§ 13.

Obec (společný bytový úřad) může zabrané byty a místnosti pronajmouti zpravidla k účelům obytným. K účelům jiným než obytným mohou býti pronajímány jen místnosti, které podle svého původního určení nebyly byty, vyžaduje-li toho naléhavá potřeba.

Obec (společný bytový úřad), pronajímajíc zabrané byty a místnosti, má pokud možno přihlížeti k osobním, rodinným a zdravotním poměrům súčastněných stran.

Obec (společný bytový úřad) může zabrané byty a místnosti svým nákladem upravit a provésti v nich stavební změny; o tom budiž napřed zpraven majetník domu.

§ 14.

Kdo nemaje v obci (bytovém obvodu) bytu, žádá obce nebo společného bytového úřadu o pronájem zabraného bytu, musí prokázati, že

a) jest nucen ve veřejném zájmu trvale bydleti v obci (bytovém obvodu), nebo že

b) má v obci (v některé obci bytového obvodu) domovské právo a je svým povoláním nucen tam bydleti.

Komu byl obcí (společným bytovým úřadem) pronajat zabraný byt podle nepravdivých údajů žádosti nebo nepravých průkazů, může býti bez výpovědi z bytu vystěhován.

§ 15.

Obec (společný bytový úřad) musí si při pronájmu zabraného bytu vyhraditi proti nájemci čtyřnedělní výpověď a při pronájmu jednotlivých místností 14 denní výpověď, kterou možno dáti 1. nebo 15. dne v měsíci. Nájemce zabraného bytu může obci (společnému bytovému úřadu) dáti výpověď ve lhůtách obvyklých v místě.

Nájemné budiž smluveno ve výši náhrady, stanovené podle § 12. Na úhradu výloh, spojených s úpravou bytů, může obec (společný bytový úřad) vybírat u bytů s nájemným větším než K 400.-, přirážku.

Na tento pronájem zabraných bytů nevztahují se po dobu jejich zabrání pravidla nařízení o ochraně nájemců ze dne 17. prosince 1918, čís. 83. sb. z. a n.

§ 16.

Obec (společný bytový úřad) může se kdykoli vzdáti zabraného bytu.

Vzdá-li se obec (společný bytový úřad) zabraného bytu, musí o tom zpraviti majetníka domu (podpronajímatele) a ustanoviti zároveň den vrácení bytu.

Není-li zvláštní úmluvy, smí obec (společný bytový úřad) vrátiti zabraný byt jen ve stěhovacích lhůtách obvyklých v místě, ale nikoli před uplynutím 4 neděl, počítajíc ode dne, kdy byl majetník domu nebo podpronajímatel zpraven o vrácení bytu.

Svolí-li obec (společný bytový úřad) na žádost súčastněných stran k tomu, aby mezi sebou o zabraném bytu učinili nájemní smlouvou, vzdává se tím zabraného bytu. První den smluveného nájmu jest pokládati za den vracení.

Skončí-li se po zabrání bytu v podnájmu hlavní nájem výpovědí neb uplynutím doby nájemní, musí to majetník domu včas oznámiti obci (společnému bytovému úřadu). Obec (společný bytový úřad) musí zabraný byt vrátiti nejpozději toho dne, kterého se končí hlavní nájem.

§ 17.

Zabraný byt budiž, pokud není jinaké úmluvy, vrácen obcí (společným bytovým úřadem) v tom stavu, ve kterém byl převzat.

§ 18.

Náklady obce (společného bytového úřadu) na úpravy a stavební změny podle § 13., odst. 3., které jsou pro majetníka domu zřejmě s velkým prospěchem, musí majetník domu obci (společnému bytovému úřadu) nahraditi tehdy, nežádá-li navrácení do předešlého stavu.

Jiné náklady na zabraný byt musí majetník domu nahradit obci (společnému bytovému úřadu), bylo-li jich k užívání bytu nevyhnutelně třeba.

V obou případech jest nahraditi hodnotu nákladu v době vrácení, nikoli však více než skutečný náklad.

Obec (společný bytový úřad) nechť oznámí majetníku domu číselnou výši učiněného nákladu.

§ 19.

Na zabraný byt vztahují se ustanovení platného domácího řádu, pokud neodporují tomuto zákonu.

§ 20.

Na žádost majetníka domu musí obec (společný bytový úřad) použíti vyhrazeného práva k výpovědi podle § 15., odst. 1.:

1. ztrpčuje-li nájemce, nebo členové jeho domácnosti, neustálým anebo hrubým přestupováním platného domácího řádu nebo svým bezohledným, urážlivým, nebo jinak nenáležitým chováním spolubydlitelům bydlení v domě, nebo porušuje-li těžce pořádek v domě; totéž co o nájemci, platí také o chování osob, které nájemce přijal do místností najatých, pokud opominul zjednati nápravu jemu možnou;

2. zneužívá-li nájemce bytu a poškozuje-li jej na škodu majetníka domu.

Obec (společný bytový úřad) musí nájemci zabraného bytu dáti výpověď, opatří-li mu ten, komu byt byl zabrán, vhodný a dostatečný byt náhradní.

Přestal-li v obci (v bytovém obvodu) nedostatek bytů, musí obec (společný bytový úřad) na vyzvání nadřízeného úřadu politického dáti výpověď nájemcům zabraných místností a místnosti ty vrátiti ve lhůtě, stanovené v § 16. odst. 3.

§ 21.

Na výdaje, spojené s prováděním tohoto zákona, budiž do státního rozpočtu zařaděna potřebná úhrada.

§ 22.

Obec může ustanoviti bytovou komisi, složenou mimo předsedu nebo jeho zástupce polovicí ze zástupců majetníků větších domův a polovicí ze zástupců nájemců, kterou zvolí obecní zastupitelstvo, přihlížejíc podle možnosti k návrhu příslušných organisací, a zmocniti ji, by vykonávala všechna nebo některá oprávnění, příslušející obci podle tohoto zákona.

Vyžadují-li toho místní poměry, může býti zvoleno několik komisí pro jednotlivé obvody.

III. O společném bytovém úřadě.

§ 23.

Přednostu společného bytového úřadu a jeho náměstky, kteří musí býti ze státních úředníkův a znalí práv, ustanoví do odvolání zemská správa politická, na Slovensku županský úřad, pokud možno ze stavu soudcovského, se schválením ministerstva sociální péče.

§ 24.

Společný bytový úřad může kteroukoli z obcí sloučených v bytový obvod (§ 1., odst. 2.) k její žádosti se svolením zemské správy politické, na Slovensku županského úřadu, do odvolání zmocniti, aby vykonávala ve svém obvodu jednotlivá, v každém případě zvláště vymezená oprávnění společného bytového úřadu.

Společnému bytovému úřadu zůstane v každém případě vyhrazeno právo zabírati byty podle § 8., čís. 5., nejsou-li byty téhož majetníka v téže obci, a byty a místnosti, ve kterých bez uprav podle § 13., odst. 3., nemůže nikdo obývati, leč že by obec úpravy provedla vlastním nákladem.

§ 25.

Věcný náklad společného bytového úřadu nesou obce, sloučené v bytový obvod, v poměru přímých daní, jim určených.

Osobní náklad hradí se z peněz státních.

Náklad, spojený se zabíráním bytův a místností, který podle tohoto zákona postihuje společný bytový úřad, hradí, pokud není uhrazen nájemným a náhradami podle § 18., z jedné třetiny obce, sloučené v bytový obvod, v poměru přímých daní, jim určených, a ze dvou třetin stát.

§ 26.

Všechny veřejné úřady jsou povinny poskytovati společnému bytovému úřadu právní pomoci.

IV. Všeobecná ustanovení.

§ 27.

Proti rozhodnutím obce, která má zmocnění podle § 1., vydaným podle tohoto zákona, může býti podán u obecního úřadu do 8 dnů odpor, jenž má odkladný účinek. O odporu rozhoduje nájemní úřad, a kde není nájemního úřadu, nadřízený úřad politický s konečnou platností.

Proti rozhodnutí obcí, zmocněných společným bytovým úřadem podle § 24., může býti do 8 dnů u obce podán odpor, o němž rozhoduje společný bytový úřad.

Z rozhodnutí společného bytového úřadu není opravného prostředku.

O všech právních nárocích majetkových, které vzejdou výkonem tohoto zákona, rozhodují, vyjímajíc ustanovení o výši náhrady podle § 12., řádní soudové.

Požadavky podle § 18. buďte vymáhány soudně do 6 měsíců, jinaké náhradní požadavky do jednoho roku po vrácení zabraných místností, sice zaniknou.

§ 28.

Oznámení podle §§ 2. až 5. tohoto zákona jsou prosta kolků.

§ 29.

Přestupky tohoto zákona a opatření, vydaných podle něho, trestají se politickým úřadem, a tam, kde jest státní policejní úřad, tímto úřadem peněžitou pokutou do 5.000 K nebo vězením do 6 neděl. Tyto tresty mohou býti také zároveň uloženy.

§ 30.

Obce jsou povinny zároveň působiti při provádění tohoto zákona.

§ 31.

Rozhodnutí obce (společného bytového úřadu) podle § 2., odst. 4., a podle § 10. jsou vykonatelna soudní exekucí (§ 1., čís. 12. exekučního řádu ze dne 27. května 1896, čís. 36 ř. z. a § 1., lit. a), čl. LX. uherského zákona z r. 1881).

V. Ustanovení závěrečná.

§ 32.

Zákon tento nevztahuje se na byty v domech, pro které bylo uděleno obývací povolení po vyhlášení tohoto zákona, vyjímajíc domy, vystavěné se státní podporou podle zákonův o podpoře stavebního ruchu.

§ 33.

Zákon tento nabývá moci sedmého dne po vyhlášení a vstupuje na místo nařízení a nařízení ministra československé republiky s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 30. dubna 1919, čís. 76 (3577 pres.). Zabrání bytův a místností provedená podle nich zůstávají v platnosti.

Obce, které byly zmocněny, aby provedly opatření podle těchto nařízení, a společné bytové úřady, zřízené podle nich, jsou od počátku účinnosti tohoto zákona zmocněny, by provedly opatření podle svrchu uvedených §§ 2. až 31. Toto zmocnění platí do 31. prosince 1920; zemský politický úřad, na Slovensku županský úřad, může je vyhláškou v zemském zákoníku, na Slovensku v Úradných novinách, odvolat i dříve, přestal-li v obci (v bytovém obvodu) nedostatek bytů.

Úřad přísedících společného bytového úřadu a jejich náhradníků se zrušuje.

§ 34.

Provésti tento zákon náleží vládě.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP