciativního vyslal klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. dr Hajna za posl. dr Lukavského; klub poslanců komunistické strany v Československu posl. Haruse za posl. Kreibicha.

Klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte, der Deutschen Gewerbepartei und der Ungarischen Nationalpartei" vyslal do výboru rozpočtového posl. Platzera za posl. Weissera; do výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností posl. Koczora za posl. Szent-Iványho a posl. Tichiho za posl. Stenzla; do výboru soc.-politického posl. Böhma za posl. Hellera.

Klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" vyslal do výboru ústavně-právního posl. Pohla za posl. Hackenberga; do výboru rozpočtového posl. Dietla za posl. Schustera.

Klub poslanců "Deutsche nat.-soz. Arbeiterpartei" vyslal do výboru soc.-politického posl. Patzela za posl. Simma.

Předseda: Došlo sdělení ze senátu. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Předseda senátu sdělil přípisem ze dne 7. dubna 1927 k tisku 338 sen., že senát usnesl se v 74. schůzi dne 7. dubna 1927, aby lhůta k projednání usnesení posl. sněmovny o návrhu posl. Bečko a soudr., aby vydán byl zákon, kterým se mění a doplňuje všeobecný báňský zákon ze dne 23. května 1854, č. 146 ř. z., dosud platný na území Slovenska a Podkarpatské Rusi, prodloužena byla o 3 měsíce.

Předseda: Došly dotazy. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Dotazy posl. Fedora ministru financií:

v pensijnej záležitosti vdovy Marie Wickovej, dozorkyně št. tab. tov. v Smolníku (č. D 705-II),

o vyplatenia pohladávok, vyskýtnuvších sa voči maď. král. pošt. sporitelni (č. D 706-II).

Předseda: Počátkem schůze byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

977. Zpráva zemědělského výboru o vládním návrhu (tisk 222) zákona o zatímní ochraně lesů.

978. Zpráva výboru rozpočtového o vládním nařízení (tisk 807) ze dne 22. prosince 1926, č. 254 Sb. z. a n., kterým se provádí zákon ze dne 3. dubna 1925, č. 53 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 16. prosince 1926, č. 253 Sb. z. a n., o dávkách za úřední úkony ve věcech správních.

Předseda: Počátkem schůze byla tiskem rozdána Těsnopisecká zpráva o 66. schůzi poslanecké sněmovny.

Iniciativní výbor ve schůzi konané dne 7. dubna 1927 se usnesl přikázati k řádnému projednání výborům rozpočtovému a zemědělskému návrh:

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

948. Návrh posl. Staňka, dr Dolanského, dr Budaye, dr Lukavského, Mlčocha, Windirsche, dr Luschky, Stenzla a spol. na pomoc krajům, v nichž dobytkářství ohroženo jest nemocí zv. distomatosa.

Předseda: Výboru imunitnímu přikázal jsem žádosti.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Žádost:

sedrie v Komárně ze dne 28. března 1927, č. Tk VI 164/27-3, předloženou hlav. stát. zastupitelstvím v Bratislavě ze dne 31. března 1927, č. 3495/27, za souhlas s trest. stíháním posl. Majora pro přečin podle §u 15, č. 2 zákona na ochranu republiky (č. J 359-II),

okr. soudu v Roudnici n./L. ze dne 2. dubna 1927, č. T 146/27-2, za souhlas s trest. stíháním posl. Cibulky pro přestupek podle §u 3, §u 19 zákona shromažďovacího ze dne 15 listopadu 1867, č. 135 ř. z. (č. J 360-II).

Předseda: Zápisy o 65. a 68. schůzi byly ve sněmovní kanceláři po 48 hodin vyloženy, a poněvadž nebyly proti nim podány písemné námitky, jsou schváleny podle §u 73 jedn. řádu a budou podle téhož paragrafu vytištěny.

Budeme pokračovati v rozpravě o odstavci prvém, jímž jest:

1. Zpráva výboru rozpočtového o státním závěrečném účtu republiky Československé za rok 1924 (tisk 336) spolu s účty státního melioračního fondu, státního bytového fondu a dávky z majetku (tisk 753).

Další dosud přihlášení řečníci jsou: na straně "proti" pp. posl. Karpíšková, Bečko, Bolen, Haken, Johanis; na straně "pro" p. posl. G. Navrátil.

Dávám slovo prvému řečníku, zapsanému na straně "proti", pí. posl. Karpíškové.

Posl. Karpíšková: Slavná sněmovno, paní a pánové! U příležitosti projednávání státní účetní závěrky jeví se naléhavá potřeba promluviti s tohoto místa o hospodářských poměrech dneška. To znamená v prvé řadě žalovati na naprosté neporozumění, jež projevovala minulá vláda úřednická i dnešní vláda českoněmecké buržoasie pro obživu a zaměstnanost pracujícího lidu v našem státě. Působí přímo paradoxně, že tato vláda, která chtěla býti a svými činy dokázala, že jest především vládou výrobců a nezastavuje se před sebe výbojnějším zatížením vrstev spotřebitelských, právě nejvíce přispěla ku všeobecnému poklesu zaměstnanosti. Zavedením agrárních cel nejen že zmenšila možnost odbytu ve vnitrozemí, nýbrž ztížila do značné míry i odbyt průmyslových výrobků do ciziny. Z hladových mezd a měsíčních gáží není naprosto možno krýti zdražené viktualie, ale není možno dokonce již krýti potřebu obuvi, šatstva, slušného bydlení a zařízení bytového, kterážto okolnost zvyšuje celkovou odbytovou krisi uvnitř našeho státu.

Zvýšená kupní síla sedláků, od níž si pan dr Zadina velmi horlivý referent o agrárních clech, sliboval, že bude působiti k čilejšímu obratu, projevila se zatím letos tak, že peněžní ústavy byly koncem roku minulého a na počátku roku letošního zavaleny vklady z vrstev selských a tak ony dvě miliardy mrtvých peněz, jež se nám nahromadily, jsou výmluvným dokladem toho, že zvýšená kupní síla selských vrstev nepřispěla naprosto ničím ke zvýšení obratu a ke zlepšení zaměstnanosti uvnitř našeho státu. Peníze tyto leží ladem v době, kdy nejenom dělnictvo, nýbrž také živnostníci a řemeslníci úpěnlivě volají po práci.

Zemědělských cel dále nemůže býti také použito jako účinných kompensací, jak se nám tvrdilo. Všechny sliby a iluse o této funkci zemědělských cel rozplývají se v dým, jak o tom svědčí značné potíže při sdělávání smlouvy s Maďarskem, a jak o tom svědčí na prostá nemožnost navázati bližší a hojnější obchodní styky s Jugoslavií, jíž sice platonicky vyznáváme lásku, ale jejíž zemědělské produkty v praksi soustavně odmítáme.

Že dnešní buržoasní vláda zůstává úplně nečinna tam, kde by měla zakročiti proti dravosti soukromokapitalistického podnikání, o tom svědčí nejlépe tragický případ sklářských dělníků v našem Pojizeří. Celé veřejnosti je zajisté známo, že tyto vrstvy, které trpí skutečně hroznou bídou, revoltovaly proti tomu, co se na Tanvaldsku z vůle několika zpupných jednotlivců kapitalistických děje. Dříve vyráběné zboží, které skýtalo možnost výdělku a bylo daleko lepší, jak o tom svědčí pouhý pohled laika (ukazuje některé výrobky průmyslu sklářského), a za kteréžto zboží by bylo možno stržiti v cizině o plných 30% více, se již nevyrábí a nahrazuje se výrobou zboží smirkového, daleko horšího, které nám v cizině plodí ostudu, které nás zbavuje odbytišť, které však vynáší mnohem více do kapes jednotlivých podnikatelů, než výroba zboží starého.

O zpupnosti podnikatelů tanvaldských svědčí výrok jednoho z nich, pana Sitte, který se vyjádřil, že on bude smirkové zboží vyráběti a vyvážeti, i kdyby celý ten kraj šel vstříc smrti hladem.

Slavná sněmovno, zajisté, že tyto výroky jsou způsobilé, aby probudily co nejostřejší protest mezi dělnictvem, které se stává takto obětí kapitalistického systému, proti němuž dnešní vláda netroufá si podniknouti naprosto nic. Kdo z pánů poslanců a veřejných činitelů měl možnost někdy v těchto krajích pobýti a sledovati v posledních letech bídu těchto rodin, bídu především žen a dětí, které již v útlém mládí jsou nuceny pomáhati rodičům, ten zajisté chápe, že jim nezbylo nic jiného, než se zoufale brániti v takovém případě, kde jedině proto, že se chce zde docíliti zisku neoprávněného, zisku nabytého slzami a hladem dělníků, se tato výroba trpí.

Vážení pánové a dámy! Dávno už máme v projektu uskutečniti zákon o nekalé soutěži. V tomto zákoně by mohlo a mělo býti jasně řečeno, že takovýto způsob výroby poškozující dobrou pověst českých výrobků na zahraničním trhu, ničící existence celého odvětví průmyslového dělnictva, musí býti znemožněn a zakázán, abychom se vyhnuli vyhladovění a katastrofálnímu neštěstí celých krajů. Místo toho však se nestalo dosud nic, přesto, že československý konsulát v Bombaji se vyslovil, že, kdyby zákaz zboží smirkového byl vydán a kdybychom se vrátili k výrobě zboží starého, lepšího, dokonalejšího, dostali bychom za toto zboží v cizině o 30% více.

Vážení pánové a paní! My se právem tážeme, co je to za vládu, která na zoufalství a hlad dělníků odpovídá vojskem, četníky a výjimečným stavem, a právem, myslím, činíme odpovědnými za tuto činnost pana ministra dr Spinu a pana ministra dr Peroutku.

A já bych šla dále. Uvádím, že dalším neklamným důkazem, že dnešní vláda je bezmocna a bezradná vůči kapitalistickému diktátu, je troufalé počínání cukrovarnického kartelu. Slavná sněmovno! Zde stojíme také před diktátem, proti němuž vláda neměla dosti sil, proti němuž nebylo možno posílati ani četníky, ani zavésti výjimečný stav. Pan ministr dr Engliš se vymlouval, že máme nyní volný obchod a proto prý není možno zabrániti zvyšování cen cukru. Slavná sněmovno, já konstatuji, že nemáme volného obchodu, ale máme volné okrádání konsumentů cukrovarnickým kartelem. (Souhlas poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické.)

Sanace cukrovarnického průmyslu děje se jedině a výhradně na účet konsumentstva. Sanace tohoto průmyslu, který o sobě tvrdí, že je v tak žalostných poměrech, že už nemůže vypláceti těch 60% dividendy, jako vyplácel, je zajisté hříšnou sanací, uvážíme-li, že tuto sanaci zaplatí především chudý lid.

Žádali jsme ve výboru zásobovacím, na cukerních anketách a všude jsme vybízeli strany dnešní vládní většiny, pokud o sobě říkají, že zastupují malý, drobný lid, zejména stranu lidovou, aby se postavila s námi proti zvýšení cen cukru, tím spíše, že ministr dr Engliš se zaručil, že cukr nebude dražší než o 20 haléřů. Ale toto slovo se nestalo skutkem. Cukr je dnes zdražen o jednu korunu na jednom kg. Když tedy pan dr Engliš se vymlouval, že v důsledku volného obchodu nemůže zameziti zvyšování cen, podala jsem v živnostensko-průmyslovém výboru návrh, aby vláda zakročila proti cukrovarnickému kartelu a omezila jeho kompetenci kartelovým zákonem. Ale tu se ukázalo, že ty strany, které mlčely k zdražení, byly důsledné a odmítly hlasovati pro tento můj návrh v živnostensko-průmyslovém výboru. Byly to strana lidová, strana živnostenská i ostatní strany dnešní vládní většiny. Znepokojeným a zoufalým ženám těchto stran, zejména strany lidové, které se domáhaly slyšení, zastoupení a pomoci, daly pěkné sliby, ale zdražovatelům dala strana lidová volnou ruku. Slavná sněmovno, tak byl spáchán hřích na dětech a na nejchudším obyvatelstvu našeho státu. Račte uvážiti, že s každou korunou, jíž bude sanován cukrovarnický průmysl, přibude nám uvnitř státu na podvýživě, na rachitidě a tuberkulose dětí. To je hrozná cena, to je strašlivá daň, k jejímuž vybírání od nejchudších dali souhlas i ti, kteří mluví o chudině jako o předurčené pro nebesa, sami se však proti ní zabezpečili zvýšením kongruy na účet všeho poplatnictva státu. Mám za to, že oni patrně nereflektují na nebesa.

Slavná sněmovno! Dalším článkem v řetězu protilidové a protikonsumentské politiky této vlády je rušení orgánů lichevních při ministerstvu zásobování. P. ministr Černý v zásobovacím výboru sám byl nucen přiznati, že lichva s potravinami trvá a že především je přímo trestuhodná lichva a porušování potravin, pokud jde o mléko a o dodávky uhlí. Slavná sněmovno, s uhlím se dělají přímo skandální, přímo odporné manipulace. My jsme žádali, aby všichni ti, kdož se provinili, a byla to celá řada firem jinak zvučného jména, byli jmenováni veřejně, aby byli pranýřováni, poněvadž vytáhnouti někomu z kapsy při dovozu jednoho povozu uhlí 100 až 120 korun, to je přece jen vyložené, čiré zlodějství. Ale nenašli jsme pochopení. Strany, které dnes, zdá se, zařadily do svého programu politického a kulturního - v uvozovkách - také ochranu lichvy a zlodějů, tyto strany se proti tomu po stavily. To byla strana živnostenská a strana nár. demokratická. Propouštění lichvářů z kontroly a trestnosti je také ústupkem těmto dvěma stranám.

Pan ministr Černý, když jsem jej upozornila, že zrušováním kontrolních lichevních orgánů bude dáno volné pole všem, kteří okrádají dítě o nejdůležitější potravinu, totiž o mléko, odkázal nás k tomu, že prý kontrolu mohou nyní prováděti obce samy. Pánové, obce mají na sebe převzíti zase nový značný úkol, zatím co zvláštním zákonem se omezuje a béře se jim možnost, aby si získali náležitých přirážek. Co je v tom za důslednost, jak je možno plniti nové zatěžující úkoly, vyžadující finančního nákladu, když jedním zákonem tato vláda omezuje možnost stanoviti výši přirážek a na druhé straně ukládá obcím další nové úkoly.

Obce, kterým se podvazuje činnost, jistě nebudou moci tento úkol plniti, a tak dojde k tomu, čeho jsme se obávali a co předvídáme, že totiž budeme zase bez jakékoliv kontroly, že budeme vydáni všichni všanc lichvě a okrádání.

Slavná sněmovno! Dále o naprosto nedostatečném chápání jednoho z nejbolestnějších problémů sociálních, totiž nedostatku bytů vůbec a zdravých bytů zvláště, svědčí přijatý zákon o podpoře stavebního ruchu, jímž tato vláda dala najevo bezohlednost k potřebám rodin, zejména rodin nově se tvořících. K značně zvýšeným cenám životních potřeb při nezaměstnanosti nebo polozaměstnanosti dělnictva i soukromého zaměstnanectva navaluje se tu ještě břemeno enormně vysokých činží, k nimž bez podpory stavebního ruchu se strany státu nezadržitelně spějeme.

A je příznačné, že miliardy odepsané na daních velikým poplatníkům, představující několikráte vyšší podporu stavebního ruchu se strany státu pro bohaté jednotlivce, nežli byla ona poskytnutá chudým družstvům a obcím, neznepokojují strany měšťácké a nejsou předmětem útoků, k nímž se, žel, v této sněmovně snížil p. posl. Pekárek ve své kritice minulých zákonů o podpoře stavebního ruchu, kteréžto zákony vesměs nesly pečeť hlubokého sociálního porozumění, porozumění ovšem dřívějších vlád ovlivňovaných socialisty, i když jejich provádění dalo by se tu a tam leccos vytýkati.

Slavná sněmovno! Kritisujíc nesociální, protilidový nástup dnešní buržoasní vlády jako zástupkyně dělnických žen varuji před dalším zhoršováním beztak bědné existence chudých rodin. Pánové z vládní většiny, kdybyste chtěli a měli schopnost se mnou nahlédnouti do domácnosti nezaměstnaných dělníků, polozaměstnaných horníků, kovodělníků, sklářů, textiláků, jichž výplatní lístky, jimiž můžeme kdykoliv posloužiti, ukazují na 40, 80, nejvýše 120 Kč týdenního platu a o jejichž mzdu se dělí zpravidla velmi četná rodina, pochopili byste, že to není stranická agitace, nýbrž svatý příkaz lidskosti, který mi velí, abych tu protestovala co nejdůrazněji proti zdražení potravin, jehož jsme od druhé poloviny minulého roku svědky a jež má katastrofální následky na zdraví a duševní život pracujících vrstev. (Tak jest!)

Chléb zhoršený v důsledku nařízení vlády o semílání žita, tato základní jednotka ve výživě nejchudších vrstev, stoupl v ceně neodůvodněným zvýšením ceny žita. Mouka, tuky, maso, cukr, brambory a káva zaznamenávají takový vzestup cen, že 5členná dělnická rodina vydá při stejné spotřebě o 25 až 30 Kč týdně více, než vydala před rokem. (Slyšte!) Poněvadž mzdy nebyly nikde zvýšeny a zaměstnanost snížena, znamenají tyto na pohled nevysoké cifry úplnou katastrofu v chudých rodinách, zaviňují nemožnost ošacení, nedovolují správku obuvi, nedovolují nákup prádla a znemožňují vůbec jakýkoliv kulturní život.

Slavná sněmovno! Za tohoto stavu cítí se dělník a příslušníci jeho rodiny nikoli člověkem, nýbrž vyssávanou hmotou. Zda s takto zdeptaným občanstvem lze tvořiti základ kvetoucího státu, jest jistě nejvýš pochybno. Jen síly odstředivé, jen oprávněný vzdor může tu vyrůsti namísto tvořivé spolupráce všech se všemi.

A dále jako hnusná komedie musí se jeviti všem uvědomělým pracujícím ženám, jestliže za této hospodářské situace a v poměrech sociálně krajně neutěšených odpovídá pan ministr zdravotnictví dr Tiso na naše volání po lidštější úpravě potratových paragrafů koženým výkladem o důležitosti a mimořádné účelnosti lidského semene, a vycházeje s tohoto klerikálně pokryteckého hlediska, dospívá k názoru, že chudé matky, nemohou-li roditi z hospodářských a sociálních příčin, mají zmenšovati svoji porodnost pohlavní zdrženlivostí, ne aby požitek využily a pak škrtily život v zárodku. To jsou vlastní slova pana ministra zdravotnictví, katolického kněze, který se ve výboru chlubil, že má větší legitimaci mluviti o těchto otázkách, tak bolestně se dotýkajících života chudých žen a matek, nežli lékař a sociolog, neboť on jest prý i zpovědníkem, který vyslýchá intimní konfese žen.

Slavná sněmovno! Je ostudou demokratického státu a demokratického národa, že dnes je možno, aby klerikální ministr vyslovil své veto proti návrhu právníků a mužů vědy, jak to učinil pan dr Tiso svým prohlášením, že ministerstvo zdravotnictví nikdy nepřipustí, aby návrh komise pro revisi trestního práva, v němž se připouští možnost beztrestného přerušení těhotenství, jestliže žena porodila již 3 děti, anebo pětkráte rodila vůbec, se stal zákonem. Klerikální pokrytectví má tu vítěziti nad vědou, má býti políčkem v tvář sociologům a všem kulturním lidem, poněvadž se temná moc ještě temnějšího Říma, těžíc z rozháranosti dělnického tábora usadila - dočasně, věřím - ve vládě.

Chudé ženy katolické, jež z náboženské horlivosti volily strany klerikální, volily současně nejen hmotnou bídu a zhoršení svých sociálních poměrů, nýbrž volily současně i potupu a cynický výsměch svým skrytým bolestem z úst kněží referentů a ministrů. (Výkřiky poslanců čsl. strany lidové.) Odmítáme co nejrozhodněji doporučení pohlavní zdrženlivosti pro chudé matky, jež nám pan ministr vlídně udělil, a adresujeme je tam, kam se jedině svou problematickou cenou hodí: do řad katolických kněží, jeptišek a mnichů.

Slavná sněmovno! Strana, jejímž jménem zde mluvím, prokázala jistě tolik smyslu a činorodosti, že nemůže býti považována za stranu pathologických kverulantů, a proto její kritika, její výtky, ba obžaloby dnešního vládního režimu, jsou celou veřejností chápány jako vážné projevy a správná diagnosa našeho chorého vládního aparátu.

Čím dříve si dnešní vládní většina uvědomí, že bez pracujícího lidu a proti němu nelze v tomto státě vládnouti, tím méně bude těžkých škod v našem hospodářském a politickém životě. A na adresu naši: Čím dříve pak si dělnická třída a socialisté v našem státě uvědomí, že politické moci nutno využíti a nikoli nechati ji odpočívati - tím méně bude možností a troufalosti buržoasní vlády proti pracujícím vrstvám a tím bezpečněji vytvoříme podmínky pro ozdravění poměrů v našem státě. (Potlesk poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické.)

Předseda (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Bolen. Dávám mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP