Středa 21. prosince 1921

i) Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců (tisk zprávy 3291).

Všechny právě uvedené předlohy, jež prošly již prvním čtením, jsou jednak terminovány časově, jednak jsou naléhavé ve svém meritu. Poněvadž pak čas do té míry pokročil, že musíme druhá čtení uvedených předloh provésti ještě dnes, - kdybychom je neprovedli dnes, musila by se konati schůze ještě zítra k tomu účelu, ale je důležito, aby druhé čtení bylo provedeno dnes - aby mohly býti včas projednány a schváleny také senátem - proto navrhuji, aby všem těmto předlohám bylo přiznáno zkrácené projednávání podle § 55 jedn. řádu.

Nebude-li proti tomu námitek, dám hlasovat o přiznání pilnosti jen za tím účelem, aby se mohlo provésti druhé čtení všech předloh ihned, najednou. (Námitek nebylo.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy s mým návrhem na přiznání pilného projednávání zkráceným řízením podle § 55 jed. ř. při všech těchto přečtených předlohách souhlasí, prosím, aby pozvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je zkrácené řízení všem těmto předmětům přiznáno, a můžeme tudíž přikročiti k

6. druhému čtení usnesení senátu o osnově zákona, jímž se zřizuje Ředitelství československé státní dunajské plavby v Bratislavě (tisk 3294).

Zpravodajem je pan posl. inž. Bečka. Má pan zpravodaj nějaké korektury?

Zpravodaj posl. inž. Bečka: Nemám.

Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati ve druhém čtení.

Kdo souhlasí s tímto usnesením senátu o osnově zákona, jímž se zřizuje ředitelství československé státní plavby dunajské v Bratislavě ve druhém čtení tak, jak byla přijata ve čtení prvém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je toto usnesení senátu schváleno také ve čtení druhém a přikročíme ke

7. druhému čtení osnovy zákona, kterým se doplňují ustanovení zákona ze dne 27. května 1919, čís. 305 Sb. z. a n., jenž se týká prozatímních opatření na ochranu vynálezů, a mění některá ustanovení zákona ze dne 11. ledna 1897, čís. 30 ř. z., jenž se tyká ochrany vynálezů (zákon o patentech) (tisk 3296).

Zpravodajem je p. posl. dr. Matoušek za výbor ústavně-právní a p. posl. inž. Bečka za výbor pro dopravu a veř. práce.

Jsou nějaké návrhy oprav anebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr. Matoušek: V § 6 buďtež škrtnuty uvozovky, které jsou uvedeny před slovem "Ministr" a za slovem "nezaplacení", aby se nezdálo, že § 119 je citace.

Zpravodaj posl. inž. Bečka: Nemám změn.

Předseda (zvoní): Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona týkající se ochrany vynálezů tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, s korekturou uvedenou právě panem zpravodajem, teď také ve čtení druhém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je tato osnova zákona schválena také ve čtení druhém.

Přikročíme k

8. druhému čtení osnovy zákona o správě sjednocené obce pražské po 1. lednu 1922 (tisk 3310).

Zpravodajem výboru je p. posl. dr. Bartošek. Má snad nějaké korektury?

Zpravodaj posl. dr. Bartošek: Ne.

Předseda: Kdo tedy souhlasí ve druhém čtení s osnovou zákona tak, jak byla přijata ve čtení prvém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je tato osnova zákona schválena také ve čtení druhém.

Přikročíme k

9. druhému čtení osnovy zákona, kterým se určuje peníz 130,000.000 Kč k účelům sociálního pojištění (tisk 3305).

Zpravodajem je pan posl. Johanis.

Má snad nějakou korekturu?

Zpravodaj posl. Johanis: Oprav nemám.

Předseda: Nikoliv.

Kdo tedy souhlasí ve druhém čtení s osnovou zákona tak, jak byla přijata ve čtení prvém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, také tato osnova zákona je schválena ve čtení druhém.

Přikročíme k

10. druhému čtení osnovy zákona, jímž se prodlužuje a mění zákon ze dne 12. srpna 1921, čís. 322 Sb. z. a n., o podpoře nezaměstnaných (tisk 3309).

Zpravodajem je p. posl. Tayerle.

Má snad p. zpravodaj nějakou korekturu?

Zpravodaj posl. Tayerle: Nikoliv.

Předseda: Kdo tedy souhlasí ve druhém čtení s osnovou zákona tak, jak byla přijata ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je tato osnova zákona přijat a také ve čtení druhém.

Přikročíme k

11. druhému čtení osnovy zákona, jímž se prodlužuje zákon o ochraně nájemníků.

Zpravodajem je p. posl. Langr.

Má snad p. zpravodaj nějakou korekturu?.

Zpravodaj posl. Langr: Nemám.

Předseda: Není tomu tak.

Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je tato osnova zákona přijata také ve čtení druhém.

Přikročíme ke

12. druhému čtení osnovy zákona o prodloužení působnosti zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 689 Sb. z. a n., o nemocenském pojištění dělníků (tisk 3312).

Zpravodajem je pan posl. Čuřík.

Má snad nějakou korekturu?

Zpravodaj posl. Čuřík: Navrhuji pouze, aby změny přijaté a vsunuté do § 1. byly postupně očíslovány římskými číslicemi I až IV.

Předseda: Kdo souhlasí s osnovou zákona o prodloužení působnosti zákona o nemocenském pojištění dělníků tak, jak byla přijata ve čtení prvém, s navrženou změnou číslování teď také ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je tato osnova zákona schválena ve čtení druhém.

Přikročíme ke

13. druhému čtení osnovy zákona, jímž se prozatímně upravuje péče o invalidní vojíny ze stavu mužstva (tisk 3297).

Zpravodaji jsou pp. posl. Dubický a Remeš.

Má snad pan zpravodaj posl. Dubický nějakou korekturu?

Zpravodaj posl. Dubický: Nemám.

Předseda: A pan posl. Remeš?

Zpravodaj posl. Remeš: Nemám.

Předseda: Rovněž ne. Kdo tedy souhlasí ve druhém čtení s osnovou zákona, jímž se prozatímně upravuje péče o invalidní vojíny ze stavu mužstva, tak, jak byla přijata ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím je tato osnova zákona schválen a také ve čtení druhém.

Konečně máme

14. druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců (tisk 3291).

Zpravodajem výboru soc.- politického je p. posl. Ant. Novák, zpravodajem výboru rozpočtového p. posl. Kasík.

Má pan posl. A. Novák nějaké korektury?

Zpravodaj posl. Ant. Novák: Nemám.

Předseda: Pan posl. Kasík?

Zpravodaj posl. Kasík: Rovněž ne.

Předseda: Kdo tedy souhlasí ve druhém čtení s osnovou zákona tohoto tak, jak byla přijata ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Také tato osnova zákona je přijata ve druhém čtení.

Tím je vyřízen pořad dnešní schůze a přikročíme k ukončení jejímu.

Jsou ještě některá sdělení; žádám, aby byla přečtena.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Volební soud v Praze přípisem ze dne 17. prosince 1921, č. j. 106/21, oznámil enunciát nálezu ze dne 17. prosince 1921, podle něhož posl. Lajoš Surányi pozbyl mandátu a na mandát takto uprázdněný nastupuje náhradník Vendel Barták, kovodělník v Lučenci, podle pořadí, v jakém byl uveden na kandidátní listině pro týž volební kraj, ve kterém byl zvolen Lajoš Surányi.

Předseda: Mezi schůzí bylo tiskem rozdáno usnesení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3318. Usnesení senátu NSRČ. o vládním návrhu zákona (tisk sen. 1102), kterým se upravuje užívání pozemků v Podkarpatské Rusi za podíl jich naturálního výnosu (tisk sen. 1123).

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány naléhavé interpelace:

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3288. Naléhavá interpelace posl. dr. Šmerala, Tausika a soudr. min. předsedovi o politických a administrativních poměrech v Podkarpatské Rusi.

Tisk 3295. Naléhavá interpelace posl. dr. Schollicha a druhů vládě, že si správce novojičínské okresní politické správy přisvojuje nezákonnou moc udělovati rozkazy a moc úřední.

Tisk 3301. Naliehavá interpellácia posl. Hrušovského, Lehockého, inž. Bottu a spol. min. předsedovi a min. vecí zahraničných vo veci útokov maďarského vojska a ozbrojených maďarských band na československé četnictvo, finanční stráž, železničných a iných štátnych sriedencov v pohraničnom pásme.

Předseda (zvoní): Přikročím k ukončení schůze.

Dnešní schůze je poslední v předvánočním našem zasedání a vy, páni poslanci, jdete teď na prázdniny těch svátků, které se nazývají svátky pokoje. Celé to období, které máme za sebou, jest obdobím přímo, mohu říci, mozolné práce. Státní rozpočet se musil vyříditi, i spousta předloh, které ještě posledních dnů byly projednávány namnoze v noci, musilo se prostě mozolně pracovati v plenu, musilo se mozolně pracovati také ve výborech.

Myslím, že mohu za těchto okolností opravdu vám přáti, aby vám tyto krátce vyměřené prázdniny - budeme je snad míti pouze do 10. ledna - přinesly pokoj, aby vám přinesly oddech, aby vám přinesly klid, a v tom smyslu přeji vám pokojné vánoce a šťastný Nový rok. (Dlouhotrvající potlesk.)

Příští schůzi po usnesení presidia svolám cestou písemní. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Námitek není. Končím schůzi.

(Konec schůze v 5 hodin 15 minut odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP