Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1635

Vládní návrh

Zákon

ze dne.......................................1919

o zabírání bytů obcemi.

§ 1.

Zemský politický úřad, na Slovensku županský úřad, může zmocniti obec, ve které jest značný nedostatek bytů, aby provedla opatření podle tohoto zákona.

Zemský politický úřad, na Slovensku županský úřad, může se svolením ministerstva sociální péče takovou obec sloučiti s jinými obcemi v bytový obvod, zříditi pro sloučené obce společný bytový úřad a zmocniti jej, aby provedl opatření podle tohoto zákona.

Zmocnění budiž odvoláno, jakmile přestane nedostatek bytů.

Zmocnění a jeho odvolání budiž vyhlášeno v zemském zákoníku, na Slovensku v Uradnych Novinách.

I. Oznamování bytův a místností.

§ 2.

Kdo hodlá pronajmouti byt nebo jakoukoliv jinou místnost, jest povinen oznámiti napřed obci (společnému bytovému úřadu) jméno, zaměstnání, dosavadní bydliště (byt nájemce, podnájemce), dosavadní nájemné a nájemné, jež požaduje, a den, kdy najímaný předmět má býti nájemci odevzdán. Tutéž povinnost má, kdo byt nebo jinou místnost pronajal, nenastěhoval-li se nájemce před vypršením lhůty k oznámení, stanovené podle § 6.

Obec (společný bytový úřad) oznámí pronajímateli do 8 dnů poté, kdy oznámení došlo, zda pronájem schvaluje. Do té doby nesmějí býti byt anebo místnost oznámenému nájemci odevzdány ani jinému pronajaty. Neobdrží-li pronajímatel v uvedené lhůtě rozhodnutí, pokládá se smlouva za schválenou.

Obec (společný bytový úřad) nemůže schválení smlouvy odepříti, prokáže-li pronajímatel, že nájemce vyhovuje podmínkám § 14., odst. 1.

Odepře-li obec (společný bytový úřad) schválení nájemní smlouvy, pokládají se byt nebo místnosti za zabrané dnem, kdy měly býti podle dřívější smlouvy vyklizeny nebo podle smlouvy neschválené novému nájemci nebo podnájemci odevzdány.

Obec (společný bytový úřad) může, je-li požadované nájemné vyšší než dosavadní, anebo vzejde-li pochybnost o přiměřenosti dosavadního nájemného, navrhnouti na místě nájemce příslušnému nájemnímu úřadu, a není-li tu tohoto úřadu, příslušnému okresnímu soudu, aby rozhodl podle § 10. nař. o ochraně nájemců ze dne 17. prosince 1918, čís. 83 sb. z. a n.

§ 3.

Vlastník domu musí oznámiti obci, v obcích, sloučených v bytový obvod, společnému bytovému úřadu:

1. Byty a části bytů, ve kterých alespoň po 3 měsíce nikdo neobývá, nebo někdo obývá jen občas;

2. byty, kterých se používá za skladiště;

3. místnosti tovární, živnostenské, obchodní, hospodářské, spolkové, ateliery a jiné místnosti, jsou-li alespoň po 3 měsíce prázdné, nebo užívá-li se jich jenom k uložení věcí;

mimo to v obcích, ve kterých platí nařízení ze dne 26. března 1918, čís. 114. ř. z.;.

4. místnosti odňaté účelům obývacím a

5. byty povstalé sloučením dvou nebo několika bytů po početí platnosti uvedeného nařízení v obci.

§ 4.

Kdo má dva nebo několik bytů v obci nebo v bytovém obvodu, musí učiniti obci (společnému bytovému úřadu) oznámení o všech svých bytech.

Tutéž činnost mají členové společné domácnosti, kteří mimo byt společný s ostatními členy domácnosti mají v obci nebo v bytovém obvodu ještě zvláštní byt.

V oznámení budiž uveden byt, kterého strana potřebuje pro sebe, jinak rozhodne obec (společný bytový úřad), který byt bude straně ponechán.

§ 5.

Přednosta domácnosti jest povinen oznámiti, k čemu se užívá každé jednotlivé, místnosti jeho bytu,

1. je-li sám a obývá-li v bytu o více než dvou obytných místnostech,

2. jsou-li v domácnosti dva dospělí členové (přednostu domácnosti v to počítaje) a obývají-li byt o více než třech obytných místnostech,

3. má-li domácnost více členů dospělých než dva a byt více obytných místností, než jest dospělých členů domácnosti,

4. má-li byt více obytných místností než pět.

Za dospělé pokládají se členové domácnosti, kteří dokončili 14. rok. Mladší členové domácnosti čítají se vždy dva za jednoho dospělého.

Ke členům domácnosti nepočítají se osoby služebné a podnájemníci.

Za obytné místnosti nepokládají se kuchyně, předsíně, koupelny, verandy, pokoje pro služebné a ostatní vedlejší příslušenství.

V oznámení jest uvésti, kolik jest v bytě místností větších než 40 m2 a kolik byt má vchodů zvenčí (se schodiště).

§ 6.

Obec (společný bytový úřad) určí lhůtu pro oznámení, podle § 2. až 5. a může upraviti jeho obsah a způsob.

§ 7.

Obec (společný bytový úřad) má právo žádati od majetníků domů, nájemníků, podnájemníků a jiných osob ústní nebo písemné vysvětlení o všech bytech a místnostech a dáti je prohlédnouti osobami k tomu zmocněnými, které požívají ochrany § 68. tr. z.

II. O zabírání bytův a místností.

§ 8.

Obec (společný bytový úřad) může zabrati:

1. byty a části bytů, ve kterých aspoň po 3 měsíce nikdo neobývá, anebo obývá jen občas, má-li majetník bytu kdekoliv jiný byt;

2. byty, kterých se používá za skladiště, lze-li věci tam uložené uložiti jinde;

3. místnosti tovární, živnostenské, obchodní, hospodářské, spolkové, ateliery a jiné místnosti, jsou-li aspoň po 3 měsíce prázdné, nebo užívá-li se jich jenom k uložení věcí, které lze uložiti jinde;

4. místnosti odňaté účelům obývacím bez úředního povolení (§ 3., č. 4.);

5. byty, kterých jejich majetníci nepotřebují, majíce v obci nebo v bytovém obvodu byt jiný;

6. byty nebo místnosti, pronajaté bez schválení obce (společného bytového úřadu) podle § 2. a byty nebo místnosti, jejichž pronájem byl schválen podle nepravdivého oznámení;

7. byty, jejichž majetníci se nastěhovali bez povolení podle zákona ze dne 1. dubna 1919, čís. 181. sb. z. a n.;

8. byty nebo části bytů, dané do podnájmu, opatří-li obec (společný bytový úřad) podnájemci vhodný a dostatečný byt náhradní. Za dostatečný byt náhradní pro osamělého podnájemce v bytě, jehož majetník zároveň užívá, pokládati jest jeden pokoj. Přestěhování podnájemce provede, nedojde-li k jiné úmluvě, obec (společný bytový úřad) svým nákladem;

9. u bytů, označených v § 5., místnosti nad počet, zakládající povinnost k oznámení, lze-li v nich samostatně obývati nebo k samostatnému obývání upraviti, šetříc těchto zásad,

a) o podnájemních místnostech platí, co uvedeno pod čís. 8;

b) není-li v bytě zvláštních místností určených pro přespávání služebných, může býti vždy dvěma služebným stejného pohlaví ponechána jedna místnost. Za pokoje pro služebné nelze pokládati místnosti, kterých služební skutečně zcela nepoužívají;

c) místností, kterých majetník bytu nutně potřebuje k vykonávání svého povolání, nelze zabrati;

10. z bytů, vzniklých sloučením dvou nebo několika bytů bez povolení podle §§ 3. a 4. nařízení ze dne 28. března 1918,

čís. 114. ř. z., části připojené majetníkem bytu, a to nehledě na počet členů domácnosti.

Obec může se zmocněním politického úřadu jí přímo nadřízeného a společný bytový úřad se zmocněním zemské správy politické, na Slovensku županského úřadu, zabírati místnosti, o které majetník bytu rozšířil svůj byt po 1. lednu 1917, byly-li tyto místnosti dříve pravidelně pronajímány, a z bytů, označených v § 5., o místnost více, než dopouštějí ustanovení, uvedená v předchozím odstavci pod čís. 9., dosáhne-li se tím výhodného rozdělení bytův a zbude-li postiženým byt, vyhovující míře v místě obvyklé. Zmocnění může býti uděleno jen pro jednotlivé případy.

§ 9.

Ze zabrání podle § 8. jsou vyloučeny:

místnosti, jichž se užívá k účelům osvětovým,

místnosti, zabrané podle zákona ze dne 11. června 1919, čís. 332. sb. z. a n., a

místnosti jejichž majetníci v době, obcí (společným bytovým úřadem) sjednané, zřídí svým nákladem přiměřené byty náhradní a pronajmou je osobám, obcí (společným bytovým úřadem) označeným.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP