Středa 25. ledna 1922

14. zpráva výboru zahraničního a výboru pro dopravu a veřejné práce k vládnímu návrhu (tisk 3086) na přistoupení Československé republiky k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické, podepsané dne 20. května 1875 v Paříži (tisk 3376).

Zpravodajem výboru zahraničního je pan posl. Jar. Marek, zpravodajem výboru pro dopravu a veřejné práce pan posl. Jan Černý (rep.)

Uděluji slovo prvnímu zpravodaji panu posl. J. Markovi.

Zpravodaj posl. J. Marek: Paní a pánové! Když začátkem druhé poloviny minulého století hlásily se státy k jednotné míře metrické, k váze a míře, bylo zjevno v letech 70tých, když stálo již 18 států při této soustavě, že bude nutno zříditi mezinárodní úřad, který by jednak kontroloval prvotní míry a váhy, jednak obstarával také pro státy, které k této soustavě se přihlásily, nutné kopie pro život obchodní a hospodářský. Když došlo ke konferenci pařížské v květnu 1875, bylo tehdy 18 států, které uznávaly míru metrickou za závaznou pro sebe. Dále přistoupilo pak ještě 8 států, úhrnem tedy 26 států, z nichž pouze 2 vystoupily.

V roce 1875 na konferenci pařížské usneseno bylo, zříditi podobný úřad v Paříži a byly stanoveny podmínky, za jakých jednotlivé státy k této konvenci mohou přistoupiti. Byl stanoven tak zvaný příspěvek vstupní a roční. Rakousko přihlásilo se také do svazku těchto států. 31. prosince 1875 byla konvence v bývalém Rakousku ratifikována, v Uhrách v roce 1876.

Rozpadem bývalého státu nastala povinnost Československé republice, aby i ona z důvodů bezpečnostních, pokud jde o měrnictví, přihlásila se k mezinárodní úmluvě z roku 1875 a vláda byla vyzvána resolucí z roku 1920, aby tak učinila. Nyní předložena je smlouva slavné sněmovně ke schválení a já chci se dotknouti pouze příspěvku, který byl původně stanoven dosti vysoko. Příspěvek měl znamenati 6tinásobnou částku ročního příspěvku. A roční příspěvek se vyměřuje zase podle počtu obyvatelstva.

Situace našeho státu je zvláštní. Až do roku 1918 inclusive, měl bývalý stát svůj příspěvek zaplacený, a proto nyní má republika jednak zaplatiti vstupní příspěvek, jednak zaplatiti za uplynulá léta 1919, 1920 a 1921.

Není ještě pevně známo číslo, kolik to bude činiti, ale pokud vláda předem mohla stanoviti číslo, jde asi o 2800 franků jako roční příspěvek a přirozeně, že trojnásobně tolik za 3 uplynulá léta. V rozporu na r. 1922 je na tuto položku pamatováno. Je zanesena v rozpočtu ministerstva veř. prací pod titulem 1, položka 15. Jsem přesvědčen, že důvod bezpečnosti, jednak obchodní, jednak pokud se týče pověsti naší na venek, žádá, abychom schválili ratifikační usnesení, které zní:

"Národní shromáždění republiky Československé se usnáší:

1. Schvaluje se, aby republika Československá přistoupila k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické, podepsané dne 20. května 1875 v Paříži,

2. vládě se ukládá, aby smlouvu tuto publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu československého;

3. ministru věcí zahraničních ukládá se, aby v dohodě se zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení tohoto usnesení.

Prosím slavnou sněmovnu o přijetí tohoto ratifikačního usnesení. (Výborně!)

Místopředseda Buříval (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji výboru pro dopravu a veřejné práce, panu posl. Janu Černému (rep.).

Zpravodaj posl. Jan Černý (rep.): Dopravní výbor jako výbor technický měl projednávati tuto předlohu, která mu byla předložena. Měl po ruce zprávu zahraničního výboru, kterou právě přednášel zde pan kol. Marek. Technický výbor nemůže jinak, než přivítati tuto věc, poněvadž má-li býti základna našeho počítání naprosto přesná, je nutno, abychom měli také příležitost naše jednotky s přesnými, příslušnými jednotkami mezinárodními porovnati. Proto také technický výbor uvítal usnesení zahraničního výboru a připojil se k němu v plném znění. Já jako jeho zpravodaj připojuji se také ke zprávě svého kolegy a prosím, abyste tomuto návrhu dali svůj souhlas. (Výborně!)

Místopředseda Buříval (zvoní): Ke slovu není dále nikdo přihlášen. Debata odpadá. Budeme hlasovati.

Hodlám dáti hlasovati najednou o celém schvalovacím usnesení, nadpisu zákona a úvodní formuli, nebude-li námitek. (Nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým usnesením, jeho nadpisem a úvodní formulí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím poslanecká sněmovna schválila usnesení ve čtení prvém. Čtení druhé dám na denní pořad příští schůze.

Přerušuji projednávání pořadu 125. schůze.

Jsou tato presidiální sdělení:

Přikazuji výboru rozpočtovému:

Tisk 3387. Vládní návrh zákona o soupisu a úpravě předválečných právních nároků a závazků československých příslušníků státních vůči cizincům a navrhuji, aby ku podání zprávy stanovena byla lhůta 24 hodin.

Kdo s touto lhůtou souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh můj je přijat.

Mezi schůzí byly rozdány tiskem tyto zprávy: Žádám o jich přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3389. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk č. 3001) o vystěhovalectví.

Tisk 3391. Zpráva výboru ústavně-právního o návrhu posl. dr. Franke, dr. Mazance, dr. Meissnera, dr. Lukavského, Sonntága a soudr. (tisk 3311) na změnu jednacího řádu poslanecké sněmovny.

Tisk 3392. Zpráva výboru rozpočtového a výboru ústavně-právního o usnesení senátu (tisk 3330) o vládním návrhu zákona (tisk sen. 888) o oddělení státní finanční správy od obecní a municipální správy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk sen. 1128).

Tisk 3397. Zpráva výboru imunitního o žádosti zemského trestního soudu v Praze za vydání posl. Josefa Kříže k trestnímu stíhání.

Tisk 3398. Zpráva výboru imunitního o žádosti krajského soudu v Novém Jičíně, aby poslanecká sněmovna dala souhlas k trestnímu stíhání posl. Hakena.

Místopředseda Buříval: Mezi schůzí bylo tiskem rozdáno usnesení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 3394. Usnesení senátu o usnesení posl. sněmovny o návrhu posl. Biňovce, inž. Bečky, Dubického, Bezděka, Langra a soudr. na vydání zákona o stavebním ruchu.

Místopředseda Buříval (zvoní): Nemocí omlouvá se pan posl. Wittich.

Přikročím k ukončení schůze a navrhuji podle usnesení předsednictva, aby se příští
schůze konala dnes za 5 minut, to jest v 8 hodin 15 min. večer s tímto

pořadem:

1. Nevyřízené odstavce pořadu 125. schůze.

2. Zpráva výboru ústavně-právního o usnesení senátu o právu původském (autorském) (tisk 3390).

3. Návrh senátu, aby prodloužena byla podle § 78 jedn. řádu lhůta senátu k projednání usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona, kterým se doplňují ustanovení zákona ze dne 27. května 1919, č. 305 Sb. z. a n., jenž se týká prozatímních opatření na ochranu vynálezů, a mění některá ustanovení zákona o patentech (tisk sen. 1164).

Jsou proti mému návrhu námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj je schválen.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 8 hod. 10 min. večer).

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP