Čtvrtek 12. ledna 1922

Předseda: Uděluji slovo druhému referentu, panu posl. Johanisovi.

Zpravodaj posl. Johanis: Slavná sněmovno! Zpráva výboru zahraničního a zdravotního k vládnímu návrhu (tisk 3007) je více formálního rázu, poněvadž jsme si zvykli všechny smlouvy po stránce demokratické projednávati ústavně jako projednáváme všechny smlouvy s cizími státy, které mají ráz politický, hospodářský nebo sociální. Konáme jistě svou povinnost, když nejen plníme, jak řekl kolega zpravodaj zahraničního výboru, ujednání smlouvy mírové ohledně zdravotnictví, ale když i sněmovna schvaluje opatření, které nám mírová smlouva ukládá. V zastoupení zdravotního výboru chci říci, že nejen mírová podmínka ohledně přistoupení naší republiky za člena Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví jest provedena a že zejména ministerstvo zdravotnictví již k této konvenci přistoupilo, ale že nutno pozdraviti i to, že se tím dostáváme po stránce zdravotnictví na mezinárodní forum, kde, vzhledem k velmi dobré pověsti našeho zdravotnictví nejen doma, nýbrž i v cizině, budeme bráti jako nový a pokrokový stát značný podíl.

V zastoupení zdravotního výboru připojuji se k vývodům kol. Koudelky a doporučuji, aby zpráva výboru zahraničního a zdravotního byla schválena. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme hlasovati.

Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Také k této osnově zákona nebyl přičiněn pozměňovací návrh. Celé schvalovací usnesení má pouze tři aliney. Dal bych tedy o něm hlasovati najednou.

Námitek proti tomu není? (Nebyly.) Námitek není.

Kdo tedy souhlasí se schvalovacím usnesením ve znění tištěné zprávy, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala schvalovací usnesení ve čtení prvém.

Druhé čtení dám na pořad schůze příští.

Tím je vyřízen odstavec 5 pořadu dnešní schůze a přistoupíme k odstavci 6, jímž jest

6. hlasování o návrhu, aby zkráceným řízením podle § 55 jedn. řádu vyřízeny byly předlohy:

a) usnesení senátu NSRČ. o vládním návrhu zákona (tisk 538 sen.), kterým se doplňuje článek II. zákona ze dne 22. prosince 1920, čís. 687 Sb. z. a n., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu (tisk 2548),

b) usnesení senátu NSRČ. k návrhu sen. dr. Hellera dr. Wiechovskiho a druhů (tisk 385 sen.) na změnu zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 331 Sb. z. a n., o zemském správním výboru pro Čechy (tisk 2897),

c) usnesení senátu NSRČ. o návrhu sen. Kadlčáka, Klofáče, Niessnera, dr. Sou kupa a soudr. (tisk 896 sen.) na změnu zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 328 Sb. z. a n., o organisaci kanceláře sněmovny poslanecké a senátu (tisk 3019).

K odůvodnění pilnosti podle § 55 odst. 2. jedn. řádu uvádím, že jde o usnesení senátu, při nichž dnem 17. ledna končí tříměsíční lhůta, do které podle § 77 jedn. řádu a § 43 ústavní listiny sněmovna jest povinna se usnésti. Lhůtu tuto nebylo by lze dodržeti, kdyby neusneslo se zkrácené projednávání.

Na přání, které bylo vysloveno s jedné strany, dám hlasovati o první věci, totiž o zákonu o dani z lihu, zvlášť a o druhých dvou odstavcích, totiž o změně zákona o zemském správním výboru pro Čechy a o organisaci kanceláře sněmovny poslanecké a senátu dohromady. (Námitky nebyly.)

Námitky proti tomu nejsou. Budeme hlasovati.

Kdo tedy souhlasí s tím, aby zkrácené řízení podle! 55 jedn. řádu přiznalo se usnesení senátu, týkajícímu se zákona o dani z lihu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím zkrácené řízení této věci jest přiznáno.

Kdo přiznává dále zkrácené řízení dalším dvěma usnesením senátu, týkajícím se zemského správního výboru pro Čechy a dále organisace kanceláře poslanecké sněmovny a senátu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Také těmto dvěma usnesením senátu bylo přiznáno zkrácené řízení ve smyslu § 55 jedn. řádu.

Tím jest vyřízen odstavec 6 denního pořadu a přikročíme k odstavci 7, jímž jest

7. druhé čtení usnesení, kterým se schvaluje úmluva mezi republikou Československou a republikou Rakouskou o vedení rakousko-československé hranice a některých souvislých otázkách, uzavřená v Praze dne 10. března 1921 (tisk 3293).

Zpravodaji jsou za výbor zahraniční p. posl. J. Marek, a za výbor ústavněprávní p. posl. dr. Hnídek.

Jsou nějaké návrhy oprav a změn textových?

Zpravodaj posl. J. Marek: Nikoli.

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: Ne.

Předseda: Prosím o zaujetí míst, budeme hlasovati. (Děje se.)

Kdo souhlasí ve druhém čtení se schvalovacím usnesen m ve znění, přijatém ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala schvalovací usnesení také ve druhém čtení a vyřídila sedmý odstavec denního pořadu.

Přikročíme k poslednímu odstavci, jímž jest

8. druhé čtení osnovy zákona o výkupu dráhy Rakovník-Louny (tisk 3304).

Zpravodajem jest p. posl. J. Marek.

Jsou nějaké návrhy oprav a změn textových?

Zpravodaj posl. J. Marek: Nikoli.

Předseda: Není tomu tak. Budeme hlasovati.

Kdo souhlasí ve druhém čtení se zákonem, přijatým ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím poslanecká sněmovna přijala zákon ve čtení druhém.

Tím jest vyřízen pořad dnešní schůze.

Přikazuji:

Tisk 3196. Vládní návrh na ratifikaci "Mezinárodní úmluvy o zřízení Mezinárodního Ústavu zimného" uzavřené dne 21. června 1920 v Paříži mezi: republikou Argentinskou, Belgií, Chile, Čínou, Kolumbií, republikou Costa-Rica, republikou Kubánskou, Dánskem, Španělskem, Finskem, Francií, Alžírem, koloniemi západní francouzské Afriky, koloniemi a protektoráty francouzské Indočíny, Madagaskarem, Velkou Britanií a dominiemi Jižní Afriky, Kanadou, Státy Austrálskými, Novým Zélandem, Indií, Řeckem, Guatemalou, republikou Haiti, Italií a jejími koloniemi Erithreou, Tripolisem a Somali, Japonskem, Lucemburkem, Marokem, knížectvím Monackým, Norvéžskem, republikou Panamskou, Nizozemskem a jeho koloniemi v Nizozemské Indii, Peru, Polskem, Portugalskem, Rumunskem, státem Srbů, Chorvatů a Slovinců, Siamem, Švédskem, Švýcarskem, republikou Československou, Tunisem a Uruguay,

výboru zahraničnímu ku podání zprávy ve lhůtě 14 dnů (současně přikázán též výboru živnostenskému).

Kdo jest pro navrženou lhůtu, prosím, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím jest tomuto předmětu přiznána lhůta.

Dále navrhuji, aby

výboru ústavně-právnímu pro vládní návrh zákona o zrušení svěřenství, současně přikázaný též výboru zemědělskému (tisk 2349),

vládní návrh zákona, kterým se stanoví výjimky ze zásady § 87, odst. I. ústavní listiny Československé republiky (tisk 2366),

vládní návrh zákona o obmezení působnosti porot na Podkarpatské Rusi (tisk 3323), a

výboru sociálně-politickému pro

vládní návrh zákona o překládání státních zaměstnanců na jiné služební místo (tisk 3320),

byla stanovena lhůta 5denní.

Kdo souhlasí s navrženou lhůtou, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Také těmto věcem byla lhůta přiznána.

Navrhuji dále, aby výboru rozpočtovému k podání zprávy výborové pro vládní návrh zákona, kterým se stanoví změna finančního zákona ze dne 17. prosince 1920, č. 682 Sb. z. a n., a dodatek ke státnímu rozpočtu a rozpočtu státních investic pro rok 1921 (tisk 3165) stanovena byla lhůta 8 dnů.

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Také tato lhůta výboru rozpočtovému byla schválena.

Pp. poslanci Füssy a Szentiványi žádají o udělení dovolené na dobu od 12. do 20. ledna t. r. pro neodkladné zaměstnání.

Pan posl. dr. Lelley žádá o udělení do volené na dobu od 13. do 25. ledna t. r. rovněž pro neodkladné zaměstnání. Rovněž pan posl. Antonín Černý žádá o 14denní dovolenou pro neodkladné za městnání.

Kdo souhlasí s udělením těchto dovolených, prosím, aby pozvedl ruku. (Děje se.)

To jest většina. Dovolené jsou uděleny.

Dovolenou na tento týden udělil jsem p. posl. Hvizdákovi pro neodkladné záležitosti.

Byly provedeny některé změny v klubech a výborech. Prosím, aby byly přečteny.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Klub poslanců čsl. soc. demokratické strany dělnické vyslal do výboru imunitního posl. dr. Meissnera za posl. Hvizdáka.

Klub poslanců čsl. národní demokracie vyslal do výboru rozpočtového posl. Špačka za posl. Bergmana.

Branný výbor zvolil dnes, 12. ledna 1922, svým předsedou posl. Špatného.

Předseda: Mezi schůzí byla tiskem rozdána těsnopisecká zpráva o 97. schůzi poslanecké sněmovny N. S. R. Č.

Počátkem schůze byly tiskem rozdány zprávy. Prosím, aby byly přečteny:

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3341. Zpráva I. zahraničného výboru a II. výboru pro průmysl, živnosti a obchod o vládnom návrhu (tlač. 2894), ktorým sa predkladajú k schváleniu Národniemu shromaždeniu: 1. smluva obchodná a plavebná, 2. záverečný protokol k obchodnej a plavebnej smluve s prílohami, 3. dohoda o výsadách a ulahčeniach v prospech československého provozu v terstskom prístave, 4. úmluva finančnoprávna, 5. protokol o stanovení úveru Italie na účet vlády československej za dodávky válečného materiálu a živín a 6. obchodná úmluva s protokolom, uzavrené dňa 23. brezna 1921 v Ríme medzi republikou Československou a královstvom Italským.

Tisk 3342. Zpráva kulturního výboru o usnesení senátu Národního shromáždění republiky Československé (tisk 3282) stran zřízení ústavu Slovanského a ústavu Orientálního.

Předseda: Výbor iniciativní ve schůzi dne 12. ledna 1922 přikázal k řádnému projednání návrhy výborům, a to, jak následuje:

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Výboru brannému:

Tisk 3259. Návrh posl. Jokla, Kaufmanna, Uhla a druhů, aby byli propuštěni v r. 1921 odvedení branci narození r. 1899.

Tisk 3333. Návrh posl. dr. Lodgmana a - druhů na zrušení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 337 Sb. z. a n., kterým se vláda zmocňuje činiti opatření k úpravě mimo řádných poměrů způsobených válkou (sou časně přikázán též výboru rozpočtovému).

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 3252. Návrh posl. dr. Keibla a druhů na zřízení pohraniční finanční stráže a na úpravu jejího služebního poměru (sou časně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk 3280. Návrh posl. Pelikána, Laube, Langra a spol. o nucené podpoře stavebního ruchu peněžními ústavy (současně přikázán též výboru ústavně-právnímu).

Tisk 3308. Návrh posl. Langra, Bezděka, Biňovce, inž. Bečky, Dubického a soudr. na mimořádné opatření bytové péče (současně přikázán výboru ústavně-právnímu).

Výboru kulturnímu:

Tisk 3279. Návrh posl. Jokla, Heegera, Häuslera a druhů, aby byly zrušeny §§ 3 a 4 nařízení vlády republiky Československé ze dne 17. července 1919, č. 398 Sb. z. a n. (současně přikázán výboru ústavně právnímu).

Tisk 3302. Návrh posl. dr. Uhlíře a spol. na organisaci lidové výchovy.

Tisk 3267. Návrh posl. Laube, dr. Bartoška, Pelikána a spol. na zřízení stolice dělnického práva na právnických fakultách čsl. universit.

Výboru ústavně-právnímu:

Tisk 3303. Návrh posl. Dubického, Mašaty a druhů na bezplatné přiznání t. zv. dominikálních pozemků drobným zemědělským uživatelům do jejich soukromého vlastnictví (současně přikázán výboru zemědělskému a rozpočtovému).

Tisk 3311. Návrh posl. dr. Franke, dr. Mazance, dr. Meissnera, dr. Lukavského, Sonntága a soudr. na změnu jednacího řádu poslanecké sněmovny.

Tisk 3324. Návrh posl. Zierhuta a druhů na zřízení obvodních úřadů pozemkového úřadu (současně přikázán výboru zemědělskému).

Tisk 3325. Návrh posl. Zierhuta a druhů, aby se zabraný lesní majetek přiděloval především obcím a samosprávným okresům (současně přikázán výboru zemědělskému).

Tisk 3326. Návrh posl. Zierhuta a druhů na provedení pozemkové reformy (současně přikázán výboru zemědělskému).

Tisk 3334. Návrh posl. Najmana, Anděla a druhů, týkající se nařízení vlády republiky Československé ze dne 3. září 1920, č. 516 Sb. z. a n., o zásobování obyvatelstva a opatření důležitých podniků státních předměty potřeby (současně přikázán výboru živnostenskému).

Výboru zásobovacímu:

Tisk 3327. Návrh posl. dr. Blaho, Malypetra, Mašaty, Rychtery, Berana, Bradáče a soudr. ohledně provádění veřejného zásobování obilím a mlýnskými výrobky.

Předseda: Podle usnesení předsednictva navrhuji, a-by příští schůze konala se zítra v pátek, dne 13. ledna 1922 v 10 hodin dopoledne s tímto

pořadem:

1- Zpráva výboru rozpočtového a zemědělského k usnesení senátu N. S. R. Č. (tisk 2548) o vládním návrh zákona (tisk sen. 538), kterým se doplňuje čl. II. zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 687 Sb. z. a n., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu (tisk 3354).

2. Zpráva výboru ústavně - právního k usnesení senátu N. S. R. Č. (tisk 2897) o návrhu sen. dr. Hellera, dr. Wiechowskiho a druhů (tisk 385 sen.) na změnu zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 331 Sb. z. a n., o zemském správním výboru pro Čechy.

3. Zpráva výboru ústavně - právního k usnesení senátu N. S. R. Č. o návrhu sen. Kadlčáka, Klofáče, Niessnera, dr. Soukupa a soudr. (tisk 3019) a k návrhu posl. inž. Botto, Buřívala, dr. Czecha, dr. Hrubana a soudr. (tisk 3136) na změnu zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 328 Sb. z. a n., o organisaci kanceláře sněmovny poslanecké a senátu (tisk 3348).

4. Zpráva výboru zdravotního k návrhu posl. dr. Holitschera a soudr. (tisk 1320) na vydání zákona o zákazu podávání alkoholických nápojů mladistvým (tisk 3169).

5. Druhé čtení osnovy zákona o státní záruce výrobním a pracovním družstvům dělnickým (tisk 3314).

6. Druhé čtení osnovy zákona o státní záruce zemědělským družstvům vyjma družstva úvěrní a konsumní (tisk 3315).

7. Druhé čtení osnovy zákona o státní záruce svazům družstev živnostenských (tisk 3317).

8. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se doplňují a mění dosavadní předpisy o pojišťovnách (tisk 3292).

9. Druhé čtení usnesení, kterým se schvaluje přístup republiky Československé k mezinárodní úpravě o zřízení Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví, podepsané dne 9. prosince 1907 v Římě (tisk 3281).

Jest snad nějaká námitka proti tomuto mému návrhu? (Nebyla.)

Není jí. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

Konec schůze ve 3 hod. 45 min. odpol.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP