Sobota 27. listopadu 1926

302. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve jmenovala pro ústřední pojišťovnu německého ředitele.

303. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona, jímž se úrazové důchody z doby předválečné přizpůsobují dnešním cenovým poměrům.

304. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 17, tit. 1, §u 3:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o státní podpoře stavebního ruchu, jenž by umožnil co nejrychlejší opatření laciných a zdravých bytů pro pracující a nemajetné vrstvy.

305. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona na novou úpravu péče o mládež a úpravu sociální výchovy.

306. Resoluční návrh posl. Riedla, Langra, Pechmanové a spol. ke kap. 17, tit. 1, § 4:

Pro ministerstvo soc. péče budiž zřízen zvláštní Poradní sbor pro péči o dítě ze zástupců úřadů, korporací a organisací, zabývajících se péčí o mládež. Při jeho aktivování budiž vzat zvláštní zřetel na ústřední zemské organisace pro péči o mládež.

Prvním úkolem poradního sboru budiž vypracování pevného plánu péče o mládež pro nejbližší období, jako podklad pro sdělávání státního rozpočtu příštích let.

307. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona, jímž se zavádí povinný nedělní klid ve všech obchodech a živnostech.

308. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání předložila návrh zákona o zřízení komor dělníků a zaměstnanců.

309. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona o vybudování živnostenské inspekce. Při tom buďtež ustanovováni státem placení inspektoři, volení z dělníků a dělnic.

310. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 17, tit. 4:

Vládě se ukládá, aby do konce listopadu t. r. předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o povinném zaměstnání invalidů, jenž by byl ve shodě s požadavky organisací válečných poškozenců.

311. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 17, tit. 4:

Vládě se ukládá, aby okamžitě zastavila všechny přípravy směřující k odbourání důchodů válečných poškozenců, aby dále všechen přípravný materiál, ať u kteréhokoliv úřadu k tomu cíli již zpracovaný, okamžitě zničila a do tří dnů podala poslanecké sněmovně závazné prohlášení, že k žádnému odbourání požitků válečných poškozenců nepřikročí.

312. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 17, tit. 4:

Vládě se ukládá, aby do konce tohoto roku předložila poslanecké sněmovně návrh novelisace zákona č. 142/1920 ve znění zákona č. 39/1922 o požitcích válečných poškozenců, jenž by vyhovoval plně požadavkům organisací válečných poškozenců.

313. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 17:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se náležitě upravují požitky válečných invalidů, jejich vdov a sirotků.

314. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 17:

Vláda se vyzývá, aby, než bude zlepšen zákon o válečných poškozencích, náležitě se starala o potřebné invalidy, vdovy nebo předky, kteří beze své viny podali přihlášku pozdě.

315. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 17, tit. 4, § 2:

Vládě se ukládá, aby do týdne předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se stanoví nová jednoroční lhůta k přihláškám o důchod válečných poškozenců, prostá jakýchkoliv vylučovacích výjimek a omezovacích ustanovení.

316. Resoluční návrh posl. Johanise, Brožíka a soudr. ke kap. 17:

Poněvadž důvody pro poskytování drahotních přídavků a nouzových výpomocí provisionistům ze státních báňských podniků, jich vdovám a sirotkům při všeobecně stoupající drahotě životních potřeb nepominuly a poněvadž příslušné státní podniky nákladu na poskytování drahotních příspěvků nésti nemohou, navrhujeme, aby na drahotní přídavky a nouzové výpomoci provisionistům použito bylo z rozpočtu na rok 1927 v nadepsané kapitole 16,500.000 Kč.

317. Resoluční návrh posl. Kreibicha v a soudr. ke kap. 17, tit. 5, § 3:

Vládě se ukládá, aby do měsíce předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se odstraňuje tak zvaný gentský systém podporování nezaměstnaných a současně se zavádějí podpory nezaměstnaných výhradně z prostředků státních, a to ve výši existenci nezaměstnaných zajišťující.

318. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 17.

Vláda se vybízí, aby neprodleně vypracovala a ještě v tomto zasedání podala sněmovně nutné návrhy zákonů, aby se podporování nezaměstnaných nově upravilo podle zásady pojištění pro případ nezaměstnanosti. Pojištění pro případ nezaměstnanosti budiž pojato do všeobecného sociálního pojištění. Poněvadž nyní prožíváme těžkou hospodářskou krisi, budiž gentská soustava ihned zrušena a státní podpora nezaměstnaných obnovena v dřívější míře, dokud nebude provedeno pojištění pro případ nezaměstnanosti.

319. Resoluční návrh posl. R. Chalupy, v Remeše, Svobody a soudr.:

Podle vládního prohlášení v rozpočtovém výboru posl. sněmovny má býti zrušeno ministerstvo pro zásobování lidu a agenda jeho odevzdána příslušným resortům jiným.

V zájmu pracujícího lidu a veškerého konsumujícího obyvatelstva československého žádáme, aby agenda ministerstva pro zásobování lidu nebyla rozdrobena, nýbrž jako celek, opatřená a vybavená dostatečným počtem sil, přenesena byla do ministerstva soc. péče, kamž jedině svým obsahem náleží. Rozdrobení agendy ministerstva zásobování lidu mělo by v zápětí ochromení veškeré činnosti dřívějšího ministerstva zásobování lidu a dalo by vznik ke spoustě kompetenčních sporů.

V zájmu úřednictva, které plně splnilo těžké úkoly jemu dané, žádáme, aby systemisace jeho provedena byla tak, aby nebyli poškozeni ani oni úředníci, kteří v dosavadní agendě zůstanou, ani ti, kteří snad pro úbytek agendy přiděleni budou resortům jiným.

320. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 18:

Vláda se vybízí, aby neprodleně podala zprávu o likvidaci válečných ústředen.

321. Resoluční návrh posl. Zeminové, Tučného a spol. ke kap. 18 a 18 A:

Podepsaní poslanci navrhují:

Vládě se ukládá, aby do 1. ledna 1927 předložila sněmovně k projednávání nezbytné zákony:

1. Zákon o komorách spotřebitelů.

2. Zákon o státním dozoru na kartely a monopoly.

3. Zákon o zajištění domácí spotřeby cukru a stanovení maximální ceny cukru pro kampaň 1926/1927.

322. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 19:

Ministerstvo veř. zdravotnictví a tělesné výchovy se vybízí, aby podalo poslanecké sněmovně zprávu, jak rozdělilo subvence vyplacené v letech 1924 až 1926.

323. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 19:

Ministr veř. zdravotnictví a tělesné výchovy se vybízí, aby podal přesný výkaz subvencí, udělených v oboru jeho odboru.

324. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 19:

Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž se na Moravě ruší třetina ošetřovacích nákladů.

325. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 19:

Vláda se vybízí, aby nejdéle do 3 měsíců podala Národnímu shromáždění návrh nového zdravotního zákona.

326. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 19, tit. 2, § 3:

Vláda se vyzývá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, podle kterého byly by převzaty do státních služeb porodní asistentky s minimálním platem 1.000 Kč měsíčně.

327. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 19:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zřizují u všech veřejných nemocnic porodní oddělení a poradny pro ženy, kde by tyto obdržely bezplatné lékařské rady stran regulace počtu dětí.

328. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a soudr. ke kap. 19:

Poněvadž budovy a rovněž i zařízení nemocnic v Lokti a Vejprtech naprosto nepostačují, vláda se vybízí, aby z peněz zařazených pro tyto účely poskytla těmto nemocnicím v roce 1927 náležité subvence.

329. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona o úplném zrovnoprávnění všech druhů pensistů. Toto zrovnoprávnění nechť platí pro všechny státní a veřejné zaměstnance, jakož i zaměstnance státních podniků.

330. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 17 až 20:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala sněmovně návrh zákona, jímž se požitky pensistů všech kategorií, a to státních úředníků, soudců, státních učitelů, učitelů na obecných a občanských školách, vojenských gážistů a četnictva, zaměstnanců státních podniků a závodů, zaměstnanců zemských, okresních a obecních, dále zaměstnanců v kategorii podúředníků a jejich pozůstalých upravují jednotně bez ohledu na to, kdy byli přeloženi do výslužby. Do tohoto zákona budiž také vloženo ustanovení, že každá úprava činných požitků má také za následek automatickou úpravu všech požitků pensistů v duchu úplného zrovnoprávnění. Před vypracováním příslušného návrhu zákona buďtež slyšeny jednotlivé odborové organisace.

331. Resoluční návrh posl. Remeše, Svobody, R. Chalupy a soudr. ke kap. 20:

Ministerstvu školství a nár. osvěty se ukládá, aby v dorozumění se zemskou školní radou přezkoumalo seznam učitelů, kteří po účinnosti nového požitkového zákona, totiž po 1. lednu 1926 byli přeloženi trvale do výslužby podle §u 27 zákona ze dne 23. prosince 1924, a u těch, kteří dosloužili k úplné spokojenosti školních úřadů, se zřením na jejich 40letou záslužnou práci, změnilo pensijní dekrety v ten smysl, že budou přeloženi do trvalé výslužby obvyklou zákonitou cestou a požívati budou od 1. ledna 1926 výhod zákona č. 104.

Nebude-li možno tímto způsobem vyjíti vstříc učitelům, budiž novelisován zákon ze dne 24. června 1926 č. 104 "o úpravě platových a služebních poměrů učitelstva obecných a občanských škol" v tom směru, aby byl škrtnut odst. 3 §u 47 uvedeného zákona.

332. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a soudr. ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby ve lhůtě jednoho měsíce podala návrh zákona, jímž se novelisuje zákon ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., a to tak, že se odst. 3 §u 47 uvedeného zákona ruší. Ustanovení tohoto odstavce jsou pro postižené pensisty velmi krutá a tato novela byla by jen činem sociální spravedlnosti.

333. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a soudr. ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby ve lhůtě jednoho měsíce podala návrh zákona, jímž se noveluje zákon ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n., a to v tom smyslu, že se odst. 4 §u 215 ruší. Ustanovení tohoto odstavce jsou pro postižené pensisty nesmírně krutá a tato novela byla by jen činem sociální spravedlnosti.

334. Resoluční návrh posl. Brodeckého, Svobody, Remeše a soudr. ke kap. 20:

Novým požitkovým zákonem, jímž platy státních zaměstnanců přiblížily se ku hodnotě předválečné a jsou dnes šest až šest a půlkráte větší platů předválečných, vyrovnáno bylo znehodnocení koruny. Tím zvedá se základ pro vyměření pensí, tvoří se nový druh pensistů a zcela jsou pominuti oni staropensisté, kteří mají dosud stěží pense, rovnající se dvojnásobku předválečných pensí. Tento stav podlamuje důvěru ve spravedlnost tohoto státu a ponechává staropensisty na pospas bídě.

Proto ukládá se vládě, aby bolestnou a stále odkládanou úpravu požitků staropensistů co nejdříve vyřešila, předložíc příslušný návrh a tak splnila slib několikráte vládami daný a posledně také panem ministrem financí.

335. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a soudr. ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby ve lhůtě jednoho měsíce podala návrh zákona, jímž se noveluje zákon ze dne 22. září 1924, č. 287 Sb. z. a n., a jímž se § 6 tohoto zákona mění tak, že pro pouhý dočasný pobyt v cizině až do 60 dnu není třeba žádného povolení a pro pobyt trvající přes 60 dní, avšak pouze přechodný nebo pro prodloužení zahraničního pobytu již na stoupeného, na dobu přes 60 dní, jen povolení příslušného pensijního úřadu.

336. Resoluční návrh posl. Jaši, V. Beneše a soudr. ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby na odborných školách pro ženská povolání ve smyslu zákona ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., a zákona ze dne 20. prosince 1923, č. 252 Sb. z. a n., během roku 1927 převzal stát všechen personální náklad a aby v přerušené postátňovací akci těchto škol bylo pokračováno.

337. Resoluční návrh posl. Jaši, Remeše a soudr. ke kap. 20:

Vláda se vybízí, aby učitelům, pensionovaným po 1. lednu 1926 podle zákona o úsporných opatřeních ve státní správě, jimž pensijní požitky vyměřeny byly podle §u 47, odst. 3 zákona č. 104, vydány byly nové dekrety, jimiž vyměří se těmto učitelům-pensistům požitky podle zákona č. 104 s novou pensijní základnou.

338. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 21:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona na změnu autonomního celního sazebníku, jímž se ruší všechna cla na potraviny a nutné předměty potřeby a vůbec se odstraňují ochranná cla.

339. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 21:

Vláda se vybízí, aby úřední korespondenci všech sociálních pojišťoven osvobodila od poštovného.

340. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 21:

Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona o reformě důchodkového trestního práva.

341. Resoluční návrh posl. Bergmanna a spol. ke kap. 21 a 21 A, tit. 2, § 12:

Ministerstvo financí se vybízí, aby pro finanční úřady v Brandýse n. L. postavilo státní budovu, jak se při darování pozemku obci zavázalo, a vykonalo všechny k tomu účelu potřebné práce a jednání předběžná.

342. Resoluční návrh posl. Bečko, dr Dérera, inž. Nečase, R. Chalupy a soudr. ke kap. 21, tit. 3, pol. 3:

Vláda se vyzývá, aby ihned učinila opatření ku snížení cen třaskavin, a to nejprve snížením monopolného poplatku.

Snížení cen třaskavin jest potřebné k dosažení úměrné ceny třaskavin, jaká je zahraniční, tak aby zahraniční konkurence nepodlamovala schopnosti báňského podnikání v Československé republice.

343. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 21:

Vláda se vybízí, aby podala Národnímu shromáždění návrh všeobecného plánu o zamýšleném zřízení ústředních fondů pro různé hospodářské obory.

344. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 21:

Vláda se vybízí, aby, určujíc dobu pro výplatu subvencí povolených podle rozpočtu, přihlížela k hospodářskému stavu příslušných jednot a sborů a rozdělovala tyto subvence podle spravedlivého národnostního rozdělovacího klíče.

345. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 21:

Ministerstvo financí se vybízí, aby co možná nejrychleji provedlo novelisaci poplatkového práva a důchodkového trestního práva, v duchu nynější doby.

346. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 21:

Ministerstvo financí se vyzývá, aby při přijímání dělníků do tabákových továren přihlíželo především k obyvatelstvu onoho kraje.

347. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 21:

Ministerstvo financí se vyzývá, aby učinilo opatření, aby se obcím poukazovaly přirážky k přímým daním vždy co možná nejrychleji.

348. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 21, tit. 3, §u 2:

Vládě se ukládá, aby do týdne předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zrušuje daň z obratu ze všech poživatin, sloužících výživě pracujících vrstev, a ze všech předmětů denní potřeby těchto vrstev, vyjma skutečný luxus.

349. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 21, tit. 3, §u 3:

Vládě se ukládá, aby do týdne předložila poslanecké sněmovně návrh zákona na zrušení dovozních cel na poživatiny, jež slouží nebo mohou sloužiti opravdové výživě pracující třídy.

350. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 21, tit. 3, §u 4, pol. 8:

Vládě se ukládá, aby předložila posl. sněmovně návrh zákona na zrušení potravní daně na čáře.

351. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 21, tit. 3, §u 4, pol. 9:

Vládě se ukládá, aby do týdne předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušuje daň z uhlí.

352. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 22:

Vláda se vybízí, aby do 4 neděl podala Národnímu shromáždění podrobný výkaz, jak byly rozděleny výdaje na základě nových platových zákonů, kap. 22, tit. 11.

353. Resoluční návrh posl. inž. Nečase, dr Dérera, Bečko a soudr. ke kap. 22:

Na Slovensku a Podkarpatské Rusi panuje nyní řada nesrovnalostí v udělování tak zv. slovenské a podkarpatské výhody. Některé resorty tuto výhodu mají, jiné resorty ne, ba i v rámci jednotlivých resortů jsou četné nesrovnalosti a nejednotnosti v tomto ohledu. Ve smyslu resolučního návrhu k zákonu č. 100 k §u 148 vybízí se vláda, aby k zamezení nesrovnalostí a z toho plynoucích nevýhod pro státní správu upravila generelně a pro všechny zaměstnance otázku tak zv. slovenské a podkarpatské výhody bez újmy pro ty zaměstnance, kteří jí dosud požívají.

354. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 22:

Vláda se vybízí, aby podle §u 23 nového platového zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 započítala vojenskou služební dobu do služební doby.

355. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 22:

Vláda se vybízí, aby všechna místa, která byla dříve ve vyšší místní třídě, avšak podle zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 a 104 Sb. z. a n., byla zařazena do nižší skupiny míst činovného, přeřadila opět se zpětnou platností od 1. června 1926 do dosavadní vyšší místní třídy.

356. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 22:

Vláda se vybízí, aby IV. skupinu míst činovného ustanovenou v novém platovém zákoně ze dne 24. června 1926, č. 104, která jest naprosto neodůvodněná, zrušila a co nejdříve podala příslušný návrh zákona.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP