Schůze zahájena v 11 hodin 45 minut.
Přítomni:
Předseda: Prášek.
Místopředsedové: Kadlčák, Klofáč, Niessner, dr. Soukup.
Zapisovatelé: dr. Krouský, Svěcený.
99 senátorů podle presenční listiny.
Zástupci vlády: ministři: Černý, Aug. Novák.
Z kanceláře senátní: senátní tajemník dr. Šafařovič, jeho zástupci dr. Bartoušek a dr. Trmal.
Předseda (zvoní): Zahajuji schůzi.
Udělil jsem dovolenou pro tento týden panu sen. dr. Schmidtovi, pro sobotní schůzi dodatečně panu sen. Hrubému.
Tiskem bylo rozdáno:
Zástupce senát. tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Tisk 1130. Zpráva I. ústavně-právního výboru a II. sociálně-politického výboru o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 2744) o vládním návrhu zákona (tisk 2145), kterým se mění ustanovení § 1164 všeob. obč. zákona (tisk 1115).
Tisk 1131. Zpráva výboru ústavně-právního o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona (tisk 3199), kterým se lhůta stanovená v § 21 novely k obecním zřízením (zákon ze dne 7. února 1919, č. 76 Sb. z. a n., prodlužuje do konce roku 1922 (tisk 3225) - (tisk sen. 1119). Tisk 1132. Zpráva sociálně-politického výboru senátu o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona (tisk 3172), jímž se prodlužuje platnost zákona ze dne 30. června 1921, čís. 248 Sb. z. a n., o dalším prozatímním zvýšení zaopatřovacích platů hornických (tisk 1118).
Tisk 1133. Návrh sen. Hrejsy a druhů na poskytnutí pomoci pohořelým v obci Sušici, pól. okres Uh. Hradiště.
Tisk 1134. Zpráva ústavně-právního výboru o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona (tisk 3171), ktorým sa predlžuje doba organizácie riadných súdov prvej a druhej stolice, určená dľa §u 99 ústavnej listiny zo dňa 29. února 1920, čís. 121 Sb. z. a n., zákonom zo dňa 22. prosinca 1920, čís. 691 Sb. z. a n., pre obvody súdnych tabúl v Bratislave a v Košiciach, (tisk 3224) a o peticii Svazu čsl. súdcov v Prahe, č. 1805 pět. posl. snem. (tisk 1120).
Tisk 1135. Usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona (tisk 3134), jímž se zrušuje úřad pro zahraniční obchod (tisk 3244).
Tisk 1136. Usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona (tisk 2061) o vybírání zdravotní přirážky k přímým daním státním, podléhajícím přirážkám, a utvoření veřejného fondu pro podporu veřejných nemocnic a ústavů léčebných v republice československé (tisk 3243).
Z předsednictva přikázáno:
výboru iniciativnímu:
Tisk 1133. Návrh sen. Hrejsy a druhů na poskytnutí pomoci pohořelým v obci Sušici, pol. okres Uh. Hradiště.
Zápis o 79. schůzi senátu Národního shromáždění republiky československé vyložen byl podle §u 72 jedn. řádu v senátní kanceláři k nahlédnutí. Jelikož v předepsané lhůtě nebyly žádným pp. senátorem písemné námitky podány, dlužno pokládati zápis ten za správný a dá se do tisku.
Předseda (zvoní):
Výbor ústavně-právní požádal podle §u 33 jedn. řádu, aby mu byla vrácena k novému projednávání rozdaná již zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon ze dne 17. července 1919, čís. 421 Sb. žák. a nař., o přeměně statku obecního ve kmenové jmění. Tisk 1093.
Jsou proti tomu námitky? (Nebyly.) - Nejsou.
Přikročuji k projednávání denního pořadu, jímž je
1. Druhé čtení zprávy rozpočtového výboru o usnesení poslanecké sněmovny, týkajícím se vládního návrhu státního rozpočtu republiky československé a finančního zákona pro rok 1922. Tisk 1114.
Zpravodaj je pan sen. dr. Horáček.
Táži se pana zpravodaje, zda navrhuje nějakou textovou změnu?
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Pouze pokud se týče vytištěných resolucí, prosil bych, aby při resoluci 17. bylo místo znění: "Nehorovaným lékařům ve veřejných nemocnicích buďtež poskytnuty přiměřené požitky.... atd.", znění: "nehorovaným lékařům v Pražské nemocnici a na klinikách", tedy nikoli ve všech veřejných nemocnicích.
Předseda: Prosím pány senátory, aby zaujali svá místa. (Děje se.)
Žádám pp. senátory, kteří souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí, jakož i se státním rozpočtem tak, jak byly přijaty ve čtení prvém, také ve čtení druhém, aby zvedli ruku. (Děje se.)
To jest většina. Osnova finančního zákona s nadpisem a úvodní formulí, jakož i státní rozpočet přijaty jsou také ve čtení druhém.
Přikročíme k hlasování o resolucích.
Hodlám při resolucích následovně pokračovati: Nejprve dám hlasovati o resolucích, jak jsou vytištěny ve zprávě výborové, o všech najednou i s textovou změnou právě nyní navrženou panem zpravodajem, potom dám hlasovati o každé jednotlivé resoluci zvláště, kterou dám přečísti, a pan zpravodaj k ní zaujme stanovisko. - Jsou proti tomuto způsobu hlasování námitky? (Nebyly.)
Námitek není, budu tudíž tak pokračovati.
Žádám pány senátory, kteří souhlasí s resolucemi, jež jsou obsaženy ve zprávě výboru rozpočtového i s opravami, které byly právě předneseny panem zpravodajem, aby zvedli ruku. (Děje se.)
To je většina, resoluce ty jsou přijaty.
Nyní budeme hlasovati o jednotlivých resolucích, jež byly pány senátory podány během jednání a to o prvé resoluci p. sen. Polacha a soudr. ke kap. V.
Žádám, aby byla přečtena.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Polacha a soudr. ke kap. V.:
"§ 10, odst. 3. zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z a n., budiž změněn v ten smysl, že nejvyšší účetní kontrolní úřad jest povinen předložiti závěrečný účet do 9 měsíců Národnímu shromáždění počítajíc od uplynulého dotčeného správního roku."
Předseda: Slovo má pan zpravodaj.
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby z formálních důvodů vzhledem k tomu, že tato resoluce byla v rozpočtovém výboru vládě přikázána, byla nyní v plénu zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí p. sen. Polacha, nyní právě přečtenou, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce jest zamítnuta.
Resoluce p. sen. Niessnera a soudr. ke kap. VI.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Niessnera a soudr, ke kap. VI.:
"Senát se usnáší:
Vláda se vyzývá, aby připravila a Národnímu shromáždění předložila osnovu zákona, kterým se zabezpečuje zastoupení politických stran v moravském zemském výboru, jež odpovídá hlasům, které byly odevzdány při volbách do obecních zastupitelstev."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby z'týchž důvodů resoluce byla zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí p. sen. Niessnera, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce jest zamítnuta.
Resoluce sen. Friedricha a soudr. ke kap. VIII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Friedricha a soudr. ke kap. VIII.:
"Vláda se vyzývá:
1. Aby zákon ze dne 8. dubna 1920, č. 222 Sb. z. a n. doplnila, případně změnila v ten smysl, aby výhod propočítání služebních let s počátkem účinnosti od 1. ledna 1921 účastni byli také všichni státní zaměstnanci a zřízenci podniků a fondů státem spravovaných, jakož i jejich vdovy a sirotci, kteří před účinnosti zákona ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n., t. j. před 31. srpnem 1919 byli dáni na odpočinek.
2. Aby bezodkladně provedla zákon ze dne 3. března 1921, č. 99 Sb. z. a n., aby vydala přísné pokyny, by podřízené úřady ustanovení tohoto zákona vykládaly liberálně a aby v žádném případě nenastalo zkrácení dosavadních pensijních požitků.
3. Aby vypracovala a Národnímu shromáždění ještě v tomto zasedání předložila osnovu, kteráž všem pensistům zaručuje automaticky percentuelní účastenství při zvyšování služného státním zaměstnancům a kteráž by přivodila úplné postavení na roven mezi staro- a novopensisty."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby tato resoluce z týchž důvodů byla zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování o resoluci sen. Friedricha.
Kdo souhlasí s touto resolucí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce jest zamítnuta.
Resoluce sen. Linka a soudr. ke kap. IX.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Linka a soudr. ke kap. IX.:
"Vláda se vyzývá, aby neprodleně zrušila stanné právo na Slovensku a v Podkarpatské Rusi vyhlášené."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby tato resoluce z týchž důvodů byla zamítnuta.
Předseda: Kdo souhlasí s resolucí sen. Linka a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce se zamítá.
Přikročíme k hlasování o resoluci sen. dr. Brabce, dr. Mareše a spol. ke kap. X.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. dr. Brabce, prof. dr. Mareše a spol. ke kap. X.:
"Vládě se ukládá, aby z položek 14.-18. a 29. v řádných a mimořádných výdajích titul 1. ústřední správa (Podrobnosti) ministerstva zahraničních věcí, zejména z položky o podpoře mezinárodních akcí mírových a z paušálu na instituce vzešlé jako deriváty mírových smluv vyhradila přiměřenou částku na úhradu vydání očekávaných zasedáním mezinárodního kongresu Jednoty pro Svaz národů v Praze, projektovaného podle usnesení kongresu ženevského na začátek měsíce června 1922, a aby tuto potřebnou částku nejmenší sumou 250.000 Kč, ovšem proti dodatečnému řádnému súčtování, poukázala k výplatě československému sdružení Jednoty pro Svaz národů (Association Tchěcoslovaque) při státovědecké společnosti v Praze."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby tato resoluce byla přijata.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí sen. dr. Brabce, dr. Mareše a spol., prosím, aby pozvedl ruku. (Děje se.)
To jest většina. Resoluce se přijímá.
Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. Linka a soudr. ke kap. XI.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Linka a soudr. ke kap. XI.:
"Všichni, kteří jsou povinni vojenskou taxou a činně sloužili před válkou, za války anebo po válce, buďtež sproštěni placení vojenské taxy."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby z dříve uvedených formálních důvodů tato resoluce byla zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí sen. Linka ke kap. XI., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. Linka, dr. Wiechowskiho a soudr. ke kap. XI.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Linka, dr. Wiechowskiho a soudr. ke kap. XI.:
"Vláda se vyzývá, aby vykonala všechny přípravy tak, aby do lhůty v branném zákoně stanovené proveden byl miliční systém."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji z týchž důvodů, aby resoluce byla zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s touto resolucí sen. Linka, dr. Wiechowskiho a soudr. ke kap. XI., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest menšina. Resoluce se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. dr. Ledebura a soudr. ke kap. XI.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Návrh sen. dr. Ledebura a soudr. ke kap. XI.:
"Vláda se vyzývá, aby učinila opatření, aby těm poddůstojníkům, kteří se o vojenské místo neucházejí, odbytné, kteréž jim přísluší dle reservátního rozkazu z února 1921 o odbytném pro poddůstojníky dle služební knihy B 14, zvýšeno bylo o 1500 Kč za služební rok."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby tato resoluce byla odkázána výboru brannému a výboru rozpočtovému.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje, aby tato resoluce byla odkázána výboru brannému a rozpočtovému.
Kdo souhlasí s tímto návrhem, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest většina. Návrh tento je přijat.
Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. dr. Hellera a soudr. ke kap. XII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. dr. Hellera a soudr. ke kap. XII.:
"1. Vláda se vyzývá, aby neprodleně podala Národnímu shromáždění návrh na zrušení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 357 Sb. z. a n.
2. Vláda se vyzývá, aby neprodleně vypracovala a Národnímu shromáždění předložila návrh zákona, kterým se zrušují zastaralé spolkové a shromažďovací zákony a kterým se zaručuje úplná a neobmezená svoboda spolková a shromažďovací.
3. Vláda se vyzývá, aby dostála slibu obsaženému již v § 48 zákona ze dne 22. října 1875, č. 36 ř. z. z roku 1876, že vypracuje moderní policejní trestní zákon, a aby Národnímu shromáždění předložila návrh zákona, jímž se zrušují zpátečnická a zastaralá ustanovení policejního státu, zvláště t.zv. >Prügelpatent< ze dne 20. dubna 1854, čís. 96 ř. z., nařízení ze dne 3. dubna 1855, čís. 31 ř. z., a ze dne 30. září 1857, č. 198 ř. z., a hnanecký zákon ze dne 27. dubna 1871, čís. 88 ř. z."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji z výše uvedených formálních důvodů, aby tato resoluce byla zamítnuta.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí sen. dr. Hellera a soudr. ke kap. XII., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce tato se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. Löwa a soudr. ke kap. XII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Löwa a soudr. ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá:
1. Aby ihned nařídila provedení voleb do obecních zastupitelstev ve všech obcích, ve kterých volby tyto posud nebyly provedeny.
2. Aby dala provésti volby do Národního shromáždění ve všech územích, která se voleb do zákonodárných sborů nezúčastnila."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji zamítnutí této resoluce.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí sen. Löwa a soudr. ke kap. XII., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena 11. resoluce sen. Friedricha a soudr. ke kap. XII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Friedricha a soudr. ke kap. XII.:
"Všichni úředníci, kteří byli z politických důvodů po převratu propuštěni, nebo dostali dovolenou, nebo byli přeloženi do výslužby, buďtež opět dosazeni do svého dřívějšího úřadu a zařazeni do hodnostních a platebních tříd, jež jim náležejí při normálním postupu, a buďtež jim doplaceny neprávem zadržené požitky."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji zamítnutí této resoluce.
Předseda: Přikročíme k hlasování. Kdo souhlasí s resolucí sen. Friedricha a soudr. ke kap. XII., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena resoluce 12. sen. Polacha a soudr. ke kap. XIII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Polacha a soudr. ke kap. XIII.:
Vláda se vyzývá:
"1. Aby vzala ohled na právní názor, vyslovený v nálezu Nejvyššího správního soudu ze dne 24. září 1921, č. 11.774, ve příčině uzavření jisté německé obecné školy a aby dle toho vydala pokyny podřízeným úřadům.
2. Aby bezodkladně otevřela zase školy, které byly uzavřeny na základě právního názoru, jenž citovaným nálezem Nejvyššího správního soudu byl prohlášen za mylný.
3. Předsedovi moravské zemské školní rady budiž nařízeno, aby ihned přestal vylučovati dítky z německých škol proto, že prý jsou národnosti české a aby z té příčiny žádných německých škol anebo tříd více nezavíral."
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Navrhuji, aby z výše uvedených formálních důvodů tato resoluce byla zamítnuta.
(Sen. dr. Heller [německy]: Prosím je hlasování!)
Předseda: Pan sen. dr. Heller přeje si slovo k hlasování?
Sen. dr. Heller (německy): Navrhuji, aby o třech odstavcích resoluce se hlasovalo odděleně.
Předseda: Vyhovím tomuto přání a dám hlasovati nejprve o odstavci prvním.
(Sen. dr. Spiegel [německy]: Prosím ještě k hlasování. Prosím, aby každý odstavec byl čten zvlášť.)
Předseda: Žádám, aby byla přečtena první část.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Vláda se vyzývá:
"1. Aby vzala ohled na právní názor, vyslovený v nálezu Nejvyššího správního soudu ze dne 24. září 1921, č. 11.774 ve příčině uzavření jisté německé obecné školy a aby dle toho vydala pokyny podřízeným úřadům."
Předseda: Pan zpravodaj má slovo.
Zpravodaj sen. dr. Horáček: Já jsem navrhl, aby všechny 3 části této resoluce byly zamítnuty a trvám při svém návrhu.
Předseda: Dám hlasovati o prvé části této resoluce. Kdo souhlasí s přečtenou části této resoluce, prosím, aby pozvedl ruku (Děje se.)
To jest menšina, tato část resoluce se zamítá.
Prosím, aby byla přečtena druhá část této resoluce.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
"2. Aby bezodkladně otevřela zase školy, které byly uzavřeny na základě právního názoru, jenž citovaným nálezem Nejvyššího správního soudu byl prohlášen za mylný."
Předseda: Kdo souhlasí s druhým odstavcem této resoluce, prosím, ať zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina, také tento odstavec se zamítá.
Prosím, aby byl přečten 3. odstavec této resoluce.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
"B. Předsedovi moravské zemské školní rady budiž nařízeno, aby ihned přestal vylučovati dítky z německých škol proto, že prý jsou národnosti české a aby z té příčiny žádných německých škol anebo tříd více nezavíral."
Předseda: Kdo souhlasí s třetím odstavcem této resoluce, prosím, ať zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, také tento třetí odstavec se zamítá.
Tím jest celá resoluce zamítnuta.
Přikročíme k další. Prosím, aby byla přečtena resoluce sen. Kiesewettera a soudr. ke kap. XIII.
Zástupce senátního tajemníka dr. Bartoušek (čte):
Resoluce sen. Kiesewettera a soudr. ke kap. XIII..
"Vláda se vyzývá, aby předložila osnovu zákona, která má býti vybudována na těchto zásadách:
1. Každý národ spravuje své školství sám.
2. Každý národ má své vlastní školní úřady, jakož i vlastní školní sbory poradní (místní, okresní a zemské školní rady.)
3. Předloha tato budiž vypracována na základě odluky církve od školy. Dokud tyto osnovy nestanou se zákonem, zastavuje se provádění ústavního zákona školního, na kterém se usneslo staré Národní shromáždění.
4. Národnímu shromáždění předložen budiž do dvou měsíců veškerý materiál o uzavírání německých škol od doby trvání státu, kterýžto materiál pak přidělen budiž 24člennému výboru, zvolenému poslaneckou sněmovnou, aby jej prozkoumal a podal o něm zprávu a návrhy."