Středa 15. prosince 1920

Předseda: Budeme hlasovati. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.) Míním dáti hlasovati tímto způsobem: Nejprve bychom hlasovali o celé osnově zákona - jsou to čtyři články, nadpis a úvodní formule. Na to bychom hlasovali o připojeném "Návodu pro individuelní rozdělení ročního alkoholového kontingentu" k § 3 zákona i s nadpisem a s osnovou a potom o resolucích.

Jest snad nějaká námitka proti tomu? (Nebyla.)

Námitek proti tomu není. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí tedy s osnovou zákona, tak jak jest obsažena ve zprávě rozpočtového výboru, s čtyřmi články, s nadpisem a úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Osnova zákona jest přijata.

Teď budeme hlasovati o připojeném "Návodu pro individuelní rozdělení ročního alkoholového kontingentu" k § 3 zákona, totiž o jeho nadpisu i osnově. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, připojený návod k § 3 - nadpis i osnova - jsou schváleny.

Tím je celá tato osnova přijata v prvním čtení. Druhé čtení zákona pravě přijatého v prvním čtení dám na denní pořad zítřejší schůze.

Teď nám zbývá rozhodnout ještě o 2 resolučních návrzích, o nichž se vyslovil pan zpravodaj. Nebude-li námitek, dám o obou hlasovat najednou. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Resoluce ty jsou známy, poněvadž jsou vytištěny ve zprávě výborové, která byla tiskem rozdána. Nebude tedy potřeba snad je číst. (Souhlas.)

Kdo souhlasí s oběma resolucemi, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, také resoluce jsou schváleny.

Tím třetí odstavec denního pořadu dnešní schůze jest vyřízen a přistoupíme k odstavci čtvrtému, jímž jest

4. zpráva výboru branného a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 564) o mimořádné výpomocí vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání a jejich pozůstalým, invalidům ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým - vyjímaje válečné poškozence neb jejich pozůstalé, pro než platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n. - a pak patentálním invalidům a osobám požívajícím pouze darů z milosti (tisk 977).

Zpravodajem za výbor branný jest p. posl. Špatný. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Špatný: Slavné Národní shromáždění! Návrh, který podala vláda o mimořádné výpomoci vojenským gážistům, jest jenom splnění spravedlnosti k těmto státním zaměstnancům. Již revoluční Národní shromáždění ve schůzi dne 19. března 1920 se usneslo v resoluční formě vyzvat vládu, aby se postarala o úpravu platů vojenským staropensistům, kteří měli požadavky daleko menší, než pensisté civilní. Mimořádná výpomoc byla poskytnuta zákonem do 31. srpna 1920. Návrh zákona žádá, aby platnost tohoto zákona byla prodloužena do konce roku 1921. To je rozdíl proti původnímu znění vládního návrhu, aby zákon měl platnost do konce prosince roku letošního.

Jménem branného výboru žádám slavnou sněmovnu, aby schválila zákon o mimořádné výpomoci vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání a jejich pozůstalým, invalidům ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým - vyjímaje válečné poškozence, neb jejich pozůstalé, pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n. - a pak patentálním invalidům a osobám požívajícím pouze darů z milosti. Tím vykonáme, slavná sněmovno, jen spravedlnost těmto státním zaměstnancům. (Výborně!)

Předseda: Uděluji slovo dalšímu zpravodaji a sice za výbor rozpočtový panu posl. Remešovi.

Zpravodaj posl. Remeš: Slavná sněmovno! Výbor rozpočtový jednal o předloze zákona tisk 977 ve své schůzi 6. prosince a usnesl se dáti souhlas k tomuto zákonu.

Já v základě tohoto usnesení připojuji se k vývodům pana referenta výboru branného a prosím slavnou sněmovnu, aby pro návrh zákona hlasovala.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá - budeme tedy hlasovat. Prosím pány, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Také o tomto zákoně, který má pouze 3 paragrafy, poněvadž k němu nebylo podáno žádných pozměňovacích návrhů, míním dáti hlasovati v celku.

Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Kdo tedy souhlasí s §§ 1 až 3 incl. zákona, jak jest obsažen v zprávě branného a rozpočtového výboru i s nadpisem jeho a úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon jest schválen v prvním čtení.

Druhé čtení dám na denní pořad schůze zítřejší.

Tím jest vyřízen čtvrtý odstavec denního pořadu dnešní schůze a přistoupíme k pátému, jímž je

5. zpráva I. výboru rozpočtového, II. výboru státně-zřízeneckého, III. výboru branného o vládním návrhu zákona (tisk 815) o zvýšení zaopatřovacích požitků vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání, jejich vdovám a sirotkům, invalidům ze stavu mužstva neb jich pozůstalým - vyjímajíc válečné poškozence neb jejich pozůstalé, pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. a patentálním invalidům, jimž jsou vyměřeny požitky zaopatřovací podle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonů a nařízení (tisk 1025).

Uděluji slovo zpravodaji za výbor rozpočtový panu poslanci Rudolfu Chalupovi. (Posl. dr. Šmeral: Ministerský předseda zde ještě není? - Předseda zvoní.)

Zpravodaj posl. Rudolf Chalupa: Slavná sněmovno! Vládní návrh zákona tisk 815 je vlastně jenom splněním příkazu, který byl učiněn bývalým Národním shromážděním ve schůzi ze dne 19. března 1920. Tímto návrhem zákona mají býti odčiněny nesrovnalosti mezi požitky pensistů civilních a pensistů vojenských. Důvody, které k tomu vedly, jsou na snadě. Je to všeobecné utrpení a bída pensistů, kteří událostmi válečnými nejvíce utrpěli. Není tady především otázka, proč tento zákon se podává, nýbrž je zde otázka, proč již tento zákon nebyl podán dříve. Tento nedostatek do jisté míry se hledí odčiniti tím, že v § 7 dává se zpětná platnost tohoto zákona k 1. lednu 1920. V zákoně samotném je dostatečně postaráno o to, aby skutečně nebyly zvýšeny požitky gážistů vojenských více nežli byly poměrně zvýšeny požitky gážistů civilních. V § 5 jsou vyloučeny všechny ty požitky gážistů vojenských, které skutečně zvýšeny nebudou. Celkový náklad je rozpočten na 15,200.000 K.

V předloze samotné není ovšem naznačena úhrada, ale poněvadž vláda říká, že platnost zákona bude stáhnuta zpět k 1. lednu 1920, dá se očekávati, že na úhradu je pamatováno již v rozpočtu na rok 1920 z přebytků pokladních. O nutnosti tohoto nákladu nemůže býti sporu. Je to akt, řekl bych, pouze spravedlnosti a to spravedlnosti poněkud pokulhávající. Požitky, které doposud byly poukazovány pensistům vojenským, jsou naprosto nedostatečné a u některých, na př. u patentálních invalidů, jsou to pravé almužny.

Z uvedených důvodů rozhodl se rozpočtový výbor na přijetí vládního návrhu zákona tisk 815 beze změny a dovoluji si návrh vládního zákona Národnímu shromáždění ku přijetí navrhnouti. (Výborně).

Předseda (zvoní): Uděluji slovo referentu zpravodaji výboru státně-zřízeneckého panu posl. Gustavu Navrátilovi.

Zpravodaj posl. G. Navrátil: Státně zřízenecký výbor projednal osnovu vládního návrhu, týkající se, jak již referent rozpočtového výboru přednesl, úpravy pensí vojenských pensistů. Já nemám, co bych podotkl, jenom výtku bych měl k vládě vlastně přednésti a sice tu, že zákon měl býti dávno již předložen Národnímu shromáždění, neboť civilní pense byly upraveny zákonem ze 17. prosince 1919 a tehdy slíbila vláda, že analogicky upraví také pensijní požitky vojenských gážistů. Stalo se to však teprve po roce a proto doporučuji, aby zákon byl jednomyslně přijat jakožto odůvodněný, jakožto nouzová faktická výpomoc pro vojenské gážisty na odpočinku.

Chci jen ještě podotknouti, že v zákoně samém jsou nesrovnalosti, které ovšem státně zřízenecký výbor jen v zájmu urychleného řízení neopravil, a sice nemůže býti správno, aby maximální mez pro většinu pensí byla omezena na číslici jinou u civilních pensí a jinou u vojenských, to jest 2000 K místo původních 2400 K.

Vedle toho, myslím, že je tvrdé, aby vyšším důstojníkům tento příplatek, který je zajisté nepatrný, byl odpírán, kdežto státním úředníkům i nejvyšším beze všeho jest přiznáván.

To by byly výtky, které bych si dovolil jako referent státně-zřízeneckého výboru přednésti.

Doporučuji, aby slavné Národní shromáždění zákon tak, jak vyšel ze státně-zřízeneckého výboru, přijalo. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Uděluji slovo referentu za výbor branný, panu poslanci Špatnému.

Zpravodaj posl. Špatný: Branný výbor ve své schůzi 9. prosince projednával tuto vládní osnovu, souhlasí s důvodovou zprávou a připojuje se proto jménem branného výboru k prohlášení předešlých referentů.

Předseda: Přistoupíme k debatě. Jsou zapsáni páni posl. dr. Feyerfeil a Myslivec.

Uděluji slovo p. posl. dr. E. Feyerfeilovi.

Posl. dr. E. Feyerfeil (německy): Velectěné dámy a pánové! Tato zákonná osnova je určena k tomu, aby napravila část bezpráví, jež dosud bylo pácháno na nejubožších z ubohých. Jsou to staří, ubozí pensisté, ubohé vdovy a ubozí sirotci. Vládní osnova je vedena snahou těmto lidem sociálně pomoci. Vyslovuje zásadu, že mají býti zákonem na roveň postaveni vdovy a sirotci po vojenských gážistech vdovám a sirotkům civilních státních úředníků a vojenští pensisté civilním úředníkům-staropensistům. Zásada byla stanovena, avšak nezachovává se s úplnou důsledností ve vládní osnově. Důvodová zpráva praví, že vojenští pensisté a vojenské vdovy a sirotci mají dostati z důvodů spravedlnosti tytéž zaopatřovací požitky, jako úředníci-staropensisté a vdovy a sirotci po úřednících.

Proti této zásadě hřeší se v osnově v těchto bodech: V § 1 odst. 2 ustanovuje se, že 80%ní zvýšení pro pensionované vojenské gážisty nesmí přesahovati sumu 2000 K, kdežto přece u úředníků-staropensistů ustanoveno jest toto 2400 K. Důvod uvedený v důvodové zprávě, že vojenští pensisté dostávají příbytečné, kdežto úředníci příbytečného nedostávají, a že tudíž prý pensisté úředničtí vůči vojenským jsou poškozováni, je vratký, neboť úředničtí pensisté mají aktivní přídavek, jenž je právě tak veliký jako příbytečné u vojska. Nad to si vojáci na příbytečné přípláceli, takže na ně mají právě tak nárok, jako úředníci na pensi nebo na aktivitní přídavek.

Poslední odstavec § 1 a předposlední odstavec § 3 obsahují ustanovení, že zvýšení platů nemá počíti u generálů, u vdov a sirotků po generálech 1. lednem 1920 jako u všech druhých pensistů vojenských, nýbrž teprve dnem, kdy nabyl účinnosti zákon, jímž bylo nařízeno snížení generálských platů, to jest 1. červnem 1920. Tyto osoby budou tudíž na půl roku vyloučeny z dobrodiní tohoto zvýšení. Poněvadž vyšší hodnostní třídy úřednických pensistů staly se účastny zvýšení týmž dnem jako nižší, mělo by se také vyšším třídám u vojska přiznati zvýšení 1. lednem 1920.

Nelze nahlédnouti, proč by se s osobami, které sloužily jako vojáci dřívějšímu státu věrně a čestně, nemělo tak nakládati jako s těmi, kteří byli zaměstnáni v civilní státní službě. Mimo to branný výbor dne 25. listopadu 1920 navrhl novelisaci zákona z 19. března 1920, č. 194 Sb. z. a n., kterážto novela bude co nejdříve předložena k usnesení. Bude-li ta novela přijata, bylo by zase nutno opraviti, novelisovati tento zákon. Aby se stalo spravedlnosti zadost a zabránilo opravám, měly by se oba zmíněné odstavce škrtnouti a já jsem proto v tom směru předložil návrh. Konečně by bylo účelné, škrtnouti v prvním odstavci § 5 slova "V dosavadní výši", poněvadž uvádějí v omyl, a připojiti u věty pod písmenu f "dle hodnostní třídy", aby toto znění mohlo zůstati v platnosti i po provedení zmíněné novelisace. Podal jsem proto oba uvedené návrhy a také poslední třetí návrh, aby nebylo stylistických nejasností. Tolik o pensích samých.

Co se týče vojenských vdov a sirotků, tito jsou dle znění důvodové zprávy zákonem tímto postaveni na roveň vdovám a sirotkům po úřednících. To však nesouhlasí, jak nás může přesvědčiti tabulka, kterou jsem zde sestavil. Dle této tabulky dostávají vdovy po důstojnících v XI. hodnostní třídě 1500 Kč, vdovy po úřednících 2196 Kč, vdovy po důstojnících X. hodnostní třídy 1800 Kč, vdovy po úřednících 2808 Kč. atd. Z toho je viděti, že i po znovelisování právního stavu tímto zákonem zůstanou přece ještě rozdíly mezi vdovami po gážistech a vdovami po státních úřednících.

Právě tak se to má se sirotky; kdežto na př. sirotci po důstojnících XI. hodnostní třídy mají 240 K zaopatřovacích platů, sirotci po úřednících mají 439 K, a tytéž rozdíly jsou i ve vyšších třídách hodnostních. Dovolil jsem si podati resoluční návrh, jímž se vláda vyzývá, aby co nejdříve učinila opatření, aby vdovy a sirotci po vojenských gážistech byly úplně na roveň postaveny vdovám a sirotkům po státních úřednících.

Podání osnovy vládní, která se zabývá opatřením pro vojenské pensisty, vdovy a sirotky, jakož i pro patentální invalidy, je mne zde i podnětem, aby při tom pamatováno bylo oné kategorie mužů, kteří dle svých sil s nejlepší vůlí a věrně sloužili dlouhá léta a kteří tu stojí dnes bez zaopatření, a to je kategorie poddůstojníků dnes nezařazených, kteří ani při předepsané služební době nebyli převzati do nějaké státní služby, o které se stát dosud vůbec nestaral. Z toho důvodu podal jsem i o této třídě vojenských osob resoluční návrh tohoto obsahu, aby vláda postarala se, aby také poddůstojníkům analogicky jako nepřevzatým aktivním důstojníkům poskytnut byl existenční příspěvek se zpětnou působností od 1. dubna 1920, dále aby se vláda postarala, aby všichni ti poddůstojníci, kteří podali přihlášku o převzetí do československé armády, byli co nejdříve ke službě povoláni, konečně aby vláda ty poddůstojníky, kteří již 1. května 1919 dokonají 12. služební rok, povolala ke zkušební praxi pro státní službu, aby je po zkoušce převzala do státní služby. Konečně nechť se vyplatí všem těm poddůstojníkům, kteří nebyli vládou převzati do branné moci, jakož i těm, kdož zřeknou se dobrovolně převzetí do některé státní služby, odbytné jim příslušející, a to za každý rok služby 1600 korun.

Myslím, pánové, že to jsou vesměs návrhy, jež jsou se stanoviska sociálního ospravedlněny, a že tudíž všecky strany této sněmovny mohou pro ně hlasovati směle, aniž by narazily na zájmy svého národa. (Potlesk na levici.)

Předseda (zvoní): Slovo dále má pan poslanec Myslivec.

Posl. Myslivec: Vážené Národní shromáždění! Vzhledem k tomu, že již páni referenti, aspoň zejména pan referent rozpočtového výboru, vyslovili se pro změny, které navrhují, omezím se jen na několik stručných slov.

Dne 19. března 1920 vydán by zákon o požitcích vojenských gážistů, ve kterémžto zákoně stanoveno bylo, že požitky ty platí až do VI. hodnostní třídy. Následkem toho gážisté vojenští, jejich vdovy a sirotci, kteří byli nad VI. hodn. tř., dostávají požitky pouze VI. tř. hodnostní. Kdyby totéž se bylo stalo u civilních úředníků, aby také tam byly požitky omezeny až do VI. hodn. tř., pak by to mělo aspoň jakési zdání rovnoprávnosti; poněvadž však u státních úředníků se to nestalo a u vojenských gážistů ano, je to křiklavý rozpor, jest to dvojí loket, kterým stát měří svým služebníkům. (Souhlas.)

Jedná se celkem o 252 osoby a myslím, že již jest v zájmu cti státu, aby to omezení padlo. Upozorňuji, že branný výbor ve schůzi dne 25. listopadu na popud samotného pana ministra národní obrany a za souhlasu nejvyšších činitelů v republice naší přišel s návrhem, aby v tom zákonu ze dne 19. března 1920 ta slova "až do VI. hodn. tř." byla škrtnuta, poněvadž nedělají našemu státu žádnou cest.

Ale nyní mezitím přišlo se s osnovou tohoto vládního návrhu tisk 815. Kdyby to znění bylo tak přijato beze změny, pak by musilo v krátké době, v několika dnech nebo týdnech, přikročeno býti znova k novelisaci toho zákona, který nyní projednáváme. Abychom to ušetřili Národnímu shromáždění i těm, kteří na tento zákon čekají, proto jsem si dovolil navrhnouti změny a sice, aby poslední odstavec § 1 byl vypuštěn a předposlední odstavec § 3, a aby vojenští pensisté na roveň byli postaveni civilním a proto, aby obnos v § 1 odstavec 2 stanovený 2000 Kč byl zvýšen na 2400 Kč.

Opakuji, že souhlasem s mým pozměňovacím návrhem vyslovila by sněmovna souhlas s tím, co 25. listopadu branný výbor usnesl, a prosím, aby slavná sněmovna pro pozměňovací návrh můj se vyslovila. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen. Než udělím závěrečné slovo panu zpravodaji, přečtu návrhy, které byly v té věci podány (čte):

Návrh posl. Myslivce a soudr. na změnu návrhu zákona, tisk 815.

V § 1 budiž odst. 2 změněn tak, aby poslední slova zněla "a více než 2400 Kč",

V témž § 1 budiž poslední odstavec "Vojenští gážisté" až "požitků" vypuštěn.

V § 3 vypuštěn budiž předposlední odstavec, počínající slovy "Vdovy a sirotci" a končící slovem "požitků".

Návrh ten má dostatečný počet podpisů a je předmětem jednání.

Dále byl podán panem posl. dr. E. Feyerfeilem návrh. Žádám o jeho přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte): Návrh posl. dr. E. Feyerfeila a soudr. k vládnímu návrhu zákona o zvýšení zaopatřovacích požitků vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě (tisk 815).

Podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno! Račiž se usnésti:

1. v § 1, odst. 2 škrtnouti číslici 2000 a nahraditi číslicí 2400 K,

2. v § 1 poslední odstavec škrtnouti,

3. v § 3 škrtnouti předposlední odstavec,

4. v § 5 škrtnouti slova: "v dosavadní výši",

5. v § 5 u f) připojiti slova: "dle hodnostní třídy".

Předseda: Tento návrh má také dostatečný počet podpisů a je předmětem jednání.

Dále byly podány dva návrhy resoluční panem posl. dr. E. Feyerfeilem. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

První návrh posl. dr. E. Feyerfeila a soudr. k vládnímu návrhu zákona o zvýšení zaopatřovacích požitků vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě (tisk 815):

"Vláda nechť co nejdříve předloží návrh zákona, jímž se vdovy a sirotci vojenských gážistů úplně na roveň postaví vdovám a sirotkům po civilních úřednících státních."

Druhý návrh posl. dr. E. Feyerfeila a soudr. k vládnímu návrhu zákona o zvýšení zaopatřovacích požitků vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě (tisk 815):

"Vláda nechť učiní opatření,

1. aby poddůstojníkům dosud nepřevzatým obdobně jako vojenským gážistům zařaděným poskytnut byl měsíční příspěvek od 1. dubna 1920,

2. aby do služby byli povoláni poddůstojníci, kteří se přihlásili k převzetí do československé armády,

3. aby poddůstojníci, kteří již 1. května 1919 dovršili 12. rok služby, povoláni byli k praxi na zkoušku a převzati byli do státní služby po složení zkoušky,

4. aby se odbytné, a to 1600 Kč za každý odsloužený rok, vyplatilo všem poddůstojníkům, které by vláda do branné moci nemohla převzíti, nebo kteří dobrovolně se zřekli převzetí nebo ustanovení ve státní službě."

Předseda: Také tyto oba resoluční návrhy mají dostatečný počet podpisů a jsou předmětem jednání.

Debata jest skončena, uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji rozpočtového výboru Rudolfu Chalupovi.

Zpravodaj posl. Rud. Chalupa:

Slavná sněmovno! Přizpůsobuji se návrhům, které byly podány zde panem kolegou Myslivcem na změny, které tam byly navrženy, a doporučuji je ku schválení.

Pokud se týče změn, které byly navrženy panem kol. Feyerfeilem, jsou částečně také obsaženy v návrhu kol. Myslivce. Co se týče ostatních změn, poněvadž hrozí zde nebezpečí, kdybychom měli projednávati návrh znovu a měl býti vrácen rozpočtovému výboru, že by se oddálila možnost těm, kteří pomoci té potřebují, dávám návrh na zamítnutí pozměňovacího návrhu pana posl. Feyerfeila (Hlas: A resoluce?) Resoluce doporučuji příslušným výborům.

Předseda: Prosím, přeje si pan zpravodaj Špatný nebo pan zpravodaj G. Navrátil doslov?

Zpravodaj posl. B. Návrátil: Nikoli.

Zpravodaj posl. Špatný: Nikoli.

Předseda: Není tomu tak.

Budeme tedy hlasovati. Prosím pány, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati tímto způsobem: o § 1 budeme hlasovati o odstavcích 1 až 5 podle zprávy výborové se změnou v odst. 2. navrženou panem posl. dr. E. Feyerfeilem a Myslivcem, jíž se přizpůsobil pan zpravodaj. Na to budeme hlasovati o posledním odstavci § 1, jehož škrtnutí navrhuje pan posl. dr. Feyerfeila také pan posl. Myslivec.

Škrtnutí tomu se přizpůsobil i pan zpravodaj, neníliž pravda?

Zpravodaj posl. R. Chalupa: Ano.

Předseda: Na to budeme hlasovati o § 2, k němuž není žádných pozměňovacích návrhů, podle zprávy výborové.

Pak budeme hlasovat o § 3 podle zprávy výborové s vynecháním odst. 5, jak navrhuje pan posl. dr. Feyerfeila pan posl. Myslivec a jak se tomu přizpůsobil také pan zpravodaj.

Na to budeme hlasovati o § 4, k němuž není žádných pozměňovacích návrhů, podle zprávy výborové.

O § 5 budeme hlasovati nejprve v úpravě navržené panem posl. dr. Feyerfeilem, a sice s vynecháním slov "v dosavadní výši" a dodatku k liteře f) "podle hodnostní třídy."

Kdyby návrh pana posl. dr. Feyerfeila byl zamítnut, budeme hlasovati podle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovat o zbytku zákona, nadpisu a úvodní formuli podle zprávy výborové, poněvadž není změn.

Když bude vyřízeno první čtení, budeme hlasovati o obou resolučních návrzích pana posl. dr. Feyerfeila, jichž přikázání výboru doporučuje zpravodaj.

Jest snad nějaká námitka proti způsobu hlasování? (Nebyla.)

Není, budeme tedy nyní hlasovati o §u 1, a to o odstavcích 1 až 5, podle zprávy výborové v úpravě navržené k odstavci 2. posl. dr. Feyerfeilem a Myslivcem (změna 2.000 na 2.400), kteréžto změně se přizpůsobil pan zpravodaj.

Kdo souhlasí s 1. až 5. odstavcem §u 1 se změnou doporučenou panem posl. dr. Feyerfeilem a Myslivcem, jíž se přizpůsobil také pan zpravodaj, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Odstavce 1. až 5. se změnou navrženou panem posl. dr. Feyerfeilem a Myslivcem jest schválen.

Teď bychom měli hlasovati o posledním odstavci § 1, jehož škrtnutí navrhuje pan posl. dr. Feyerfeila posl. Myslivec, k němuž se také přizpůsobil pan zpravodaj.

Kdo souhlasí se škrtnutím tohoto posledního odstavce, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Návrh na škrtnutí je přijat.

O § 2 budeme hlasovati podle zprávy výborové, poněvadž tu není žádných změn.

Kdo s ním souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, § 2 podle zprávy výborové je schválen.

O § 3 budeme hlasovati podle zprávy výborové, ale s vynecháním odstavce 5., jak to navrhuje na jedné straně pan posl. Myslivec a na druhé straně dr. Feyerfeil, čemuž se přizpůsobil také pan zpravodaj.

Kdo souhlasí s § 3 s vynecháním odstavce 5, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, § 3 s vynecháním odst. 5 je schválen.

Teď budeme hlasovati o § 4 podle zprávy výborové, poněvadž tu není žádných pozměňovacích návrhů.

Kdo souhlasí s § 4, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, § 4 je schválen podle zprávy výborové.

O § 5 budeme tedy hlasovati nejprve v úpravě navržené panem posl. dr. E. Feyerfeilem, totiž aby se vynechala slova "v dosavadní výši" a pak o dodatku k liteře f) "podle hodnostní třídy".

Kdo souhlasí s touto úpravou § 5 ve smyslu návrhu pana posl. dr. Feyerfeila prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je menšina, návrh pana posl. dr. Feyerfeila je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o § 5 podle zprávy výborové.

Kdo s ním souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, § 5 podle zprávy výborové je schválen.

Kdo souhlasí teď se zbytkem zákona, s nadpisem jeho a úvodní formulí podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zbytek zákona, jakož i nadpis a úvodní formule jeho jsou podle zprávy výborové schváleny.

Tím jest vyřízen zákon v prvém čtení a zbývá nám ještě rozhodnouti o dvou navržených resolucích pana poslance dr. Feyerfeila.

Pan zpravodaj navrhuje, aby byly přikázány výborům: rozpočtovému, státně-zřízeneckému a brannému.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Resoluce jsou přikázány výborům rozpočtovému, státně-zřízeneckému a brannému.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP