Ad 7. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se schvaluje úvěr, - poskytnutý vládami států, zastoupených v Mezinárodním výboru pro pomocné úvěry hospodářské - na repatriaci válečných zajatců československé státní příslušnosti z Ruska (tisk 3931).
Zpravodajem za výbor branný je p. posl. Dyk, za výbor rozpočtový p. posl. dr. Matoušek.
Mají páni zpravodajové nějaké korektury?
Zpravodaj posl. Dyk: Nikoli.
Zpravodaj posl. dr. Matoušek: Nemám.
Předseda: Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém tak, jak byla přijata ve čtení prvém.
Ad 8. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje: "Úmluva o úpravě vzduchoplavby", sjednaná v Paříži dne 13. října 1919 s dodatečným protokolem z 12. dubna 1920 (tisk 3933).
Zpravodajem za výbor pro dopravu a veřejné práce je p. posl. inž. Bečka, za výbor zahraniční p. posl. Jar. Marek.
Mají páni zpravodajové nějaké korektury?
Zpravodaj posl. inž. Bečka: Nikoli.
Zpravodaj posl. Jar. Marek: Navrhuji opravu tiskové chyby, totiž doplnění českého nadpisu "Prostora mezi značkou immatrikulační a značkou státní příslušnosti" v příloze A, oddíl VI, na str. 51.
Předseda: Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením, jak bylo poslaneckou sněmovnou přijato ve čtení prvém, s korekturou přílohy, uvedenou p. zpravodajem J. Markem, prosím, aby zdvihl ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala schvalovací usnesení také ve čtení druhém.
Ad 9. Druhé čtení osnovy zákona o překládání státních zaměstnanců na jiné služební místo (tisk 3934).
Zpravodajem za výbor soc.-politický je p. posl. Dubický.
Má pan zpravodaj nějakou korekturu?
Zpravodaj posl. Dubický: Nemám.
Předseda: Žádná korektura. Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém tak, jak byla přijata ve čtení prvém.
Ad 10. Druhé čtení osnovy zákona o změně §u 8. zákona ze dne 13. července 1922, č. 236 Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní (tisk 3950).
Zpravodajem za výbor zdravotní je pí. posl. Rozsypalová.
Zpravodajem za výbor rozpočtový posl. Remeš.
Jsou nějaké korektury?
Zpravodaj posl. Rozsypalová: Nemám.
Zpravodaj posl. Remeš: Nemám.
Předseda: Nejsou žádné. Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém tak, jak byla přijata ve čtení prvém.
Ad 11. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prodlužuje působnost některých právních předpisů v oboru nemocenského pojištění dělníků (tisk 3951).
Zpravodajem výboru soc.-politického za omluveného posl. Laube je p. posl. Čuřík.
Má pan zpravodaj nějakou korekturu?
Zpravodaj posl. Čuřík: Nemám.
Předseda: Není tomu tak. Budeme hlasovati.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém tak, jak byla přijata ve čtení prvém.
Ad 13. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se co do dávek veřejných poskytují výhody pro stavbu budov obytných a provozních (tisk 3952).
Zpravodajem výboru soc. politického je p. posl. Langr.
Zpravodajem výboru rozpočtového posl. Biňovec.
Jsou snad nějaké korektury?
Zpravodaj posl. Langr: Nejsou.
Zpravodaj posl. Biňovec: Nemám ničeho.
Předseda: Není korektur.
Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona tohoto také ve čtení druhém tak, jak byla přijata ve čtení prvém.
Teď přikročíme ještě k odst. 17 pořadu, jímž jest:
17. Návrh senátu, aby byla prodloužena lhůta podle §u 43 ústavní listiny k usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe, o další 3 měsíce (tisk 3592).
Senát usnesl se ve 144. schůzi dne 18. prosince t. r. učiniti podle §u 77 jedn. řádu sen. poslanecké sněmovně návrh, který jsem právě sdělil.
Ke slovu není nikdo přihlášen. Návrh na odložení ani na přikázání výboru podán nebyl.
Dám o návrhu na prodloužení lhůty podle §u 78 jedn. řádu posl. sněmovny hlasovati.
Kdo souhlasí s návrhem senátu, aby prodloužena byla lhůta k usnesení senátu o usnesení posl. sněmovny k vládnímu návrhu zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe o další 3 měsíce, prosím, aby zdvihl ruku. (Děje se.)
To je většina. Návrh jest přijat.
Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze.
Než ukončím schůzi, učiním ještě některá presidiální sdělení.
Dovolenou na tuto schůzi udělil jsem posl. Laubemu z rodinných důvodů. Dodatečně udělil jsem dovolenou na schůze dne 12. a 14. prosince t. r. jakož i na včerejší a dnešní schůzi posl. dr. Vanovičovi, jednak z rodinných důvodů, jednak pro neodkladné zaměstnání.
Lékařské vysvědčení předložil posl. Josef Kříž.
Provedeny byly některé změny ve výborech. Žádám o jejich sdělení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Klub poslanců čsl. národní demokracie vyslal do výboru soc.-politického posl. inž. Bečku za posl. Petrovického.
Klub poslanců komunistické strany Československa vyslal do výboru iniciativního posl. Hakena za posl. Blažka.
Předseda: Došly přípisy ze senátu. Žádám o jich sdělení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Předseda senátu sdělil přípisy ze dne 15. prosince 1922
k tisku 1099, že senát usnesl se ve 141. schůzi dne 15. prosince 1922 k návrhu posl. sněmovny ze dne 12. prosince 1922 na tom, aby lhůta, daná §em 43 úst. listiny k projednání usnesení senátu o právu původském, byla prodloužena o další tři měsíce,
k tisku 1510, že senát přijal ve 138. až 141. schůzi dne 12., 13., 14. a 15. prosince 1922 státní rozpočet a finanční zákon pro rok 1923 tak, jak byly usneseny posl. sněmovnou.
Předseda: Došly některé dotazy. Žádám, aby byly sděleny.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Dotaz posl. Brodeckého ministru železnic o převedení úkolu kursového na časový v dílnách státních drah.
Dotaz posl. Roudnického, Rýpara a soudr. ministru financí a spravedlnosti o placení daně z pozemků odprodaných drobným dlouhodobým pachtýřům bývalými majiteli, případně uživateli těchto pozemků.
Dotaz posl. Adámka a soudr. ministru nár. obrany o způsobu, jakým vojenské úřady odpovídají na intervence poslanců.
Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy:
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Tisk 3949. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona o stavebním ruchu.
Tisk 3950. Zpráva výboru pro veř. zdravotnictví a výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona o změně § 8 zákona ze dne 13. července 1922, č. 236 Sb. z. a., kterým se doplňují a v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní.
Tisk 3951. Zpráva výboru soc. politického k vládnímu návrhu zákona, kterým se prodlužuje působnost některých právních předpisů v oboru nemocenského pojištění dělníků.
Tisk 3952. Zpráva výboru soc. politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona, jímž se co do dávek veřejných poskytují výhody pro stavbu budov obytných a provozních.
Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány a současně přikázány výboru iniciativnímu návrhy:
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Tisk 3946. Návrh posl. Pastyříka, Horáka, Mlčocha a druhů, aby dávku z majetku a z přírůstku na majetku bylo možno platiti též IV. státní půjčkou.
Tisk 3947. Návrh posl. J. Fischera a druhů vládě na poskytnutí pomoci proti katastrofální nouzi v Krušnohoří pro špatnou sklizeň, nezaměstnanost a zadlužení.
Předseda: Iniciativní výbor usnesl se ve své schůzi dne 19. prosince 1922, přikázati tyto návrhy k řádnému projednání jednotlivým výborům: Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Výboru zemědělskému:
Tisk 3895. Návrh posl. Štolby, Macha a soudr. v záležitosti živelní pohromy v okresích kralovickém a manětínském (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3919. Návrh posl. Staňka, dr. Šrobára, Mašaty, Rychtery a soudr. v záležitosti živelní pohromy v obcích Nevické, Onokovcích a Kamenici v Podkarpatské Rusi (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XV. Návrh posl. Trnobranského, Špatného, Drobného a spol., aby upraveny byly poměry výměnkářů (současně přikázán výboru ústavně-právnímu).
Výboru rozpočtovému:
Tisk 3904. Návrh posl. Tauba, Schäfera, Pohla, dr. Haase, Hackenberga a druhů na poskytování nezúročitelných půjček nemocenským pokladnám (současně přikázán výboru soc.-politickému).
Výboru soc.-politickému:
Tisk 3905. Návrh posl. dr. Matouška, Petrovického, Veverky, Votruby a druhů na vydání zákona, jímž by zákon o nemocenském pojištění byl změněn a na vydání prováděcích nařízení k provedení zákona o nemocenském pojištění.
Tisk 3926. Návrh posl. Johanise, Trnobranského a soudr. na novelisaci zákonů o nemocenském pojištění dělníků.
Tisk 3910/VII. Návrh posl. Laube, Tučného, dr. Franke, Zeminové, Trnobranského a soudr. na vydání zákona o nemocenském, invalidním a starobním pojištění (současně přikázán výboru rozpočtovému.)
Tisk 3910/VIII. Návrh posl. Slavíčka, Netolického, dr. Franke, Laube, Zeminové a spol. na vydání zákona na zavedení nemocenského a starobního pojištění osob samostatně výdělkově činných (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/X. Návrh posl. Tučného, Laube a spol., aby byl vydán zákon o účasti zaměstnanců na správě a čistém zisku podniků (současně přikázán výboru dopravnímu).
Tisk 3910/XI. Návrh posl. Tučného, Pelikána a spol., aby byl vydán zákon o úpravě služebních požitků státních policejních úředníků a členů stráže bezpečnosti uniformované i civilní v republice Československé (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XIV. Návrh posl. dr. Bartoška, Tučného, Sladkého a spol. na úpravu poměrů samosprávné stráže v republice Československé.
Tisk 3910/XVI. Návrh posl. Landové-Štychové, Zeminové, Pechmanové a soudr. na doplnění ustanovení zákonů o pojištění pracujících vrstev, povinným pojištěním mateřským.
Tisk 3910/XVIII. Návrh posl. Buříval a, dr. Franke, Pechmanové, Sladkého a spol. ohledně osnovy zákona o služební pragmatice pro státní zaměstnance.
Tisk 3910/XIX. Návrh posl. Draxla, dr. Vrbenského a spol. na novelisaci zákona č. 91 z 19. prosince 1918 o osmihodinové době pracovní pro horníky.
Tisk 3910/XXI. Návrh posl. Buřívala a spol.: a) na započítání drahotních přídavků do stálých mezd zaměstnanců státních drah; b) na doplnění nařízení ministerstva železnic č. 44.327 ex 1920 se zřetelem na zákon ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n.; c) na upravení jmenování zaměstnanců z kategorie služebnické do kategorie podúřednické ve smyslu zákona čís. 221 ze dne 24. března 1920 (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XXIV. Návrh posl. Pelikána, Pechmanové a spol. na zajištění bytů zaměstnancům státním a státních podniků.
Výboru ústavně-právnímu:
Tisk 3918. Návrh posl. dr. Wintera a soudr. na zrušení zákona ze dne 30. června 1921, č. 257 Sb. z. a n., o opravných prostředcích státních úřadů zástupčích ve věcech firemních.
Tisk 3910/VI. Návrh posl. dr. Lodgmana, Křepka, Böhra, dr. Kafky a druhů na revisi veškerých zákonů, daných v československém státě ode dne 28. října 1918.
Tisk 3910/IX. Návrh posl. dr. Bartoška, Housera, Landové-Štychové, Zeminové a spol., aby vydán byl zákon, kterým se zavádí v republice Československé odluka církve od státu (současně přikázán výboru kulturnímu).
Tisk 3910/XII. Návrh posl. Hrušovského, Sladkého a spol. na resoluciu poslaneckej snemovne Národného shromaždenia republiky Československej vo veci odstranenia maďarských pamiatnikov na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XX. Návrh posl. dr. Franke a spol., aby byl vydán zákon o odstranění pomníků členů rodiny Habsburské nebo Habsbursko-Lotrinské.
Tisk 3910/XXVI. Návrh posl. Pelikána, Zeminové, Tučného, Laube, Davida a spol., aby výroční den upálení Mistra Jana Husa, 6. červenec, prohlášen byl za svátek státní.
Tisk 3910/XXX. Návrh posl. Zeminové, dr. Bartoška, Laube, Hrušovského, Pelikána a spol. na vydání zákona o stíhání monarchistické propagandy v republice Československé.
Výboru kulturnímu:
Tisk 3925. Návrh posl. Hampla, J. Černého, Chalupníka a soudr. na zrovnoprávnění státních průmyslových škol mistrovských odboru strojního, stavebního, elektrotechnického, chemického, textilního, pro zpracování dřeva, odboru sklářského, hutnického atd. s úplnou školou střední,
Tisk 3932. Návrh posl. Housera, Hakena, Warmbrunna a soudr. na změnu zákona o školách obecných (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/I. Návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. Petersilky, Simma, dr. Kafky a druhů, aby německé vysoké školy technické byly přeloženy do německého území (současně přikázán výboru rozpočtovému a dopravnímu).
Tisk 3910/II. Návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. Petersilky, Simma, dr. Kafky a druhů na zřízení německé vysoké školy výtvarného a užitého umění v Liberci (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/III. Návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. Petersilky, Simma, dr. Kafky a druhů, aby byl vydán zákon o zřízení německé vysoké školy lesnické (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/IV. Návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. Petersilky, Simma, dr. Kafky a druhů, aby se zřídila báňská fakulta (odborná škola pro hornictví a hutnictví) na pražské německé vysoké škole technické (současně přikázán výboru rozpočtovému a dopravnímu).
Tisk 3910/V. Návrh. posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. Petersilky, Simma, dr. Kafky a druhů na přeložení sídla pražské německé university (současně přikázán výboru rozpočtovému a dopravnímu).
Tisk 3910/XVII. Návrh posl. Landové-Štychové, Sladkého, Drobného a soudr., aby mlýn čp. 218 a 303 v Karlíně, který je státním majetkem, byl odevzdán ministerstvu školství a toto aby zřídilo při mlýnu odbornou školu mlynářskou (současně přikázán výboru živnostenskému a rozpočtovému).
Tisk 3910/XXII. Návrh posl. dr. Uhlíře a spol. na organisaci lidové výchovy.
Tisk 3910/XXIII. Návrh posl. dr. Bartoška, dr. Uhlíře a spol. na organisaci "Československého státního nakladatelství" (současně přikázán výboru živnostenskému).
Tisk 3910/XXVIII. Návrh posl. Draxla, dr. Vrbenského, Landové-Štychové, Sladkého a spol. na vydání zákona o povinném zřizování pokračovacích odborných škol pro horníky (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XXXI. Návrh posl. Špatného, dr. Uhlíře, Trnobranského a spol. na zřízení dělnického reálného gymnasia v Praze (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XXXII. Návrh posl. Zeminové, Laube, dr. Bartoška, Pelikána a spol. stran rychlého provádění rozluky církve od státu a stran zákonitého zrovnoprávnění církví československé a českobratrské s církví římskou (současně přikázán výboru ústavně-právnímu).
Tisk 3910/XXXIII. Návrh posl. dr. Bartoška, Zeminové, Laube, Pelikána, Hrušovského a spol., aby na dobu přechodnou, nežli provedena bude odluka církve od státu, upraveny byly prozatímním zákonem některé právní poměry církevní (současně přikázán výboru ústavně-právnímu).
Tisk 3910/XXXIV. Návrh posl. Sladkého, Landové-Štychové, Pechmanové a spol. na doplnění čl. IV. zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 306 Sb. z. a n.
Výboru socialisačnímu:
Tisk 3910/XIII. Návrh posl. dr. Vrbenského, Draxla a spol. na znárodnění dolů a úpravu uhelného hospodářství.
Výboru dopravnímu:
Tisk 3910/XXV. Návrh posl. Sladkého, Draxla, dr. Bartoška, dr. Vrbenského, Davida a spol. na vydání novely k hornímu zákonu stran ochrany povrchu proti škodám, způsobeným dolováním uhlí (současně přikázán výboru ústavně-právnímu).
Tisk 3910/XXVII. Návrh posl. Draxla, dr. Vrbenského a spol. na výstavbu nutných bytů pro horníky, zaměstnané na státních dolech na Chomutovsku, Mostecku a Duchcovsku (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Tisk 3910/XXIX. Návrh posl. Draxla, dr. Vrbenského, Landové-Štychové, dr. Bartoška a spol. na vydání zákona, kterým se upravuje báňská inspekce při hornictví (současně přikázán výboru rozpočtovému).
Předseda: Výboru imunitnímu přikazuji:
Žádost okr. soudu v Chebu ze dne 11. prosince 1922, č. Ns 44/22 za vydání k trestnímu stíhání posl. Josefa Mayera pro přestupek podle § 23 tiskového zákona (č. 273 imunit.);
přípis zem. soudu v Opavě ze dne 15. prosince 1922, č. Vr VIII 1087/22, kterým odvolává se trestní řízení proti poslanci Joklovi pro zločin podle § 58 tr. z. a přečin podle §u 302 tr. z. (č. 225 imunit.).
Přistupuji k ukončení schůze. Dnešní schůzí ukončili jsme předvánoční část podzimního zasedání. I letos, podobně jako loni, musím říci, že poslanecká sněmovna vykonala opětně značný kus práce, jež je dána jednak každoročním projednáváním rozpočtu právě v době podzimního zasedání, jednak tím, že poválečné poměry vynutily si mnoho terminovaných norem, jež je třeba prodlužovati a měniti, ukáže-li se toho potřeba, k tomu pak přistupuje zákonodárná práce ve věcech, jež touto cestou buď docela nově, anebo vůbec po prvé musí býti normovány. Vím, že všechno to dohromady dává práci, k níž je často potřeba maxima energie a námahy a největšího napětí sil. Týče se to jak jednání v plenu, tak - a snad v míře největší - jednání ve výborech. Ostatně dnešní schůze, trvající až do časných hodin ranních, a schůze v předešlém týdnu, trvající ze dne do dne, vážení pánové, je o tom neklamným svědectvím.
Ale vzpomenu-li této energie, kterou musí páni poslanci vynaložiti na práci zákonodárnou, mám za to, že spravedlnost káže, abych při této příležitosti s díkem a uznáním vzpomenul spolupráce našich pánů úředníků a s nimi všech sněmovních zaměstnanců. (Výkřiky komunistických poslanců.) Pánové, ale vedle toho mám za svou povinnost vzpomenouti podobně namáhavé a při tom velice záslužné práce druhých našich spolupracovníků, totiž pánů zpravodajů novinářských, kteří tvoří řekl bych - doplněk naší parlamentní práce a kteří spolu s námi nesou do jisté míry břemeno té práce zákonodárné.
Po tom, co jsem uvedl, myslím, že mám všechny důvody, abych všem paním a pánům poslancům, ale současně i všem našim spolupracovníkům přál, aby si během vánočních prázdnin po zásluze odpočali, aby toho měsíce - doufám totiž, že přestávka mezi tímto a příštím obdobím zasedání bude trvati asi měsíc - užili k načerpání nových sil, jichž k plnění povinností našich v roce příštím budou míti potřebí.
A proto přeji všem pokojné svátky - vánoce přece tradicí jsou svátky pokoje - a šťastný Nový rok. (Výborně! Hlučný potlesk.)
Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze svolána byla cestou písemnou. (Námitek nebylo.)
Námitek proti tomu není, návrh můj je přijat.
Končím schůzi.
(Konec schůze ve středu dne 20. prosince 1922 v 6 hod. 15 min. ráno.)