I.

Minoritní návrh clena Národního shromáždění Dra Stojana a soudruhů: Budiž připojen k § 4. odstav. 6.: "ze zástupců učitelů náboženství".

K § 18. budiž připojen odst. 4.: "ze zástupcův učitelů náboženství".

V Praze dne 8. dubna 1920.

Dr. Ant. Stojan v. r.
Opat Zavoral v. r.
Jan Rýpar v. r.
Jos. Sivák v. r.
Hrejsa v. r.
Dr. Kolísek v. r.


II.

Minoritní návrh člena Národního shromáždění Dra Stojana a soudruhů:

K § 21. Věta 2. má zníti: "Volbu zástupců vykonají rodiče dítek školní obce podle zásady poměrného zastoupení přímým volebním právem.

Dr. Stojan v. r.
Jan Rýpar v. r.
Opat Zavoral v. r.
Dr. Kolísek v. r.
Jos. Sivák v. r.


Minoritní votum.

Vzhledem k tomu, že kulturní výbor přijal většinou návrh vládní č. t. 2662 o administrativě školství a zásadu jeho, ze mají býti zrušeny zemské školní rady v československé republice, ohlašují podepsaní členové kulturního výboru jako min. votum podle návrhu dra. Lukavského a spol. č. tisku 2654 pro plenum Nár. shromáždění minoritní návrh, aby zemské školní rady byly jako instance zachovány, ovšem se změnou jejich složení, takže by zněly §§ 11., 12., 13.-17. podle návrhu dra. Lukavského (Tisk č. 2654.) takto:

§ 11.

Zemská rada školní a osvětová jest samostatným úřadem školským a Zemskou radu tuto činí:

1. předseda zemské rady školní, jmenovaný po návrhu ministra školství presidentem republiky, nebo jeho zástupce. kterého z referentů zemské rady školní předseda určí.

2. odborní referenti školští (zemští inspektoři, jmenovaní po návrhu ministerstva školství presidentem republiky. Počet jejich i obor jejich působnosti pro jednotlivé zemské školní rady určí ministr školství a národní osvěty, přihlížeje při tom k zásadě, že odborný referent musí býti kvalifikován i vědecky i jazykově pro ten obor škol, o němž referát podávati má,

3. referenti pro správní a hospodářskou stránku škol a ústavů, jmenovaní po návrhu ministerstva školství a národní osvěty presidentem republiky.

4. referent zdravotní, jmenovaný ministerstvem školství a národní osvěty, pokud se týče presidentem republiky v souhlase s ministerstvem zdravotnictví,

5. zástupcové žup, při čemž platí pravidlo, že každé župní zastupitelstvo má právo zvoliti podle řádu o hlasování v župním zastupitelstvu většinou hlasů jednoho zástupce svého v zemské kulturní radě; má-li župa více než pětsettisíc občanů, volí župní zastupitelstvo dalšího zástupce za každých plných čtyřistatisíc občanů nad tento počet, při čemž jest přihlížeti k tomu aby byla pokud možno, uskutečněna i zásada poměrného zastoupení,

6. zástupcové učitelstva, a to 6 zástupců středních a odborných škol, 6 zástupců škol obecných a 4 zástupci škol občanských.

Zástupce tyto jmenuje ministr školství a národní osvěty, a to učitele škol občanských a obecných po návrhu zemských konferencí učitelských, při čemž budiž přihlíženo k tomu, aby zástupcové učitelstva byli přibíráni z příslušníků národnostní menšiny v poměru, v jakém tato menšina v zemi jest k většině občanstva.

Všichni členové zemské rady musejí míti řádné bydliště buď v sídle zemské školní rady, anebo v jejím blízkém okolí.

Funkcionáři v §u 11 pod čís. 1. až 4. jmenovaní, jsou úředníci státní budou jmenováni podle zásad, pro státní úředníky platných. Funkcionáři, župními zastupitelstvy voleni (§ 11, čís. 6.), jsou zvoleni nebo jmenováni na šest let. Pokud nebydlí v sídle zemské školní rady, mají nárok na náhradu cestovních vydání na schůze zemské rady. Přestane-li jmenovaný (§ 11, čís. 6.) nebo volený (§ 11, čís. 5.) funkcionář býti členem před koncem svého funkčního období, zvolí nebo jmenuje se nový na zbytek tohoto období stejným způsobem.

§ 12.

Zemské školní rady zřizují se čtyři, totiž:

1. zemská školní rada česká, jejíž působnost vztahuje se na všecky župy bývalého království českého a krajiny, k župám těm přikázané. Sídlem jejím jest hlavní město Praha.

2. zemská školní rada moravská, jejíž působnost vztahuje se na všechny župy bývalého markrabství moravského a vévodství slezského a krajiny, k župám těm přikázané. Sídlem jejím jest Brno.

3. zemská školní rada slovenská, jejíž působnost vztahuje se na všecky župy slovenské vyjma župy Přikarpatské Rusi. Sídlem jejím jest Bratislava.

4. zemská školní a osvětová rada přikarpatská pro župy přikarpatské, jejíž sídlem jest hlavní město Rusi Přikarpatské.

§ 13.

Zemské školní radě náleží obor působnosti posavadní zemské školní rady, pak obor. působnosti dosavadních okresních školních rad, zemských i okresních správ politických ve věcech pokračovacího školství živnostenského, obor působnosti zemských výborů ve věcech školství obecného, pokračovacího i živnostenského, jakož i obor působnosti župních úřadů, komitátů a jejich orgánům správních výborů neb inspektorátů na Slovensku a v Přikarpatské Rusi, konečně obor působnosti, který přidělí zemské radě školní a osvětové ministr školství a národní osvěty a dozor i rozhodování o usneseních místních rad školních.

Zemská rada školní povoluje zřizování škol obecných i občanských a ústavů, jim na roveň postavených, opatroven a školek mateřských pak učebných kursů, pokud nespadají do kategorie školství středního nebo vysokého a stanoví obvody školní.

§ 14.

Agenda zemské školní rady vyřizuje se jednak předsedou (presidentem), za něhož přecházejí funkce presidenta zemské školní rady, jednak referenty za odpovědnosti presidentovy, jednak ve schůzích.

Řádná schůze zemské školní rady koná se zpravidla jednou za měsíc. Na písemnou žádost tří členů jest předseda povinen svolati do osmi dnů schůzi mimořádnou, určiti den i hodinu, kdy se konati má.

Jednací řád zemské rady školní, podléhá schválení ministerstva školství a národní osvěty.

Program schůze zemské školní a osvětové rady určuje její předseda. Ve schůzích zemské školní rady rozhoduje se pouze o věcech, jež se týkají všeho školství, anebo některé jeho kategorie, o nichž není rozhodnutí vyhrazeno přímo předsedou. Ostatní agendu vyřizují příslušní referenti za odpovědnosti předsedovy. Vyskytnou-li se věci neodkladné, o nichž by měla rozhodovati schůze, vyřídí je sice příslušný referent, ale předseda je povinen v nejbližší schůzi zemské rady školní a oznámiti učiněná opatření tím, že dá kolovati ve schůzi seznam věcí takto vyřízených. Kromě toho každý člen zemské rady školní má právo den před schůzí informovati se v seznamu spisů o tom, co a jak vyřízeno.

Schůze zemské školní rady může se usnášeti je-li přítomna většina členů. Rozhodnutí činí se nadpoloviční většinou hlasů přítomných. Předseda hlasuje jen při rovnosti hlasů a tu hlas jeho rozhoduje.

§ 15.

Předseda zemské školní a osvětové rady jest povolán, aby bděl nad zachováváním zákonů a nařízení při všem úřadování školském, osvětovém a výchovném v území, na něž se vztahuje působnost zemské školní rady, jakož i nad tím, aby se při všem rozhodování dbalo zájmů státních a prospěchu školy i vzdělání. Má právo a povinnost, aby zastavil usnesení, - ať je učinila zemská školní rada či úřad podřízený - odporuje-li usnesení to podle jeho názoru zákonu nebo nařízení, anebo poškozuje-li zájem státu či prospěch školy. V takovém případě má si vyžádati ihned rozhodnutí ministra školství a národní osvěty.

§ 16.

O stížnostech na rozhodnutí zemské školní rady rozhoduje ministr školství a národní osvěty. Stížnost podati jest prostřednictvím příslušného obvodního inspektora u zemské rady školní do 14 dnů ode dne, kdy bylo rozhodnutí straně dodáno, a má odkládací účinek, pokud zákony není stanoveno jinak.

§ 17.

Předseda zemské rady školní rozděluje práci mezi jednotlivé členy i referenty a vykonává usnesení. Potřebný personál kancelářský i konceptní přikáže mu ministr školství a národní osvěty.

Uzná-li toho potřebu, může předseda pro jednotlivé obory činnosti zemské školní rady ustanoviti zvláštní odborné sekce a porady a stanoviti jim předsedu (nepředsedá-li sám), i program a jednací řád. Jednací řeč zemské školní rady jest státní řeč československá.

Předsedu zemské školní a osvětové rady zastupuje jeho náměstek (§ 11, čís. 1.).

V Praze dne 8. dubna 1920.

Dr. Metelka v. r.
Opat Zavoral v. r.
Dr. Mareš v. r.
Dr. Budínský v. r.
Dr. Stojan v. r.
Jan Rýpar v. r.
El. Purkyňová v. r.
Jos. Sivák v. r.

Dr. Kolísek v. r.

Resoluce.

(K § 5.)

Vláda pečuje o to, aby náměstkem předsedy župní rady školní byl školský odborník z povolání. Aktivní profesoři a učitelé, kteří jsou jmenováni náměstky předsedy župní rady školní, mějtež po čas vykonávání tohoto úřadu dovolenou ze školní služby.

(K § 8.)

Pedagogický referent župní rady školní budiž zpravidla pedagog z povolání.

(K § 10.)

Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby pro dobu, než bude zákonem jinak ustanoveno, zřídilo při župních radách školních disciplinární, kvalifikační a obsazovací komise se zastoupením učitelstva škol, jichž se týče, a aby ustanovilo jednací řád těchto komisí jakož i způsob, jak se do nich volí zástupci učitelstva.

Vláda se vyzývá, aby předložila Národnímu shromáždění návrh zákona o učitelských komorách, do jejichž působnosti byly by též zahrnuty úkoly již činných komisí disciplinárních, kvalifikačních a obsazovacích (personálních), stálých konferenčních výborů, jakož i poradního sboru při ministerstvu školství a národní osvěty.

(K § 34.)

Obvodnímu inspektoru školní u budiž k vyřizování běžné agendy přidělen úředník z učitelstva, jmenovaný předsedou župní rady školní.

(K § 35.)

Vládě se ukládá, aby do příštího rozpočtu státního zařadila částku, jíž je třeba k tomu, aby provedena byla bezplatnost vyučování na veřejných školách národních a zrušen byl školní plat, vybíraný za děti do nich docházející.

(K § 38.)

Vládě se ukládá, aby co nejdříve provedla zrušení zemských a okresních školních rad jakož i zřízení orgánů, jež by funkce zrušených úřadů zatímně vykonávaly ve smyslu odstavce 2. § 38.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP