27. - 28. června 1922

Předseda (zvoní): Měli bychom přikročiti k hlasování, ale návrhů byl podán tak velký počet, že nebylo možno připraviti hlasování.

Přerušuji tedy schůzi také vzhledem k tomu, poněvadž poslední práce mají vykonati výbory ústavně-právní, rozpočtový a zemědělský.

Sděluji, že ústavně-právní výbor koná svou schůzi v místnosti XXIII, rozpočtový v místnosti XXII a zemědělský v místnosti XII.

Přerušuji schůzi do 8. hodiny večerní.

(Schůze přerušena v 5 hod. 35 min. odpol. - opět zahájena v 8 hod. 20 min. večer.)

Předseda (zvoní): Zahajuji přerušenou schůzi. Předem některá presidiální sdělení.

Žádám o sdělení nastalé změny ve výboru ústavně-právním.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Klub poslanců republikánské strany čsl. venkova vyslal do výboru ústavně-právního posl. Molíka na místo posl. Malypetra.

Předseda: Mezi schůzí byla tiskem rozdána zpráva.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3770. Zpráva výboru zemědělského o návrhu posl. Koudelky, Ant. Černého a soudr. (tisk 3435) na novelisaci zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., o obnově drobných zemědělských pachtů.

Předseda: Mezi schůzí byla tiskem rozdána těsnopisecká zpráva o 142. schůzi posl. sněmovny.

Počátkem dnešní schůze byl tiskem rozdán a současně přikázán výboru iniciativnímu návrh.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3773. Návrh posl. Draxla, Laube a spol., kterým se pozměňují ustanovení § 34 zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 260 Sb. z. a n., jakož i zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 296 Sb. z. a n., o úpravě uhelného hospodářství.

Předseda (zvoní): Přistoupíme k hlasování o prvém odstavci dnešního pořadu, totiž o

1. zprávě výboru kulturního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3478), jímž se mění a doplňují zákony o školách obecných a občanských (tisk 3768).

Debata byla skončena, páni zpravodajové měli doslov, budeme tedy hlasovat.

Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Konstatuji, že sněmovna je schopna se usnášeti.

Nebude-li proti tomu námitek, míním dát hlasovati takto:

O § 1: 1. nejprve o nových odstavcích prvém a druhém, jež navrhuje posl. Hillebrand a soudr.

2. o začátku prvé věty prvého odstavce podle zprávy výborové, a to až k dvoutečce v řádce druhé.

3. pak od slova "náboženství" až ke středníku na řádce třetí podle zprávy výborové. Přijetím nebo nepřijetím bude vyřízen též negativní návrh posl. Housera a soudr. a stejný návrh posl. Hoffmanna a soudr.

4. o zbytku odstavce, to jest od slov "občanská nauka" až ke slovům "výchově žactva", nejprve podle návrhu posl. Housera a soudr., nebude-li přijat, podle návrhu posl. Uhla a soudr. Nebude-li ani toto znění přijato, podle zprávy výborové. (Hluk.) Prosím znovu o klid.

5. Na to bychom hlasovali o odstavci druhém nejprve podle znění navrženého panem posl. Schäfrem a soudr., nebude-li přijato, podle návrhu posl. dr. Schollicha a soudr. Nebude-li ani toto znění přijato, podle zprávy výborové.

6. O odstavci třetím budeme hlasovati podle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovat o §u 2, a to nejprve o začátku prvé věty až po dvoutečku na řádce druhé podle zprávy výborové.

Pak od slova "náboženství" až po prvý středník na řádce třetí rovněž podle zprávy výborové. Přijetím nebo nepřijetím budou vyřízeny též negativní návrhy posl. Housera a soudr. a posl. Pohla a soudr.

Pak budeme hlasovat o zbytku odstavce prvého §u 2 od slov: "občanská nauka" až po slova "tělesné výchově žactva" nejprve v úpravě, navržené panem posl. Houserem a soudr.;

pak by se hlasovalo v úpravě posl. Pohla a soudr., potom o téže části podle zprávy výborové. Potom o dodatku posl. Deutschové a soudr.

Pak bude hlasováno o odstavci druhém v úpravě, navržené panem posl. dr. Schollichem a soudr., nebude-li tato úprava přijata, podle zprávy výborové. Přijetím nebo nepřijetím bude vyřízen též negativní návrh posl. Blatné a soudr.

Pak o dodatku posl. Housera a soudr. k odstavci druhému.

Na to o odstavci třetím podle zprávy výborové, čímž bude rozhodnuto o negativním návrhu posl. dr. Schollicha a soudr.

O §u 3 budeme hlasovati nejprve v úpravě navržené p. posl. Houserem a soudr., potom - nebude-li přijata - podle zprávy výborové.

O §u 4 bychom hlasovali takto: 1. o prvých dvou odstavcích najednou podle zprávy výborové. Není tu pozměňovacího návrhu.

2. o odstavci třetím nejprve v úpravě posl. dr. Holitschera a soudr., potom v úpravě posl. Housera a soudr., potom - nebude-li ani tato úprava přijata - podle zprávy výborové.

O §u 5 navrhuji hlasovati takto:

1. O odstavci prvém nejprve v úpravě posl. dr. Czecha a soudr., která je shodná s úpravou, navrženou panem poslancem dr. Schollichem a soudr. Potom, nebude-li toto znění přijato, v úpravě posl. Housera a soudr. Nebude-li ani toto znění přijato, podle zprávy výborové.

2. O odstavci druhém v úpravě, navržené panem posl. dr. Schollichem a soudr., nebude-li přijata, podle zprávy výborové.

3. O odstavci třetím podle zprávy výborové.

4. O odstavci čtvrtém nejprve v úpravě pozměňovacích návrhů posl. Housera a soudr., Čermaka a soudr. a dr. Schollicha a soudr., jež jsou vesměs stejné. Nebude-li přijata, tedy podle zprávy výborové.

5. O odstavci pátém budeme hlasovati nejprve podle návrhu posl. dr. Schollicha a soudr., potom podle zprávy výborové; přijetím nebo nepřijetím bude vyřízen též negativní návrh posl. Housera a soudr.

6. Potom bychom hlasovali o novém odstavci šestém, který navrhuje poslanec dr. Schollich a soudr.

Na to bude hlasováno o §u 6, a to:

1. nejprve o odstavci prvém v úpravě posl. Häuslera a soudr., jež se shoduje s úpravou, navrženou posl. Houserem a soudr. Nebude-li tato úprava přijata, v úpravě posl. dr. Schollicha a soudr. Nebude-li ani tato úprava přijata, podle zprávy výborové.

2. Pak budeme hlasovati o odstavci druhém podle návrhu posl. Housera a soudr. Nebude-li přijat, podle zprávy výborové.

3. O odstavci třetím podle znění posl. dr. Schollicha a soudr., pak podle návrhu posl. Housera a soudr., nebude-li ani toto přijato, podle zprávy výborové.

4. Na to bude hlasováno o odstavci čtvrtém podle návrhu p. posl. Housera a soudr. Nebude-li přijat, podle zprávy výborové s vynecháním slov: "kteří" až "školní" (řádka čtvrtá až šestá odstavce), jichž škrtnutí navrhuje posl. Taub a soudr.

5. O slovech právě vynechaných by se hlasovalo podle zprávy výborové. Přijetím nebo nepřijetím bude vyřízen též negativní návrh posl. Tauba a soudr.

O §u 7 bude hlasováno podle zprávy výborové. Přijetím nebo nepřijetím budou vyřízeny též negativní návrhy posl. Housera a soudr. a Hackenberga a soudr.

O §u 8 bude hlasováno nejprve podle znění posl. Roschera a soudr., potom, nebude-li přijato, podle zprávy výborové.

O §u 9 nejprve podle návrhu posl. Housera a soudr., nebude-li přijat, podle zprávy výborové. Potom o dodatku posl. dr. Schollicha a soudr.

O §u 10 budeme hlasovati nejprve v úpravě posl. dr. Schollicha a soudr., pak v úpravě posl. Housera a soudr. Nebude-li ani tato úprava přijata, dám hlasovati o odstavci prvém až třetím podle zprávy výborové. (Hluk. - Předseda zvoní.)

Pánové, prosím znovu o klid. Schůze dnešní už stejně dlouho trvala a patrně ještě dosti dlouho potrvá, myslím, že byste měli míti přece trochu ohledu k předsedovi, abyste mu zbytečně neztěžovali řízení.

Pak budeme hlasovati o odstavci čtvrtém §u 10 v úpravě posl. Hirsche a soudr., nebude-li přijata, podle zprávy výborové.

Konečně o odstavci pátém až sedmém najednou podle zprávy výborové.

O §u 11 budeme hlasovati takto:

O odstavci prvém bude hlasováno v úpravě navržené posl. Leiblem a soudr., nebude-li přijata, v úpravě posl. Housera a soudr., nebude-li ani tato úprava přijata, podle zprávy výborové.

O odstavci druhém a třetím podle zprávy výborové.

O odstavci čtvrtém nejprve podle návrhu posl. Housera a soudr., pak podle návrhu posl. Hofmanna a soudr., kdyby ani ten přijat nebyl, pak podle zprávy výborové.

Pak bychom hlasovali o dodatečném návrhu posl. Schollicha a soudr.

O §u 12 bude hlasováno v úpravě posl. Housera a soudr., nebude-li přijata, podle zprávy výborové.

O §§ 13 a 14 bude hlasováno najednou podle zprávy výborové. Na to o dodatečném návrhu posl. Housera a soudr. Ten dodatek má býti vsunut mezi třetí a čtvrtý odstavec §u 14. V případě přijetí bylo by nutno odstavce přečíslovati.

O §§ 15 a 16 hlasovalo by se podle zprávy výborové, poněvadž k nim není pozměňovacích návrhů.

O §u 17 bude se hlasovati v úpravě posl. Housera a soudr., potom, nebude-li přijata, podle zprávy výborové.

Nato by se hlasovalo o novém §u 18 navrženém posl. Houserem a soudr. (v případě přijetí bylo by nutno přečíslovat paragrafy další).

Nato bude hlasováno o starém §u 18 a o §§ 19 a 20 podle zprávy výborové, na to o dodatku k §u 20 podle návrhu pana posl. Boboka a soudr.

Nato o § 21, nadpisu a úvodní formuli podle zprávy výborové.

Jsou snad nějaké námitky proti tomu způsobu hlasování? (Nebyly.)

Není jich, budeme hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Prosím při hlasování o klid.

Nejprve budeme hlasovati o § 1, a to o nových odstavcích prvním a druhém, jež navrhuje pan posl. Hillebrand a soudr. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Hillebranda a druhů k §u 1:

Odst. 1 nechť zní:

"Úkolem povinné školy (obecné a občanské školy) jest výchovou, vyučováním a prací přivésti k plnému rozvoji duševní a tělesné vlohy dětí, započíti s rozvojem k silné, mravní a pevné osobnosti a dáti základ k pracovní zdatnosti, radosti z práce a sociálnímu smýšlení pro službu v životním povolání ve státní a kulturní pospolitosti."

Odst. 2:

"K rozvoji dětských vloh budiž vzat život ve své rozmanitosti a aby v celkovém vyučování na obecné škole působil pro účely výchovně-vyučovací. Z vlastivědy a nauky o životě (počítaje v to občanskou morálku) jako ze základu vyučování vyplývá pojednávání o všem, co dosud bylo rozděleno v jednotlivé předměty vyučování. Rozdělení vyučování v jednotlivé odbory počíná teprve pátým školním rokem."

Odst. 1 předlohy budiž označen jako "odstavec 3", odst. 2 předlohy jako "odstavec 4" atd.

Předseda: Kdo souhlasí s přečtenými dvěma novými odstavci, navrženými panem posl. Hillebrandem a soudr. k §u, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh pana posl. Hillebranda a soudr. je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o začátku prvé věty prvého odstavce podle zprávy výborové, a to až k dvoutečce na řádce druhé. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

"Povinné předměty učebné ve školách obecných (ľudových) jsou: "

Předseda: Kdo souhlasí s počátkem této prvé věty podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je začátek prvé věty schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati od slova "náboženství" až k středníku na řádce třetí podle zprávy výborové. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

"náboženství, (s výhradou § 3, odst. 5) ";

Předseda: Kdo souhlasí s přečtenými těmito slovy podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Jsou schváleny.

Tím byl vyřízen negativní návrh pana posl. Housera a soudr. a stejný návrh pana posl. Hoffmanna a soudr.

Teď budeme hlasovati o zbytku odstavce, t. j. od slov "občanská nauka" až k slovům "výchově žactva", a to nejprve podle návrhu pana posl. Housera a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Za slova "tělesná výchova" přidati: "pro dívky domácí hospodářství".

Následující větu "Nauka o domácím hospodářství může býti zavedena jako zvláštní předmět učebný" škrtnouti.

Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem pana posl. Housera a soudruhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Teď budeme hlasovati podle návrhu pana posl. Uhla a soudr. o témže zbytku odstavce. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Uhla a druhů:

V odst. 1 návrhu budiž po slově "ruční práce" připojeno: "orthopedicky tělocvik". Ustanovení návrhu o učení domácímu hospodářství budiž tak formulováno, že se tento učebný předmět nezavádí fakultativně, nýbrž jako předmět povinný.

Předseda: Kdo souhlasí s tímto přečteným návrhem pana posl. Uhla a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o zbytku tohoto odstavce od slov "občanská nauka" až k slovům "výchově žactva" podle zprávy výborové. Zprávu máte v rukou, myslím, že není třeba ji čísti. (Souhlas.)

Kdo souhlasí se zbytkem odst. 1 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je zbytek odstavce schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati o odstavci druhém, nejprve podle návrhu pana poslance Schäfera a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Schäfera a druhů k §u 1:

Odst. 2 návrhu nechť zní:

"Ve všech školních okresích, v nichž nejméně 20% obyvatelstva mluví jiným obcovacím jazykem než většina obyvatelstva, budiž na všech povinných školách, počínaje IV. ročníkem, zaveden také jazyk menšiny jako povinný učebný předmět."

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem pana posl. Schäfera a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o návrhu pana posl. dr. Schollicha a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů:

§ 1, odst. 2 nechť zní:

"Rozhodnutím župní rady (v přechodné době zemské školní rady a na Slovensku ministerstva školství a nár. osvěty) a při školách, spravovaných přímo ministerstvem školství a nár. osvěty podle §u 2 zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 292 Sb. z. a n., rozhodnutím ministerstva může se na návrh místního školního výboru na každé veřejné škole obecné podle místní potřeby zavésti vyučování jiným předmětům, zvláště pak i jiným jazykům než jazyku vyučovacímu. Rozhodnutím ministerstva školství a nár. osvěty může vyučování jazyku českému nebo slovenskému ustanoveno býti pro tu kterou školu povinným."

Předseda: Kdo souhlasí s odstavcem druhým podle právě přečteného návrhu pana posl. dr. Schollicha a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh jeho je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o odstavci druhém podle zprávy výborové.

Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, odstavec druhý podle zprávy výborové je schválen.

Teď budeme hlasovat také o odstavci třetím podle zprávy výborové, poněvadž není k němu pozměňovacích návrhů.

Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, odstavec třetí podle zprávy výborové je schválen.

Teď budeme hlasovat teprve o § 2, nejprve o začátku prvé věty až po dvojtečku na řádce druhé podle zprávy výborové.

Máte snad zprávu v ruce, není třeba to čísti. (Souhlas.)

Kdo se začátkem prvé věty odst. 1., §u 2 až po dvoutečku na řádce druhé souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je začátek prvé věty až po dvojtečku na řádce druhé schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati od slova "náboženství" až po prvý středník na řádce třetí, rovněž podle zprávy výborové.

Kdo s tím souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je také tato část od slova "náboženství" až po prvý středník na řádce třetí schválen a podle zprávy výborové a tím je současně vyřízen negativní návrh pana posl. Housera a soudr. a pana posl. Pohla a soudr.

Teď budeme hlasovat o zbytku odstavce prvého §u 2 od slov "občanská nauka" až po slova "tělesné výchově žactva", a to nejprve v úpravě navržené panem posl. Houserem.

Žádám o její přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Za slova "tělesná výchova" přidati: "pro dívky domácí hospodářství."

Následující větu: "Nauka o domácím hospodářství může býti zavedena jako zvláštní předmět učebný" škrtnouti.

Předseda: Kdo souhlasí se zbytkem odstavce prvého podle tohoto přečteného návrhu pana posl. Housera a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o zbytku odstavce toho v úpravě navržené panem posl. Pohlem a soudr. Žádám, aby byla přečtena.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Pohla a druhů k §u 2:

Odst. 1 budiž změněn v tom smyslu jako odst. 1 §u 1 návrhu.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem pana posl. Pohla, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh pana posl. Pohla a soudr. je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o téže části, totiž o zbytku odstavce prvého §u 2 podle zprávy borové.

Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, zbytek odstavce prvého § 2 od slov "občanská nauka" až po slova "tělesné výchově žactva" je schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovat o dodatečném návrhu paní posl. Deutschové a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Deutschové a druhů k §u 2:

V odst. 1 budiž po slově "domácí hospodářství" připojeno "péče o kojence".

Předseda: Kdo souhlasí s tímto dodatečným návrhem paní posl. Deutschové a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh je zamítnut.

Teď máme hlasovat o odstavci druhém téhož paragrafu v úpravě navržené panem posl. dr. Schollichem a soudr.

Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. dr. Schollicha, Pittingera, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů:

§ 2, odst. 2 nechť zní:

"Rozhodnutím župní školní rady (v přechodné době zemské školní rady a na Slovensku ministerstva školství a nár. osvěty) a při školách minoritních rozhodnutím ministerstva školství a nár. osvěty lze na návrh okresního školního výboru vyučovati na občanských školách také jiným učebným předmětům, zvláště jiným jazykům, těsnopisu, psaní strojem a hudbě. Rozhodnutím ministerstva školství a nár. osvěty může vyučování jazyku českému nebo slovenskému ustanoveno býti pro tu kterou školu povinným."

Odstavec 3 budiž škrtnut.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným odstavcem druhým v úpravě pana posl. dr. Schollicha a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh pana posl. dr. Schollicha a druhů je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o témže odstavci druhém podle zprávy výborové.

Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Odstavec 2 §u 2 je přijat podle zprávy výborové. Tím vyřízen je také negativní návrh posl. Blatné a soudr.

Teď budeme hlasovat o dodatečném návrhu pana posl. Housera a soudr. k odst. 2. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

První větu doplniti: "... na školách s vyučovacím jazykem československým v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jazyku německému, na Slovensku jazyku maďarskému."

Předseda: Kdo souhlasí s tímto dodatečným návrhem pana posl. Housera a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o odstavci 3. téhož paragrafu podle zprávy výborové.

Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Odstavec 3 podle zprávy výborové je schválen. Tím zároveň zamítnut byl negativní návrh p. posl. dr. Schollicha a soudr.

Teď přikročíme k §u 3, nejprve v úpravě p. posl. Housera a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

§ 3 budiž cely škrtnut. Místo něho buď dán tento text:

"Měšťanská škola má čtyři třídy.

Jednoroční učebné kursy spojené se školami měšťanskými, zřízené podle nařízení ministerstva kultu a vyučování ze dne 28. června 1903, č. 22.503, prohlašují se za čtvrté třídy měšťanské."


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP