Středa 14. dubna 1920

Žádám pana zapisovatele Bradáče, aby sečetl hlasy v pravém úseku, p. kol. Marka, aby sečetl hlasy v levém úseku, a p. kol. Špatného, aby sečetl hlasy ve středním úseku. (Zapisovatelé Bradáč, Marek a Špatný sčítají hlasy.)

Předseda (po přestávce - zvoní): Návrh na přiznání lhůty třídenní, jak ji požádala vláda, byl schválen 135 hlasy proti 18.

K návrhu dra Bartoška přikazuji z předsednictva podle § 17. jedn. řádu na místě výboru vyšetřovacího výboru ústavnímu tyto návrhy: (Hluk.) Prosím o klid ...

1. dra Bartoška, Machara, Špatného, Pika, Duška a soudr. o zabavení jmění Bedřicha Habsburga. (Tisk č. 277.)

2. dra Bartoška, Machara, Špatného, Pika, Duška a soudr. o zajištění náhrady zmíněných škod při likvidaci říše Rakousko-Uherské a jednání mírovém. (Tisk č. 278.)

3. dra Bartoška, Konečného, Špatného, Nováka a soudr. o zabezpečení náhrady škody obětem politické persekuce za války. (Tisk č. 679.)

Žádá se současně, aby zpráva podána byla ve lhůtě 24 hodin. Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.) Není jich, lhůta tato se schvaluje.

Podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z. přikázáno bylo z předsednictva

výboru zásobovacímu:

nařízení vlády ze dne 27./II. 1920 o prodloužení platnosti příplatku k přejímacím cenám obilnin sklizně 1919; (Hluk.) Prosím o klid.

nařízení vlády ze dne 9. dubna 1920, kterým se nově upravuje obchod s výrobky železářských hutí.

Výboru živnostenskému:

nařízení vlády ze dne 9. dubna 1920 o ústavu "Pražské vzorkové veletrhy".

Jednací zápisy o 138., 139., 140., 141., 142. a 143. schůzi N. S. Č. byly vyloženy po 48 hodin ve sněmovní kanceláři.

Protože námitek písemných proti nim podán nebylo, jsou podle § 77. jedn. řádu schváleny a budou podle § 79. téhož řádu vytištěny.

Přistoupíme

k dennímu pořádku.

K formálnímu jednání vyžádal si slovo pan kolega Bechyně.

Posl. Bechyně: Navrhuji, aby 2., 3. a 4. bod denního pořádku vyřídil se na konci schůze.

Předseda: K formálnímu jednání vyžádal si dále slovo pan kol. Dolanský. K této věcí, pane kolego?

Posl. dr. Dolanský: K jiné. (Posl. dr Šrámek hlásí se k slovu.)

Předseda: Tedy udělím slovo nejprve panu kol. Šrámkovi.

Posl. dr. Šrámek: Já se zase stavím proti tomu návrhu, který učinil zde pan kol. Bechyně, poněvadž, tuším, všichni jsme stejného mínění, že právě tyto tři věci, které mají být až na konci denního pořádku, jsou nejdůležitějšími a nejnaléhavějšími úkoly dnešního našeho jednání. Proto prosím, aby vůči tomu zůstalo při tom, jak původně nám navrhuje předsednictvo.

Předseda (zvoní): Prosím o zaujetí míst. (Děje se.) Budeme hlasovati. (Hluk.) Prosím o klid.

Kdo souhlasí s návrhem pana kolegy Bechyně, aby odst. 2., 3. a 4. denního pořadu byly dány až na konec pořadu dnešní schůze prosím, aby povstal. (Děje se.)

Posl. dr. Šrámek: Prosím o konstatování poměru hlasů. (Hlasy v levo: To je obstrukce! Různé výkřiky.)

Předseda (zvoní): Žádám p. zapisovatele Marka, aby sečetl hlasy v levém úseku, p. zapisovatele Špatného, aby sečetl hlasy ve středním úseku, a p. zapisovatele Bradáče, aby sečetl hlasy v pravém úseku. (Hluk. Hlasy v levo k členům strany lidové: Tohleto jste ve Vídni nedělali! Trvalý hluk. Předseda zvoní.) Konstatuji, že ke přijetí návrhu na změnu denního pořádku jest zapotřebí dvoutřetinové většiny. Pro návrh pana kol. Bechyně hlasovalo 130, proti němu 41 hlasů, je tedy potřebná dvoutřetinová většina. Návrh pana kol. Bechyně je přijat. (Potlesk.)

Přistoupíme tedy k prvnímu odstavci denního pořadu dnešní schůze, t. j.

1. zprávě ústavního výboru o návrhu zákona o volbách župních zastupitelstev a okresních výborů, usneseného ústavním výborem ve smyslu §§ 14. a 17. jednacího řádu (tisk č. 2427).

V předešlé schůzi prohlásil jsem již debatu za skončenou a přistoupil jsem již ke hlasování, při němž se prokázala nezpůsobilost sněmovny k usnášení. Zbývá nám tedy v dnešní schůzi vyříditi hlasování. Přistoupíme tedy k hlasování a budu především opakovati způsob, jakým jsem o věci mínil dát hlasovati.

Než budeme hlasovati, žádá ještě pan zpravodaj, aby mohl upozorniti na některé tiskové chyby obsažené v předloze. Dávám mu k tomu slovo.

Zpravodaj dr. Bartošek: Vyhražuji si drobné tiskové chyby uvésti až ve druhém čtení, ale přece z opatrnosti chtěl bych upozorniti již nyní na některé větší tiskové chyby a navrhnouti příslušné změny textu, jaký jest v tištěné předloze, kde text ten nesouhlasí s usnesením ústavního výboru.

Navrhuji tudíž, aby v § 3. na konci vsunuta byla v závorce citace § 38. Dále pod § 29. při tisku vypadl nadpis, který zní: "Povinnost pracovní při rozmnožení kandidátních listin." V § 62. odst. 4., na str. 25. zprávy výborov, první řádek tohoto odstavce byl omylem vysázen stejně jako u odstavce 6. a zní: "Byl-li úředník nebo zřízenec obecního." Správně má odstavec 4. § 62. počínati slovy: "Byl-li členem okresního výboru zvolen."

V § 65. ve větě "Volba se vyhlásí v župním úředním listě" má býti vypuštěno slovo "župním". A podobně v § 66. na poslední řádce má býti vypuštěno slovo "okresu".

V § 72. I. čís. 1 není na konci tohoto bodu citace paragrafů úplná. Má býti citováno "§§ 20. a 66."

Tamtéž pod II. čís. 2. má býti táž citace paragrafů, ale v závorce "(§§ 20. a 66.)".

Tamtéž v bodu 4. II. budiž vypuštěno slovo "tiskem". V odst. III. téhož paragrafu v úvodní větě za číslicí 20 má býti zkratka "Kč.".

Konečně v § 77. bylo při sazbě vypuštěno několik slov ústavním výborem usnesených. Za slova "voleb župních zastupitelstev" má býti připojeno ještě "župních výborů a komisí (§§ 54. a 59.)".

To jsou všecky změny, které navrhuji již v prvním čtení. Pro druhé čtení vyhražuji si ještě opravu drobných chyb tiskových.

Předseda (zvoní): Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst.

Přání pana zpravodaje vyhovím a dám o příslušných paragrafech 3, 29, 65, 66, 72, 77 hlasovati s doplňky, s citacemi paragrafů a změnami, které on doporučil vzhledem k tomu, že šlo o chyby způsobené tiskem.

Hlasovati míním dáti tím způsobem, jak jsem to předešle proklamoval. Nejprve dám hlasovati o § 1. s pozměňovacím návrhem p. kol. dra Dolanského. (Nepokoj. Zvoní.) Prosím Vás, pánové, tady před lavicemi!

Nejprve dám hlasovati o § 1. ve znění pozměňovacího návrhu p. kol. dra Dolanského. Kdyby byl zamítnut, dám hlasovati o § 1. ve smyslu zprávy výborové. Na to bych dal hlasovati o zbývajících paragrafech části první, k nímž není podán žádný pozměňovací návrh, a na to bych dal hlasovati o části druhé a konečně o části třetí s nadpisem zákona a uvozovací formuli.

Jsou snad nějaké námitky proti tomuto spůsobu hlasování? (Nebyly.) Nejsou, budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo tedy souhlasí s § 1. zákona ve smyslu pozměňovacího návrhu člena N. S. dra Dolanského, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina, návrh jest zamítnut. (Veselost. Potlesk. Hlas: Dokonalá menšina!)

Kdo souhlasí s § 1. zákona podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 1. jest přijat podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí teď s § 2. až § 59. incl., tedy se zbývajícími paragrafy části prvé podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina.

Posl. dr. Šrámek: Prosím o konstatování hlasů.

Předseda: Konstatuji, že návrh byl přijat většinou proti jednomu hlasu, který hlasoval proti. (Výborně! Potlesk. Výkřiky na levici. Posl. Bechyně k posl. dru Šrámkovi: To jest drzost! My se nenecháme provokovat! Hlasy v levo: Provokatér! Habsburský lokaj!)

Prosím o klid. Uděluji slovo k formálnímu jednání p. kol. Šrámkovi.

Posl. dr. Šrámek: Já jsem prosil, aby byly konstatovány hlasy. To se bohužel nestalo, proto prosím, abyste mně laskavě dle jednacího řádu vyhověl. Při konstatování hlasů musí býti přesný poměr obou stran stanoven. (Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid. Já jsem sice vyhověl přání p. kol. Šrámka, ačkoliv formálně k tomu jsem neměl příčiny, poněvadž o konstatování hlasů žádal, když již bylo hlasováno. Ale dobře, nehledě k tomu v této věci, jestliže pan kolega dr. Šrámek není spokojen s enunciací, kterou jsem v této věcí učinil, poněvadž myslím, o to mu musilo běžet, aby zjistil, je-li skutečně většina taková ... (Výkřik: Jemu běží o obstrukci! Zvoní.) Prosím, aby byl zachován klid. Nemám nic proti tomu, poněvadž může při tom mu tanouti na mysli, je-li způsobilá sněmovna vůbec k usnášení. (Výkřik: To měl ale říci, ale neřekl to!) Chci mu ale vyhověti v této věci a žádám zapisovatele zase, aby konstatovali počet hlasů. (Děje se. Po přestávce.) § 2.-59. incl., zbytek části prvé byly přijaty 142 hlasy proti 1. (Hlas: No tak!)

Přistoupíme k hlasování o části druhé, tedy o §§ 60.-71. incl. podle zprávy výborové se změnami, doporučenými panem zpravodajem. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ ty jsou schváleny. (Hluk.) Pánové, prosím o klid. Já nemohu dáti hlasovati, dokud nebude naprostý klid.

Jest nám hlasovati o části třetí, o §§ 72.-79. incl. jakož i o nadpisu zákona, uvozovací formuli a o nadpisech jednotlivých §§ a oddílů. Kdo souhlasí se zbývajícími §§ 72.-79., nadpisem zákona, úvodní formulí, jakož i nadpisy jednotlivých oddílů a paragrafů, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Paragrafy ty, nadpis zákona a uvozovací formule, jakož i nadpisy jednotlivých oddílů a paragrafů jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. dr. Bartošek: Navrhuji některé drobné opravy tiskové a to: V § 1., třetí řádka za slovem "pohlaví" má býti čárka.

Dále v § 4., konec první řádky místo slova "pouze" má býti slovo "jen", aby totiž text přiléhal pokud možno k textu volebního řádu do poslanecké sněmovny.

Z téhož důvodu v druhém odstavci třeba přehoditi poslední dvě slova "seznamů voličských", takže bude tam "voličských seznamů". (Hluk. Předseda zvoní.)

V § 10., odst. 5. za slova "nejmenuje-li ... strana, má býti uvedeno "některá".

V 6. odst., druhá řádka, přehodila se slova "úředník tento" místo správného textu "tento úředník", a poslední odstavec § 10. má býti rozdělen na 2 odstavce, takže poslední věta, začínající slovem "Předseda a místopředseda", tvoří zvláštní odstavec.

Rovněž jest rozděliti jinak § 11. a sice tak, že první odstavec tvoří první jeho věta od slova "Župní volební komise" až do citace §§ 45. až 50. v závorkách; druhým odstavcem jest pak celý zbytek tohoto paragrafu.

V § 21., číslo 3. na místě "náhradníka" má státi "náhradníků".

V § 24., 3. odstavec, 2. řádka, za slovy "do lhůty" má býti čárka.

Ve čtvrtém odstavci tohoto paragrafu, 3. řádek na konci, místo slova "potřebí", budiž dáno "třeba".

V § 27. na prvních 2 řádkách nutno přehoditi slova "tiskem rozmnožiti", takže bude státi "rozmnožiti tiskem". Podobně v další části tohoto 1. odstavce na stránce 13. vytištěné předlohy nutno přesunouti slova "uvedeno budiž", takže bude to zníti "budiž uvedeno." V 5. odstavci téhož § 27. slovo "si" ze 7. řádku má býti dáno do 6. řádku za slovo "může". V 6. odstavci 2. řádka sa slovo "listin" patří čárka.

V § 29. v poslední větě nutno přesunouti slova: "určeno bude", takže to bude zníti "bude určeno".

V § 30. 1. odstavec se rozdělí na dva odstavce. Druhý z těchto odstavců začíná slovy "Volba koná se v neděli ..."

V § 32., druhý odstavec, 5. řádek od zdola v závorce na místo slova "příklad", má býti zkratka "př." a potom v poslední větě nutno zase přesunouti slova "uvedeno ve vyhlášce", takže to bude zníti "ve vyhlášce uvedeno".

V 2. odstavci §u. 33. spojka "i" má býti nahražena spojkou "a".

V § 38., konec 2. a začátek 3. řádku, místo slova "odevzdati", má býti "aby odevzdal".

V § 40., 3. řádka na místo slov "neb ukončiti je", má býti "nebo je ukončiti."

V § 44., odstavec 2., na konci řádku 4., jest dvakrát za sebou předložka "na"; jednou se škrtne.

V § 62., 5. odstavec, 2. řádka za slovem "úředníkem", má býti čárka.

Jiných změn nenavrhuji.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP