Středa 17. listopadu 1926

Předseda: Zpravodaj rozpočtového výboru p. posl. dr Hnídek vzdává se slova.

Přistoupíme ke hlasování.

Osnova zákona má 8 paragrafů, nadpis a úvodní formuli. Jelikož byly. podány pozměňovací návrhy, míním dát hlasovati takto:

O §§ 1 a 2 budeme hlasovati podle zprávy výborové. Pak budeme hlasovati o dodatku k §u 2, jak jej navrhují pp. posl. Horpynka a druzi.

O §u 3 hlasovali bychom nejprve v úpravě pozměňovacího návrhu pp. posl. Horpynky

a soudr., nebude-li přijata, podle zprávy výborové.

O §§ 4 až 8, dále o nadpise a úvodní formuli zákona budeme hlasovati podle zprávy výborové.

Jsou proti tomuto způsobu hlasování námitky? (Nebyly.)

Není jich. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí s §§ 1 a 2 osnovy zákona podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 1 a 2 jsou přijaty podle zprávy výborové.

Nyní budeme hlasovati o dodatku navrženém pp. posl. Horpynkou a druhy k §u 2.

Kdo souhlasí s dodatkem pp. posl. Horpynky a druhů k §u 2 nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Nyní budeme hlasovati o pozměňovacím návrhu pp. posl. Horpynky k §u 3.

Kdo tedy souhlasí s §em 3 v úpravě návrhu pp. posl. Horpynky a druhů, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava ta je zamítnuta.

Kdo nyní souhlasí s §em 3 podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 3 je přijat podle zprávy výborové.

Kdo konečně souhlasí s §§ 4 až 8, s nadpisem a úvodní formulí zákona ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Je přijato podle zprávy výborové.

Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém, a to ve znění zprávy výborové.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Jest nám ještě rozhodnouti o resoluci, navržené pp. posl. Horpynkou a druhy.

Resoluce byla přečtena.

Kdo souhlasí se sdělenou resolucí pp. posl. Horpynky a druhů, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Resoluční návrh je zamítnut. Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Nebude-li námitek, projednali bychom nyní odstavce 6 až 16 dnešního pořadu, týkající se zpráv imunitního výboru, ježto příslušné soudy urgují vyřízení svých žádostí. (Námitky nebyly.) Námitek není.

Přistoupíme tudíž k šestému bodu pořadu, jímž je:

6. Zpráva výboru imunitního o žádostí zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Jílka pro zločin podle §u 15, č. 3 a přečin podle §u 14, č. 1 a 5 zákona z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n. (tisk 166).

Zpravodajem je pan posl. David. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. David: Slavná sněmovno! Státní zastupitelství v Praze podalo dne 29. ledna 1926 žádost k zemskému trestnímu soudu v Praze za vydání posl. Jílka ke stíhání pro zločin podle §u 15, č. 3 a přečin podle §u 14, č. 1 a 5 zákona z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., spáchané výroky dne 6. prosince 1925 na veřejné schůzí strany komunistické konané v sále Lucerna v Praze. (Předsednictví převzal místopředseda Stivín.)

Pan posl. Jílek prý se činů těch dopustil na jmenované schůzi řečí, v níž vykládal o výsledcích voleb do Národního shromáždění a pravil, že, až vypukne válka s Ruskem, vezmou komunisté zbraně, aby súčtovali ne s nepřítelem, nýbrž s buržoasií. Dále pravil, že komunistická strana bude štváti a burcovati, aby vytvořila z pracujícího lidu jednotnou frontu, a skončil provoláním: "Ať žije sociální revoluce." V další části své řeči mluvil o poměrech v republice.

Pro tyto výroky žaluje státní zastupitelství jmenovaného poslance pro zločin podle §u 15, č. 3 a přečin podle §u 14, č. 1 a 5 zákona z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., a žádá za souhlas s jeho trestním stíháním.

Jménem imunitního výboru, který ve své schůzi dne 10. března 1926 pojednal o žádosti státního zastupitelství v Praze za souhlas k trest. stíhání posl. Jílka, navrhuji posl. sněmovně, aby jmenovaný poslanec k trest. stíhání vydán nebyl, poněvadž nepřekročil meze své poslanecké imunity.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přikročíme ihned ke hlasování.

Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Pan zpravodaj navrhuje jménem imunitního výboru, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Jílka.

Kdo s tímto negativním návrhem p. zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Jílka a vyřízen jest odst. 6 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž jest:

7. Zpráva výboru imunitního o žádostí kraj. soudu v Č. Budějovicích za souhlas s trest. stíháním posl. Čermáka pro přečin proti bezpečnosti cti podle §§ 487, 488, 491 a 493 tr. zák. (tisk 274).

Zpravodajem jest p. posl. Riedl. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Riedl: Josef Háza, strojvůdce v Mezimostí, podal u kraj. soudu v Č. Budějovicích jako u soudu kmetského v říjnu a prosinci 1924 návrh na potrestání Josefa Melichara, tehdejšího redaktora "Jihočeského Dělníka", a Josefa Čermáka, tehdy průvodčího vlaku v Č. Budějovicích, pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný tím, že týž jako vydavatel "Jihočeského Dělníka" uveřejnil v tomto časopisu dne 26. srpna 1924 a 11. listopadu 1924 články, v nichž byl soukromý žalobce Josef Háza obviněn z krádeží a různých služebních poklesků. Než bylo hlavní přelíčení k těmto žalobám provedeno, byl Josef Čermák zvolen poslancem Národního shromáždění, a poněvadž soukromý žalobce na stíhání posl. Čermáka trvá, žádá krajský soud v Č. Budějovicích o udělení souhlasu k trestnímu stíhání. Imunitní výbor dospěl k přesvědčení, že soukromý žalobce může dostatečně ochrániti svou čest stíháním spoluobviněného redaktora, a navrhuje tudíž poslanecké sněmovně, aby posl. Čermák k dalšímu trestnímu stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přikročíme ihned ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Čermáka.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť zvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Čermáka.

Tím vyřízen je odstavec 7 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž je:

8. Zpráva výboru imunitního o žádostí zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Zápotockého pro přečin podle §u 303 tr. zák. (tisk 275).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Zemský trestní soud v Praze žádá přípisem ze dne 27. února 1926 pod číslem Tk XIX 1677/26 za souhlas k trest. stíhání posl. Zápotockého pro přečin podle §u 303 tr. zák., kterého se jmenovaný poslanec dopustil tím, že pronesl na schůzi čsl. strany komunistické ve Slaném dne 11. prosince 1925 v hotelu "U bílého beránka" konané výrok: "Katolická církev je mašina na ohlupování lidí."

Imunitní výbor jednal o žádosti zem. trest. soudu v Praze za vydání posl. Zápotockého. Ze zprávy o schůzi nabyl imunitní výbor přesvědčení, že výroku onoho užito bylo na politické schůzi, kde kritisována byla činnost strany lidové, že nezanechal žádného vlivu a že nemožno poslance do té míry omezovati, aby svým voličům nemohl politické a programové názory strany přednášeti. Navrhuje tudíž imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Zápotocký k trest. stíhání pro shora uvedený výrok vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): K rozpravě není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přikročíme ihned ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Zápotockého.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje nechť pozvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím poslanecká sněmovna se usnesla nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Zápotockého. Tím je vyřízen odst. 8 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

9. Zpráva výboru imunitního o žádostí okr. soudu na Smíchově za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro přestupek podle §u 1 zákona z 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a n. (tisk 344).

Zpravodajem je pan posl. Kříž, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Kříž: Slavná sněmovno! Okresní soud na Smíchově žádá za souhlas k trest. stíhání posl. Haruse pro přestupek podle §u 1 zákona z 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a n. Tohoto deliktu se prý posl. Harus dopustil tím, že dne 19. září 1924 na Zlíchově bránil dvěma dělníkům v nastoupení práce v tamních sklárnách, kde dělnictvo v této době stávkovalo. Žádost o vydání posl. Haruse stala se teprve 18. března t. r., tedy půl roku po jeho zvolení poslancem, případ jest z r. 1924, čin žalován jest jen jako přestupek a jistě že mohl býti právně vyřízen v období, než Jan Harus poslancem se stal. Vzhledem k tomu navrhuje imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Harus v tomto případě k trestnímu stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, odpadá rozprava a přikročíme ihned ke hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.) Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Haruse. Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Haruse a je vyřízen odst. 9 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž je:

10. Zpráva výboru imunitního o žádostí kraj. soudu v N. Jičíně za souhlas s trest. stíháním posl. Matznera pro přečin podle §u 14, č. 1 a 5 zákona na ochranu republiky (tisk 376).

Zpravodajem je pan posl. Košek. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Krajský soud v N. Jičíně žádá za souhlas k trest. stíhání posl. Matznera pro přečin §u 14, č. 1 a 5 zákona na ochranu republiky.

Posl. Matzner byl hlavním řečníkem na protestní schůzi spojených německých stran v Budišově, konané dne 28. února 1926. Mluvil na ní proti vydání vládního nařízení, jímž se provádí ústavní zákon jazykový, kteréž velmi ostře kritisoval se stanoviska své politické strany. Pro některé své výroky při této kritice učiněné má býti stíhán.

Inkriminované výroky posl. Matznera byly jeho kritikou vládního nařízení, tedy projevem souvisejícím s činností poslaneckého mandátu. Navrhuje tudíž imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. Matzner k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme ihned ke hlasování.

Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Matznera.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť zvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Matznera a vyřízen je odst. 10 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

11. Zpráva výboru imunitního o žádostí zem. trest. soudu v Brně za souhlas s trest. stíháním posl. dr Sterna pro přečin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a §u 8 tr. zák. (tisk 384).

Zpravodajem je pan posl. dr Daněk. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Poslanecká sněmovna jest žádána za vydání posl. dr Sterna k trest. stíhání pro článek uveřejněný v časopise "Pravda", vycházejícím v Brně, ze dne 21. ledna 1925 pod názvem "Rok po smrti Leninově", v němž vybízí se k propagandě leninismu.

Záležitost tato projednávána byla už u zem. trest. soudu v Brně a byl dr Stern odsouzen tímto soudem rozsudkem ze dne 16. října 1925 k žaláři v trvání 3 měsíců.

Proti tomuto rozsudku podal dr Stern zmateční stížnost k nejvyššímu soudu, poněvadž však mezi tím byl dr Stern zvolen poslancem, požádal zem. trest. soud o jeho vydání. Imunitní výbor jednal o žádosti shora uvedené a nabyl přesvědčení, že ve zmíněném článku jde o propagandu politického programu komunistické strany, že pod propagandou Leninovou ve smyslu politickém nelze spatřovati nic jiného, než známé zásady tiskem i slovem šířeného programu strany komunistické, a tudíž že meze poslanecké imunity tímto článkem nebyly posl. Sternem překročeny.

Imunitní výbor navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby posl. dr Stern vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme ihned ke hlasování.

Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Pan zpravodaj navrhuje jménem imunitního výboru, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. dr Sterna.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť zvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. dr Sterna a vyřízen jest odst. 11 pořadu.

Přistoupíme k projednání dalšího odstavce pořadu, jímž je:

12. Zpráva výboru imunitního o žádostí zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Al. Beneše pro přečin proti bezpečností ctí spáchaný tiskem (tisk 385).

Zpravodajem je p. posl. Košek. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Zemský trestní soud v Praze žádá za souhlas s trestním stíháním posl. Al. Beneše pro přečin proti bezpečnosti ctí spáchaný tiskem, obsahem článku "Zpronevěry a malversace ve společenstvu pražských krejčí" uveřejněného v čís. 285 časopisu "Reforma" ze dne 6. prosince 1925. Článek svým obsahem dokazuje, že jedná se zřejmě o politický zápas politických stran. V článku tom uváděny jsou některé úředně zjištěné nesprávnosti a jeho tendence jest zjednati nápravu ve věcech v článku uvedených. Imunitní výbor, jednaje o žádosti zemského trestního soudu v Praze za souhlas k trest. stíhání posl. Al. Beneše pro přečin proti bezpečnosti cti, usnesl se navrhnouti posl. sněmovně, aby poslanec Al. Beneš k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): Ježto k rozpravě není nikdo přihlášen, odpadá rozprava a přistoupíme ihned ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem imunitního výboru, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Al. Beneše.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, prosím, nechť zvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Al. Beneše a vyřízen je odst. 12 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

13. Zpráva výboru imunitního o žádostí zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Johanise pro přečin proti bezpečnosti cti (tisk 409).

Zpravodajem je pan posl. Kříž. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Kříž: Slavná sněmovno! Zemský trest. soud v Praze žádá za souhlas s trestním stíháním posl. Johanise pro přečin proti bezpečností cti.

Případ je tento: Odpovědný redaktor časopisu "Pokrok" v Praze jmenoval na vyzvání soudu posl. Johanise jako autora lokálky pod nadpisem "Výstraha" ve jmenovaném časopise dne 13. února t. r. uveřejněné. V citované lokálce jsou varovány správy nemocenských pokladen a jiní majitelé realit před tím, aby nesvěřovali svých objektů do prodeje dvěma realitním jednatelům. Naznačené osoby podaly na zodpovědného redaktora žalobu. rozšířenou nyní i na posl. Johanise. Imunitní výbor došel k přesvědčení, že napsáním a uveřejněním výše citované zprávy mez imunity překročena nebyla, a navrhuje proto posl. sněmovně, aby posl. Václav Johanis k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Stivín (zvoní): K rozpravě není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přikročíme ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Johanise.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť zvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Johanise a vyřízen je odst. 13 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

14. Zpráva výboru imunitního o žádostí okr. soudu v Brně za souhlas s trest. stíháním posl. dr Budaye pro přestupek proti bezpečnosti cti ca Teodor Dimitrijevič (tisk 407).

Zpravodajem je pan posl. Votruba. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Votruba: Slavná sněmovno! Dne 27. února 1925 podal Teodor Dimitrijevič z Uherské Skalice na dra Josefa Budaye žalobu pro přestupek proti bezpečnosti cti, jehož prý se dopustil dr Josef Buday tím, že jmenoval Teodora Dimitrijeviče člověkem, který se nestydí hlásat: "lhať není hriech", "klamať je cnosť". Dále jmenuje prý Teodora Dimitrijeviče: "Obyčejný agent provokatér".

Záležitost tato byla předmětem jednání imunitního výboru posl. sněmovny z minulého období. Ten ji nevyřídil a následkem předčasných voleb přišla do Stálého výboru, kde zpravodaj navrhl, aby Stálý výbor NSRČ. ke stíhání posl. dr Budaye souhlas nedal.

Mezitím byly provedeny volby a tak dostala se zpráva opět před imunitní výbor naší posl. sněmovny. Imunitní výbor přezkoumal věc a prohlašuje, že nemá příčiny, aby stanovisko referenta Stálého výboru Národního shromáždění měnil, a navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby k trest. stíhání posl. dr Josefa Budaye pro přestupek proti bezpečnosti cti proti Teodoru Dimitrijevičovi souhlasu nedala.

Místopředseda Stivín: K rozpravě není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme ihned ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání pana posl. dr. Budaye.

Kdo souhlasí s tímto negativním návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. dr. Budaye a vyřízen je 14. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

15. Zpráva výboru imunitního o žádostí okr. trest. soudu v Brně za souhlas s trest. stíháním posl. dr Budaye pro přestupek proti bezpečností ctí podle §u 491 tr. zák. (tisk 634).

Zpravodajem je p. posl. Votruba. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Votruba: Slavná sněmovno! Tato žádost za vydání p. posl. dr Budaye dotýká se celkem téhož předmětu, kterého se dotýkala žádost, o níž jsem v minulém referátě zprávu podal. Jsou to opět inkriminovaná slova: "Lhát není hřích, klamat je ctnost." Žalobcem je jedna a táž osoba, a to Teodor Dimitrijevič z Uherské Skalice. Poněvadž v prvém návrhu bylo vylíčeno, proč imunitní výbor se přiklonil k tomu, navrhnouti slavné sněmovně, aby souhlasu k trestnímu stíhání posl. dr Budaye nedala, navrhuji také v tomto případě, aby se sněmovna zachovala též tak, aby totiž k trestnímu stíhání posl. dr Budaye pro přestupek proti bezpečnosti cti podle § 491 tr. z. na žalobu Teodora Dimitrijeviče z Uher. Skalice svého souhlasu nedala.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP