Čtvrtek 13. prosince 1923

Předseda: Pan zpravodaj Bradáč vzdává se slova. Hlasování o tomto odstavci odkládám po vyřízení odst. 14. Tím je:

14. Zpráva výborů ústavně-právního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 4287), kterým se předkládá Národnímu shromáždění smlouva mezi Československou republikou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců o úpravě vzájemných právních styků, sjednaná v Bělehradě dne 17. března 1923, s dodatkovým protokolem (tisk 4363).

Zpravodajem za výbor ústavně-právní je p. posl. dr. Patejdl, za výbor zahraniční p. posl. dr. Hajn.

Dávám slovo zpravodaji za výbor ústavněprávní, jímž jest p. posl. dr. Patejdl.

Zpravodaj posl. dr. Patejdl: Slavná sněmovno! Vřelý poměr přátelský, vážící Československou republiku s královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců, pěstěný za doby světové války a i před ní, poměr, z něhož vyplynulo utvoření Malé Dohody mezi oběma těmito státy a královstvím rumunským, doporučoval od samého počátku vzniku státní suverenity Československé republiky, aby byly upraveny vzájemnou dohodou mezi oběma státy právní styky ve věcech občanských sporných i nesporných, vzájemná vykonatelnost exekučních titulů, jakož i právní styky ve věcech trestních. Důvody ty jsou sesíleny stále intensivnějšími obchodními styky obou spřátelených států.

Praxe, která se via facti vyvinula mezi oběma s táty se zřetelem na přátelský poměr jejich a spojenecké zájmy, dík které poskytovaly soudy obou států vzájemným příslušníkům osvobození od skládání žalobní jistoty, udělovaly právo chudých, povolovaly výslech svědků a znalců v mezích obvyklých v mezinárodním právu a vydávaly si navzájem movité pozůstalosti po svých příslušnících, nemohla býti považována za dokonalé řešení, neboť postrádala mezinárodně právního základu.

Proto byly opětovány se strany vlády republiky Československé návrhy na uzavření dohody o tomto důležitém problému, až sešly se delegace obou států na jaře 1923 v Bělehradě a uzavřely dohodu dne 17. března t. r., kterou vláda republiky Československé předkládá Národnímu shromáždění ke schválení.

Smlouva sama pozůstává z osmnácti hlav a dodatkového protokolu.

Pokud se týče obsahu této úmluvy, poukazuji na vydanou zprávu ústavně-právního výboru a považuji jen za svou povinnost zdůrazniti toto:

Podle čl. 54 hlavy XIV. může býti v nutných případech osoba požadovaná vzata do zajišťovací vazby již před podáním žádosti o vydání, bylo-li o to požádáno soudem nebo jiným příslušným úřadem s odvoláním na zatykač a byl-li udán trestný čin.

Podmínka dodatečně formální žádosti o vydání ovšem musí býti splněna. K odstranění pochybností, jež by mohly vzniknouti při výkladu tohoto článku v souvislosti s čl. 46, poukazuje se na to, že dle jasného znění čl. 46, č. 1, podle kterého nepodléhají vydání osoby pro trestné činy, spáchané na území strany dožádané nebo jichž stíhání je výlučně vyhrazeno domácímu soudnictví, nemůže se ustanovení čl. 54 týkati případů čl. 46, č. 1.

V dodatkovém protokolu stanoví se vzájemná povinnost ku sdělení přehledu rozdělení soudů dle obvodů sborových soudů I. instance, dále přehledu úřadů trestního rejstříku a seznamu pohraničních míst a úřadů, jež přicházejí v úvahu pro předávání a přejímání zločinců.

Výbor ústavně-právní doporučuje poslanecké sněmovně, aby se smlouvou uzavřenou v Bělehradě 17. března 1923 mezi Československou republikou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců o úpravě vzájemných styků, projevila svůj souhlas. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Dávám slovo druhému zpravodaji - za výbor zahraniční - jímž je p. posl. dr. Hajn.

Zpravodaj posl. dr. Hajn: Vážení pánové! Zahraniční výbor uvažoval o této předloze a přiznal, že odpovídá plně potřebám, skutečnostem a že při tom se nevymyká z rámce politického poměru mezi oběma státy, a navrhuje tudíž, aby slavná sněmovna dala souhlas k této smlouvě o právních poměrech, jakož i k dodatku. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme hlasovati,

Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Navržené schvalovací usnesení má pouze jeden odstavec. Dám o něm hlasovati v celku. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení tak, jak jej doporučují pp. zpravodajové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna toto schvalovací usnesení přijala ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Teď se vrátíme k odloženému hlasování při odst. 12.

Ad 12. Hlasování o zprávě výborů dopravního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 4230), kterým předkládá se Národnímu shromáždění republiky Československé: 1. Úmluva a statut o režimu splavných cest mezinárodního významu, 2. Dodatečný protokol k této úmluvě, 3. Prohlášení, kterým se uznává právo států, jež nemají mořského pobřeží, na vlajku (tisk 4307).

Zpravodajem za výbor dopravní je p. posl. Votruba a za výbor zahraniční p. posl. Marek Jar.

Budeme hlasovati.

Ke schvalovacímu usnesení nebylo podáno pozměňovacích návrhů. Dám o něm hlasovati v celku. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením, jež obsahuje 3 části, a to ve znění navrženém pp. zpravodaji, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna toto schvalovací usnesení přijala ve čtení prvém.

Čtení druhé navrhuji na pořad schůze příští.

Vyřízen je odst. 12 pořadu.

Zbývá hlasováním rozhodnouti o odst. 13, to je:

Ad 13. Hlasování o zprávě výborů dopravního, živnostenského a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4127), jímž se upravuje poměr československé státní správy k Československé plavební akciové společnosti Oderské (tisk 4340).

Zpravodajem výboru dopravního je p. posl. Votruba, výboru živnostenského p. posl. Geršla výboru rozpočtového p. posl. Bradáč.

Budeme hlasovati.

Zákon obsahuje 4 paragrafy, nadpis a úvodní formuli, a jest k němu jako nerozlučná na součást připojena smlouva o založení a provozování československého plavebního podniku na Odře s jejími 2 přílohami A a B.

Pozměňovacích návrhů není. Míním tedy dáti hlasovati najednou o celé osnově zákona i s jejím apendixem, o nadpisu zákona a úvodní formuli. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, obsahující 4 paragrafy, i s připojenou smlouvou s 2 přílohami A a B, s nadpisem a úvodní formulí zákona, a to ve znění navrženém pp. zpravodaji, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu tuto v prvém čtení.

Druhé čtení navrhnu na pořad schůze příští.

Vyřízen je tím odst. 13 pořadu dnešní schůze. Přejdeme k odst. 15, kterým jest:

15. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 8. dubna 1920, č. 309 Sb. z. a n., o dávce z majetku a z přírůstku na majetku (tisk 4350).

Zpravodaj za výbor rozpočtový je pan posl. dr. Hnídek.

Má pan zpravodaj nějaké korektury?

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: Nemám.

Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém a vyřízen je odst. 15 pořadu v dnešní schůze.

Přejdeme k odst. 16, poslednímu, jímž jest:

16. Rozhodnutí o návrhu posl. Knirsche, aby byl meritorně projednán jeho návrh (tisk 4269) na podporu horníkům, kteří prodělali generální stávku, jejž iniciativní výbor zamítnul.

Podle § 23 jedn. řádu může kterýkoliv z navrhovatelů do 3 dní po zamítnutí svého návrhu iniciativním výborem navrhnouti u předsedy sněmovny, aby sněmovna zamítavé usnesení iniciativního výboru změnila, o čemž sněmovna rozhoduje bez rozpravy prostým hlasováním. Poněvadž mně podaný návrh pana posl. Knirsche na rozhodnutí o zamítnutí jeho výše zmíněného návrhu vyhovuje podmínkám §u 23 jedn. řádu, předkládám jej sněmovně a dám o něm hlasovati.

Žádám, aby návrh v překladu byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Návrh posl. Knirsche:

"Poslanecká sněmovno, račiž změniti zamítavé usnesení výboru iniciativního ze dne 29. listopadu t. r. k návrhu tisk 4269 o poskytnutí podpory 25,000.000 Kč horníkům, přestavším generální stávku."

Předseda: Kdo souhlasí s návrhem pana posl. Knirsche, aby poslanecká sněmovna změnila zamítavé usnesení iniciativního výboru, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Tím vyřízen je odst. 16 pořadu dnešní schůze a ukončím schůzi.

Předem ještě některá presidiální sdělení.

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem posl. Hamplovi pro neodkladné zaměstnání.

Lékařské vysvědčení předložil posl. Ant. Černý.

Prosím pány, aby neodcházeli, poněvadž jest hlasování ještě o některých formálních věcech.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám o sdělení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců čsl. soc. dem strany dělnické posl. Kasíka za posl. Němce; klub poslanců "Deutsche soz. dem. Arbeiterpartei" posl. dr. Holitschera za posl. Hirsche a posl. Schustera za posl. Häuslera.

Do výboru kulturního vyslal klub poslanců čsl. strany lidové posl. Janalíka za posl. Rýpara; klub poslanců republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu posl. Valáška za posl. Vahalu.

Předseda: Posl. dr. Körmendy-Ékes žádá o udělení dovolené na dobu od 10. prosince 1923 do 10. ledna 1924 pro cestu do ciziny.

Posl. dr. Winter žádá o udělení 10ti denní dovolené, rovněž pro cestu do ciziny.

Kdo souhlasí s udělením těchto dovolených, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Dovolené tyto jsou uděleny.

Navrhuji, aby výborům soc.-politickému a ústavně-právnímu pro vládní návrh zákona o sloučení rozhodování ve věcech nájemních (tisk 4353) stanovena byla k podání zprávy lhůta 48 hodin.

Přikazuji výborům:

kulturnímu:

Tisk 4360. Usnesení senátu o vládním návrhu zákona, jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., upravujícího organisaci odborných škol pro ženská povolání a právní poměry učitelstva těchto škol v republice Československé.

rozpočtovému:

Tisk 4361. Usnesení senátu o vládním návrhu zákona, jímž se mění některá ustanovení o přímých daních a stanoví se válečné přirážky ku přímým daním na rok 1924.

Navrhuji, aby výborům těm uložena byla k podání zprávy o těchto usneseních lhůta 3denní.

Kdo souhlasí s navrženými lhůtami, nechť zdvihne ruku! (Děje se.)

To je většina. - Navržené lhůty jsou přijaty.

Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 4366. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona o výši daně z cukru.

Tisk 4367. Zpráva výboru soc.-politického o vládním návrhu zákona, jímž se vydávají předpisy k ochraně života a zdraví osob zaměstnaných v živnostech lakýrnických, natěračských a malířských.

Tisk 4370. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona, kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 30. června 1921, č. 242 Sb. z. a n., o dopravních daních.

Předseda: Mezi schůzí bylo tiskem rozdáno u snesení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 4357. Usnesení senátu o vládním návrhu zákona (tisk 1620) o okresních záložních hospodářských a kontribučenských fondech peněžních v Čechách (tisk 1720).

Předseda: Dále byly tiskem rozdány interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 4322. Sbírka interpelací:

I. posl. dr. Lelleyho a súdr. min. spravedlnosti o zneužívání censury,

II. posl. Skaláka a soudr. min. vnitra o neustálém poškozování dělnického tisku censurou,

III. posl. dr. Raddy a druhů min. vnitra, pro věci zahraniční a spravedlnosti o plakátech sletu dolnorakouské sokolské župy v Brně,

IV. posl. dr. Lodgmana a druhů předsedovi vlády o změně zákona o dávce z majetku,

V. posl. dr. Lodgmana a druhů min. nár. obrany, že se majetníkům pozemků sousedících s vojenskou střelnicí v Mostu neplatí smluvená náhrada za potíže v hospodaření na těchto polích,

VI. posl. Schweichharta, Čermaka a druhů min. vnitra o hospodářství žatecké státní tiskárny.

Předseda: Mezi schůzí byl tiskem rozdán návrh a současně přikázán výboru iniciativnímu.

Žádám o sdělení.

Zástupce sněm. tajem. Nebuška (čte):

Tisk 4369. Návrh posl. Zierhuta a druhů o živelné pohromě v obcích Flekách, Sv. Kateřině, Uhlišti, Sklenné Huti, Chudivě, Hadrubě a Fuchsbergu v politickém okrese klatovském.

Předseda (zvoní): Ukončím schůzi a podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra dne 14. prosince 1923 o 1. hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4325) o výši daně z cukru (tisk 4366).

2. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 4352), kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 30. června 1921, č. 242 Sb. z. a n., o dopravních daních (tisk 4370).

3. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4351) o stavebním ruchu.

4. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4327) o dani z obratu a dani přepychové.

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti posl. Mlčocha, aby podle § 51 jedn. řádu udělena byla důtka posl. inž. Lad. Novákovi.

6. Druhé čtení osnovy zákona o dalším vybírání zdravotní přirážky ku přímým daním státním, podléhajícím přirážkám, a o veřejném fondu pro podporu veřejných nemocnic a ústavů léčebných v Československé republice (tisk 4321).

7. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se prodlužuje lhůta pro zřízení pobočného poštovního úřadu šekového v Brně (tisk 4355).

8. Druhé čtení osnovy zákona o přesunu příslušnosti ve věcech vyvlastnění na Slovensku a v Podkarpatské Rusi podle zák. čl. XLI: 1881 (tisk.4312).

9. Druhé čtení osnovy zákona o ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel (tisk 4343).

10. Druhé čtení osnovy zákona, kterým mění se ustanovení zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 406 Sb. z. a n., o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změnám hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím (tisk 4358).

11. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prodlužuje zmocnění dané vládě v § 2 zákona ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou (tisk 4362).

12. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění ustanovení trestních řádů o tom, kdo má právo býti posluchačem veřejného hlavního líčení (tisk 4364).

13. Druhé čtení osnovy zákona o výkupu místní dráhy v údolí Borže (tisk 4339).

14. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se dodatečně schvaluje obchodní smlouva mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska, podepsaná v Londýně dne 14. července 1923 (tisk 4308).

15. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje dodatečně obchodní úmluva mezi republikou Československou a Francií, podepsaná v Paříži dne 17. srpna 1923 (tisk 4344).

16. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se dodatečně schvaluje obchodní dohoda mezi republikou Československou a Spojenými Státy Americkými sjednaná v Praze dne 29. října 1923 (tisk 4346).

17. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvalují: 1. Úmluva a statut o režimu splavných cest mezinárodního významu, 2. Dodatečný protokol k této úmluvě, 3. Prohlášení, kterým se uznává právo států, jež nemají mořského pobřeží, na vlajku, sjednané v Barceloně 20. dubna 1921 (tisk 4307).

18. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se upravuje poměr československé státní správy k Československé plavební akciové společnosti Oderské (tisk 4340).

19. Druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje smlouva mezi Československou republikou a královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců o úpravě vzájemných právních styků, sjednaná v Bělehradě 17. března 1923 s dodatkovým protokolem k této smlouvě (tisk 4363).

Je snad nějaká námitka proti mému návrhu? (Nebyla.)

Námitek není. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 7 hodin 35 minut večer.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP