Pátek 9. dubna 1920

Schůze zahájena v 7 hod. 45 min. večer.

Přítomni:

Předseda: Tomášek.

Místopředsedové: dr. Hajn, Kadlčák, Konečný, Udržal.

Zapisovatelé: dr. Jan Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar; členové vlády: dr. Beneš, Habrman, Hampl, dr. Hodža, Prášek, Staněk, dr. Veselý, dr. Winter;

za ministerstvo zemědělství: odbor. rada dr. Kopečný.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.


Denní pořad

142. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne

9. dubna 1920 o 7. hodině večerní.

1. Zpravodaj F. Jirásek. Zpráva rozpočtového výboru o návrhu člena Národního shromáždění Jar. Marka a soudr. (tisk č. 2185), jímž se částečně mění zákon o osobních daních přímých (tisk č. 2765).

2. Zpravodaj dr. Metelka. Zpráva kulturního výboru o návrhu členů Národního shromáždění dra Hajna, Brožíka, Freimana, dra Srdínka a soudr. (tisk č. 2499) o změnách a doplňcích zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189. sb. z. a nař. o školách národních a soukromých ústavech vyučovacích a vychovávacích (tisk č. 2772).

3. Zpravodajové Jos. Špaček a A. Slavík. Zpráva I. výboru rozpočtového a II. výboru zemědělského o návrzích člena Národního shromáždění Vojty a soudr. (tisk č. 7678) a členů Národního shromáždění Slavíka a soudr. (tisk č. 1645) o zřízení státní pojišťovny (tisk č. 2775).

Po případě:

4. Zpravodaj J. Babánek. Zpráva kulturního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2745), jímž se upravuje správa zemědělského školství a dozor na ně (tisk č. 2766).

5. Zpravodaj J. Smrtka. Zpráva kulturního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2737), kterým se přechodně upravují právní svazky učitelstva na veřejných školách obecných a občanských (tisk č. 2771).

6. Zpravodaj J. Smrtka. Zpráva kulturního výboru o návrhu člena Národního shromáždění dra Lukavského a soudr. (tisk č. 2654) a o návrhu vládním (tisk č. 2662) na upravení správy školské (tisk č. 2770/I).

7. Zpravodaj dr. Meissner. Zpráva ústavního výboru o návrhu zákona o zastoupení sibiřských legionářů v poslanecké sněmovně (podle §§ 14. a 17. jednacího řádu) (tisk č. 2703).

8. Zpravodaj inž. J. Rotnágl. Zpráva I. výboru technického a II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk č. 2700) o úpravě uhelného hospodářství (tisk č. 2783).

9. Zpravodaj J. Ulrich. Zpráva výboru pro pozemkovou reformu o vládním návrhu zákona (tisk č. 2376), jímž se doplňují některá ustanovení zákona ze dne 27. května 1919, č. 318. sb. z. a n. o zajištění půdy drobným pachtýřům (tisk č. 2774).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění jest schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se:

churavostí: dr. Franta (na neurčito), Dula (na neurčito), Lukeš (na neurčito), dr. Novotný (na neurčito), Skorkovský, Kypr, dr. Juriga a Tománek (na včerejší schůzi i dnešní);

zaměstnáním: Pavlán (na neurčito), dr. Scheiner (do 15. dubna), Tayerle (na neurčito), Ševčík, Káňová, Dubický, Sechtr.

Výborům přikázáno z předsednictva:

žádám pana sekretáře, aby seznam věcí přečetl.

Sněmovní sekretář dr. Haasz (čte):

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 2779. Návrh člena Národního shromáždění dra Ant. Kloudy a spol., aby vydán byl zákon o jmenování úředních sluhů autonomie obecní a okresní v republice Československé podúředníky. (Současně přikázán též výboru ústavnímu.)

Tisk 2780. Návrh člena Národního shromáždění V. Johanise a soudruhů na zařadění města Hořovic do III. třídy aktivních přídavků. (Současně přikázán též výboru rozpočtovému.)

Tiskem rozdáno:

Tisk 2764. Odpověď ministra spravedlnosti na dotaz člena Národ. shromáždění Fr. Mašaty a spol. o postupu okresního soudu v Hořovicích při výkupu dlouhodobých pachtů.

Předseda: Z předsednictva přikázáno bylo podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z.:

Výboru zásobovacímu:

nařízení vlády o obchodu surovými kožemi domácího původu, nařízení vlády o úpravě obchodu se lnem, nařízení vlády o uvolnění výroby a obchodu konopím a konopnými výrobky.

Máme přistoupiti k

dennímu pořadu.

Před přechodem k dennímu pořadu vyžádal si slovo pan ministr zahraničních věcí. Uděluji mu je.

Ministr zahraničních záležitostí dr. Beneš: Slavné Národní shromáždění!

K dotazu pana kol. Lukavského a soudruhů ohledně repatriace naší sibiřské armády mohu sděliti následující fakta: Otázkou repatriace naší armády zabývali jsme se v Paříži hned od květnového usnesení Národního shromáždění a usnesení vlády, kde byli jsme vůbec přímo vyzváni, abychom co možná nejrychleji provedli repatriaci naší armády, z důvodů politických však zejména na konferenci míru a z důvodů technických byla otázka tato definitivně řešena teprve usnesením nejvyšší rady ze dne 21. září 1919 bezprostředně před mým odchodem z Paříže. Prodloužení další poněkud způsobeno bylo tím, že brzo na to začalo se jednati o tom, že nemají býti povoláni zpět naši sibiřští vojáci jen, nýbrž též polští, rumunští a jihoslovanští. Zatím vojsko naše samo najalo osm lodí, z nichž dvě najaty byly Červeným americkým křížem a našemu vojsku k repatriaci propůjčeny. Tyto lodi dopravily celkem do vlasti asi 10.000 vojáků.

Další jednání o repatriaci našeho vojska bylo provedeno a to již definitivně po mém návratu zpět do Paříže a Londýna v listopadu a v prosinci, kde byl ujednán definitivní plán o repatriaci celé naší armády. Tehdy bylo dojednáno po dlouhých jednáních, která byla dosti obtížná jednak z důvodů technických, z nedostatku tonáže a jednak finančních nesnází, že mají Američané a Angličané společně provésti repatriaci naší armády a sice tím způsobem, že Američané dopraví domů 36.000 našich vojáků, Anglie pak zbytek.

Bylo zároveň stanoveno, že měsíčně bude dopraveno 12.000 vojáků a že bude započato s repatriací těchto našich vojáků začátkem měsíce února, takže každý měsíc by bylo dopraveno 12.000 lidí.

To ovšem bylo podřízeno zásadě, že musí také těch 12.000 vojáků ve Vladivostoku býti připraveno, aby lodi, které je mají dopraviti, nemusily příliš dlouho čekat na dopravu našich vojáků ze sibiřské dráhy, kterážto doprava byla znesnadněna anarchií a rozvrácenými poměry v Sibiři. Jak bylo řečeno, měla doprava začít 1. února, obtíže však, zvláště dopravní a anarchie v Sibiři způsobily, že 1. února nebyl dostatečný počet našich vojáků ve Vladivostoku a tím se poněkud také doprava zdržela. Toto zdržení bylo ovšem jen nepatrné, takže v polovici února mohli jsme pozorovati, že repatriace začínala se dělati pravidelně. V této době bylo nám umožněno, že mohli jsme vypraviti z Vladivostoku 4 lodi: "Sheridan", "Novgorod", "Liverpool Maru" a jednu loď čínskou. Tyto lodi byly již naloděny a jsou již na moři. Vedle toho bylo dojednáno s Amerikou, že pošle dvě velké lodi: "Amerika" a "President Grant", které jsou dnes ve Vladivostoku a jsou připraveny k nalodění vojáků, kteří jsou ve Vladivostoku. Dle cifer a telegrafických zpráv mohu sděliti následující fakta: Ve Vladivostoku nalézá se 17.000 vojáků československých, čekajících na postupné nalodění; pro ty jsou připraveny dvě zmíněné lodi "President Grant" a "Amerika". Na cestě do Vladivostoku nalézá se nyní loď "Vernon", která jest připravena pro 6.000 vojáků. Z obou předcházejících lodí může každá naloditi 6.000 vojáků.

Tyto lodi budou přepraveny kanálem panamským a budou dirigovány do Hamburku, poněvadž jich velký ponor nepřipustí, aby byly dirigovány do Terstu.

Dále můžeme sděliti, že dalších 7.000 našich lidí nalézá se na východočínské dráze, v krajině vladivostocké, takže po této stránce těmto našim vojákům nehrozí žádné nebezpečí.

Konečně poslední oddělení našich vojáků nalézá se od stanice Jantoria do Vrchního Udinska, také již na Dálném Východě, takže ani jim nehrozí žádné nebezpečí.

Nyní jde o to, aby vedle zmíněných 4 lodí, které jsou již na cestě, a zmíněných tří lodí, z nichž dvě jsou ve Vladivostoku a jedna jest na cestě do Vladivostoku, byly získány včas ještě další potřebné lodi. V této věci jedná ve Vladivostoku jednak generál Janin, jednak jednáme i my a to zejména s vládou anglickou. Není třeba se obávati žádného zvláštního zpoždění proto, poněvadž technické poměry a všeobecná situace na sibiřském východě nedovolí, aby naši vojáci, kteří se nacházejí u Vrchního Udinska a na čínské dráze, byli v nejbližší době ve Vladivostoku během měsíce dubna a května. Možno tudíž souditi, že nalodění našich posledních vojáků může se datovati ke konci měsíce května.

Do té doby jde o to, abychom tam měli nutnou tonáž. Domnívám se, že v této věci nebude žádných obtíží, alespoň svého času publikovali jsme dopis lorda Curzona, který se zavázal jménem anglické vlády, že dopravu našich vojáků umožní a domnívám se, že po této stránce bude nutná tonáž včas, t. j. do konce května ve Vladivostoku.

Celkem mohu tedy resumovati: Dosud přijelo 12 - 13 tisíc našich vojínů ze Sibiře, 4 lodi asi s 5 - 6.000 muži nalézají se na moři, 17.000 vojáků našich jest ve Vladivostoku a pro ně jsou připraveny tři lodi, o kterých jsem se zmínil a které jsou s to 17.000 vojáků naloditi, dále asi 7.000 vojáků nalézá se na východočínské dráze ve vlacích a konečně asi 7 - 10.000 našich vojáků nalézá se v 17. vlacích mezi Jantorií a Vrchním Udinskem v naprosté bezpečnosti a v situaci takové, že není třeba chovati naprosto žádných obav.

O této situaci, jak jsem právě naznačil, t. j. na doklad toho, že není třeba naší veřejnosti obávati se, že cokoliv může se s našimi vojáky státi, že vojáci tito jsou úplně bezpečni, takže veřejnost naše může býti úplně klidna, svědčí i telegramy našeho zástupce dra Girsy, jednak i generála Janina.

Zástupce dr. Girsa telegrafuje z Vladivostoku dne 10. února: "Evakuace vojska na východ od Bajkalu pokračuje správně. Třetí divise na západ od Irkutska, kde ohromné potíže jak od bolševiků, tak i nedostatkem lokomotiv. Přední voj jde pěšky bez boje z Nižně-Udinska. Zdravotní stav je dobrý. Poslal jsem do Irkutska všechny volné lokomotivy a vagony. Doufám, že se podaří všechna vojska šťastně dopraviti za Bajkal, přes všechny obtíže."

Dne 8. března telegrafuje dr. Girsa z Vladivostoku: "Přes všechny veliké potíže komplikovaných politických poměrů, naše evakuace pokračuje správně. Arriergard opustil Irkutsk. Zdravotní stav dobrý, nálada dobrá".

Dne 31. března telegrafuje dr. Girsa z Vladivostoku: "Ve Vladivostoku čeká na evakuaci 17.000 vojska a na východočínské dráze 7.000 ve vlacích. Od stanice Jantorie do Verchně-Udinska je našich 17 vlaků."

Dne 4. dubna telegrafoval generál Janin z Charbinu: "Evakuace postupuje bez jakýchkoliv incidentů. Konec celého našeho vojska nalézá se nyní u Petrovských závodů, oznámil jsem Američanům a Angličanům, aby v čas dopravili sem loďstvo. Syrový odjíždí dne 29. do Čity, aby přišel do Charbinu a sešel se se mnou."

Dne 6. dubna telegrafoval generál Janin z Charbinu: "Evakuace pokračuje v úplném pořádku. Japonci nyní pomáhají nám urychliti dopravu. Naši všichni lidé jsou v úplné bezpečnosti ve východní krajině Sibiře. Zakročil jsem u autorit anglických a amerických, by včas lodi přijely. Učiňte s Vaší strany nutná opatření."

Dne 7. dubna telegrafoval generál Janin z Charbinu: "Blíží se již konec mojí úlohy zde: přivézti armádu do vlasti. Za krátko se nalodí Syrový a já sám míním odjeti brzo. V celé anarchii zde zůstala armáda úplně celá ve středu zřícenin. Sdělím Vám pak všecky překážky, které jsme musili překonati."

Sdělil jsem vám, pánové, jen na doklad několik těchto telegramů, abyste viděli, v jakém směru celá věc postupuje. Chci konstatovati jen, že ovšem všecky tyto věci nešly bez nesnází, že byly nesnáze skutečně veliké, že tyto nesnáze byly překonány velikou prací a velikým organisačním úsilím našich vojáků. Aby byla naše veřejnost úplně uklidněna, jest nutno také zdůrazniti to, že s naší strany a specielně se strany ministerstva zahraničních věcí a ministerstva Národní obrany v úplném souladu pracovali jsme všemožným způsobem, aby repatriace dála se rychle a bez nejmenších obětí. Je nutno ovšem zdůrazniti, že obtíže ve východní Sibiři byly takové, že bez nesnází to všecko nešlo, ale všecky tyto věci nezávisely jen od vlády v Praze, jsou to otázky geografické, otázky technické, nedostatek transportu, lokomotiv a vagonů, a tudíž jestliže by mohly býti nějaké stesky, musí se konstatovati, že byly často zde věci, které byly nad síly specielně vlády pražské, a že v poslední době záležela otázka repatriace našich vojáků daleko více na organisaci našeho vojska v Sibiři samotného a na správné organisaci naší vojenské v Sibiři samotné. Po této stránce jsme odtud, pokud jsme mohli, dávali pomoc našim vojákům co možno největší a, jak z telegramů jest patrno, také vojáci naši dosud v žádném směru si nestěžovali, že by situace byla příliš těžká a obtížná. Celková nálada vojska jest dobrá, repatriace děje se bez velikých obtíží a zejména bez obětí a domnívám se, že může naše veřejnost po této stránce býti naprosto ujištěna, že již v krátké době bude ukončena. Jak jsem již řekl, myslím, že poslední naši vojáci budou naloděni na lodě ve Vladivostoku někdy ku konci května, a podle toho je možno vypočítati, kdy asi poslední náš voják do vlasti se navrátí. To jest asi v celku situace dnešního stavu celé repatriace našeho vojska. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Přistupuji

k dennímu pořádku

a to nejprve ke


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP