20. zpráva výboru kulturního o návrhu posl. Horáka, Pastyříka a spol. (tisk 590) na odstoupení a převzetí jeskyně Macochy na Moravě do státní správy a o návrhu posl. Šamalíka a soudr. (tisk 591) o vybudování řádných komunikací a Národního parku v Moravském Krasu, jakož i zpráva rozpočtového výboru o obou návrzích (tisk 1516).
Zpravodajom výboru kultúrneho
k čís. 1 je pán posl. Horák. Udeľujem mu slovo.
Zpravodaj posl. Horák: Slavná sněmovno! Společným úsilím zúčastněných badatelů, zástupců a zaměstnanců státní správy, rovněž i příslušníků vojska, podařilo se v území Moravského Krasu již stávající přírodní bohatství obohatiti dalšími objevy. Podle zpráv směrodatných činitelů, odborníků, geologů, není však počet nově objevených jeskyní dosud vyčerpán a zbývá ještě asi 20 jeskyň, které čekají na své objevení. Lze tvrditi, že jedná se o objev přírodních úkazů, který nemá sobě rovna, a bylo by přímo hříchem na přírodě spáchaným, kdyby Moravský Kras, Macocha, a bohatství v něm se nalézající nebyly učiněny přístupny nejširším vrstvám obyvatelstva a nebyly také komerčně využitkovány. Pro úpravu přístupu k jeskyni nutno pomýšleti na řádné železniční, poštovní a telegrafní spojení, jakož i zřízení hotelů a potřebných nocleháren. Přirozeně objevy daly by se také využitkovati nejen v ohledu pedagogickém, ale i po stránce obchodní, nutno však vhodnou reklamou ve všech důležitých střediscích železničních a křižovatkách a velikých světových městech, hotelích a restaurantech obeznamovati kruhy cestovatelské s těmito přírodními úkazy a obraceti k nim všechen turistický směr. Pojednávaje o tomto návrhu, navrhuje kulturní výbor, aby za účelem provedení všech těchto v zájmu státu nutných opatření byly převedeny všecky tyto částky Moravského Krasu do vlastnictví státu a navázáno s majiteli vyjednávání. Budiž sestavena 6tičlenná komise, po 1 ze zástupců ministerstva osvěty, obchodu, financí, kulturního a rozpočtového výboru a Pozemkového úřadu, kteří by další kroky a realisaci návrhů těch provedli.
Prosím slavnou sněmovnu, aby návrh
tento přijala. (Potlesk.)
Místopředseda inž. Botto: Udeľujem
slovo posl. Rýparovi ako druhému zpravodajovi.
Zpravodaj posl. Rýpar: Slavná sněmovno! Kraj Moravského Krasu skrývá ještě mnoho podzemních tajů a jest potřebí, aby tyto podzemní taje byly prozkoumány. Dosud zabývali se prozkoumáním těchto podzemních tajů a krás našich jeskyň jednotlivci, kteří byli odkázáni více na dobročinnost jak soukromých společností, tak tu a tam na podpory zemské a státní.
Než to nedostačí zvláště v naší době, kde chceme všecky tyto taje podzemní našeho krásného Krasu vyšetřiti, otevříti obecenstvu, abych tak řekl přímo znárodniti, a proto jest potřeba, aby stát převzal tuto velkou zkoumací práci do svých rukou a aby zřídil k tomu účelu zvláštní badatelskou komisi, která by vše to provedla a otevřela krásné naše jeskyně Moravského Krasu širšímu obecenstvu.
Než nejen to. Ještě další krok musíme učiniti. Badatelská činnost jednotlivců byla odkázána na dobrou vůli jednotlivých majitelů, kterým lesy, pole, vůbec pozemky, v nichž se nacházejí naše jeskyně, patří. Je sice pravda, že jednotliví majitelé vycházeli vstříc, ale zase u jiných majitelů naráželo toto badatelské pátrání na nepřekonatelné překážky. I tomu musí býti odpomoženo a to tím, že převezme stát veškeré Krasové okolí do své moci, do svého majetku a přemění tak, jak tomu jest v Americe, v Národní park ve správě státní. A k tomu chce přispěti návrh posl. Šamalíka a soudr. o vybudování řádných komunikací a Národního parku v Moravském Krasu.
Kulturní výbor zabýval se zvláště
bodem prvním, kde žádá návrh tento zřízení badatelské komise,
pak bodem druhým, který žádá převedení soukromého vlastnictví
objevených jeskyň a propastí v Moravském Krasu do státního majetku
a zřízení Národního parku v Moravském Krasu. Jelikož tento návrh
shoduje se s návrhem posl. Horáka, Pastyříka a soudr.,
který byl projednáván v téže schůzi kulturního výboru, shodl se
kulturní výbor na jedné resoluci, která právě zde referentem p.
posl. Horákem byla přednášena, k níž se také připojuji,
a prosím, aby tato resoluce slavnou sněmovnou byla přijata. (Potlesk.)
Místopředseda inž. Botto: Udeľujem
slovo ďalšiemu zpravodajovi, a to zpravodajovi rozpočtového výboru
p. posl. Buřívalovi.
Zpravodaj posl. Buříval: Pro tyto ušlechtilé snahy kulturního výboru jest ovšem potřebí určitého finančního plánu. O této otázce jednal rozpočtový výbor a přišel k poznatku, že dříve, než se k takovému velkorysému počínání může přistoupiti, jest potřebí, aby zúčastněná ministerstva dříve věc prozkoumala, vyšetřila a zejména zjednala základnu pro náklad, který tato velkolepá myšlenka ve příčině uskutečnění bude vyžadovati.
Z té příčiny doporučuje zejména rozpočtový výbor, aby resoluce, které byly přijaty v kulturním výboru čís. I., III., IV. a V. ministerstvem veřejných prací, ministerstvem pošt a telegrafů a ministerstvem železnic, byly vzaty v úvahu, a v důsledcích toho, aby okamžitě zavedeny byly všechny přípravné práce, které by vedly k tomu, aby bylo zjištěno, jaký jest nutný finanční náklad, aby všem těm ušlechtilým snahám bylo zplna vyhověno, aby se prostě Moravskému Krasu dostalo toho, co právem mu také náleží.
Za výbor rozpočtový doporučuji
přijetí všech tří naznačených resolucí. (Potlesk.)
Místopředseda inž. Botto (zvoní): K predmetu tomuto nenie prihlásený ani jeden rečník. Preto pristúpime k hlasovaniu, a to, nebude-li námietok, naraz o všetkých rezolučných návrhoch. (Námitek nebylo.)
Námietok nenie, a preto prosím, kdo súhlasí so všetkými rezolučnými návrhmi oboch výborov, nech zdvihne ruku. (Děje se.)
To je väčšina. Rezolučné návrhy sú prijaté.
Tým vybavený je posledný bod dnešného denného poriadku.
Dodatočne ohlasujem, že na pondelnú schôdzu dňa 14. února t. r. udelil som dovolenú posl. Hanckovi pre neodkladné zamestnanie a posl. Vrabcovi. Pre tento týždeň udelil som dovolenú posl. dr. Lodgmanovi a posl. inž. Kallinovi, pre dnešnú a zajtrajšiu schôdziu posl. dr. Šrobárovi a posl. Jančekovi pre súrnu prácu v Bratislave; pre dnešnú schôdzu posl. dr. Hodžovi a Prokešovi pre neodkladné zamestnanie.
Chorobou sa omlúva posl. Mašek.
Prosím, aby byly sdelené zmeny
vo výboroch.
Sněm. taj. dr. Říha (čte): Do výboru sociálně-politického vysílá klub čsl. socialistů za posl. Pelikána posl. Laube, klub čsl. nár. demokracie za posl. dr. Rašína a inž. Bečku posl. dr. Matouška a Purkyňovou.
Do výboru rozpočtového vysílá klub poslanců republ. strany čsl. venkova místo posl. Sonntága posl. dr. Srdínko.
Do výboru zásobovacího vysílá klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické místo posl. Johanise posl. Karpíškovou.
Do výboru zemědělského vysílá klub posl. čsl. soc. dem. strany dělnické místo posl. Zverce posl. Ant. Černého.
Zásobovací
výbor sděluje, že ve své schůzi dne 16. února t. r. zvolil zapisovatelem
za posl. Biňovce posl. Karpíškovou a za III. zapisovatele
posl. Bráneckého.
Místopředseda inž. Botto: Medzi
schôdzou boly rozdané vládne návrhy:
Sněm. tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1541. Vládní návrh zákona o přechodných ustanoveních u daně domovní pro místa spojená s městy Prahou, Brnem a Olomoucem.
Tisk 1542. Vládní návrh zákona, jímž se mění některá ustanoveni zákonů o solním monopolu.
Tisk 1543. Vládní návrh zákona
o zabírání budov neb jejich částí pro účely veřejné.
Místopředseda inž. Botto: Došly
vládné návrhy. Prosím o ich sdelenie.
Sněm. tajemník dr. Říha (čte):
Vládní návrh zákona o zabezpečení
výživy a zemědělské výroby.
Mistopředseda inž. Botto: Medzi
schôdzou bolo rozdané usnesenie.
Sněmovní tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1558. Usnesení senátu o usnesení
poslanecké sněmovny N. S. R. Č. o vládním návrhu zákona (tisk
1039), jímž se poskytují daňové výhody pro stavbu budov obytných
a budov pro provoz podniků, jakož i pro obnovu starých a pořízení
nových strojů.
Místopředseda inž. Botto: Medzi
schôdzou boly rozdané tieto zprávy:
Sněmovní tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1552. Zpráva I. výboru zásobovacího, II. výboru živnostenského o návrzích tisk 76, 77, 196, 270, 348, 385, 504, 575, 576, 577, 579, 728 a 960 a o peticích č. 40, 41, 47, 48, 49, 50, 51, 66, 69, 75, 90, 117, 151, 162, 163, 166, 167, 168, 171, 179, 182, 204, 205, 211, 276, 277, 281, 300, 310, 328, 379, 447, 448, 449, 512, 525, 532, 545, 553, 554, 557 a 645 o nařízení vlády ze dne 3. prosince 1920 o nadkontingentním příplatku za dodané obilí a ze dne 26. listopadu 1920 o úpravě obchodu obilím, luštěninami a t. d.
Tisk 1554. Zpráva I. výboru rozpočtového, II. výboru zemědělského o návrhu posl. Bradáče a druhů (tisk 27) v zálež. živelní pohromy, o návrhu posl. Koška, Myslivce a soudr. (tisk 36) v příčině živelních pohrom v okrese Novopackém a o návrhu posl. Záruby, Adámka, Adamovského a soudr. (tisk 37) v záležitosti živelních pohrom.
Tisk 1553. Zpráva I. výboru sociálně-politického, II. výboru rozpočtového o návrzích posl. Anděla, Mlčocha a soudr., (tisk 693) o poskytnutí státní pomoci postiženým obyvatelům v Třešti a posl. Staňka, Molíka, dr. Dolanského, Janalíka, Merty a soudr. (tisk 724) na státní výpomoc poškozeným požárem v Třešti okr. jihlavský na Moravě.
Tisk 1564. Zpráva rozpočtového
výboru o žádosti vlády, aby byl dán souhlas ke zvýšení rozpočtových
položek kapitoly Nejvyšší správní soud (tisk 1512).
Místopředseda inž. Botto: Medzi
schôdzou boly rozdané odpovedi.
Sněmovní tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1524. Odpověď min. vnitra na interpelaci posl. Simma, dr. Lehnerta a soudr. o zákazu veřejné schůze posl. Simmovi v Rokytnici n. Jiz., okr. hejtmanstvím v Jilemnici (tisk 997).
Tisk 1525. Odpověď min. vnitra na interpelaci posl. Emila Špatného, Jindřicha Trnobranského o protičeských násilnostech v Tachově (tisk 774).
Tisk 1526. Odpověď správce min.
fin. na interpelaci posl. dr. Uhlíře, Jana Černého, Rud. Chalupy,
dr. Hajna, Trnobranského, Karpíškové a spol. ve příčině neplacení
daní textilními podniky na Náchodsku (tisk 991).
Místopředseda inž. Botto: Iniciativný
výbor v schôdzi konanej dňa 16. února 1921, prikázal k radnému
prejednaniu výboru soc.-politickému:
Sněmovní tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1551. Návrh posl. Bechyně,
dr. Franke, dr. Rašína, Šrámka, Švehly, Bečky, Biňovce, Čuříka,
dr. Dolanského, dr. Kubíčka, Laube, Tayerle, Tučného, dr. Wintra
a soudr., aby byl vydán zákon o stavebním ruchu (současně přikázán
též výboru rozpočtovému).
Místopředseda inž. Botto: Ďalej
bol prikázaný výboru iniciatívnemu:
Sněm. tajemník dr. Říha (čte):
Tisk 1520. Návrh posl. Spatného, Trnobranského, Zeminové a spol. na zařadění města Nuslí-Pankráce do I. třídy aktivních přídavků.
Tisk 1566. Návrh posl. Bechyně
a spol. na vydání zákona o náhradě předsedům, místopředsedům a
členům obou sněmoven N. S. R. Č.
Místopředseda inž. Botto (zvoní): 4. Pristupujem k ukončeniu schôdze a navrhujem podľa usnesenia predsedníctva, aby sa budúca schôdza konala zajtra dňa 5. 17. února 1921 o 11. hod. dopol. s týmto
1. Zpráva o návrhu posl. Bechyně, dr. Franke, dr. Rašína, Šrámka, Švehly, Bečky, Biňovce, Čuříka, dr. Dolanského, dr. Kubíčka, Laube, Tayerle, Tučného, dr. Wintra a soudruhů, aby vydán byl zákon o stavebním ruchu (tisk 1551).
2. Zpráva výboru rozpočtového o žádosti vlády, aby byl dán souhlas ke zvýšení rozpočtových položek kapitoly Nejvyšší správní soud (tisk 1564).
3. Druhé čtení osnovy o zrušení zákona ze dne 25. června 1919, č. 378 Sb. z. a n., kterýmž se upravuje ohlašování nájmů a pachtu a poplatek ze smluv nájemních a pachtovních, jakož i příslušného prováděcího nařízení ze dne 30. července 1919, č. 432 Sb. z. a n. (tisk 1532).
4. Druhé čtení osnovy zákona, upravujícího starší smlouvy o těžbě dříví (tisk 1517).
5. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se vláda zmocňuje, aby vydala sazby pro výkony advokátů a jejich kanceláří (tisk 1518).
6. Druhé čtení osnovy zákona o všeobecné dani výdělkové pro r. 1921 (tisk 1533).
7. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se vydávají předpisy o poskytování vyživovacího příspěvku rodinám osob vykonávajících činnou službu vojenskou (tisk 1535).
Sú námietky proti tomu? (Nebyly.)
Námietok niet. Schôdzu končím.