Čtvrtek 15. dubna 1920

A vedle toho dovolte, abych aspoň slovem připoměl i neúmornou práci našich výborů. I tam, kde se vlastně dělaly, pilovaly, upravovaly zákony, se pracovalo s mimořádnou pílí. Vzpomínám zvláště ovšem velikého díla výboru ústavního, který, jak to žádá sám význam jeho úřadu, v čele výborů všech a ještě vlastně průběhem dnešní noci, v předvečer samého závěru díla našeho, musit ještě s rozpočtovým výborem zasedati až do pozdních, vlastně až do časných hodin, aby zdolal pensum jemu svěřené.

Poděkoval jsem Vám, pánové a dámy, ale mám ještě za povinnost, poděkovati i ostatním svým spolupracovníkům, zejména však všemu úřednictvu (Výborně! Potlesk.) a zřízencům (Výborně! Potlesk.) zaměstnaným ve službách sněmu, jakož i pánům stenografům (Výborně! Potlesk.) za jich namáhavou práci. Nebyla to malá práce průběhem tohoto 11/2 roku, kdy každý z nás musil býti takřka v permanenci. Tato léta pro každého z nás - jen si přiznejme a přemnohý to ostatně pocítil na svém zdraví - byla léty tak intensivně prožitými, že snad váží za dobu dvakráte, a snad i třikráte delší. Pokládám však při této příležitosti za svou zvláštní povinnost, vzpomenouti s díkem činnosti dvou pánů, odcházejících se závěrem naší práce do výslužby. Vzpomínám pana sekretáře Národního shromáždění, odborného přednosty dra Haasze (Výborně! Potlesk), i nepřítomného pana vrchního ředitele pomocných úřadů Kačera (Výborně! Potlesk), na jichž bedrách spočívala z největší části tíha a zodpovědnost za namáhavou agendu úřední. Buď jim za jich práci nás všech společný dík. (Výborně, potlesk.).

A dík náš náleží i jiným našim pomocníkům tam nahoře (Výborně! Potlesk.) v žurnalistické loži, novinářským zpravodajům. (Výborně! Potlesk.) Publicita práce zákonodárné jest obstarávána denním tiskem a jest vlastně základním předpokladem správné a zdravé práce zákonodárné v moderním demokratickém státě. Bez spolupráce žurnalistiky nedovedl bych si ani opravdu úspěšnou činnost zákonodárnou představiti. Proto pochopíte, že používám této závěrečné příležitosti k tomu, abych našemu parlamentnímu novinářstvu vzdal upřímné a srdečné díky. (Výborně!Potlesk.)

Snad měl bych teď, po milých a vřelých slovech pana chefa vlády, vzpomenouti také harmonické a úzké součinnosti, jaká se projevovala mezi vládou na jedné straně a naším zákonodárným sborem na straně druhé.

Ale řeknu vám, to se mi rozumí takřka samo sebou. Byla krví z naší krve, masem z našeho masa, vyšla ze středu našeho, byla prostě exponentem parlamentní soustavy tak, jak to vyžaduje již sám sebou pojem moderní demokracie.

Ale jaksi příkaz srdce mi káže, abych vykonal ještě poslední povinnost, abych při tom našem závěru vzpomněl zvláštním pozdravem toho, k němuž vždycky znova a znova vrací se naše myšlení (Shromáždění, jakož i obecenstvo na galeriích povstává), k velkému onomu muži, jejž dobrotivá sudba dějin postavila v čelo revolučního zápasu národa v hodině rozhodné a který se samozřejmou nutností stal se pak nositelem suverenity osvobozeného národa i státu. Na samém prahu svojí činnosti vykonati jsme tehdy s nadšením tu volbu. Po celou dobu svojí zákonodárné činnosti snažili jsme se pracovati v souhlase s jeho vůdčími ideami. Což přirozenějšího, než že teď na sklonku svojí práce myšlenky své zase obracíme k němu. Jsem jist, že jednomyslně dáte mně a předsednictvu zmocnění, abych v tomto okamžiku se srdečným pozdravem dal současně výraz hluboké úctě a z hlubin srdce jdoucí prosté naší lásce, jež nás všecky k němu váže a s námi i národ celý.

Nuže tedy dnes, zatím s výhradami, - znova to připomínám - jež jsem učinil již v předu, uzavíráme svoji činnost, skládajíce si každý pro sebe, a snad všichni v celku, z činnosti této bilanci. Jsem přesvědčen, že s činností tou můžeme býti spokojeni. Vykonali jsme, co jsme dovedli, udělali jsme, co bylo v našich silách, splnili jsme. úkol, jejž nám národ uložil. Heslo naše bylo "méně řečí a více práce". A teď odevzdáváme hřivnu, jež nám byla svěřena, těm, kdož přijdou po nás. Starý parlament, dosazený revolucí národa, odchází, nový, dosazený volbou, jest na cestě. A vystřídá nás a přejme pokračování práce, již jsme zahájili.

Jedno přání bychom měli k němu, k tomu parlamentu zvolenému, v němž konečně budou soustředěni i zástupci ostatních národností republiku naši obývajících: aby totiž na té dráze neúmorné práce pro republiku a pro všecko její obyvatelstvo se stejnou horlivostí pokračoval, aby v činnosti své byl proniknut podobným revolučním zanícením a horoucí láskou k osvobozené vlasti, demokracii a k svobodě, jako to o sobě s hrdostí jistě oprávněnou říci může naše Národní shromáždění.

Tomuto přání, ale také té pevné naději dávám v tomto okamžiku rozchodu našeho výraz a očekávám pevně, že na základech, jež jsme postavili, bude horlivě pracováno i dále.

Čekám, že národ náš a celá republika půjde nezastavitelně vpřed u vědomí, že musíme jíti s duchem doby, nemá-li doba jíti nemilosrdně a neúprosně přes nás, přes naše hlavy. A v tom smyslu šťastné budoucnosti naší republiky, jejímu rozkvětu na dráze demokracie a socialisace, nejmocnějšímu rozvinutí duševní i materielní síly národa i republiky volám Na zdar!

(Národní shromáždění propuká v bouřlivé volání "Na zdar!" Dlouhotrvající bouřlivý potlesk.)

(Předseda zvoní). Tím prohlašuji dnešní schůzi za skončenou.

(Národní shromáždění zapělo národní hymny "Kde domov můj" a "Nad Tatrú sa blýská". Socialistický blok zapěl "Rudý prapor".)

(Konec schůze dne 15. dubna 1920 v 5 h. 37 min. ráno.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP