Úterý 16. prosince 1924

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. Myslivce pro přečin urážky presidenta republiky podle § 11, č. 1 a 2 zákona na ochranu republiky (tisk 4724).

Zpravodajem je p. posl. dr. Černý, jemuž dávám slovo.

Zpravodaj posl. dr. Černý: Slavná sněmovno! Hlavní státní zastupitelství v Bratislavě žádá o udělení souhlasu k trestnímu stíhání posl. Myslivce pro přečin urážky presidenta republiky podle § 11, č. 1 a 2 zákona na ochranu republiky, spáchaný obsahem řeči, kterouž týž měl dne 30. září 1923 na veřejné schůzi v Růžomberku. Podle obsahu citované žádosti prý se posl. Myslivec dopustil trestného činu tím, že kritisoval presidenta republiky pro nedodržení zdánlivého slibu, daného Slovákům ve příčině Pittsburské smlouvy.

Po zevrubném prozkoumání spisů, zejména pak po vyslechnutí posl. Myslivce a jeho prohlášení a ujištění, že se pana presidenta republiky žádným urážlivým způsobem nedotkl, naopak, že výslovně prohlásil, že osoba pana presidenta musí při tomto thematu zůstati nedotčena, přišel imunitní výbor k přesvědčení, že zde skutkové podstaty žalovaného přečinu není, a usnesl se proto jednohlasně, aby žádosti státního zastupitelstva v Bratislavě vyhověno nebylo, a posl. Myslivec trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá.

Budeme tedy hlasovati.

Pan zpravodaj podle usnesení výboru imunitního navrhuje, aby posl. sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Myslivce.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Myslivce.

Vyřízen je tím poslední odstavec pořadu dnešní schůze.

Než ukončím schůzi, sděluji, že rozpočtový výbor koná svou schůzi dnes po schůzi plenární.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala ve čtvrtek dne 18. t. m. o 10. hod. dopol. s

pořadem:

1. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné (tisk 4995).

2. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění některá ustanovení o přímých daních a stanoví se válečné přirážky ku přímým daním na rok 1925 (tisk 4953).

3. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 5009) zákona o úsporných opatřeních ve veřejné správě.

4. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 5010) zákona, kterým se částečně mění některé předpisy o odpočivných a zaopatřovacích požitcích civilních státních a některých jiných veřejných zaměstnanců a pozůstalých po těchto zaměstnancích.

5. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 5011) zákona, kterým se mění některé předpisy o zaopatřovacích požitcích vojenských osob a pozůstalých po nich.

6. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 5012) zákona o odměnách státním a některým jiným veřejným zaměstnancům na rok 1924 a 1925.

Jest snad nějaká námitka proti tomuto návrhu? (Námitka nebyla.)

Není jí. Návrh můj jest přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze ve 4 hod. odpol.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP