Úterý 6. března 1923

Předseda: Uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji.

Zpravodaj posl. dr. Matoušek: Chci promluviti k pozměňovacím návrhům, k nimž všem se připojuji, a žádám, aby slavná sněmovna projevila s těmito pozměňovacími návrhy také svůj souhlas.

Co se týče prvního návrhu, souhlasím s tím, aby v §u 2, odst. 4., za slova: "ze členů tohoto soudu" a na konec vloženo bylo: "nebo sborových soudů II. stolice", a to z toho důvodu, poněvadž je potřebí, aby tu byl co největší výběr skutečně kvalifikovaných soudců, nejen teoretických, nýbrž i zkušených předsedů senátů, aby bylo zaručeno co nejpřesnější, nejobjektivnější řízení soudní před takovým tribunálem, jako je státní soud.

S druhým návrhem, aby v § 5 předposlední odstavec přemístěn byl tak, aby byl odstavcem posledním a nynější poslední aby byl odstavcem předposledním, také souhlasím, poněvadž vidím, že tímto přemístěním bude jasně řečeno, že také senáty tříčlenné, které nerozhodují ve věci samé v hlavním líčení, nýbrž rozhodují o předběžných otázkách v sezení neveřejném, jsou stanoveny na rok. Jinak by mohla býti pochybnost, zda také tyto tříčlenné senáty jsou předem na rok stanoveny.

Třetí pozměňovací návrh je, aby v §u 6, odst. 4., na místo posledních slov "president nejvyššího soudu" vloženo bylo: "jde-li o vyloučení předsedy státního soudu, nejvyšší soud". S tímto návrhem také souhlasím, poněvadž to zapadá do dosavadní organisace nejvyššího soudu, kde nerozhoduje se presidiálně, to je tak, aby rozhodoval president nejvyššího soudu, nýbrž vždycky kollegiátně, že totiž rozhoduje senát. Proto také souhlasím s tímto návrhem, poněvadž je jasně zde řečeno, kdy rozhoduje nejvyšší soud: tenkráte, když jde o vyloučení předsedy státního soudu.

V §u 24 se navrhuje, aby poslední věta "Mimořádná obnova řízení podle § 362 tr. ř. je vyloučena." odpadla. S tím souhlasím, poněvadž v ústavním výboru byly pochybnosti o tom, máme-li tuto mimořádnou obnovu vyloučiti, a jen pochybnost, že na Slovensku toho nebylo, přivedla nás k tomu, abychom se usnesli na vyloučení. A nyní, když znalci uherského práva řekli, že to vaditi bude, přimlouvám se za to, aby v §u 24 poslední věta byla vypuštěna.

Také souhlasím s tím, aby v §u 23, odst. 4. byl připojen dodatek "O všech opravných prostředcích rozhoduje nejvyšší soud".

Podle mého náhledu by toho nebylo třeba, ale neškodí, když bude ještě jednou jasně řečeno, že o všech ostatních prostředcích opravných rozhoduje nejvyšší soud.

Z těchto všech důvodů navrhuji, aby slavná sněmovna se připojila k těmto pozměňovacím návrhům a přijala jednotlivé paragrafy a odstavce tak, jak jsou v pozměňovacích návrzích navrženy. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Budeme hlasovati. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Zákon má 29 paragrafů, nadpis zákona, nadpisy jednotlivých hlav a paragrafů, jakož i úvodní formuli.

Míním při hlasování takto postupovat:

Nejprve bychom hlasovali o §u 1, k němuž není pozměňovacích návrhů, podle zprávy výborové.

O §u 2 hlasovali bychom nejprve v úpravě navržené pp. posl. dr. Lukavským a soudr., jejíž přijetí navrhuje p. zpravodaj; byla-li by zamítnuta tato úprava, hlasovali bychom ve znění zprávy výborové.

O §§ 3 a 4, k nimž není návrhů, hlasovali bychom najednou podle zprávy výborové.

O §u 5 budeme hlasovati nejprve v úpravě navržené p. posl. dr. Lukavským a soudr., jejíž přijetí navrhuje p. zpravodaj; byla-li by tato úprava zamítnuta, hlasovali bychom o původním znění zprávy výborové.

O §u 6 hlasovali bychom v úpravě navržené p. posl. dr. Lukavským a soudr., jejíž přijetí navrhuje zpravodaj; byla-li by zamítnuta, hlasovali bychom podle původního znění zprávy výborové.

O §§ 7 až 22, k nimž není návrhů pozměňovacích, budeme hlasovati podle zprávy výborové.

O § 23 hlasovali bychom ve znění zprávy výborové a pak o novém čtvrtém odstavci, jehož vsunutí navrhují p. posl. dr. Lukavský a soudr. a jehož přijetí doporučil p. zpravodaj.

O §u 24 nejprve budeme hlasovati v úpravě navržené posl. dr. Lukavským a soudr., jejíž přijetí doporučil p. zpravodaj; byla-li by zamítnuta, hlasovali bychom o původním znění zprávy.

O §§ 25 až 29 s přílohami k §u 28 budeme hlasovati najednou podle zprávy výborové, poněvadž není návrhů pozměňovacích.

Konečně bychom hlasovali o nadpisu zákona, nadpisech jednotlivých hlav a paragrafů, jakož i o úvodní formuli podle zprávy výborové.

Jest snad proti tomuto způsobu hlasování nějaká námitka? (Nebyla.)

Není jí. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí s § 1 podle zprávy výborové, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. § 1 podle zprávy výborové je přijat.

O § 2 budeme hlasovati nejprve v úpravě, jak ji navrhují posl. dr. Lukavský, dr. Meissner, dr. Hnídek, dr. Bartošek, dr. Nosek a soudr.

Žádám o její přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

V § 2 do 4. odstavce za slova "tohoto soudu" ve třetí řádce a na konci budiž vloženo "nebo sborových soudů II. stolice".

Předseda: Kdo souhlasí s touto úpravou §u 2, navrženou pány posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, § 2 v této úpravě je přijat.

Tím odpadá hlasování o § 2 podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s §§ 3 a 4 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, §§ 3 a 4 podle zprávy výborové jsou schváleny.

O §u 5 budeme hlasovati v úpravě, jak ji navrhují pp. posl. dr. Lukavský, dr. Meissner, dr. Hnídek, dr. Bartošek, dr. Nosek a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

V § 5 dva poslední odstavce buďtež přemístěny tak, že poslední odstavec bude předposlední a nynější předposlední bude poslední.

Předseda: Kdo souhlasí s §em 5 v této sdělené právě úpravě, navržené pp. posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, § 5 v této úpravě je schválen.

K §u 6 je návrh týchž pánů poslanců. Žádám o jeho přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

V § 6 ve 4. odstavci buďtež vložena místo konečných slov "president nejvyššího soudu" slova" jde-li o vyloučení předsedy státního soudu, nejvyšší soud."

Předseda: Kdo souhlasí s §em 6 v této úpravě navržené pp. posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, § 6 v této úpravě navržené pp. posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr. je přijat.

Kdo teď souhlasí s §§ 7 až 22 incl. podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, §§ 7 až 22 incl. jsou přijaty podle zprávy výborové.

O § 23 budeme hlasovati ve znění zprávy výborové.

Kdo s tímto zněním §u 23 souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, § 23 podle zprávy výborové je přijat.

Teď je návrh na vsunutí nového 4. odstavce, jak žádají pp. posl. dr. Lukavský, dr. Meissner, dr. Hnídek, dr. Bartošek, dr. Nosek a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

V § 23 budiž připojen 4. odstavec tohoto znění: "O všech opravných prostředcích rozhoduje nejvyšší soud".

Předseda: Kdo souhlasí s tímto dodatečným návrhem pp. posl. dr. Lukavského, dr. Meissnera, dr. Hnídka, dr. Bartoška, dr. Noska a druhů, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, čtvrtý odstavec §u 23 podle tohoto návrhu je přijat.

O §u 24 budeme hlasovati nejprve v úpravě navržené pp. posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška. (čte):

Poslední věta §u 24: "Mimořádná obnova řízení podle §u 362 tr. ř. je vyloučena" se vypouští.

Předseda: Kdo souhlasí s § 24 v této úpravě, navržené pp. posl. dr. Lukavským, dr. Meissnerem, dr. Hnídkem, dr. Bartoškem, dr. Noskem a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím § 24 v této úpravě je přijat.

Kdo souhlasí s §§ 25 až 29 incl., s přílohami k §u 28, podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, §§ 25 až 29, jakož i přílohy k §u 28 jsou schváleny podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s nadpisem zákona, nadpisy jednotlivých hlav a paragrafů, jakož i úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Nadpis zákona, nadpisy jednotlivých hlav a paragrafů, jakož i úvodní formule jsou schváleny podle zprávy výborové.

Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona tohoto v prvním čtení.

Druhé čtení navrhnu na pořad schůze příští.

Tím vyřízen je druhý odstavec pořadu dnešní schůze.

Přerušuji projednávání dalšího pořadu dnešní schůze.

Jsou zde ještě některá presidiální sdělení.

Dovolenou na týden udělil jsem posl. dr. Spinovi pro úmrtí v rodině.

Lékařské vysvědčení předložil posl. dr. Mazanec.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám, aby byly sděleny.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Klub poslanců maďarské německé strany křesť.-sociální vyslal do výboru ústavně-právního posl. dr. Lelleye za posl. dr. Körmendy-Ékese.

Předseda: Počátkem dnešní schůze byly tiskem rozdány a současně přikázány iniciativnímu výboru návrhy. Žádám o jich sdělení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 4027. Návrh posl. Tayerle, Hampla, A. Chalupy, Pociska a soudr. na změnu §§ 77 a 82 živnostenského řádu o výpovědní lhůtě, jakož i o propuštění z práce bez výpovědi.

Tisk 4029. Návrh posl. Koudelky, Prokese, Bečko a soudr. na vydání zákona o placené dovolené pro dělnictvo.

Tisk 4030. Návrh posl. Ulricha, A. Černého a soudr. na vydání zákona, jímž se upravuje rozdílení nouzových podpor při živelních pohromách.

Předseda: Výboru imunitnímu přikazuji tyto věci:

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Žádost kraj. soudu v Olomouci ze dne 26. února 1923, č. Vr VII 466/23, za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Hanreicha a Röttela pro zločin § 65b) tr. z., spáchaný řečí na schůzi ve Šternberku dne 12. listopadu 1922 (č. 306 imunit.),

žádost hl. st. zast. v Bratislavě ze dne 28. února 1923, č. 2577/23, za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Vanoviče pro přečin pomluvy ca dr. Gabriel Bargár (č. 307 imunit.),

žádost hl. st. zast. v Bratislavě ze dne 28. února 1923, č. 2866/23, za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Gažíka pro přečin utrhání na cti ca dr. Löwy (č. 308 imunit.),

přípis hl. st. zast. v Bratislavě ze dne 28. února 1923, č. 2751/23, kterým se zastavuje trestní řízení proti posl. Tománkovi pro přečin pobuřování podle § 172 tr. z. (č. 178 imunit.),

přípis okres. soudu v Chebu ze dne 28. února 1923, kterým odvolávají se žádosti za vydání posl. J. Mayera, a to:

1. okres. soudu v Chebu ze dne 16. listopadu 1922, č. Ns 44/22, pro přestupek podle § 312 tr. z. ca dr. Hejda (č. 263 imunit.),

2. téhož soudu ze dne 11. prosince 1922, č. Ns 44/22, pro přestupek podle § 23 tisk. zákona (č. 273 imunit.),

přípis kraj. soudu v Č. Lípě ze dne 3. března 1923, č. Vr 619/23, kterým zastavuje se trestní řízení proti posl. dr. Keiblovi pro zločin podle § 65, lit. a), b) tr. z. a přečin podle §§ 300 a 302 tr. z. (č. 204 imunit.),

přípis kraj. soudu v Chebu ze dne 3. března 1923, č. Vr 1976/22, jímž se odvolává žádost za vydání k trestnímu stíhání poslance dr. Hanreicha pro přečin podle §§ 300 a 303 tr. z.

Předseda: Předseda vlády zaslal sem tyto přípisy:

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Přípisem ze dne 25. února 1923, č. j. 4415/23 m. r., vyjádření ministerstva školství a nár. osvěty k resoluci o povznesení školního vyučování hluchoněmých dětí, přijaté posl. sněmovnou ve 175. schůzi dne 29. listopadu 1922, k návrhu posl. dr. Srdínka, Remeše, Práška, dr. Lukavského, Rýpara a soudr. (k tisk 3856).

Předseda: Přikázal jsem výboru rozpočtovému.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Přípisem z téhož dne, č. j. 4425/23 m. r., vyjádření ministerstva nár. obrany k resoluci o omezení užívání krav k vojenským přípřežím, jež přijata byla posl. sněmovnou ve 184. schůzi dne 20. prosince 1922 (k tisku 3829).

Předseda: Přikázal jsem výboru brannému a rozpočtovému.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Přípisem z téhož dne, č. j. 4329/23 m. r., vyjádření ministerstva zemědělství k resoluci o úpravě dosavadního starobního, úrazového a nemocenského pojištění lesního dělnictva ve smyslu zákona o pojištění u báňských bratrských pokladen, přijaté posl. sněmovnou ve 154. schůzi dne 24. června 1922 (k tisku 3745).

Přípisem ze dne 1. března 1923, č. j. 4590/23 m. r., vyjádření ministerstva železnic k resoluci, týkající se zjednodušení a urychlení řízení v záležitostech zákona o stavebním ruchu, snížení železničních ta rifů na stavivo, uvolnění zadržených finančních prostředků živnostníkům a vyplácení prací živnostníkům na nouzových a státem podporovaných stavbách, jež přijata byla posl. sněmovnou ve 184. schůzi dne 20. prosince 1922 (k tisku 3949).

Předseda: Obé přikázal jsem výboru soc.-politickému a rozpočtovému.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Přípisem z téhož dne, č. j. 4605/23 m. r., vyjádření ministerstva železnic k resoluci o urychlení staveb pro železniční zaměstnance, přijaté posl. sněmovnou ve 175. schůzi dne 29. listopadu 1922 (k tisku 3856).

Předseda: Přikázal jsem výboru rozpočtovému.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Přípisem ze dne 27. února 1923, č. j. 4440/23 m. r., vládní nařízení ze dne 15. února 1923 o prodloužení promlčecí lhůty pro některé pohledávky.

Předseda: Přikázal jsem výboru ústavně-právnímu.

Jednací zápisy o 192. a 193. schůzi byly ve sněmovní kanceláři po 48 hodin vyloženy, a poněvadž nebyly proti nim podány písemné námitky, jsou schváleny podle §u 73 jedn. řádu a budou podle téhož paragrafu vytištěny.

Schůze rozpočtového výboru, jež byla svolána na středu dne 7. t. m. na 11 hod. dopol., se odvolává.

Ukončím schůzi.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala ve čtvrtek dne 8. března t. r. o 10. hod. dopol. s

pořadem:

1. Druhé čtení osnovy zákona na ochranu republiky (tisk 4021).

2. Druhé čtení osnovy zákona o státním soudě (tisk 4022).

3. Zpráva výboru zásobovacího a ústavněprávního o vládním návrhu zákona (tisk 3962), jímž zrušuje se zákon ze dne 18. března 1920, č. 188 Sb. z. a n., o stíhání podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny (tisk 4019).

4. Zpráva výboru živnostenského a ústavně-právního k vládnímu návrhu zákona (tisk 3972), kterým se mění některá ustanovení konkursního a vyrovnávacího řádu uvedeného v platnost císařským nařízením ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z. (tisk 4020).

5. Zpráva výboru zahraničního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 3779), kterým se překládají Národnímu shromáždění ke schválení Protokoly o změnách úmluvy o Společnosti národů, dané v Ženevě dne 5. října 1921 (tisk 4010).

6. Zpráva výboru zahraničního a ústavněprávního o vládním návrhu zákona (tisk 3956), kterým, se vláda zmocňuje, aby při opatřeních hospodářského nátlaku podle čl. 16 úmluvy Společnosti národů použila cesty nařizovací (tisk 4018).

7. Zpráva výboru zahraničního a ústavněprávního o vládním návrhu (tisk 3991), kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění smlouva mezi republikou Československou a říší Německou ze dne 8. května 1922 o vydávání zločinců a jiné právní pomoci ve věcech trestních (tisk 4026).

8. Volba 16 členů a 16 náhradníků Stálého výboru Národního shromáždění.

9. Volba 16 členů a 16 náhradníků Úsporné komise parlamentní.

Jsou proti mému návrhu nějaké námitky. (Nebyly.)

Nejsou. Návrh můj je přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze ve středu dne 7. března 1923 ve 12 hod. 55 min. v noci.)

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP