Sobota 27. listopadu 1926

192. Resoluční návrh posl. Brodeckého, Kleina a soudr. ke kap. 6 A, tit. 3:

Ministerstvo vnitra se vyzývá, aby vyplatilo všem těm četnickým gážistům vyrovnávací přídavek podle §u 24 zákona ze dne 19. března 1920, č. 186 Sb. z. a n., kteří měli naň dne 1. prosince 1922 právo a o toto právo vládním nařízením ze dne 15. února 1923, č. 34 Sb. z. a n., byli zkráceni, jak vysvítá z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 23. února 1926, č. 3551. Vyrovnávací přídavek vyplacen budiž bez ohledu na tak zvanou nouzovou výpomoc, vyplácenou měsíčně, ježto tato až do 1. ledna 1923 neměla vlivu na výši označeného vyrovnávacího přídavku a vůbec s ním ve spojení přiváděna býti nemůže.

193. Resoluční návrh posl. Brodeckého, Kleina a soudr. ke kap. 6 A, tit. 3:

Ministerstvo vnitra se vyzývá, aby přičinilo se o konsolidaci poměrů u četnictva tím, že všem příslušníkům četnictva povolí zásadně vstup do nepolitické, odborové organisace stavovské, čímž umožní se vyřizování a respektování oprávněných celostavovských proseb a stížností, jakož i kontroly do dnes nekontrolovatelných četnických důstojníků správních. Ustanovení státních základních zákonů buďtež i vůči všem příslušníkům četnictva dodržována.

194. Resoluční návrh posl. dr Dérera, Bečko, R. Chalupy a soudr. ke kap. 7:

Dnešní stav soudního personálu na Slovensku jest naprosto nedostatečný. Ačkoliv Slovensko jest dvakráte územně větší a o celý milion obyvatel má více než Morava, má méně o 281 soudního personálu, z toho soudců o 76. Naproti tomu veškerá agenda neustále stoupá a není dosud na Slovensku zavedeno všudy spolehlivého knihovního pořádku. Poněvadž dostatečný počet personálu jest možno dosíci za daných okolností ze zemí historických, jest nutno přiznati tomuto personálu soudnímu slovenskou výhodu, aby bylo dosti uchazečů, jež dlužno pro daleko obtížnější práci, jak v zemích historických, lépe odměňovati.

Z uvedených důvodů vláda se vyzývá, aby v době nejkratší odpomohla nedostatku soudců na Slovensku způsobem zde naznačeným, nebo jiným vhodným opatřením.

195. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 7:

Vláda se vyzývá, aby ještě v tomto zasedání podala návrh na zrušení zákona proti teroru.

196. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 7:

Vláda se vyzývá, aby neprodleně podala poslanecké sněmovně návrh na zrušení zákona na ochranu republiky a státního soudu.

197. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 7:

Vláda se vyzývá, aby ještě v tomto zasedání podala návrh nového tiskového zákona. jímž by se obnovila plná a neomezená svoboda tisku, zrušila objektivní řízení, zároveň však by byla učiněna opatření proti kapitalistické korupci tisku.

198. Resoluční návrh posl. Kreibicha a soudr. ke kap. 7, tit. 4:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, jenž by zaručoval politickým vězňům a vyšetřovancům aspoň tolik práv, kolik jich měli v bývalém Rakousku před válkou.

199. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby Věstník ministerstva školství a nár. osvěty vydávala také německy a aby uložila učitelským ústavům, aby jej odebíraly v německé řeči.

200. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby samostatnost zemských školních rad vybudovala v tom směru, aby si nemusily opatřovati souhlas zemského výboru ve věcech školních, poněvadž podle nové organisace zemský výbor jest úřadem státním.

201. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby všechny jednotřídní obecné školy a školní expositury, které byly zrušeny od roku 1918, počátkem školního roku 1927/1928 opět otevřela.

202. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve vydala nařízení, jímž se u školního referátu pro Slovensko v Bratislavě zřizuje německé oddělení pro německé školní věci na Slovensku a jehož úředníci musí býti německé národnosti.

203. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby do tří měsíců podala potřebné návrhy zákonů, které umožňují zavedení úplné národní školní samosprávy počátkem školního roku 1927/1928. Tyto návrhy zákonů nechť se zakládají na zásadě, že veškeré školství spravuje si národ sám, že však jednotlivé národy jsou povinny také samy opatřovati peníze, potřebné na vybudování a udržování svého školství.

204. Eventuální resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Bude-li zamítnut předchozí náš resoluční návrh, navrhujeme:

Vláda se vybízí, aby sestavujíc státní rozpočet pro rok 1928, učinila včas všechna opatření, která zaručují spravedlivé rozdělení částek rozpočtených v této kapitole ve prospěch školství obyvatelstva, bydlícího v tomto státě, to jest, aby na příklad z příslušné celkové částky připadlo na Němce nejméně 25%.

205. Resoluční návrh posl. Kreibicha a druhů ke kap. 10:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o zrušení poplatků za učení a zkoušky na veřejných školách všeho druhu v Československé republice.

206. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 2.

Vláda se vybízí, aby na Slovensku zřídila potřebná místa německých školních inspektorů a ihned je obsadila.

207. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 2:

Vláda se vybízí, aby opět administrativně rozdělila německou zemskou školní radu v Brně, jak to bylo dříve.

208. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 2:

Vláda se vybízí, aby opavskou zemskou školní radu rozdělila na národní odbory.

209. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 2:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve obsadila všechna neobsazená místa německých zemských školních inspektorů.

210. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala sněmovně návrh zákona o pomocném školství, podle něhož náklad na zřizování a udržování pomocných škol hradí stát.

211. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby uložila zemským školním radám, aby uvolnily ustanovování nových učitelů při zřízení tříd a pro zastoupení v nemoci.

212. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby neprodleně podala sněmovně návrh zákona, jímž se nově upravují požitky okresních a zemských školních inspektorů a nynější ostudné odstrčení a špatný plat za službu ve škole se napravuje.

213. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se mění § 47, odst. 3 zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., který vylučuje restringované učitele z výhod nového platového zákona a staví je na základě tohoto zákona úplně na roveň učitelům ve výslužbě.

214. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona o platu učitelstva na občanských školách, který by přihlížel ke kvalifikaci odborných učitelů a poskytoval zastupujícím odborným učitelům týž plat, jako definitivním.

215. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila služební pragmatiku učitelstva na občanských školách ve formě zákona pro občanské školy.

216. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby provedla úpravu učitelských platů odpovídající skutečným drahotním poměrům, zvláště však aby opět zavedla sociální přídavky, přídavky na ženu, na děti a rodinné přídavky a aby co nejdříve podala oběma sněmovnám potřebný návrh zákona.

217. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Sleva jízdného příslušející státním zaměstnancům na všech drahách budiž rozšířena i na učitelstvo všech kategorií a vláda nechť ihned učiní nutné opatření, aby toto usnesení bylo provedeno.

218. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala sněmovně návrh zákona, jímž se upravuje plat a právní poměry učitelek na mateřských školách, a to tím způsobem, že státně zkoušené učitelky mateřských škol - bez rozdílu, zda mateřská školka je vydržována obcí, státem nebo zemí nebo soukromě - zařazují se do skupiny D, stejně jako učitelky ručních prací a že stát přejímá veškerý osobní náklad mateřských školek.

219. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby školní docházku stanovenou dopoledne od půl deváté vládním nařízením až do konce února 1927 opět zrušila a opět zavedla staré rozdělení hodin.

220. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby až do vyřízení otázek učitelského vzdělání konala každoročně vysokoškolský kurs pro učitele občanských škol a učinila pro to opatření v rozpočtu. Návštěva tohoto kursu ponechává se na vůli učitelstvu a při tom se mu poskytují plné požitky a na útraty státu bude postaráno o zastoupení.

221. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby přídavky povolené v §u 13 nového platového zákona ze dne 24. června 1926, č. 104, cvičným učitelům a učitelům na ústavech pro slepé a hluchoněmé, vyplácela také učitelům pomocných škol.

222. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. 10:

Vláda se vyzývá, aby co nejdříve podala Národnímu shromáždění návrh zákona na zřízení německé vysoké školy zvěrolékařské.

223. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a soudr. ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve vypracovala přesný plán přeložení německých vysokých škol z Prahy do německého jazykového území. O sídle jednotlivých vysokých škol budiž jednáno s německým parlamentním školním výborem.

224. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 2:

Vláda se vybízí, aby do jednoho měsíce obsadila všechna neobsazená místa profesorská na německé universitě v Praze a na německých technikách v Praze a v Brně.

225. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila německou vysokou školu pro tělesná cvičení.

Stran sídla této německé vysoké školy budiž slyšen německý parlamentní školní v výbor.

226. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila německou zvěrolékařskou fakultu na německé universitě v Praze.

227. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila na německé universitě v Praze státní německou báňskou fakultu.

228. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila německou vysokou školu lesnickou a peníze na to potřebné aby zařadila do státního rozpočtu na příští rok.

Stran sídla této vysoké školy lesnické budiž slyšen německý parlamentní školní výbor.

229. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila německou vysokou školu pro výtvarná a užitá umění.

Stran sídla této vysoké školy budiž slyšen německý parlamentní školní výbor.

230. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby v Ústí nad Labem zřídila německou státní obchodní a hospodářskou vysokou školu s tříletým studiem a německým vyučovacím jazykem jako samostatné oddělení německé vysoké školy technické v Praze.

231. Eventuální resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby počátkem studijního roku 1927/1928 zřídila na německé vysoké škole technické v Praze německou státní obchodní a hospodářskou vysokou školu s tříletým studiem.

232. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby neprodleně vypracovala program moderního vybudování německých klinik a laboratoří, aby se tak učinila přítrž nynějším ostudným nešvarům a aby se o úhradu postarala ve státním rozpočtu pro příští rok. S budováním klinik budiž započato již na jaře 1927.

233. Resoluční návrh posl. Buřívala, Slavíčka, dr Patejdla, Pechmanové a spol. ke kap. 10, tit. 4, §u 1:

Vládě se ukládá:

Pro reálné gymnasium v Jilemnici budiž nákladem státu vystavěna nová, vyhovující budova.

234. Resoluční návrh posl. Zeminové, Sladkého, Špatného a spol. ke kap. 10, tit. 4, §u 1, pol. 15:

Vládě se ukládá:

Pro české spolkové dívčí reformní reálné gymnasium v Praze XII ve Slezské ul. budiž nákladem státu vystavěna nová, vyhovující budova a převzat pro příští všechna léta také věcný náklad.

235. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 4:

Vláda se vyzývá, aby co nejdříve zestátnila všechna německá dívčí lycea resp. převzala všechny učitele těchto škol.

236. Resoluční návrh posl. Slavíčka, v dr Patejdla, Buřívala a spol. ke kap. 10, tit. 4, §u 2, pol. 8:

Vládě se ukládá:

Městský ústav učitelský v Hořovicích budiž převzat do správy státní a ministerstvo školství a národní osvěty budiž pověřeno provedením.

237. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby neprodleně provedla zákon ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., a novelu k němu ze dne 20. prosince 1923, č. 252 Sb. z. a n., o převzetí osobního nákladu odborných škol pro ženská povolání státem.

238. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby každoročně na konci školního roku vyplácela správcům jednotřídních škol mimořádný přídavek 1000 Kč jako uznání za jejich zvláště obtížnou výchovnou práci.

239. Resoluční návrh posl. Bečko, dr Dérera a soudr. ke kap. 10:

Vláde sa ukladá, aby na Slovensku venovala väčšiu pozornosť ľudovým školám v pohraničných krajoch.

Zvýšená pozornosť je potrebná preto, aby deti slovenských rodičov neboli nútené v deviatom roku trvania Československého štátu chodiť do inonárodnej školy.

240. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 10, tit. 6, §u 1:

Vláda se vybízí, aby předložila výkaz státem podporovaných škol a uvedla jejich vyučovací řeč.

241. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 6:

Vláda se vybízí, aby počátkem příštího školního roku zřídila na Slovensku potřebné německé obecné a občanské školy.

242. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 6:

Vláda se vybízí, aby neprodleně vyřídila všechny žádosti o zřízení německých menšinových škol.

243. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se učitelky ručních prací staví na roveň úředníkům se stejným předběžným vzděláním.

244. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr Schollicha a druhů ke kap. 10, tit. 8:

Vláda se vybízí, aby peněz zařazených pod tímto titulem vynaložila ve prospěch studujících jednotlivých národů, a to podle klíče obyvatelstva.

245. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 10:

Vláda se vyzývá, aby státní ceny, které se každoročně rozdělují umělcům a spisovatelům, rozdělovala podle klíče obyvatelstva.

246. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 10, tit. 13:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala návrh zákona na rozluku církve od státu.

247. Resoluční návrh posl. dr Schollicha a druhů ke kap. 11:

Vláda se vybízí, aby vypomohla oblastem postiženým škodami, způsobenými povodněmi, poskytnutím bezúročných půjček, daňovými odpisy a obstaráním osiva.

248. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 11:

Vláda se vybízí, aby vybudovala malozemědělská vzorná hospodářství a počet jejich rozmnožila tak, aby v každém okresu se zemědělským obyvatelstvem bylo takové hospodářství.

249. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů ke kap. 11, tit. 3, §u 3, pol. 29:

Ve státním rozpočtu pro rok 1927 jest zařazeno na mlékařství a chlévní kontrolu 3,000.000 Kč. Tato částka slouží hlavně k subvencování nově založených a již zřízených družstevních mlékáren.

V Československé republice jest poměrně ještě družstevních mlékáren málo. Z mléka, vyrobeného v Československé republice v jednom roce, zpracují mlékárny sotva 4%, ačkoliv podmínky pro zřizování takových závodů, zvláště v hornatých krajinách republiky, kde se pěstuje krmivo v hojném množství, jsou velmi příznivé.

Jiné země, které děkují za svůj blahobyt většinou mlékařství, mají mnohem více družstevních mlékáren a kontrolních spolků.

(Německo 1926: 3689 družstevních mlékáren a 1610 kontrolních spolků.)

Předpokládáme-li, že se nyní vyrábí v Československu asi 5 miliard litrů mléka ročně, a počítáme-li litr mléka jen za 1.50 Kč, docházíme k částce 7,5 miliard Kč. Naproti tomu jest částka 3 miliony Kč zařazená na podporování mlékařství v celém státě velmi nepatrná a jest nezbytně třeba, aby tato částka v byla aspoň zdvojnásobena, aby bylo lze povoliti aspoň nejnaléhavější žádosti o podporu družstevních mlékáren a aby zemědělské rady mohly také podporovati mlékárenské svazy, mlékařské ústavy atd.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP