Pátek 24. června 1921

8. hlasování o návrhu vládním, aby zkráceným řízením podle § 55 jednacího řádu projednány byly tyto předlohy:

a) Usnesení senátu N. S. R. Č. o návrhu sen. Rud. Pánka a spol. (tisk 273 sen.) na vydání zákona, kterým se zrušuje úřední pojmenování "sluha" u zaměstnanců ve státní službě nebo ve službě podniků a fondů státem spravovaných a nahražuje titulem "zřízenec" (tisk 1467).

b) Usnesení senátu N. S. R. Č. o vládním návrhu zákona (tisk 415 sen.) o povinném známkování chmele (tisk 1626).

c) Usnesení senátu N. S. R. Č. o návrhu sen. Hucla, dr. Horáčka a soudr. (tisk 499 sen.) na částečnou změnu zákona ze dne 25. října 1896, č. 220 ř. z., pokud se týče novely ze dne 23. ledna 1914, č. 13 ř. z., o přímých daních osobních zvýšením odpočítatelného maxima za pojišťovací premii v pojištění životním a důchodovém od zdanitelného příjmu (tisk 1647).

d) Usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny N. S. R. Č. o vládním návrhu zákona, jímž se upravují ustanovení o prohlášení za mrtvého (tisk 1646).

e) Usnesení senátu u usnesení poslanecké sněmovny N. S. R. Č., týkajícím se vládního návrhu zákona o rozšíření stížnostního práva finanční prokuratury (tisk 1707).

f) Usnesení senátu N. S. R. Č. o vládním návrhu zákona (tisk 165 sen.) o dohledu k obcím na Slovensku (tisk 1399).

g) Zpráva výboru rozpočtového o usnesení senátu o vládním návrhu zákona o dopravních daních (tisk 2390).

h) Vládní návrh zákona o záměně šesti procent státních pokladničních poukázek za bony Československé republiky (tisk 2365).

i) Vládní návrh zákona o prodloužení zmocnění obcí a společných bytových úřadů ku provádění zákona o zabírání bytů obcemi ze dne 30. října 1919, č. 592 Sb. z. a n. (tisk 2368).

Jednání o tomto posledním vládním návrhu odpadá, jelikož žádost na zkrácené řízení v tomto smyslu byla odvolána, a já dám návrh, který v té věci podán byl potřebným počtem 2/5 poslanců, aby zkrácené řízení bylo přiznáno, na denní pořad příští schůze.

Pokud se týče usnesení senátních lit. a) až g), jest jejich projednávání podle § 55 jedn. řádu odůvodněno § 43 ústavní listiny, neboť lhůta, kterou má poslanecká sněmovna na schválení osnov přijatých senátem, chýlí se ke konci. Do konce měsíce června mají býti vyřízeny.

Nebude-li námitek, dám o pilnosti těchto předloh hlasovati najednou.

Jsou snad proti způsobu hlasování námitky? (Posl. dr. Czech [německy]: Žádáme oddělené hlasování!)

Přání tomuto vyhovím.

Nejdříve bude hlasováno o přiznání pilnosti usnesení senátu o návrhu sen. R. Pánka a spol. na vydání zákona, kterým se zrušuje úřední pojmenování "sluha" u zaměstnanců ve státní službě nebo ve službě podniků a fondů státem spravovaných a nahražuje se titulem "zřízenec".

Kdo přiznává tomuto usnesení senátu zkrácené řízení ve smyslu § 55 jedn. řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Pilnost je tomuto usnesení senátu přiznána.

Dále je zde usnesení senátu o vládním návrhu zákona o povinném známkování chmele.

Kdo zkrácené řízení podle § 55 jedn. řádu tomuto usnesení senátnímu přiznává, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tomuto usnesení senátnímu jest zkrácené řízení přiznáno.

Dále jest zde usnesení senátu o návrhu sen. Hucla, dr. Horáčka a soudr. na částečnou změnu zákona ze dne 25. října 1896, č. 220 ř. z., pokud se týče novely ze dne 23. ledna 1914, č. 13 ř. z., o přímých daních osobních zvýšením odpočítatelného maxima za pojišťovací premii v pojištění životním a důchodovém od zdanitelného příjmu.

Kdo tomuto usnesení senátnímu přiznává pilnost podle § 55 jedn. řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tomuto usnesení senátu jest pilnost přiznána.

Dále máme tu usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona, jímž se upravují ustanovení o prohlášení za mrtvého.

Kdo tomuto usnesení přiznává pilnost ve smyslu § 55 jedn. řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Pilnost je přiznána.

Dále je tu usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny, týkajícím se vládního návrhu zákona o rozšíření stížnostního práva finanční prokuratury.

Kdo přiznává zkrácené řízení ve smyslu § 55 jedn. řádu tomuto usnesení senátnímu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Přiznání pilnosti jest schváleno.

Dále usnesení senátu o vládním návrhu zákona o dohledu k obcím na Slovensku

Kdo přiznává pilnost tomuto usnesení ve smyslu § 55 jedn. řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tomuto usnesení senátnímu jest pilnost přiznána.

Další jest usnesení senátu o vládním návrhu zákona o dopravních daních.

Kdo přiznává pilnost také tomuto usnesení podle § 55 jedn. řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tomuto usnesení senátnímu pilnost byla přiznána.

Teď zbývá nám rozhodnouti konečně o vládním návrhu zákona o záměně 6% státních pokladničních poukázek za bony Československé republiky (tisk 2365).

Odůvodnění pilnosti tohoto vládního návrhu zákona jest uvedeno v tisku, vztahujícím se k této věci. Myslím, že snad to nebude potřeba čísti. (Souhlas.) Přání v tom směru vysloveno nebylo.

Kdo tedy přiznává pilnost ve smyslu § 55 našeho jednacího řádu tomuto vládnímu návrhu zákona o záměně 6% státních pokladničních poukázek za bony Československé republiky, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také tomuto vládnímu návrhu zákona pilnost byla přiznána.

Zbývá mi ještě, abych při těch usneseních senátních a při tom návrhu vládním, posledně usneseném, doporučil lhůtu, ve které mají býti vyřízeny jednak ve výboru a potom také v plenu. Navrhuji pro všecky tyto předlohy, poněvadž míním navrhnouti příští schůzi dne 30. t. m., aby se stanovily lhůty pěti dní.

Kdo s touto lhůtou souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Lhůty tyto jsou schváleny a tím pokládám za vyřízený 9. odstavec denního pořadu dnešní schůze.

Přerušuji projednávání denního pořadu dnešní schůze, abych vyhověl přání, které bylo na mne vzneseno sdružením klubů v této sněmovně, aby totiž bylo přikročeno k

projednání pilných interpelací,

jež delší dobu zůstávají nevyřízeny.

Podle usnesení presidia doporučuji, aby se přání tomuto vyhovělo, a nebude-li námitek, přikročíme ihned k projednávání jedné skupiny pilných interpelací. (Souhlas.)

Jsou to tyto pilné interpelace:

Naléhavá interpelace poslanců německé strany sociálně-demokratické, týkající se výtržnosti nováčků v Chebu dám jej potom přečísti. Dále naléhavá interpelace německé strany národní, týkající se téže věci. Dále naléhavá interpelace Bundu der Landwirte, týkající se nezákonného jednání organisovaných vojenských oddílů v Dobranově u Zákup dne 22. listopadu 1920. Dále naléhavá interpelace posl. dr. Lodgmana a druhů, týkající se právních základů vojenských odvodů v roce 1921, a konečně naléhavá interpelace posl. Hakena, týkající se zastřelení vojína Ludvíka Hermana v Trhanově.

Žádám pana tajemníka, aby přečetl prvý dotaz, týkající se výtržnosti nováčků v Chebu, resp. jeho hlavičku.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte): Naléhavá interpelace posl. Hillebranda a soudr. ministru národní obrany o krvavých událostech chebských (tisk 703).

Konečný petit zní (čte):

"Vzhledem k těmto strašlivým událostem tážeme se vás, pane ministře:

Jest již skončeno přísné a bezohledné vyšetřování o příčinách srážek v Chebu, jež jste závazně při ústním vyjednávání s vámi přislíbil, a učinil jste opatření, aby orgánové, již na tom nesou vinu, byli potrestáni?

Učinil jste dále opatření, jak jste nám slíbil, aby zůstaly úplně bez trestu nevinné oběti zapomnětlivosti na své povinnosti posádkového velitelství chebského, totiž nováčkové, kteří z hladu opustili kasárna a odešli domů?"

Předseda: V téže věci byla podána naléhavá interpelace německé strany národní. Žádám, aby byla také přečtena.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte): Naléhavá interpelace posl. inž. Kalliny a soudr. na veškeré ministerstvo o událostech v Chebu při narukování branců ve dnech 12., 13. a 14. října 1920 (tisk 652).

Konečný petit zní (čte):

"Podepsaní žádají tudíž:

1. aby oznámen byl výsledek šetření, provedeného plukovníkem Husserlem, vyslaným do Chebu;

2. aby co nejpřísněji potrestáni byli všichni oni činitelé, kteří nesou vinu na událostech chebských a zvláště ony osoby vojenské, které bez příčiny použily střelné zbraně proti lidu;

3. by zaručena byla úplná beztrestnost všem brancům, kteří následkem svrchu vylíčených poměrů buď opustili kasárny nebo teprve později opět narukovali;

4. aby oznámena byla města posádek německých branců s číselnými údaji, neboť se proslýchá, že více než 70% jich má býti přiděleno do slovenských neb českých posádek."

K těmto naléhavým interpelacím došla odpověď vlády pod čís. tisku 1907.

Předseda (zvoní): Nebude-li proti tomu námitek, dám o rozpravě o obou těchto naléhavých interpelacích hlasovati najednou. Není námitka? (Nebyla.)

Námitek není. Dám tedy hlasovati o rozpravě současně, poněvadž jednak na obě tyto naléhavé interpelace byla podána již společná odpověď, jednak se týkají příbuzné materie.

Kdo souhlasí s tím, aby o obou uvedených naléhavých interpelacích byla ve smyslu § 69 našeho jednacího řádu zahájena rozprava, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Prosím pana zapisovatele Špatného a pana zapisovatele Bradáče - je zde přítomen? (Hlas: Není!) - tedy p. zapisovatele Zárubu, aby provedli sčítání.

Pan zapisovatel Záruba spočte sedící, pan zapisovatel Špatný stojící.

(Po sečtení hlasů:)

Pro zahájení rozpravy hlasovalo 59 pánů poslanců, proti zahájení rozpravy hlasovalo 102 páni poslanci. Jest tedy návrh na zahájení rozpravy o těchto dvou naléhavých interpelacích zamítnut.

Dále je zde naléhavá interpelace, podaná Bundem der landwirte, týkající se výtržností vojáků při zábavě v Dobranově u Zákup. Žádám, aby byl sdělen její petit.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte): Naléhavá interpelace posl. Hellera a soudr. ministru národní obrany o nezákonném jednání organisovaných vojenských oddílů v Dobranově u Zákup dne 22. listopadu 1920 (tisk 889).

Konečný petit zní (čte):

"Podepsaní táží se proto:

1. Jest pan ministr ochoten volati k odpovědnosti a potrestati zmíněné vojenské oddíly

a) pro nezákonné zcela neoprávněné obsazení mírumilovné obce, která spravedlivou obranou musila se brániti proti vandalskému teroru vojska,

b) pro neoprávněné domovní prohlídky,

c) pro porušení domovní nedotknutelnosti,

d) pro neoprávněné, nezákonné odvedení 8 občanů jako rukojmí do Zákup a pro jejich bezprávné dlouho trvající zadržení na vojenské strážnici,

e) pro ohrožování zbraní těchto rukojmí,

f) pro nelidské jednání vojska s raněným,

g) pro neoprávněné zasahování do obecní samosprávy a branné znásilňování obecního zastupitelstva?

2. Jest pan ministr ochoten dáti dostatečné dostiučinění 8 bezprávně odvedeným rukojmím i znásilněnému obecnímu zastupitelstvu dobranovskému?

3. Jest pan ministr ochoten vojenským oddílům v Zákupech zakázati opětované výtržnosti v německých okolních vesnicích, aby zabránilo se ještě horšímu?"

Na tuto interpelaci byla dána odpověď pod č. t. 2069.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s tím, aby o naléhavé interpelaci právě přečtené, týkající se výtržností vojáků při zábavě v Dobranově u Zákup, byla zahájena rozprava ve smyslu § 69 našeho jednacího řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je opět menšina. Návrh na zahájení rozpravy jest zamítnut. (Potlesk na levici.)

Jest nám dále rozhodnouti o naléhavé interpelaci dr. Lodgmana a soudr., týkající se právních základů vojenských odvodů v roce 1921.

Žádám, aby hlavička jakož i petit této interpelace byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška:

Hlavička zní (čte): Naléhavá interpelace posl. dr. Lodgmana a druhů ministrovi národní obrany o právních základech vojenských odvodů v roce 1921 (tisk 2209).

Petit zní (čte):

"Podepsaní poslanci táži se pana ministra vnitra a národní obrany:

1. Jsou-li ochotni, provedené odvody prohlásiti za neplatné?

2. Zamýšlejí-li z úřední moci zastaviti všechna trestní řízení, která souvisejí s neplatnými odvody, a zrušiti uložené tresty?

3. Je-li vláda ochotna nahraditi obcím a jiným činitelům útraty, které jim vznikly neplatnými odvody v roce 1921, a pak-li ano, z jakých prostředků se to má státi?"

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s tím, aby o této naléhavé interpelaci pana dr. Lodgmana a soudr. právě sdělené, týkající se právních základů vojenských odvodů v r. 1921, byla zahájena rozprava, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh na zahájení rozpravy jest zamítnut.

Zbývá nám rozhodnouti o poslední naléhavé interpelaci z této skupiny.

Je to naléhavá interpelace pana posl. Hakena a soudr., týkající se zastřelení vojína Ludvíka Hermana v Trhanově u Domažlic.

Žádám, aby hlavička, jakož i petit interpelace byl sdělen.

Zástupce sněmovního tajemníka Nebuška (čte):

Naléhavá interpelace posl. Hakena a soudr. na ministra národní obrany o zastřelení vojína Ludvíka Hermana v Trhanově u Domažlic (tisk 1671).

Petit zní (čte): "Podepsaní se táží:

Je pan ministr národní obrany ochoten vylíčený případ řádně vyšetřiti a vinníky potrestati?

Je ochoten podati o případu podrobnou zprávu sněmovně?

Co hodlá pan ministr učiniti, aby podobným případům zvůle a násilnictví důstojníků naší armády bylo zabráněno a vojíni konající službu vojenskou netrpěli osobní mstivostí neodpovědných jednotlivců?

Jest pan ministr ochoten splniti povinnost vůči rodině zastřeleného a poskytnouti jí trvalé náhrady za odejmutého živitele, aby alespoň z části byl tento zločin odčiněn?"

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s tím, aby byla zahájena rozprava ve smyslu § 69 jedn. řádu o naléhavé interpelaci právě sdělené, týkající se zastřelení vojína Hermana v Trhanově, prosím, aby povstal.

To je menšina. Návrh na zahájení rozpravy je zamítnut. (Posl. Toužil: Byl zastřelen jen jeden! - Hluk. Předseda zvoní.) Prosím o klid. (Hluk trvá.) Prosím, pánové, znovu o klid. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Přikročíme k presidiálním sdělením.

Iniciativní výbor usnesl se ve své schůzi dne 24. června 1921 přikázati následující návrhy k řádnému projednání výborům:

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 2181. Návrh posl. dr. Lukavskéko a soudr. na vydání zákona, kterým se mění § 13 čl. VII. zákona ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n., jímž se upravují poměry státních zaměstnanců, jakož i zaměstnanců v podnicích a fondech státem spravovaných (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk 2207. Návrh posl. inž. Junga a druhů na zákonné upravení platů a služebních poměrů zaměstnanců notářských a advokátních.

Výboru soc.-politickému:

Tisk 2182. Návrh posl. Tučného, Laube a spol., aby byl vydán zákon o minimální každoroční placené dovolené zaměstnancům.

Tisk 2189. Návrh posl. Dubického a soudr. na vydání zákona o zrušení okresních stravoven v Čechách a použití jejich budov i zařízení k účelům humanitní péče o mládež.

Tisk 2208. Návrh posl. Simma a druhů na doplnění živnostenského řádu, aby se pro učně v otázce dovolené užívalo § 17 zákona o obchodních pomocnících ze dne 16. ledna 1910 (současně přikázán též výboru živnostenskému).

Výboru kulturnímu:

Tisk 2183. Návrh posl. dr. Bartoška, Zeminové, Laube, Pelikána, Hrušovského a spol., aby na dobu přechodnou, nežli provedena bude odluka církve od státu, upraveny byly prozatímním zákonem některé právní poměry církevní (současně přikázán též výboru právnímu).

Tisk 2187. Návrh posl. dr. Lukavského a soudr. na zřízení vědeckého ústavu geofysikálního (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk 2188. Návrh posl. Zeminové, Laube, dr. Bartoška, Pelikána a spol. stran rychlého provádění rozluky církve od státu a stran zákonitého zrovnoprávnění církví československé a českobratrské s církví římskou (současně přikázán též výboru právnímu).

Výboru zemědělskému:

Tisk 2190. Návrh posl. Bergmana a druhů na vydání zákona o úpravě užívání obecního statku (současně přikázán též výboru ústavnímu).

Tisk 2205. Návrh posl. Drobného, Laube, Zeminové a spol. na okamžité knihovní převzetí zabraných velkostatků ve smyslu zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n., a provedení pozemkové reformy na nich (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Výboru rozpočtovému:

Tisk 2191. Návrh posl. Najmana, Horáka a soudr., aby ministerstvo financí učinilo ihned potřebné kroky k převedení vkladů čs. státních občanů u vídeňské poštovní spořitelny do Prahy.

Výboru právnímu:

Tisk 2006. Návrh posl. Koudelky a soudr. na vydání zákona o zřízení stálých odhadců ve věcech pozemkových.

Výboru dopravnímu:

Tisk 2143. Návrh posl. Jokla, Hackenberga, Häuslera a druhů na vystavění železniční trati Dolní Lípová-Javorník-Reichenstein.

Dovolenou na dnešní schůzi pro neodkladné zaměstnání udělil jsem posl. Hakenovi, posl. dr. Dérerovi, pro soudní řízení posl. Kaderkovi.

Nemocí omlouvá se posl. Rouček.

Navrhuji, aby výboru právnímu stanovena byla lhůta k vypracování zprávy

o usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny NSRČ. o vládním návrhu zákona, jímž se upravují ustanovení o prohlášení za mrtvého (tisk 1646),

dále o usnesení senátu o vládním návrhu zákona, kterým se rozšiřuje platnost předpisů o ochraně vzorků a částečně se mění ustanovení zákona z 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n. (tisk 2043). (Hluk.) - Prosím o klid, pánové. Budete hlasovati a nebudete věděti ani, o čem. Prosím pana kol. Mikulíčka aby zachoval klid. -

a o usnesení senátu o vládním návrhu ve věci osnovy zákona, kterým se rozšiřuje platnost předpisů o ochraně známek a částečně se mění ustanovení zákona z 24. července 1919, č. 471 Sb. z. a n. (tisk 1939);

dále výboru dopravnímu o usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny NSRČ. o vládním návrhu zákona, kterým se pozměňují ustanovení § 32 zákona z 4. dubna 1920, č. 260 Sb. z. a n. o úpravě uhelného hospodářství (tisk 2038) (současně přikázaném výboru rozpočtovému),

a výboru soc.-politickému o usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny NSRČ. ve věci vládního návrhu zákona o státním příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti (tisk 2178) a konečně o vládním návrhu zákona (tisk 2368) o prodloužení zmocnění obcí a společných bytových úřadů ku provádění zákona o zabírání bytů obcemi (čís. 592 Sb. z. a n. z r. 1919),

ve všech případech na dobu do 29. června b. r.

Kdo souhlasí s navrženými lhůtami při uvedených osnovách a usneseních senátních, nechť pozdvihne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůty jsou schváleny.

Přikazuji dodatečně usnesení senátu o vládním návrhu zákona o příslušnosti v záležitostech státních hranic a povinnostech vlastníků pozemků při stanovení státních hranic a udržování jich v patrnosti (tisk 2039) výboru ústavnímu, aby o něm podal zprávu v neprodlužitelné lhůtě pěti dnů.

Sněmovna jest schopna se usnášeti. Kdo souhlasí s na vrženou lhůtou, prosím, aby povstal. (Děje se).

To je většina. Také tato lhůta je schválena.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám o jich sdělení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Klub poslanců komunistické strany vysílá do výboru zásobovacího za posl. Mikulíčka posl. Malou.

Klub der deutschen soc. dem. Arbeiterpartei vysílá do výboru zásobovacího místo posl. Rud. Fischera posl. Beutla.

Předseda: Došly tyto naléhavé interpelace:

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Naléhavá interpelace posl. Skaláka, Roučka, Skaunicové a soudr. celé vládě o plánovité persekuci dělnického hnutí v Československu.

Súrna interpelácia posl. Hlinku a spol. ministrovi s plnou mocou na Slovensku ako aj ministrovi železníc v záležitosti prehmatov českých železničiarov na Krupinskom ľudovom shromaždení.

Súrna interpelácia posl. Hlinku p. ministrovi s plnou mocou na Slovensku ako aj p. ministrovi školstva v záležitosti nedôstojného a protizákonného pokračovania školdozorcu Bartolomeja Krpelca.

Naléhavá interpelace posl. Koudelky, Trnobranského a soudr. ministrům soc. péče a ministru zdravotnictví a tělesné výchovy o stávce lékařů v nemocenských pokladnách.

Předseda: Dále podány tyto interpelace:

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Interpelace posl. Kučery ministru financí o drakonickém trestání venkovanů pro formální nedostatky při povinném hlášení porážek vepřového dobytka.

Interpelace posl. Záruby, Adámka, Adamovského a spol. ministru financí o upřílišněném ukládání daně z obratu.

Interpelace posl. Zeminové, Davida, Laube, Drobného, Sladkého a spol. vládě o nezřízených tendenčních a neodůvodněných útocích soustavně podnikaných reakcionáři a zakuklenými monarchisty proti presidentu republiky a čelným představitelům státu.

Interpelace posl. Sladkého, Davida a spol. ministerskému předsedovi, ministru vnitra a financí o úpravě požitků státních zaměstnanců na Hlučínsku.

Interpelace posl. Draxla, dr. Vrbenského, Davida a dr. Patejdla ministru národní obrany, veřejných prací a sociální péče, že se do práce nepřijímají legionáři a vojíni, vracející se z vojenské služby.

Předseda: Dále došly dotazy.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Dotaz posl. Geršla ministru pošt a telegrafů o nepořádcích u poštovního úřadu v Náměští u Olomouce.

Dotaz posl. A. Kříže ministru financí o zadávání trafik ve Veselí nad. Luž.

Dotaz posl. Bečky Jana, Oktávce a soudr. ministru veřejných prací a ministru s plnou mocí pro Slovensko o poměrech na dolech v Handlové.

Dotaz posl. Udržala ministru zásobování a spravedlnosti ve věci Ant. Jiskry, starosty v Sopotnici u Potštýna.

Dotaz posl. Blažka ministru zemědělství o prodeji cukrovaru v Postoloprtech panství Schwarzenberského, podléhajícího záborovému zákonu.

Dotaz posl. Blažka ministru železnic pro neodůvodněné propuštění několikaletých zaměstnanců v dílnách čsl. státních drah v Lounech.

Dotaz posl. Sedláčka a soudr. ministru financí o krutém předpisování a vymáhání daní a berních nedoplatků na živnostnících a obchodnících.

Dotaz posl. Pelikána a Sladkého ministru vyučování a národní osvěty o nesprávném jmenování členů do okresního školního výboru v Přerově.

Dotaz posl. Schälzkyho ministru sociální péče, že podpora v nezaměstnanosti sráží se z renty válečných poškozenců, nedosahující 50% výdělečnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP