Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1715.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ....... 1919

o dani ze zábav.

I. Všeobecná ustanovení.

§ 1.

Dani ze zábav jsou podrobeny:

1. taneční zábavy, kostýmní slavností;

2. divadelní představení;

3. představení kinematografických divadel;

4. produkce a podívané všeho druhu (varietní divadla, kabarety, zpěvní síně, divadla specialit, cirkusová, panoramy, představení marionetních a loutkových divadel, předvádění učených zvířat, tingl-tangly atd.);

5. lidové zábavy (kolotoče, houpačky, střelnice, házení kroužků, zkoušení síly a pod.);

6. koncerty a jiné hudební produkce;

7. přednášky, recitace a deklamace,

8. sportovní zábavy, dostihy a jiné závody;

9. výstavy (vyjímaje musea nesloužící k výdělečným účelům), dobročinné zábavní podniky (bazary, čajové večírky atd.) a podívané (zoologické zahrady a jiné atd.);

10. předvádění automatů žertovných a obsahujících různé podívané (skioptikony, mutoskopy), pak mechanických přístrojů hudebních a mluvících;

11. hra v karty, hra na kulečníku a hra v kuželky;

12. příspěvky a dary odevzdané spolkům, klubům a jakýmkoli sdružením a výtěžky ze zábav těchto sdružení, pokud účelem těchto sdružení jest pořádati výhradně nebo kromě jiných podniků také zábavy pod čís. 1. až 10. uvedené. Spolky, jejíchž účelem není sice pořádání zábav, které však pořádají zábavy, aby dosáhly příjmů, jsou podrobeny daní této co do výnosu ze zábav;

13. platy za poživatiny od návštěvníků zábavních místností přepychových.

Zábavy uvedené pod číslem 6., 7. a 9. jsou podrobeny dani jen tehdy, vybírá-li se vstupné nebo prodávají-li se jídla a nápoje za peníze; zábavy pod číslem 8. uvedené pak tehdy, platí-lí se vstupné.

§ 2.

Daní nejsou podrobeny:

1. zábavy pořádané jednotlivci v soukromých bytech, neplatí-li se vstupné, ani se nepodávají jídla a nápoje za peníze. Místností spolků nelze pokládati za soukromé byty;

2. podniky, které slouží vyučování ve veřejných a dovolených soukromých školách anebo slouží výhradně vyučovacím, vědeckým a vzdělávacím účelům;

3. podniky pořádané výhradně žáky nebo pro žáky veřejných ústavů vyučovacích;

4. produkce různých podnikatelů, kde úplata obecenstvem poskytovaná má povahu almužny.

§ 3.

Od dávky ze zábav jsou osvobozeny osoby vykonávající dozorčí, bezpečnostní nebo zdravotní službu.

§ 4.

Veškeré podniky, jejíchž účelem jest provozovati zábavy pro dosažení příjmů, jsou povinny podnik ten do 30 dnů po dní, kdy zákon vešel v platnost, oznámiti finančnímu úřadu, v jehož okresu má podnik své sídlo.

Podobné oznámení jsou povinny učiniti spolky, jejíchž úkolem jest pořádati zábavy dani podrobené anebo které pořádají takové zábavy, aby si zjednaly příjmy pro spolkové účely, konečně majitelé živností, ve kterých se provozují zábavy uvedené v § 1., číslo 1. a 11.

Jednotlivé zábavy daní podrobené musí se, vyjímaje případy uvedené v § 1., číslo 5. a 10., oznámiti finančnímu úřadu nejdéle posledního všedního dne přede dnem, kdy zábava se koná nebo počíná. Nemohlo-li při zábavách nepřipravených nebo neočekávaných býti oznámení učiněno včas, musí se tak státi nejposléze druhého všedního dne po zábavě.

Finanční ministerstvo stanoví, za jakých podmínek možno pří trvalých zábavních podnicích upustiti od ohlašování každé jednotlivé zábavy.

§ 5.

Daň se vybírá jako:

1. dávka ze vstupenek, je-li vstup do zábavy dovolen toliko na vstupenku. Pokud se vybírá vstupné, musí se vydati návštěvníkům zábavy vstupenka,

2. spolková dávka ze zábav,

3. dávka úroková v ostatních případech.

§ 6.

Daň se platí v případech § 1., č. 1-4, 6-9 za každou zábavu zvláště.

Pořádá-li se na téže místě současně nebo po sobě několik různých zábav, které sluší pokládati za zábavu jednotnou a přístupnou týmž návštěvníkům za jedno vstupné, vezme se za základ ona zábava, která podléhá nejvyšší dani. Požaduje-li se doplatek za určité částí zábavy, platí se daň za tyto části zvláště.

II. Daň ze vstupenek.

§ 7

Je-li vstup do zábavy dovolen toliko na vstupenku, jest pořadatel zábavy povinen vydati návštěvníkům zábavy vstupenku s označením vstupného a opatřenou kontrolním útržkem a připustiti účastníky tyto k představení jen tehdy, odevzdají-li vstupenky s útržkem. Lístky předplatní útržku míti nemusí.

Výminky od tohoto ustanovení může povoliti ministerstvo financí.

§ 8.

Daň ze vstupného činí za každou vstupenku:

a)
při vstupném až do
20 h
4 h
b)při vyšším vstupném až do 1 K 10 h
c)2 K 40 h
d)3 K50 h 80 h
e)5 K 1 K30 h
f)7 K50 h 2 K25 h
g)10 K 3 K50 h
h)12 K50 h 5 K
i)15 K 6 K75 h
k)než 15 K
50% vstupného.


§ 9.

Daň vyměřuje se ze vstupného na lístku udaného, nehledě na to, byl-li lístek laciněji prodán. Za vstupné pokládá se úhrn všech platů, které návštěvník jest povinen zaplatiti, tedy také poplatky za uschování šatstva, za katalogy a programy, pokud je uschování obleků a koupě katalogů nebo programů podmínkou zúčastnění se zábavy. Poplatky předprodejní se nevčítají. Z volných lístků vyměřuje se daň v téže výši, jako ze vstupenek placených téhož druhu. Ministerstvo financí může pří koncertech povoliti, aby určitý počet vstupenek pří mladých umělcích, kteří pořádají koncerty pro kritiku, byl osvobozen od daně za podmínek jím stanovených.

Z lístků předplatních, tuctových, které opravňují k účastenství na několika zábavách časově od sebe oddělených, platí se daň z ceny placené za jednotlivé lístky, je-li počet představení neurčitý, platí se z částky placené za úhrnnou vstupenku.

Opravňuje-li lístek několik osob ke vstupu, platí se daň ze vstupného připadajícího na jednotlivou osobu. Je-li počet osob těch neurčitý (lístky rodinné, pro zúčastněné vozy atd.), má se za to, že jest pět osob oprávněno.

§ 10.

Pořadatel zábavy má pří ohlášení zábavy předložití vstupenky finančnímu úřadu. Tyto vstupenky musí býti opatřeny kontrolními útržky, musí obsahovati čísla pořád běžící, řadová čísla bloků, jméno pořadatele zábavy a obce, kde se zábava koná, pak výší vstupného podrobeného dani. Částka daně nesmí býti zvláště uvedena. Místo, kde se zábava koná, nemusí býti udáno pří zábavách, které pořádají majitelé kočovních licencí. Útržky musí obsahovati číslo bloku a lístku a jméno pořadatele.

Při předplatních lístcích musí býti uveden kromě toho počet představení, ke kterým lístek opravňuje a částka předplatného. Pří lístcích uvedených v posledním odstavci § 9 třeba udati počet osob.

Finanční úřad orazítkuje vstupenky.

Úřad tento může naříditi, aby se užívalo výhradně vstupenek úřadem vyrobených, jakož i stanoviti postup pří odvádění a kontrole daňové.

Finanční úřad může povoliti úlevy stran obsahu vstupenek a jejich orazítkování.

Lístky předplatní nemusí míti kontrolního útržku, musí však býti orazítkovány. Kromě toho musí pořadatelé trvalých zábavných podniků vésti seznam všech vydaných předplatních lístků a doplňovati jej pří vydání nových. Pořadatel musí čtvrtletně pozadu předložiti opis tohoto seznamu, pokud se týče oznámiti nastalé změny.

Vláda se zmocňuje vydati nařízení stran zdanění lístků předplatních již vydaných, ale platících i pro dobu po dní, kdy zákon vejde v platnost.

§ 11.

Vstup do zábavy jest přípustný jedině tehdy, vykáže-li se návštěvník vstupenkou opatřenou kontrolním útržkem nebo předplatním lístkem. Kontrolní útržek se při vstupu do místnosti utrhne. Vstupenka se musí návštěvníkovi ponechati po celou dobu zábavy.

Nařízení stran znehodnocení vstupenek vyrobených úřadem vydá ministerstvo financí.

§ 12.

Pořadatelé trvalých podniků zábavních a spolky zábavní pořádající zábavy na vstupenky jsou povinni vésti k účelům daňovým seznam lístků vydaných během každého představení a seznam o zásobě lístků. Obsah těchto seznamů stanoví se nařízením.

Finanční úřady mají právo do seznamů těchto nahlédnouti a zásobu vstupenek se seznamem tímto srovnati. Pořadatelé a spolky jsou povinny záznamy tyto po 5 roků uschovávati.

§ 13.

Pořadatelé stálých zábav, kteří jsou povinní vésti daňové seznamy, jsou povinní platiti daň tak, že uzavřou daňové seznamy po uplynutí týdne a zašlou daň během lhůty, která se ustanoví nařízením, finančnímu úřadu, jehož dozoru (po stránce daňové) je podnik přidělen.

Jinak musí pořadatel zaplatiti dávku napřed tím, že si koupí úřední vstupenky nebo pokud jích není, že zaplatí daň do dvou dnů po představení.

Správa finanční jest zmocněna vydati o vybírání daně podrobnější nařízení.

§ 14.

Byla-li zábava, na kterou byly lístky vydány, odřeknuta nebo provedení její znemožněno a vstupné vráceno, musí podnikatel dávku přes to prozatím zaplatiti. Nejdéle do 8 dnů po ukončení zábavy může žádati za vrácení daně; toto pak se může povoliti jen tehdy, předloží-li pořadatel veškeré jím vrácené a jím nahrazené vstupenky i s oddělenými útržky. Ztracené lístky není pořadatel povinen straně nahraditi.

Finanční úřad vyšetří správnost údajů pořadatelových a nařídí vrácení daně nebo zúčtování její v příštím daňovém období.

Vstupenky, ze kterých daň byla vrácena, spálí finanční úřad po roce nebo po pozdějším ukončení opravného řízení.

§ 15.

Neohlásí-li se zábava včas, nepředloží-li se včas vstupenky k orazítkování nebo neodvede-li se daň včas podle § 13, předepíše se daň o 50% zvýšená, leda že by osoba k tomu povinná prokázala, že se to stalo nezaviněně.

Jestliže pořadatel jedná proti ustanovením §§ 7, 10 až 12 tak, že se nedá zjistiti bezpečně vyměřovací základ daně, může finanční úřad předepsati daň na základě právní domněnky, že byla všecka místa obsazena za ceny obvyklé nebo úředně vyšetřené.

Byla-li daň již zaplacena, může se státi takové vyměření pouze rok po zaplacení daně.

III. Daň spolková ze zábav.

Při spolcích a sdruženích majících za účel toliko pořádání zábav uvedených v § 1., čís. 1. až 1 l., jsou podrobeny daní celkové částky s placených členských příspěvků, darů, odkazů, dědictví a čistý výtěžek ze zábav v uplynulém roce, nehledě na to, na jakou dobu se vztahují a z jakéhokoliv právního důvodu byly dány. Výtěžek ze zábav, při kterých bylo vybíráno vstupné, se vyloučí. Nemůže-li spolek spolkovými knihami nebo jinak prokázati, která částka připadá na zábavy, při kterých byla zaplacena daň ze vstupenek, vyměří se daň ze zábav z celého ročního výtěžku zábav.

Daní jsou podrobeny také příspěvky a příležitostné dary, odkazy a dědictví hostů a nečlenů dané pro spolkové účely.

Jsou-li zábavy jen jedním z úkolů spolkových, stanoví se zdaňovací základ podle poměru zábavní a jiné činnosti. Bližší stanoví se nařízením.. Pří spolcích, které užívají zábav jen jako prostředku k dosažení spolkového účelu, jest podroben dani roční čistý výtěžek ze zábav, ze kterých se nezaplatila daň ze vstupenek.

§ 17.

spolky podrobené daní oznámí během dvou měsíců po dní, kdy zákon vejde v platnost, finančnímu úřadu svojí daňovou povinnost a zašlou mu výtisk stanov, aby se založí seznam poplatných spolků. Nově založené spolky podají oznámení toto během 14 dnů po ustavení se. Pří rozejíti nebo zrušení spolku jsou členové posledního výboru povinni učiniti během 14 dnů příslušné oznámení.

Nejdéle do 14 dnů po valné hromadě, ve které byly schváleny roční účty, zašle spolek finančnímu úřadu nekolkovaný ověřený opis příjmů a vydání za poslední rok schválený ve valné hromadě.

Nejsou-li v seznamu příjmů a vydání obsaženy údaje potřebné k vyměření daně, anebo nekonala-li se vůbec valná hromada, musí spolek oznámiti údaje tyto, pokud se týče oznámiti, že žádných dani podrobených příjmů neměl. Oznámení toto musí se státi do konce dubna každého roku.

Současně musí spolek oznámiti výší nájemného placeného jím za místnosti spolkové trvale užívané anebo, je-li vlastníkem místnosti, cenu místností těchto.

§ 18.

Dan činí:

1nepřesahuje-li celkovou částku dani podrobený v uplynulém roce sumu 2000 K 10%
2.přesahuje-li částka ta 2.000 K,nejvýše však 10.000 K 15%
3přesahuje-li částka ta 10.000 K,nejvýše však 20.000 K 20%
4přesahuje-li částka ta 20.000 K,nejvýše však 35.000 K 30%
5přesahuje-li částka ta 35.000 K, nejvýše však 50.000 K 40%
6přesahuje-li částka ta 50.000 K zdaňovací základny. 50%

Přesahuje-li nájemní hodnota místností sdružením trvale užívaných 4.000 K, nejvýše však 10.000 K, platí sdružení vedle toho z nájemní ceny 5%, pří vyšší hodnotě 10%.

Částka daňová se zaokrouhlí na korunu dolů.

§ 19.

Nepodá-li se výkaz včas, zaplatí spolek o polovicí daně více. Je-li částka spolkem udaná nesprávná, zaplatí se dvojnásobná daň z daně zkrácené anebo z daně, o kterou stát mohl přijíti.

§ 20.

Dani nejsou podrobeny spolky pří nichž vyměřovací základna nepřesahuje 100 K.

§ 21.

Případnou změnu nájemného a zvýšení členských příspěvků třeba oznámiti během 14 dnů po dní, kdy vejdou v platnost.

IV. Daň z útraty ve přepychových zábavních místnostech.

§ 22.

Placení za poživatiny a nápoje jakéhokoliv druhu od návštěvníků zábav v zábavních místnostech, které budou prohlášeny zvláštní komisí co do druhu klientely, způsobu provozovacího a zvýšení cen za podniky přepychové, podrobeno jest kromě toho zvláštní daní 20%ní. Částka daňová se zaokrouhlí na 10 h dolů. Od daně jsou osvobozeny platy nepřesahující 1 K, pokud nejde o doplatek na větší platbu.

Prohlášení podniků přepychovými stane se komisi utvořenou pro obvod každé obchodní komory. Tato komora bude složena ze 3 živnostníků jmenovaných obchodní komorou a nebo nestane-li se tak v době stanovené, ministerstvem obchodu z kruhů zájemníků a z jednoho zástupce ministerstva financí a politické správy. Komise volí ze sebe předsedu a rozhoduje většinou hlasů.

Pří rovností hlasů platí názor předsedův. K platnému usnesení jest potřebí přítomnosti nejméně 3 členů komise. Proti rozhodnutí komise může podati stížnost jak strana, tak finanční úřad. Odvolání nemá účinku odkládacího, komise může však ve sporných případech účinek odkládací povoliti.

O odvolání rozhoduje odvolací komise složená ze 3 členů jmenovaných na návrh obchodních komor ministerstvem obchodu, pokud se týče neučiní-li obchodní komory návrhů v stanovené lhůtě, ministerstvem obchodu z kruhu zájemníků, z dvou členů zúčastněných živnostenských společenstev, které jmenuje ministerstvo obchodu k návrhu společenstev, nebo neučiní-li se návrh, ministerstvo obchodu a konečně z jednoho zástupce ministerstva obchodu a ministerstva financí. Komise odvolací zvolí ze sebe předsedu. K platnosti usnesení je potřebí přítomností nejméně 5 členů a většiny hlasů. Při rovnosti hlasů platí to, pro co hlasoval předseda.

Proti rozhodnutí odvolací komise může podati jak strana, tak finanční úřad stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jak strana, tak finanční úřad může žádati po uplynutí 2 let po dní, kdy rozhodnutí nabylo právní mocí, za nové rozhodnutí komise první. Ministerstvo financí se zmocňuje vydati nařízení stran řízení obou komisí.

Majitelé podniků dani podrobených jsou oprávněni označovati podniky své ve firmě, pří reklamách atd. jako podniky přepychové.

§ 23.

Podnikatel, jemuž se odvádí úplata za poživatiny jest povinen vésti knihu daňovou za účelem kontroly daňové. Bližší nařízení vydá ministerstvo financí.

Podnikatel jest kromě toho povinen knihu tuto, jakož i ostatní knihy obchodní

a obchodní korespondencí podniku se týkající předložití dozorčím vykonavatelům finanční správy.

V. Úhrnková daň.

§ 24.

Neplatí-li se ani daň ze vstupenek, ani daň spolková, platí se ze zábav daň úhrnková podle velikostí prostoru, kterého se k zábavě používá.

K prostoru pro vyměření daně rozhodnému náleží netoliko místností, kde se představení koná, nýbrž i místností, návštěvníkům zábavy vyhrazené i s plochou veškerých loží, galerií, chodeb, garderoby, pokladny a jiných vedlejších místností. Koná-li se zábava na volném prostranství, počítá se k ploše této celá pro zábavu určená prostora i s cestami spojujícími jednotlivá oddělení.

Daň úhrnková platí se za každou zábavu zvláště. Koná-li se na jednom místě několik zábav po sobě bez přestávky, platí doba 3 hodin za jednu zábavu.

§ 25.

Daň činí:

1. není-li plocha pro zábavu potřebná při zábavách uvedených v § 1., čís. 2-5 a 9 větší než 50 m2. 10 K.
činí-li více než 50 a ne více než 100 m2. 20 K.
činí-li více než 100 a ne více než 200 m2. 30 K.
a dále za každých počatých 200 m2 o 10 K více, nejvíce však 200 K.

2. pří zábavách uvedených v § 1., čís. 6 a 7 polovice úhrnkové daně pod 1 uvedené, pokud se nejedná o případy uvedené pod čís. 3 a 4;

3. jde-li o hudební a zpěvní produkce ve veřejných hostincích, kavárnách, vinárnách a jiných zábavních místnostech nebo na veřejných ulicích a místnostech, za každého hudebníka a každý den 5 K.

Kočovním umělcům povolí se provozovati hudbu jen tehdy, prokáží-li, že dan v okrese, kde před tím působili, řádně zaplatili.

4. Jde-li o průvody s hudbou na veřejných ulicích a místech a nezúčastní-li se průvodu více než 50 osob 20 K,

za každých dalších 100 osob 20 K

ne však více než 200 K.

Pohřby a smuteční slavností, pak hudební produkce při slavnostech vlasteneckých, které se nařízením stanoví, jsou daně prosty.

Finanční ministerstvo jest zmocněno v případech zvláštního ohledu hodných přiznati osvobození od daně.

5. Pří tanečních zábavách platí se úhrnková daň dvakrát tak velká, jako jest stanoveno pod čís. 1.

6. Má-li někdo na veřejných místech, na náměstích, hostincích a na místech, kde se nápoje a jídla za peníze prodávají, žertovné a jiné automaty nebo mechanické přístroje, provádějící hudební kusy a mluvené řeči (klavírní stroje, mluvící přístroje, fonografy, orchestriony atd.) jest povinen platiti za každý počatý měsíc daň z nákupní ceny přístroje, pokud se týče z vyšetřené jeho ceny. Nepřesahuje-li cena 100 K, neplatí se daň žádná. Přesahuje-li cena 100 K, činí daň 1/2% z ceny na 100 K nahoru zaokrouhlené za každý počatý měsíc.

Poplatník má povinnost ohlásiti postavení automatu anebo zařízení daní podrobeného během 14 dnů finančnímu úřadu. Dan platí se nejméně čtvrtletně napřed; odstraní-li se automat, vrátí se daň od prvního příštího měsíce po oznámení.

7. Živnostníci, kteří mají oprávnění pořádati ve svých místnostech hry v karty, platí:

1. při počtu obyvatelstva politické obce, kde je podnik, do 1000 lidí ročně 50 K,
2. při počtu lidí od 1000 do 5000 ročně 100 K,
3. při počtu lidí od 5000 do 10.000 ročně 200 K,
4. při počtu lidí od 10.000 do 50.000 ročně 300 K,
5. při počtu lidí od 50.000 do 100.000 ročně 400 K,
6. při počtu lidí přes 100.000 500 K,

Živnostníci mající oprávnění pořádati ve svých místnostech hru v kuželky nebo na kulečníku, platí polovici sazby uvedené v předešlém odstavci za každý kuželník nebo kulečník.

Živnostníci jsou povinní ohlásiti finančnímu úřadu svoji povinnost daňovou do 1 měsíce po dní, kdy zákon vstoupil v platnost. Vzdají-li se koncese, odepíše se daň od 1. příštího měsíce po dni, kdy oznámení se stalo.

Působí-li v některých případech uvedených v odst. 1., pod 1 až 6 vyměření úhrnkové daně obtíže, může částka daně býti smluvena s pořadatelem zábavy.

§ 26.

Daň úhrnková platí se, pokud není nic jiného ustanoveno, při ohlášení zábavy k účelům daňovým a vrátí se, nepořádá-li se zábava. O zaplacení daně vydá se straně stvrzenka.

§ 27.

Neohlásí-li se zábava včas, platí se pokuta ve výši polovice daně, neohlásí-li se podniky uvedené pod číslem 6 a 7 platí se pokuta ve výši polovice daně za první rok.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP