Ke kap. V:
4. Resoluční návrh posl. Tauba a druhů:
Vláda se vybízí, aby změnila zákon ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n., řídíc se těmito zásadami:
1.) Nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu přísluší materielní i formální dozor na státní hospodářství, státní majetek a státní dluh, počítaje v to disposiční fond, jejž dostala vláda k volnému použití.
2.) Závazky uložené nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu v §u 10 uvedeného zákona buďtež přeneseny na ministerstvo financí, při čemž lhůta 18 měsíců stanovená k předložení účetní závěrky budiž nejdéle do roku 1928 zkrácena na lhůtu 9 měsíců.
3.) Nejvyšší účetní kontrolní úřad jest povinen vypracovati jednotné zásady pro sdělání rozpočtu.
5. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů:
Podle §u 9 zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n., má Nejvyšší účetní kontrolní úřad vydávati čtvrtletní zprávy o stavu státního dluhu a oběhu drobných mincí. Tato zpráva budiž zasílána všem členům rozpočtového výboru.
6. Resoluční návrh posl. Dietla a druhů:
Podle §u 12 zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n., jest Nejvyšší účetní kontrolní úřad povinen vypracovati jednací řád pro svoji činnost a předložiti jej Národnímu shromáždění. Nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu se ukládá, aby tuto povinnost splnil a poslanecké sněmovně předložil svůj jednací řád ve lhůtě 3měsíční.
7. Resoluční návrh posl. R. Fischera a druhů:
Nejvyšší účetní kontrolní úřad se vybízí, aby ve lhůtě čtyř týdnů podal poslanecké sněmovně zprávu o revisích, jež provedl v bankovním úřadě, v ústřednách a v zemském úřadě pro válečné poškozence.
Ke kap. VI a VI A:
8. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:
Ministerstvo financí se vybízí, aby se postaralo, aby obcím a okresům byly včas poukázány daňové přirážky, vybírané státními berními úřady.
9. Resoluční návrh posl. Svobody, Staňka, Langra, Rosolové, Sedláčka a druhů:
Vláda se vyzývá, aby vzhledem k přílišnému zatížení zemí postupně převzala finanční úkony, jež v podstatě přináležejí státu a dosud zatěžují zemské rozpočty.
Ke kap. VII:
10. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti, aby byla dosazena komise pro kontrolu státního dluhu. Tato komise nechť se skládá z osmi členů volených poslaneckou sněmovnou a čtyř volených senátem.
11. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 2:
Vláda se vybízí, aby podle ústavy postarala se o to, aby promlčecí lhůtu pro nedoplatky z úroků lombardních půjček, poskytnutých na úpisy válečných půjček a předválečného státního dluhu rakouského, uherského a společného, ať zajištěného nebo nezajištěného, která podle nařízení z 15. února 1923, č. 36 Sb. z. a n., uplyne 1. dubna 1924, prodloužila o další rok.
12. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 4:
Vláda se vybízí, aby působila k tomu, aby technický postup vyplácení při honorování předválečných rent, jež jest provésti podle zákona ze dne 10. července 1922, č. 250 Sb. z. a n., a nařízení ze dne 11. prosince 1922, čís. 365 Sb. z. a n., příslušné finanční úřady pokud možno nejrychleji skoncovaly, aby súčastněné strany dostaly co nejdříve do rukou prozatímní listy a k nim patřící úrokové kupony.
Ke kap. VIII:
13. Resoluční návrh posl. dr. E. Feyerfeila a druhů:
Vláda se vybízí, aby neprodleně podala návrh zákona, jímž se stran požitků všechny kategorie státních pensistů staví úplně na roveň, aby tak konečně zmizelo horší postavení tak zvaných staropensistů, kteří s nynějšími požitky při trvající drahotě nemohou uhraditi své výživy.
14. Resoluční návrh posl. dr. Czecha a druhů:
Vláda se vybízí, aby předložila návrh zákona o požitcích staropensistů.
15. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky, Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby stran státních zaměstnanců podala sněmovně rovněž ještě v tomto zasedání návrh zákona, který staví staropensisty co do výměry jejich zaopatřovacích platů na roveň s novopensisty.
16. Resoluční návrh posl. Vávry a druhů:
Vláda se vyzývá, aby upravila pense staropensistům.
17. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby všem pensistům a pensistkám bývalého rakousko-uherského mocnářství, kteří původně měli domovské právo na dnešním území Československé republiky, přiznala československé státní občanství prominouc všechny formální chyby, potíže a všechna opomenutí, a aby k podání žádostí o československé státní občanství stanovila lhůtu počínající dnem 1. ledna 1924.
18. Resoluční návrh posl. dr. Czecha a druhů:
Částka 610,050.360 Kč budiž zvýšena na 800,000.000 Kč. Této zvýšené částky budiž užito k těmto účelům:
1.) Zaopatřovací požitky osob, které odešly do výslužby před 31. srpnem 1919, jakož i jejich pozůstalých buďtež zvýšeny o 20%.
2.) Všem pensistům, kteří vstoupili do výslužby před 1. lednem 1923, jakož i jejich pozůstalým buďtež vypláceny ony odpočivné požitky, jak to stanoví zákon ze dne 20. prosince 1922, č. 394 Sb. z. a n., pro pensisty, kteří odešli do výslužby po 1. lednu 1923.
3.) Přídavky drahotní, rodinné a na děti buďtež všem pensistům a pozůstalým vypláceny jednotně ve výměře, jaká přísluší oněm státním zaměstnancům, kteří odešli do výslužby po 1. lednu 1923.
4.) Úrazové renty buďtež vypláceny nezkráceně.
19. Resoluční návrh posl. dr. Spiny, dr. Schollicha, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů k tit. 1:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona o učitelích ve výslužbě, který by přihlížel k těmto požadavkům:
1.) Stálé zaopatřovací platy pensistů z doby před 31. srpnem 1919, jakož i jejich vdov a sirotků buďtež zvýšeny o 20% (jako náhrada za propočítávání služební doby, jehož se jim nedostalo).
2.) Stálé zaopatřovací platy všech pensistů z doby před 1. lednem 1923 (počítaje v to i pensisty uvedené pod bodem 1) buďtež zvýšeny o dalších 75%.
3.) Drahotní a rodinné přídavky a přídavky na děti, buďtež přiznány ve stejné výši, jak je mají státní zaměstnanci, kteří odešli do výslužby po 1. lednu 1923.
Odůvodnění: Poměry pensistů, vdov a sirotků jsou známé a zlepšení jejich životních poměrů jest věc spravedlivá. Větší náklad, který již ministerstvo financí vypočítalo na toto zlepšení, není tak velký, aby nemohl býti hrazen příplatky státu k pensím.
Ke kap. IX a IX A:
20. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky, Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby stran státních zaměstnanců podala sněmovně rovněž ještě v tomto zasedání návrh zákona na nemocenské pojištění státních zaměstnanců a jejich rodin.
21. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky, Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby stran státních zaměstnanců předložila sněmovně ještě v tomto zasedání návrh zákona, jímž se nově upravuje propočítání celkové služební doby vojenských čekatelů, kteří jsou ve státní službě tak, že se škrtnutí sedmi vojenských služebních let snižuje na čtyři.
22. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky, Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby výměru jednotného drahotního přídavku a přídavků na děti povolila i pro děti státních zaměstnanců narozené po 31. prosinci 1923 jako osobní přídavky oněm státním zaměstnancům, dokud nebude novelován zákon ze dne 20. prosince 1922, č. 394 Sb. z. a n.
23. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky, Schälzkyho a druhů:
Vláda se vybízí, aby stran státních zaměstnanců předložila sněmovně rovněž ještě v tomto zasedání návrh zákona, který "akademikům", kteří jsou ve státní službě, přiznává plat se zákonitým započtením dosavadních zvláštních přídavků.
24. Resoluční návrh posl. Hlinky a druhů:
Vláda sa vyzýva, aby kvalifikáciu exponovaných úradníkov na Slovensku komisiou so všetkých politických strán pozostávajúcou bezodkladne prezkúmať nariadila.
25. Resoluční návrh posl. Leibla, Schweichharta a druhů:
Vláda se vybízí, aby vypracovala návrh zákona, jímž se upravuje volba správního výboru pozemkového úřadu, a v nejkratší době jej předložila sněmovně, aby bylo lze ještě před 1. lednem provésti volby do tohoto správního výboru.
26. Resoluční návrh posl. Zierhuta, Windirsche a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby ihned nařídilo provésti nové volby do správního výboru Státního pozemkového úřadu.
27. Resoluční návrh posl. Leibla a druhů k tit. 4:
Nejvyšší účetní kontrolní úřad se vybízí, aby veškeré hospodaření pozemkového úřadu ve všech podrobnostech podrobil důkladné kontrole a aby o tom v nejkratší době podal Národnímu shromáždění zprávu.
28. Resoluční návrh posl. Schweichharta a druhů k tit. 4, §§ 1, 2 a 3:
Pozemkový úřad nechť předloží Národnímu shromáždění ve lhůtě tříměsíční zevrubnou a podrobnou zprávu o své dosavadní činnosti, zvláště o výměře vyvlastněné půdy a lesů, a jak byly rozděleny, při čemž uvede jména osob, jimž byly přiděleny. V seznamu budiž rovněž uvedena přejímací a odevzdávací cena.
29. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby se postaralo, aby do kuratoria náhradové banky u Státního pozemkového úřadu byli jmenováni zástupci německého národa.
30. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby se neprodleně postaralo o to, aby do kuratoria fondu k zaopatření zaměstnanců velkostatků zřízeného u Státního pozemkového úřadu podle náhradového zákona ze dne 8. dubna 1920 a novely k němu ze dne 13. července 1923 byli jmenováni zástupci německého národa.
31. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby přikázalo Státnímu pozemkovému úřadu, aby pro úřední obvod pozemkového úřadu v německém jazykovém území ustanovil německé úředníky.
32. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby během 6 týdnů předložilo sněmovně seznam všech zaměstnanců Státního pozemkového úřadu a jeho úřadoven, uvedouc národnost těchto zaměstnanců.
33. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby nařídilo Státnímu pozemkovému úřadu, aby svůj úřední list, "Pozemkovou reformu" vydával také v německém jazyku.
34. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:
Předsednictvo ministerské rady se vybízí, aby nařídilo Státnímu pozemkovému úřadu, aby v německém jazykovém území ihned úplně provedl akci R (příděl rozptýlené půdy).
35. Resoluční návrh posl. Boboka a druhů:
Vláda sa vyzýva, aby upravila štátny štatistický úrad na presné vykazovanie počtu Slovákov, a nie Čechoslovákov.
36. Resoluční návrh posl. Blatné a druhů:
Vláda se vybízí, aby předložila Národnímu shromáždění podrobný výkaz německých státních úředníků a zřízenců, kteří byli přeloženi od převratu 1918, uvedouc důvody přeložení. Vláda se dále vybízí, aby si předsevzala, že tyto zaměstnance co nejdříve přeloží zpět, a také to provedla.
Ke kap. X:
37. Resoluční návrh posl. J. Mayera, dr. Hanreicha a druhů:
Ministerstvo pro věci zahraniční se vybízí, aby důsledně dbajíc zásady svrchovanosti československého státu také plně dbalo svrchovanosti jiných států a proto také zanechalo všeho, co by mohlo ztížiti poměr lužických Srbů k německé říši, k jejich vlasti.
38. Resoluční návrh posl. dr. Hanreicha a druhů:
Ministerstvo pro věci zahraniční se vybízí, aby se zřetelem na dobré styky Československa se všemi státy zahájilo s nimi vyjednávání, aby cestovní visa, dosud ještě brzdící mezinárodní dopravu, byla co nejdříve zrušena.
Ke kap. XI:
39. Resoluční návrh posl. dr. Brunara, dr. E. Feyerfeila a druhů:
Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž by nyní platné zákony a nařízení byly změněny nebo doplněny v tom směru, že
1.) všichni bývalí rakouští, uherští a rakousko-uherští důstojníci a poddůstojníci z povolání dostávají odpočivné a zaopatřovací požitky, které jim náležejí po započtení jejich veškeré vojenské služební doby;
2.) při vyměřování těchto zaopatřovacích požitků má býti rozhodnou jen služební doba bez zřetele, kdy a v kterém vojsku byla konána a kdy nastalo přeložení do výslužby;
3.) výše zaopatřovacích požitků se srovnává s výší požitků stejné hodnostní třídy státních úředníků, při čemž služební doba má býti propočítána jak u důstojníků tak i poddůstojníků podle předpisů, platných nyní pro státní úředníky.
40. Resoluční návrh posl. dr. Brunara, dr. Schollicha a druhů:
Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby co nejrychleji učinila všechna opatření, aby připravila a podala návrhy zákonů, jimiž až do roku 1926 a) byla by zrušena všeobecná branná povinnost, b) na místo stálého vojska bylo by zřízeno vojsko skládající se z najatých vojínů z povolání.
41. Resoluční návrh posl. Jokla a druhů:
Vláda se vybízí, aby ve lhůtě čtyř měsíců vypracovala a předložila poslanecké sněmovně, aby se o něm poradila, návrh zákona, jímž se podle branného zákona Československé republiky ze dne 19. března 1920, č. 193 Sb. z. a n., branná soustava vybuduje na podkladě miličním.
Až do chvíle, kdy bude zavedena soustava miliční, budiž branný zákon ještě letošního roku změněn podle těchto zásad:
1.) 14měsíční služební povinnost stanovená §em 17 branného zákona budiž zavedena dnem 1. listopadu 1923,
2.) Stav vojska budiž snížen na 75.000.
3.) Vojínům, kteří sloužili přes 14 měsíců, budiž čas přesahující 14 měsíců, započten do cvičení ve zbrani.
4.) Služební povinnost končí kalendářním rokem, v němž službou povinný dosáhl 40 roků svého života.
5.) Počet cvičení ve zbrani se snižuje na 3, která dohromady nesmějí překročovati 9 měsíců.
42. Resoluční návrh posl. dr. Brunara, dr. E. Feyerfeila a druhů:
Vláda se vybízí, aby oněm civilním a vojenským osobám, které válečnými událostmi utrpěly škodu na svém majetku ztrátou nebo zničením, bez zřetele na uzavření mezistátních smluv poskytla plné odškodnění.
K úhradě těchto výdajů budiž do rozpočtu ministerstva vnitra zařazena položka 100 milionů korun.
43. Resoluční návrh posl. Pohla a druhů:
Ministr národní obrany se vybízí, aby podal poslanecké sněmovně podrobnou zprávu o sebevraždách, které se vyskytly ve vojsku od té doby, co trvá Československá republika, a jejich příčinách a o případech smrti, které nastaly při posledních manévrech.
Poslanecká sněmovna projevuje své přesvědčení, že k uklidnění obyvatelstva jest nezbytné, aby k vyšetřování všech příčin smrti ve vojsku byla zřízena parlamentní komise.
44. Resoluční návrh posl. Röttela, Windirsche a druhů:
Ministerstvo národní obrany se vybízí, aby při zadávání vojenských dodávek zemědělských výrobků přihlíželo také k zemědělským družstvům.
45. Resoluční návrh posl. Hlinky a druhů:
Vláda sa vyzýva, aby štátne dodávky pre vojsko slovenským maloremeselníkom i v družstvách nesorganizovaným boly udelené.
46. Resoluční návrh posl. J. Mayera, Böllmanna, Windirsche a druhů:
Ministerstvo národní obrany se vybízí, aby dobu cvičení ve zbrani pro příslušníky zemědělství přeložilo na ony měsíce, v nichž zemědělské práce připouštějí odklad. Příslušníkům drobných zemědělců buďtež na dobu cvičení ve zbrani povoleny vyživovací příspěvky.
47. Resoluční návrh posl. Windirsche, Röttela a druhů:
Ministerstvo národní obrany se vybízí, aby nařídilo, že otruby semleté ve vojenských mlýnech budou prodávány drobným zemědělcům za lacinou cenu. Otruby mají rozdělovati zemědělské odborné úřady (zemské zemědělské rady).
48. Resoluční návrh posl. J. Mayera, Böllmanna, Windirsche a druhů:
Ministerstvo národní obrany se vybízí, aby provádějíc zákon o přiznání úlev v branné povinnosti dostatečně přihlíželo k poměrům v zemědělství. Zároveň se ministerstvo vybízí, aby co nejdříve předložilo poslanecké sněmovně podrobný přehled o národní příslušnosti a o povolání osob, které v roce 1923 po šestiměsíční služební době byly propuštěny na trvalou dovolenou.
49. Resoluční návrh posl. J. Mayera, Windirsche a druhů:
Ministerstvo národní obrany se vybízí, aby působilo k tomu, aby volební právo vojáků do obcí co nejdříve bylo zrušeno.
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Návrhy jsou dostatečně podepsány, jsou předmětem jednání.
Přerušuji projednávání tohoto odstavce pořadu, jakož i pořadu dnešní schůze vůbec.
Než prohlásím schůzi za skončenou, sděluji:
Nemocí omlouvají se pp. posl. Stříbrný, dodatečně na tento týden posl. Böhr, dodatečně na včerejší schůzi, jakož i na dnešní a zítřejší schůze posl. Remeš.
Staly se změny ve výborech, a to:
Výbor zemědělský zvolil v dnešní schůzi zapisovateli posl. Mikuláše a Maška.
Do výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností vyslal klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické posl. Prokeše za posl. Lehockého.
Mezi schůzí byl tiskem rozdán vládní návrh zákona, kterým se prodlužuje účinnost zákona z 12. srpna 1921, čís. 322 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 21. prosince 1921, čís. 482 Sb. z. a n., a zákona ze dne 21. prosince 1922, čís. 400 Sb. z. a n., o podpoře nezaměstnaných (tisk 4323).
Schůze rozpočtového výboru, která byla svolána na dnešek 30. listopadu na 9 hod. dopol., nebude se konati.
Končím schůzi a podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala dnes v pátek dne 30. listopadu 1923 v 10 hod. dopol.
s pořadem:
Nevyřízené odstavce dnešního pořadu.
Jsou námitky proti tomuto návrhu? (Nebyly.)
Není jich. Návrh můj je přijat.
Prohlašuji schůzi za skončenu.
(Konec schůze ve 12 hod. 25 min. v noci.)