Orgány Ústřední živnostenské pojišťovny.

§ 76.

Orgány Ústřední živnostenské pojišťovny jsou:

1. valná hromada delegátů,

2. představenstvo,

3. dozorčí výbor,

Valná hromada.

§ 77.

Valná hromada sestává z delegátů volených na dobu 4 let.

Zvolení delegáti, jakož i jích náhradníci musí býti členy Ústřední živnostenské pojišťovny.

Delegáty volí župní živnostenské pojišťovny ze svéprávných členů svých obvodů, Všech delegátů je 66 a jsou zvoleni v poměru ku pojištěnému členstvu podle žup.

Z těch volí 1/3 skupina zaměstnanců a zda skupina zaměstnavatelů a pojištěnců samostatně výdělečně činných.

Ministerstvo sociální péče má právo do valné hromady jmenovati 3 delegáty z řad odborníků sociálního pojišťování, průmyslu, řemesel a obchodu. Tito jmenovaní delegáti nemusí být členy Ústřední živnostenské pojišťovny.

Při volbě delegátů buďtež zvoleni náhradníci.

Valná hromada koná se nejméně jednou v roce.

§ 78.

Právo volební mají členové mužského i ženského pohlaví, kteří dokonalí 21, rok věku svého a nejsou vyloučení z volebního práva do obcí a jsou nejméně 3 měsíce členy pojišťovny.

Volitelnými jsou členové, kteří v den volby překročili 26. rok věku svého.

§ 79.

Dobrovolně pojištění volí a mohou býti voleni v té skupině, v jaké by měli právo biti při nuceném členství.

 

 

§ 80.

Valné hromadě je vyhrazeno:

1. Volba představenstva a jeho náhradníků,

2. volba členů dozorčího výboru,

3. volba přísedících pojišťovacích soudů.

4. usnášeti se o výroční zprávě představenstva a jeho absolutoriu,

5. stanoviti odměny funkcionářům ústřední a živnostenských pojišťoven župních a náhradu výloh delegátům valné hromady,

6. usnesení o změně stanov, k čemuž zapotřebí je dvoutřetinové většiny,

Způsob svolání valné hromady a jednání v ní obsahují stanovy.

§ 81.

Volbu delegátů dlužno vypsati nejméně 1 měsíc před konáním valné hromady. Volbu provádí volební 12členná komise, zvolená valnou hromadou. První volební komisí jmenuje ministerstvo sociální péče. Delegáti a náhradníci voleni jsou dle zásady poměrnosti, dle kandidátních listin přímo a tajně.

Představenstvo.

§ 82.

Představenstvo skládá se z předsedy, 2 místopředsedů a 12 členů. Všichni musí býti občany Československé republiky. Funkční období trvá 4 roky. Dvě třetiny náležeti musí skupině zaměstnavateli, jedna třetina skupině zaměstnanců.

§ 83.

Představenstva volí ze svého středu předsedu a 2 místo-předsedy. Předseda, 1 místopředseda a polovina členů musí bydleti v sídle Ústřední živnostenské pojišťovny. Odstupující členové představenstva zůstávají po uplynutí funkční doby tak dlouho ve svém úřadě, až nově zvolené představenstvo se ustálí a nastoupí.

Náhradníky představenstva nutno voliti současně.

 

 

§ 84.

Představenstvo vede veškerou správu pojišťovny a zastupuje ji navenek, až na záležitosti vyhrazené župním zemským pojišťovnám a valné hromadě.

Členové představenstva vykonávají svůj úřad jako úřad čestný, jízdné a hotové výdaje, jakož i uložené práce, jež vyžadují větší činnosti, jest jím nahraditi.

§ 85.

Představenstvo přijímá a upravuje platy úřednictvu, jakož i podmínky přijetí a propuštění. Všichni tito úředníci i zřízenci podléhají pravomoci představenstva.

Dozorčí výbor.

§ 86.

Dozorčí výbor skládá se ze 6 členů, kteří zvolí ze svého středu předsedu. Složení dozorčího výboru je jako v § 77, odst. 4. Členové představenstva nemohou býti současně členy dozorčího výboru.

§ 87.

Dozorčí výbor je povinen dohlížeti na celkové hospodaření zejména vésti dozor nad činností představenstva a župních pojišťoven, zachovávání stanov a zákona, jakož i všech předpisů sociálního pojišťování se týkajících.

Dozorčí výbor zkoumá účty, pokladnu a bilancí a přednáší o tom zprávu ve valné hromadě; usnese-li se s většinou na svolání valné hromady, musí tato býti svolána.

§ 88.

Dozorčí výbor a představenstvo mohou konati společné schůze, při čemž členové dozorčího výboru mají ve schůzi představenstva hlas poradní a členové představenstva naopak.

Každá schůze představenstva musí být hlášena dozorčímu výboru.

Úřednictvo.

§ 89.

Úřednictvo Ústřední živnostenské a zemských pojišťoven jmenuje představenstvo a potvrzuje dozorčí rada.

 

 

Župní živnostenské pojišťovny.

§ 90.

Orgány župní živnostenské pojišťovny jsou:

1. valná hromada delegátů,

2. představenstvo,

3. dozorčí výbor,

Valná hromada.

§ 91.

Valná hromada sestává z delegátů zvolených na dobu 4 let.

Počet jich v každé župě obnáší 20; rovněž volí se tolik náhradníků.

Poměr zastoupení je jako v § 77, odst. 4. Župní úřady mají právo vysílati do valných hromad po 2 delegátech,kteří nemusí být členy živnostenské pojišťovny.

§ 92.

Právo volební mají členové dle § 78 a 79 tohoto zákona.

§ 93.

Volbu delegátů dlužno vypsati nejméně 1 měsíc před valnou hromadou. Volbu provádí 12.členná komise zvolená valnou hromadou.

První volební komisí jmenuje župní úřad.Delegáti a náhradnicí voleni jsou dle zásad poměrností, dle kandidátních listin přímo a tajně.

§ 94.

Valné hromadě je vyhrazeno:

1. Volba představenstva a jeho náhradníků,

2. volba dozorčího výboru,

3. usnášeti se o výroční zprávě představenstva a její schválení,

4. vymáhati nároky vůči členům představenstva a dozorčího výboru v případě škody vzešlé z nedbalého úřadování a dohledu stanoviti odměny funkcionářům kupní živnostenské pojišťovny a náhradu výloh delegátům valné hromady,

6. usnesení o změně stanov k čemuž zapotřebí je 2/3 většiny a schválení valné hromady Ústřední živnostenské pojišťovny po návrhu předsednictva a dozorčího výboru.

 

 

Představenstvo.

§ 95.

Představenstvo skládá se z předsedy, místopředsedy a 10 členů.

Všichni musí býti občany Československé republiky.

Funkční období trvá 4 roky.

Dvě třetiny musí náležeti skupině zaměstnavatelů a jedna třetina skupině zaměstnanců.

§ 96.

Představenstvo volí zve svého středu předsedu a místopředsedu; předseda a nejméně členové musí bydleti v sídle župní pojišťovny.

Jinak platí ustanovení § 83. odst. 2 a 3.

§ 97.

Představenstvo vede veškerou správu župní pojišťovny a zastupuje jí na venek s výjimkou záležitostí, jež jsou vyhrazeny valné hromadě a Ústřední živnostenské pojišťovně.

Členové představenstva vykonávají svůj úřad jako úřad čestný, jízdné a hotové výdaje, jakož i uložené práce, jež vyžadují větší činností jest jim hraditi.

§ 98.

Úřednictvo župních pojišťoven přijímá a upravuje mu platy předsednictvo Ústřední živnostenské pojišťovny po návrhu předsednictva župních pojišťoven.

Dozorčí výbor.

§ 99.

Dozorčí výbor skládá se ze 6 členů volených valnou hromadou. Tito zvolí si předsedu ze svého středu. Složení jeho je jako v § 77, odst. 4. Členové představenstva nemohou býci současně členy dozorčího výboru.

§ 100.

Dozorčí výbor je povinen dohlížeti na celé hospodaření župní živnostenské pojišťovny a předsednictva této, zejména pokud se zachování zákona, předpisů,stanov a jinakým nařízení týká. Dozorčí výbor zkoumá účty, pokladnu a bilanci a přednáší o tom zprávu ve valné hromadě. Usnese-li se 2/3 většinou na svolání valné hromady, musí tato býti svolána.

§ 101.

Konání společných schůzí představenství a dozorčího výboru děje se dle 88 tohoto zákona.

Úkol župních živnostenských pojišťoven.

§ 102.

1. Župní živnostenské úřadovny jsou pomocnými orgány Ústřední živnostenské pojišťovny.

2. V této své funkci plní všechny úkoly na ně zákonem, stanovami neb nařízeními vznesené a sprostředkují styk mezi Ústřední živnostenskou pojišťovnou a jejími pojištěnci při provádění invalidního a starobního pojištění.

3. Provádějí pojištění pro případ nemoci.

4. Předpisují a vybírají příspěvky.

5. Vedou záznamy o nárocích pojištěnců v obvodu župním.

6. Kontrolují osoby mající nárok na důchod a vyplácejí vyměřené dávky v župním obvodě.

7. Rozhodují o poskytování léčebné péče v případě nemoci.

8. Přijímají přihlášky ku pojistné povinnosti.

9. Uzavírají smlouvy s lékaři a lékárnami po schválení Ústřední živnostenskou pojišťovnou.

10. Podávají informace týkající se starobního a invalidního pojištění Ústřední živnostenské pojišťovně.

Část všeobecná.

§ 103.

O nárocích pojištěnců a jiných osob z pojištění invalidního a starobního vůči Ústřední živnostenské pojišťovně rozhoduje představenstvo spolu s dozorčím výborem Ústřední živnostenské pojišťovny.

 

 

Přebytky a reservní fondy pojišťoven.

§ 104.

Živnostenské pojišťovny nesou náklady spojené s provozováním pojištěni dle tohoto zákona.

Z přebytků vytvořen bude reservní i jiné fondy, které se dle stanov zřídí a jejíchž výše bude stanovena. Větší hotovostí buďtež bezprostředně výnosně, ale také bezpečně uloženy. Část přebytků do vaše 25% uložena buď ve státních a zemských papírech požívajících sirotčí jistoty.

§ 105.

Náležitým hospodařením a úspornou administrativou čeleno buď provozovacím výdajům. Každé zvýšení premis nutno předložiti ku schválení ministerstvu sociální péče a obchodu. Dosáhne-li reservní fond takové výše že výdaje předvídané na 2 léta předem budou kryty, lze přistoupiti ku snížení prémií. Toto snížení podléhá rovněž schválení ministerstva sociální péče a obchodu.

§ 106.

Dozor nad Ústřední živnostenskou pojišťovnou vykonává ministerstvo sociální péče a obchodu, nad župními živnostenskými pojišťovnami župní úřady, pokud nejsou ještě zřízeny, politický úřad I. stolice dotyčného sídla župní pojišťovny.

Usnášení pojišťoven.

§ 107.

Všechna usnášení pojišťoven a oznámení buďtež účastníkům doručena písemně výměrem. Týká-li se výměr nároků plynoucích z pojištění starobního, lze mu u příslušného pojišťovacího soudu odpírati do 6 měsíců.

Spory.

§ 108.

spory vzešlé z právních poměrů tohoto zákona rozhodují úřady státní nebo živnostenské pojišťovací soudy.

 

 

Rozhodování správními úřady

§ 109.

Příslušný je politický úřad v jehož obvodu se pojišťovna nalézá.

Politický úřad II. stolice rozhoduje o stížnostech proti rozhodnuti okresního politického úřadu, o nárocích proti Ústřední živnostenské pojišťovně a proti volbám orgánů do této pojišťovny.

§ 110.

Ministerstvo sociální péče rozhoduje v III. instanci o stížnostech proti rozhodnutí okresních politických úřadů a v druhé instanci proti rozhodnutí politického úřadu II. stolice společné s ministerstvem obchodu.

Živnostenské pojišťovací soudy.

§ 111.

K rozhodovaní sporů mezi pojištěnci a živnostenskými pojišťovnami o dávkách z pojištění plynoucích,zřízeny jsou následující živnostenské pojišťovací soudy:

1. župní živnostenský pojišťovací soud,

2. vrchní živnostenský pojišťovací soud.

§ 112.

Župní živnostenské pojišťovací soudy,zřízeny jsou v sídle každé župní pojišťovny, vrchní živnostenský pojišťovací soud v Praze.

Župní živnostenské pojišťovací soudy utvoří se jako samostatné odděleni okresních soudů v sídlech župních a vrchní živnostenský pojišťovací soud jako samostatné oddělení nejvyššího správního soudu v Praze.

Složení soudů.

§ 113.

Živnostenské pojišťovací soudy rozhodují v senátech:

1. župní v senátech 4členných,

2. vrchní v senátech 5členných.

§ 114.

Přísedící jsou voleni na 4 roky ze skupiny zaměstnavatelů a zaměstnanců.

 

 

Přísedící pro župní živnostenský pojišťovací soud volí valná hromada župní živnostenské pojišťovny, přísedící pro vrchní živnostenský pojišťovací soud valná hromada Ústřední živnostenské pojišťovny (všech župních živnostenských pojišťoven) tajně a hlasovacími lístky, dle zásad platných pro volby do valných hromad tohoto zákona.

§ 115.

Předsedou župních živnostenských pojišťovacích soudů je přednosta okresního soudu v místě, kde pojišťovací soud je zřízen.

Předsedu vrchního živnostenského pojišťovacího soudu jmenuje president republiky.

§ 116.

Úřad přísedících je úřadem čestným. Přísedícím přísluší náhrada výloh a cestovného.

§ 117.

Přísedícím býti nemůže:

1. cizozemec,

2. člen představenstva, dozorčího výboru, úředník pojišťovny a placená síla politických organisací,

3. kdo byl odsouzen pro trestný čin, který má následek ztrátu volebního práva do obcí.

§ 118.

Polovina přísedících musí míti své stálé sídlo v místě živnostenského pojišťovacího soudu.

§ 119.

Strany mohou se dáti zastupovati ve sporu osobami třetími. Žalobu možno podati místně protokolárně. Rozhodování sporů děje se ve formě rozsudku, jinak usnesením.

Působnost župních živnostenských pojišťovacích soudů.

§ 120.

Župní živnostenské pojišťovací soudy rozhodují spory mezi pojištěními a župní živnostenskou pojišťovnou o dávky vzniklé z pojištění pro případ nemoci.

 

 

§ 121.

Zamítla-li župní živnostenská pojišťovna úplně neb z částí nárok pojištěnce, může týž ve lhůtě 30 dnů vznésti žalobu u župního živnostenského soudu.

Proti rozhodnutí župního živnostenského pojišťovacího soudu může býti podáno odvolání neb stížnost do 14 dnů po doručení příslušnému vrchnímu živnostenskému pojišťovacímu soudu, který rozhodne s konečnou platností.

Odvolání k vrchnímu živnostenskému pojišťovacímu soudu podati jest u příslušného župního živnostenského pojišťovacího soudu.

Vrchní živnostenský pojišťovací soud.

§ 122.

Vrchní živnostenský pojišťovací soud rozhoduje:

1. O stížnostech proti rozhodnutí správních úřadů státních, která jsou v rozporu s ustanoveními tohoto zákona a které nutno podati ve lhůtě 60 denní od doručení rozhodnutí,

2. o odvoláních proti rozsudkům župních živnostenských pojišťoven,

3. o stížností ministerstev sociální péče a obchodu, že byl porušen zákon,

Mimo to náleží mu podávati návrhy dobrozdání žádané vládou.

§ 123.

Náklady spojené se soudnictvím pojišťoven nese při pojištění nemocenském župní živnostenská pojišťovna, při pojištění invalidním a starobním Ústřední živnostenská pojišťovna.

Zajištění.

§ 124.

Rozhodnutí úřadů správních a živnostenských pojišťovacích soudů, jakož i smíry před těmito zajištěné jsou exekučními tituly.

K žádosti o exekuci dlužno přiložiti jedno vyhotovení smíru nebo rozhodnutí opatřené doložkou o pravoplatnosti, kterou provede příslušný politický úřad, po případě řádný soud.

 

 

Dodatky.

§ 125.

Ku žádostí Ústřední živnostenské pojišťovny jsou povinny všechny úřady a veřejné instituce podávati jí všeliké, informace; které vztahují se na pojišťovací činnost a správu pojišťoven. To platí zejména o župních pojišťovnách, které dožadovati se mohou spolupůsobení politických a obecních úřadů.

§ 126.

Chudinských zákonů a předpisů se tento zákon netýká.

§ 127.

Vystoupí-li pojištěnec z povinností pojistné, může dalším dobrovolným placením příspěvků zajistiti si pojistnou hodnotu.

Převody.

§ 128.

Přestoupí-li pojištěnec do veřejné služby nebo na roveň jí postavené, převede Ústřední živnostenská pojišťovna veřejnému zaměstnavateli dotyčnou prémiovou reservu invalidního a starobního pojištění. Tím nabývá pojištěnec v novém postavení těchže nároků, jakých měl v době přestupu.

Vystoupí-li veřejný zaměstnanec za služby kde měl nárok na pojištění a přestoupí-li do Ústřední živnostenské pojišťovny, vydán bud této peníz odpovídající prémiové reservě invalidního a starobního pojištění. Tím nabude pojištěnec práv plynoucích ze starobního a invalidního pojištění podle tohoto zákona.

§ 129.

Částky podle § 127 odvedeny buďtež během 30 dnů, jinak platiti dlužno úrok z prodlení.

§ 130.

Nároky na náhrady škody patřící osobami oprávněnými podle tohoto zákona z invalidity neb smrti pojištěncovy přechází na živnostenské pojišťovny do výše jejich závazků k pojistným dávkám.

 

 

Osvobození od berní.

§ 131.

Všechna právní jednání a všechny listiny vzniklé prováděním tohoto zákona mezi živnostenskými pojišťovnami a pojištěnci, s výjimkou pojištění vyšších dávek, jsou od kolků a poplatků osvobozeny.

Živnostenské pojišťovny jsou prosty daně výdělkové a důchodkové.

Důchody pojištěnců podle tohoto zákona nepodléhají dani důchodkové,

Zachovávání tajemství úředního.

§ 132.

Členové správních orgánů živnostenských pojišťoven a jich úředníci jsou povinni zachovávati jím sdělené obchodní a podnikové poměry v tajnosti. Finanční správa nesmí požadovati zpráv o poměrech stran. Ustanovení toto nevztahuje se pokud jde o jména osob a výši jich požitků.

§ 133.

Pro pojištěnce se zaměstnáním kočovným a sezónním vydána budou zvláštní nařízení, jimiž účelně prováděno bude pojištění podle tohoto zákona.

Ustanovení trestní.

§ 134.

Zaměstnavatelé a osoby pojištěné, mající povinnost sami se přihlašovati, kteří bez dostatečného důvodu omluvy zanedbají včas a řádně vykonávati předepsaná oznámení a přihlášky, dopouštějí se přestupku a budou potrestáni pokutou do 200 Kč, v případě nedobytnosti vězením do 30 dnů.

§ 135.

Nesprávná udání a zápisy, jichž nesprávnost před předložením živnostenským pojišťovnám podatelům byla známa, budova trestány pokutou do 200 Kč neb vězením do 30 dnů.

§ 136.

Pro porušení zachování tajemství potrestán bude vinník pokutou do 2.000 Kč, při opakujícím se provinění vězením do 30 dnů.

§ 137.

Peněžité pokuty z potrestání přestupků plynoucí, jichž vyměřování náleží župním politickým úřadům, plynou do poklady Ústřední živnostenské pojišťovny.

Odvolání z trestu nutno podati do 14 dnů ministerstvu sociální péče, které rozhoduje právoplatně.

§ 138.

Přestupky uvedené v §§ 134-136 promlčují se v 6 měsících.

Pakli se živnostenské pojišťovny dověděly o přestupku teprve po zanechání činnosti výdělečné pojištěnce, počíná promlčení teprve tímto dnem.

Likvidace stávajících nemocenských pokladen.

§ 139.

Likvidace stávajících nemocenských pokladen a ostatních sociálně-pojišťovacích institucí, pokud tímto zákonem budou zrušeny, neb jejích agenda zmenšena, provede se nařízením.

Převod pojištěných osob podléhajících pojistné povinností podle tohoto zákona od soukromých a veřejných pojišťovacích ústavů, bude zákonitým nařízením upraven.

§ 140.

Zařizovací náklady živnostenských pojišťoven budou hrazeny:

a) z přebytků likvidovaných nemocenských pokladen,

b) zálohou od státu, která bude do 3 let po působnosti tohoto zákona splacena.

§ 141.

Odlišná ustanovení jiných zákonů a nařízení pokud jsou ve spojitosti a odporu s tímto zákonem, pozbývají dnem účinnosti jeho platnosti.

§ 142.

Vládě republiky Československé se ukládá, aby tento zákon co nejdříve provedla:

 

 

Odůvodnění.

Jedním z hlavních problémů sociálního zákonodárství v našem státě je nemocenské, invalidní a starobní pojištění hospodářsky nejslabších vrstev. obyvatelstva, l této kategorii nejslabších nenáleží však pouze vrstvy nesamostatně výdělečně činné, ale řadí se k nim příslušnici středního stavu a malozemědělstvo.

Dnešní naše pojišťovací zákonodárství, které se týká pouze dělnictva je neúplné, dlužno rozšířiti a upraviti tou mému, aby obstálo po boku zákonodárství podobného v jiných státech, jako v Anglii, Belgii, Dánsku, Francii a Německu.

Dřívější vlády, rakouská jmenovitě za Körbra, Becka a Lienerta, obíraly se tímto problémem, a nejednalo se jen o pojištění dělnictva, nýbrž i samostatně výdělečně činných vrstev. Myšlenka ta je pěstována i v těch státech, kde dosud tato humanitní instituce zavedena není, u nás pak hned po převratu zájem o věc neutuchal, až nyní stal se předmětem vážné diskuse.

Přípravné práce naší vlády po předběžném jednání ve věci té v sociálně-politickém výboru pokročily tou měrou, že ministerstvo sociální péče osnovu zákona připravuje k předloženi zákonodárným sborům. Jednostranné řešení této otázky, t. j. pouze pro dělnictvo, bylo by těžkým proviněním proti právům středostavovských vrstev, které tolik obětí pro hospodářský vývoj našeho státu přinesly.

Bude-li u živnostníka pro stáří a jeho rodinu postaráno, vznikne z toho pro stát prospěch, neboť bude se moci jeden každý plně věnovati svému výdělečnému podnikání, čímž hospodářský význam státu bude posílen.

Že otázku nemocenského, invalidního a starobního pojištění nutno řešiti se stanoviska povšechného a pokud možno na nejširším podkladě, uznali zástupci všech stran parlamentních a dosud z žádné strany nebyly proti současnému pojištění vrstev živnostenských činěny námitky.

Návrh řešící samostatné provedení sociálního pojištění živnostnictva, tak jak je podán, byl by vzhledem k jednoduchostí administrativního aparátu účelným provedením decentralisace celého složitého problému pojišťovacího a jistou ochranou před vnášením stranických sporů do této sociální instituce.

Návrhy podané z jiných stran, zvláště návrhy na vydání zákona o sociálním pojištění a o nemocenském, invalidním a starobním pojištění, mají rovněž na mysli pojištění. dělníka a zemědělců organisačně i administrativně odloučené.

Předkládáme tudíž, jdouce za věcí spravedlivou, návrh zákona o nemocenském, invalidním a starobním pojištění živnostníků, zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, který obsahuje i příspěvek státu k jednotlivým důchodům. Příspěvek ten nebude po přesných výpočtech statistických a matematických míti takové důležitosti, aby úhrada jeho vyžadovala zvláštních opatření. V tom směru navrhujeme použití přebytků daňových a zařadění potřebné částky do rozpočtu.

Po stránce formální budiž návrh ten přikázán výboru iniciativnímu, pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a rozpočtovému.

V Praze dne 10. ledna 1923.

Horák, Najman, Mlčoch, Pastyřík, Anděl, Vávra,

Stejskal, Modráček, Hudec, Hlinka, dr. Juriga, Tománek, dr. Buday, Onderčo,Hancko, Bobok, dr, Kubiš, dr. Gažík, Tomik, Vrabec,dr. Labay.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP