Středa 23. června 1926

Předseda: Není tomu tak. Budeme hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Ad 14. Druhé čtení osnovy zákona o pohledávkách ze závazků vzniklých bývalému Rakousku, bývalému Uhersku, bývalému mocnářství Rakousko-uherskému, říši Německé a německým státům (tisk 388).

Zpravodajem výboru ústavně-právního jest p. posl. Hrušovský.

Má pan zpravodaj nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Hrušovský: Nemám.

Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Ad 15. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prohlašuje živnost fotografická ve všech svých oborech za řemeslnou (tisk 404).

Zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností jest pan posl. Náprstek.

Má pan zpravodaj nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Náprstek: Nikoliv.

Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Ad 16. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se zachovávají pro pensijní pojištěnce a pro členy báňských bratrských pokladen v platnosti některá ustanovení právních předpisů o nemocenském pojištění (tisk 441).

Zpravodajem výboru soc.-politického jest p. posl. Klein.

Má pan zpravodaj nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Klein: Nemám.

Předseda: Není žádných návrhů, oprav nebo změn textových. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest poslední, 17. odstavec pořadu.

Výboru imunitnímu přikazuji žádost zem. trest. soudu v Praze ze dne 23. června 1926, č. Tk XXII 5057/26, za souhlas s trest. stíháním poslanců: Haruse, Šafranko, Hirschla, Čulena, Haiplicka, Elstnera, Dědiče, Hrušky, Kollárikové, Jílka, Mikulíčka, Kreibicha, Kršiaka, Landové-Štychové, Majora, Muny, Neuratha, Bolena, Hakena, Štětky, Zeminové, dr Frankeho, Knejzlíka, Lance, Netolického, Bergmanna, Sedorjaka (Výkřiky komunistických poslanců.) pro zločiny, pokud se týče přestupky podle §u 10, č. 1 a §u 15, č. 3 zák. na ochranu republiky, poslanců Haruse, Šafranko, Kollárikové, Jílka, Mikulíčka, Kreibicha, Muny, Neuratha, Zeminové a Bergmanna pro zločiny podle §u 85 a), b) a §u 87 tr. zák., a posl. Knejzlíka pro zločin podle §u 152 a §u 155 a) tr. zák. (č. J 215-II).

Navrhuji, aby výboru imunitnímu k podání zprávy byla stanovena lhůta 24 hodin. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůta je přijata.

Učiním ještě některá presidiální sdělení.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické vyslal do výboru zemědělského posl. Jašu za posl. Koudelku.

Klub poslanců čsl. národní demokracie vyslal do výboru soc.-politického posl. dr Samka za posl. Ježka a posl. G. Navrátila za posl. Votrubu.

Klub poslanců čsl. strany socialistické vyslal do výboru imunitního posl. dr Patejdla za posl. Davida.

Klub poslanců republikánské strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru rozpočtového posl. Braneckého za posl. Zocha; do výboru soc.-politického posl. dr Králíka za posl. Haupta; do výboru imunitního posl. dr Hallu za posl. Tůmu a posl. dr Králíka za posl. inž. Hrdinu.

Předseda: Návrh pp. posl. dr Dérera, inž. Nečase a soudr. tisk 225 přikazuji na základě §u 24 jedn. ř. k projednání a podání zprávy též výboru rozpočtovému a navrhuji tomuto výboru lhůtu 24 hodin.

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Navržená lhůta je přijata.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve čtvrtek dne 24. června 1926 v 1 hodinu odpoledne s

pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 423) zákona, kterým se doplňuje a mění zákon ze dne 21. prosince 1923, č. 1 Sb. z. a n. z r. 1924, o dani z uhlí (tisk 496).

2. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 317) zákona o poskytnutí zápůjčky, po případě záruky pro úvěrní družstva Podkarpatské Rusi (tisk 497).

3. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) zákona, kterým se doplňuje a mění zákon ze dne 21. prosince 1923, č. 1 Sb. z. a n. z r. 1924, o dani z uhlí (tisk 496);

b) zákona o poskytnutí zápůjčky, po případě záruky pro úvěrní družstva Podkarpatské Rusi (tisk 497).

4. Návrh senátu, aby prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny senátu k projednání usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu

a) zákona o úpravě některých lhůt při smlouvách nájemních (tisk sen. 109);

b) zákona, kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Východočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z r. 1925 v částce 27,000.000 Kč jmenovité hodnoty se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk sen. 110);

c) zákona, kterým se provádí článek I. úmluvy právně-finanční mezi republikou Československou a Královstvím Italským č. 132/ 1924 Sb. z. a n., o způsobu vyrovnání pohledávek a závazků vzniklých v korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a italskými (tisk sen. 121);

d) zákona o převzetí a přiznání odpočivných a zaopatřovacích požitků v souvislosti s pensijními úmluvami sjednanými v Římě dne 6. dubna 1922 a ve Vídni dne 30. listopadu 1923 (tisk sen. 128).

5. Návrh posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky a druhů, aby návrh posl. Stenzla, dr Spiny, dr Luschky, inž. Junga a druhů (tisk 240) projednán byl zkráceným řízením podle §u 55 jedn. řádu.

Proti mnou navrženému pořadu příští schůze podali mně písemnou námitku pp. posl. Slavíček, Hampl a soudr., ve které navrhují, aby na pořad příští schůze nebyl dáván odst. 5, týkající se návrhu tisk 240.

Sděluji, že nemohu o této námitce dáti hlasovati, poněvadž návrh na zkrácené řízení jest podepsán více než 120 poslanci, má tudíž náležitosti §u 55 jedn. řádu a jest mou povinností podle §u 55 jedn. řádu dáti jej bez průtahu na pořad.

Jsou snad ještě jiné námitky? (Nebyly.)

Jiných námitek není. Je tedy návrh můj přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 5 hod. 43 min. odpol.)

Opravy.

Na str. 2491, sloupec 2, řádek 5 z dola má státi způsobených;

na str. 2500, sloupec 2, řádek 10 shora má místo 272 státi 277;

na str. 2510, sloupec 1, řádek 18 z dola má státi resoluci;

na str. 2518, sloupec 1, řádek 10 shora má státi Druhé čtení osnovy zákona.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP